PDA

Zobacz pełną wersję : grubość ściany fundamentowej



Soch
08-02-2007, 08:45
Witam,
mam w projekcie ścianę fundamentową (piwniczną) monolit gr 25cm, natomiast ściana zewnętrzna z BK nad fundamentem ma gr 40cm. konstruktor twierdzi, że nawis 15cm nie będzie problemem jeśli tylko wysunę wieniec o około 5cm poza ścianę fundamentową. Nie jetem przekonany do poprawności takiego rozwiązania. NIe wiem czy mam gnębić architekta o przeprojektowanie ścian funadamentowych na grubsze czy przyjąć rozwiązanie konstruktora.

pozdrawiam

Barbossa
08-02-2007, 08:49
jedno i drugie sprawa raczej konstruktora

nie ma tu żadnego problemu

ściana zbrojona?

ściany postawione osiowo?

Soch
08-02-2007, 08:52
ściana niezbrojona, ściany fundamentowe osiowo na ławach

Artur K.
08-02-2007, 09:08
Przy niewielkim budynku nie ma problemu. Wieniec fundamentu przeniesie obciążenie i nic się nie będzie działo. Gorzej natomiast by wyglądała sprawa przy budynku wielorodzinnym. Tam obciążenie punktowe fundamentu jest wielokrotnie większe i takie rozwiązanie odpada w zupełności.

Barbossa
08-02-2007, 09:14
sprawa konstruktora (gdyby ktoś krzyczał, że jak tak na forum można takie poważne sprawy załatwiać :D ) ale

nawis po 7,5cm z każdej strony to nic strasznego pod warunkiem sprawdzenia nośności w newralgicznych punktach (filarki)
w takim wypadku 25cm BK też może (nie musi) przenieść obciążenia

można też powiększyć wieniec, tak jak twierdzi konstruktor

a chałupa duża? co na dachu?

Soch
08-02-2007, 09:22
Barbossa - ściany osiowo, ale fundamentowe - Sciana z BK nie jest osiowo nad fundamentem - ma nawis 15cm na zawnątrz - to mnie zmartwiło bo gdzieś wyczytałem, że nawis nie może przekraczać 1/3 grubości ściany - a w moim przypadku przekracza. Pozostaje powiększenie wieńca - tyle, że pewnie trzeba będzie ocieplać od dołu ten wysunięty fragment.

Chałupka raczej z tych mniejszych, ale nie najmniejszych :) - 140m2 użytkowej, na dachu blacha.

Barbossa
08-02-2007, 09:40
aaa

czyli wieniec na jedną stronę wtedy powinien być zakotwiony w ścianie i wysunięty tak jak proponuje konstruktor
a ocieplenie i tak trzeba dać jeszcze niżej (min 1m ppt)
chyba, że bloczki osiowo na ścianie fundamnetowej (może) wtedy to co pisałem wcześniej

Soch
08-02-2007, 09:52
Oki, dzięki za info
pozdrawiam.

Graczyk
08-02-2007, 10:31
Soch skoro obawiasz się przewieszenia 15 cm to proponuję przewiesić 3 cm od strony fundamentów i 12 od strony cokołu. 12 cm to wystarczająca wielkość na ocieplenie, klej, siatkę i cokół a jeszcze zostanie.
Przecież nikt nie każe licować ściany fundamentowej i nośnej od wnętrza domu. Ytong dopuszczatekie rozwiązania tak powiedzieli technicy Ytonga.

Soch
08-02-2007, 11:04
Graczyk - myślałem o takim rozwiązaniu, niby 3cm to mało, ale potem do końca budowy musiałbym pamiętać o zmienionych wymiarach w stosunku do projektu (choćby długości belek stropowych), wolę już powiększyć ten wieniec i mieć resztę w 100% zgodną z projektem - bo na rysowanie wszystkiego od nowa to raczej nie mam szans. Może podchodzę do tego zbyt sztywno, ale budowa domu to nie kupno ziemniaków :D

pozdrawiam