PDA

Zobacz pełną wersję : WYMIENNIK PŁYTOWY W C.O. KTO MA ...



kaczorek.
07-02-2007, 10:44
jak w temacie kto ma wymiennik płytowy w układzie co jak to cudo się sprawdza jakie są straty na takim wymienniku czy w uładzie wymiennika macie pompe czy działa to grawitacyjnie ..?
jaka róznica temp czynnika przed i za wymiennikiem ?

niedzio
07-02-2007, 11:09
Wg mojego projektu pompa ma być przy wiemiennikach płytowych.
Odnośnie sprawności takiego układu i różnic w temperaturach dołączam się do pytania.

jacakam
07-02-2007, 12:40
Wspólnie ze znajomym montowaliśmy takie ustrojstwo przy połączeniu kominka z piecem gazowym. Szczerze mówiąc byłem zaskoczony, że ten wymiennik jest taki mały i raczej byłem sceptyczny co do jego poprawnego działania. Muszę teraz powiedzieć, że myliłem się. Znajomy pali w kominku po powrocie z pracy tj. średnio ok. 15.30 i pali do wieczora w kominku. Ciepło rozprowadza się bardzo szybko i nie odnotowuje on wielkich strat. Oczywiście są one bo jednak wszystko co metalowe się rozgrzewa i oddaje ciepło do otoczenia ale jako samo połączenie kominka z grzejnikami przez wymiennik płytowy jest pomysłem nawet dobrym i taki też będę miał u siebie w domu.

jacakam
07-02-2007, 12:42
Ah zapomniałem oczywiście układ jest wspomagany przez zespół pomp. Jedna na obiegu do kominka i jedna na obiegu w kaloryferach bo w tym czasie pompa z pieca gazowego C.O. nie działa.

Grzegorz_Wroc
07-02-2007, 12:54
Witam !

Mam od kilku tygodni zamontowany wymiennik jako łącznik kominka z płaszczem wodnym i instalacji C.O. z piecem gazowym. Tak jak wcześniej ktoś już napisał; ja też byłem bardzo sceptycznie nastawiony do wymmiennika po jego obejrzeniu. Za to po uruchomieniu całości zmieniłem zdanie. W zależności od ustawienia biegu pomp róznica temperatury wejście do c.o. - wyjście z kominka to 2 do 4 stopni - bez termometrów niezauważalna, a biorąc pod uwagę dokładność wskazania i odczytu chyba wręcz pomijalna. Straty sądze, że jeśli są, to są to pojedyncze procenty (na ogrzenie wymmiennika i rur doprowadzających). Tak jak już napisałem pompy muszą być - grawitacja nie wiele zdziała w wymienniku na grubości 3-4 cm jest ok. 30 naprzemiennych warstw dla zasilania i odbioru.

wiochman
07-02-2007, 13:39
No trza do tego 2 pompy rzucam linka do schematu:
http://www.uniwag-spolmot.com.pl/kominki/siec_co.html

piciu10
07-02-2007, 14:17
Witam!

Mam w układzie centralnego ogrzewania z piecem na mia SEKO II N ze sterownikiem i dmuchawął wymiennik ciepła od dwóch lat. Spisuje się bardzo dobrze. W tym układzie są dwie pompy obiegowe. Jedna po stronie układu otwartego gdzie pracuje piec na miał z bojlerem i otwartym naczyniem wzbiorczym oraz drugą która pracuje w układzie zamkniętym. Ta druga pompa jest sterowana pokojowym regulatorem temperatury. Jednak czasami gdy piec jest całkowicie zasypany opałem (szczególnie drewnem) a sterownik pokojowy wyłączy pompę w układzie zamkniętym wzrasta temperatura na piecu ponieważ bojler nie jest w stanie odebrać tej temperatury.

Darex
08-02-2007, 09:49
Mówicie, że na wymienniku nie ma spadku temperatur? A na moim wejśicu i wyjściu jest różnica, a z 10 stopni :o . Sprawdzam metodą dotykową :)

niedzio
08-02-2007, 10:30
Chyba różnica temperatur na wejściu i wyjściu nie jest miarodajnym wyznacznikiem strat (po prostu może z obiegu pieca wymiennik nie przekazał "całego" ciepła, a tym samym wraca ono do pieca).

Tak na moje oko, aby obliczyć straty trzeba by obliczyć delta T dla obiegu pieca i delta T dla obiegu c.o. (w tej samej jednostce objętości cieczy) i wtedy można by obliczać straty (czy ktoś wyznaczał może coś takiego ?)

wiochman
08-02-2007, 11:11
Przecierz te straty i tak zostają w układzie lub w domu... W tym drugim wypadku wyjście to otulić, ogacić. Tymi stratami to ja w ogóle bym się nie przejmował.

Darex
08-02-2007, 11:11
Niedzio. To by znaczyło, że aby zmniejszyć różnicę temperatur to trzeba nastwić różne biegi pracy pomp?

Darex
08-02-2007, 11:14
O ja cie kręce. To był mój 100post. :P

kaczorek.
08-02-2007, 12:29
zadałem to pytanie bo się zastanawiam czy robić cały układ otwarty czy tylko układ kotła :-?
dodatkowo 1 pompa :-? wsumie mial bym ich 3 albo 4 :(
a takowy wymiennik do najtańszych nie nalezy

z 2 giej strony mozna wyeliminowac naczynie wzbiorcze gdzies na strychu i zrobic je w kotłowni powyżej kotła...

pawelurb
08-02-2007, 12:44
zadałem to pytanie bo się zastanawiam czy robić cały układ otwarty czy tylko układ kotła :-?
dodatkowo 1 pompa :-? wsumie mial bym ich 3 albo 4 :(
a takowy wymiennik do najtańszych nie nalezy

z 2 giej strony mozna wyeliminowac naczynie wzbiorcze gdzies na strychu i zrobic je w kotłowni powyżej kotła...

ja mam piec na eko-groszek i całą instalacje otwartą , jak nie masz zamiaru podłączać jeszcze jakiegoś kotła do instalacji , jak masz gdzie dać naczynie wzbiorcze na górze , to raczej zysk będzie niewielki z wymiennika, w sumie chyba tylko taki że układ zamknięty jest lepszy jeśli chodzi o trwałość grzejników . Jak sie nie martwisz mniejsza trwałością grzejników ( ja bym sie tym nie przejmował ) , i jak masz gdzie dać naczynie, to po co dodatkowe koszty , zysk zaden , a tylko nieuniknione straty ciepła.

kaczorek.
08-02-2007, 12:46
ja mam piec na eko-groszek i całą instalacje otwartą , jak nie masz zamiaru podłączać jeszcze jakiegoś kotła do instalacji , jak masz gdzie dać naczynie wzbiorcze na górze , to raczej zysk będzie niewielki z wymiennika, w sumie chyba tylko taki że układ zamknięty jest lepszy jeśli chodzi o trwałość grzejników . Jak sie nie martwisz mniejsza trwałością grzejników ( ja bym sie tym nie przejmował ) , i jak masz gdzie dać naczynie, to po co dodatkowe koszty , zysk zaden , a tylko nieuniknione straty ciepła.

bardzie jsie tu boje o uszkodzenie podłogówki i rdze w kotle (tez eko groszek) niz uszkodzenia rzejników

ubek
08-02-2007, 19:22
Mam wymiennik, działa bez zarzutu. Straty pomijalne. Podłłaczony do niego mam kominek i piec co. Czasami dla fantazji palę w obu i mimo wszystko energia jest odbierana/przekazywana.