PDA

Zobacz pełną wersję : Centralne ogrzewanie poza domem.



anla
06-02-2007, 19:51
Czy ktoś ma bądź wie coś na temat c.o. w budynku gospodarczym poza domem (interesuje mnie piec na ekogroszek).

pzw
06-02-2007, 20:26
Ja wiem :-).
Brat cioteczny mojej żony ma tak własnie rozwiązane CO.
Kocioł ( co prawda nie na ekogroszek, a miałowy) zainstalowany ma w budynku gospodarczym, a ocieplone i zaizolowane rury puścił ziemią do domu.
Długość rurociągów między budynkami ok 10 m.
Jest zadowolony z tego rozwiązania, ale po prawdzie to nie miał innego wyjścia, bo modernizacja CO była konieczna, a miejsca w domu na kocioł nie było.
Po drugie wybrał kocioł miałowy, bo opał najtańszy, a zatem straty na przesyle ciepła do domu niezbyt kosztowne.
Muszę tu dodać, że sterowanie kotłem realizuje prosty sterownik temperatury wody kotłowej, a więc musi przy każdej radykalnej zmianie pogody zmieniać nastawy , bo nie ma powiązania temperatury w domu ze sterowaniem kotła.
Przy kotle na ekogroszek może być problem ze stratami na przesyle. Jeśli będzie sterowany z domu, dłuższe przerwy w jego pracy nadmiernie wychłodzą rurociąg. To spowoduje dłuższą pracę kotła, bo trzeba będzie wyrównać straty cieplne i jeszcze ogrzać dom.
Moim zdaniem przy takim rozwiązaniu konieczna jest pewna nadmiarowość tak mocy kotła jak i przekrojów rurociągów łączących budynki. Oczywiście skuteczna izolacja termiczna i przeciwwilgociowa rurociągów.
Funkcjonowac to bedzie z pewnościa.
O kosztach nic nie mogę powiedzieć.

ubek
06-02-2007, 20:49
Nie jestem fachowcem i nie chcę uchodzić za toretyka - powieściopisarza, ale 10 m to w skali całej instalacji nie dużo. Jeżeli rury ida odpowiednio głeboko - to temp otoczenia jest powyżej 0. Jeżeli są dobrze zaizolowane - delta nie powinna być zbyt duża. Podejżewam, ze w takich warunkach automatyka nie odczuje tego.

tuzin
06-02-2007, 20:49
Witam.


Miałem jedną taką budowe, gdzie kotłownia znajdowła 9 m od domu czyli w pomieszczeniu tzn gospodarczym przeznaczonym na kotłownie. W takim wypdku jeżeli chcemy uniknąć dużych strt ciepła to jedynym rozsądnym rozwiązaniem bedzie zastosowanie rur preizolowanych. Poz stratami ciepła nalezy tkże uwzględnić same zabezpieczenie instalacji przed czynnikami zewnętrznymi. Rury preizolowane są z przeznaczone do tego typu inwestycji.


Pozdrawiam

anla
06-02-2007, 22:26
Dziękuję i czekam na jeszcze.

beton44
07-02-2007, 06:38
hmmmm


kocioł na paliwo stałe

musi byc zabezpieczony wznośną rurą bezpieczeństwa biegnącą do naczynia wzbiorczego /wyrównawczego/...

pomyślałeś o lokalizacji tego naczynia w wypadku jeśli ogrzewany budynek jest wyższy niż parterowy???

nadmieniam że ta rura bezpieczeństwa nie może dawać "nurka" w dół pod ziemię o ile byś planował umieścić to naczynie w budynku ogrzewanym, a kocioł stał na poziomie ziemi w kotłowni???