PDA

Zobacz pełną wersję : centralne ogrzewanie i woda



laparia
10-02-2007, 09:34
Witam

Mam do was kilka pytań, z czego proponujecie wykonać centralne ogrzewanie i wodę. Część budynku będzie miała podłogówkę a reszta kaloryfery. Mowa o domku jednorodzinnym.

1. Z czego wykonać instalację wody.
2. Z czego wykonać instalację centralnego ogrzewania.
3. Jakie kaloryfery.
4. Z czego wykonać kotłownię.

Piec będzie na ekogroszek

Pozdrawiam

bwojtek
10-02-2007, 13:10
Na wszystkie punkty jest jedna odpowiedź: jak sam nie wiesz to zaufaj doświadczeniu instalatora. Wszystkie technologie są jednakowo dobre. Ważne tylko czy dany wykonawca ma w nich doświadczenie.

pawelurb
10-02-2007, 13:19
wykonać mona na kilak sposobów , wybór zalezy od Ciebie, mogę jedynie powiedzieć jak ja mam :

- woda wykonane ze zgrzewanego polipropylenu
- ogrzewanie rozdzielacze - do rozdzielaczy w miedzi , od rozdzielaczy do grzejników rury pex-al-pex
- grzejniki - standardowe płytowe
- kotłownia - wykonane podłączenia z miedzi , oraz fragment z rur gwintowanych ( tam gdzie są pompy obiegowe )

kocioł tez mam "eko-groszka"

dlaczego tak ? bo polipropylen zgrzewany tańszy od miedzi i też trwały , łatwa do wykonania instalacja , mój instalator znał ta technologię i umiał w niej robić
rurki -pex-al-pex - wygodne w ułożeniu , brak połączeń pod posadzką, podłączenie najkrotszą drogą od rozdzielacza do grzejnika , sporo taniej oid miedzi.
przy wyborze kierowałem się wlaśnie tym, co napisałem, na 80 % wybrałem to co polecił instalqtor i to w czym umiał dobrze robić tzn. miał doświadczenie i sprzęt potrzebny do wykonania instalacji.

laparia
10-02-2007, 17:32
Wielkie dzięki.

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

pozdrawiam

pawelurb
12-02-2007, 07:55
Wielkie dzięki.

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

pozdrawiam

grzejniki stalowe płytowe firmy De Longhi , czemu takie ? instalator miał na nie w hurtowni spory rabat , to jedyny powód że takie a nie inne, a grzerjniki , cóż jak każde , niczym szczególnym się nie wyróżniają , działają i jest ok.

leonsl
15-12-2008, 20:51
Też mam DeLonghi i pytanie. W jakiej pozycji mam ustawić zawór RA-N (zakres 1-7 i N) przed założeniem głowic temostatycznych. Moja instalacja to kolektory na parterze i poddaszu, od nich zasilanie i powrót na każdy grzejnik oraz podłogówkę w łazienkach, kuchni i wiatrołapie. Do podłogówki zawory RTL na powrotach. Ustawienie fabryczne to N (zawór podobno całkowicie otwarty), czy tak zostawić?

leonsl
15-12-2008, 20:55
Wielkie dzięki.

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

pozdrawiam

grzejniki stalowe płytowe firmy De Longhi , czemu takie ? instalator miał na nie w hurtowni spory rabat , to jedyny powód że takie a nie inne, a grzerjniki , cóż jak każde , niczym szczególnym się nie wyróżniają , działają i jest ok.

Instalacja i grzejniki identycznie jak u mnie i też rabat w hurtowni. Czyżby ten sam instalator?

zbigmor
16-12-2008, 08:53
Też mam DeLonghi i pytanie. W jakiej pozycji mam ustawić zawór RA-N (zakres 1-7 i N) przed założeniem głowic temostatycznych. Moja instalacja to kolektory na parterze i poddaszu, od nich zasilanie i powrót na każdy grzejnik oraz podłogówkę w łazienkach, kuchni i wiatrołapie. Do podłogówki zawory RTL na powrotach. Ustawienie fabryczne to N (zawór podobno całkowicie otwarty), czy tak zostawić?

Zawory zostaw w takiej pozycji jak masz. Ich regulowanie ma sens jeśli są one podłączone kolejno do źródła ciepłej wody. W nagrzanym domu nie ma to praktycznie żadnego znaczenia bo w zasadzie żaden nie powinien byc gorący. Decydują one bardziej o kolejności nagrzania pomieszczeń (w praktyce).

irysy
16-12-2008, 09:13
U mnie kotłownia w miedzi, reszta w pex'ach -woda i c.o.. Przy kotłowni na paliwa stałe(układ otwarty) stosowanie zwykłych grzejników płytowych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na przyspieszoną korozję. Lepszym rozwiązaniem są grzejniki aluminiowe albo miedziano- aluminiowe. Ja akurat mam niezbyt urodziwe miedziano-aluminiowe Regulus, a w łazienkach drabinki mosiężne Zehnder.