PDA

Zobacz pełną wersję : Rury CO POD izolacja termiczna



masza
06-02-2007, 22:40
Jakie konsekwencje takiego oto rozlozenia rur CO?

W domu bez piwnicy rury CO (pex z wkladka aluminiowa w peszlu) zostaly rozprowadzone w podlodze parteru pod styropianem, a dokladnie to rury te maja styropian obok siebie i nad soba, ale juz nie pod soba... Pod rurami jest tylko chudy beton. I nizej piach.

Czy moze zamarznac w nich woda zima? Jakie straty ciepla?

Dom ma na parterze 8 grzejnikow, srednio 6 metrow rury od rozdzielacza do grzejnika.

sanipro
07-02-2007, 10:19
Na rury do centralnego ogrzewania powinna być nałożona otulina cieplna.
Jeśli rury są prowadzone w podłodze na gruncie, powinno się je układać na płytach styropianowych. Ułożenie rur co bezpośrednio na betonowym podkładzie i przykrycie rur od góry styropianem powoduje, że ciepło nie jest odprowadzane do pomieszczenia, lecz do gruntu. Myślę, straty z tego powodu mogą być około 10% dostarczanej energii. Już chyba lepiej byłoby ułożyć rury na styropianie w osłonie z rury karbowanej, tzw. peszla. Wtedy ciepło ogrzałoby mieszkanie. Należy jednak zwrócić uwagę, że rury grzejne w ogrzewaniu podłogowym nie powinny mież zbyt wysokiej temperatury. Na bardzo długich, prostych odcinkach rur należy stosować kompensatory - specjalne kształtki umożliwiające bezpieczne odkształcanie się rur. Na odcinkach krótszych wystarczy prowadzenie rur w osłonach izolacji termicznej, rurach osłonowych typu peszel.

radomik
07-02-2007, 10:32
a ja się przykleję..
czy można rury CO (nie podłogówki) prowadzić w górnej warstwie betonu, w osłonie? Jak wygląda ten kompensator?

sanipro
07-02-2007, 11:10
Zwykle kompensatory nie są potrzebne. Wystarczy układać rury "nie prosto" i w peszlu. Kompensator to jest kształtka, która ma najczęściej ukryty mieszek (harmonijkę) który jest ściskany lub rozciągany w przypadku wydłużeń lub skrócenia rury na skutek zmiany temperatury.

sanipro
07-02-2007, 11:14
Można prowadzić przewody co w górnej warstwie betonu pod warunkiem, że temperatura czynnika nie będzie zbyt wysoka i będą prowadzone w peszlu.

masza
07-02-2007, 11:39
Myślę, straty z tego powodu mogą być około 10% dostarczanej energii.

Jak oceniacie: czy sensowne jest teraz zrywanie podlog - paneli i kafli - odkucie tych rur, podlozenie pod nie styropianu i zalanie wylewka?

No bo licze tak: koszt sezonu grzania weglem 2500 zł x 10% x 50 sezonow = 12500 zł.

sanipro
07-02-2007, 11:44
To 10% to jest szacowane. Myślę, że należy zostawić do pierwszego remontu.

masza
07-02-2007, 12:33
Dziekuje.
Jakie jest ryzyko zamarzniecia wody w tak prowadzonych rurach?
Fundament jest ocieplony tylko do poziomu ziemi wokol budynku, nizej nie.

Jak grzac, aby zminimalizowac straty (kociol na eko-groszek)?

sanipro
07-02-2007, 13:54
Woda w przewodach na pewno nie zamarznie. Na straty ciepła można spojrzeć trochę bardziej optymistycznie. Otóż w pewnym stopniu to utracone ciepło będzie akumulować się w podłodze podobnie jak w piecu kaflowym i w późniejszym okresie zostanie oddane przez podłogę (pomimo izolacji styropianem) do pomieszczenia.