PDA

Zobacz pełną wersję : zabezpieczenie ścian wykopu



Soch
12-02-2007, 08:31
Witam,
muszę zabezpieczyć wykop o głębokości około 2m, boki 13m x 10m. Metoda z zostawianiem skarpy raczej odpada bo działka mała. Czy powinienem wbić pale jeszcze przed rozpoczęciem kopania (będzie koparka rzecz jasna) i potem w trakcie zdejmowania kolejnych warstw gruntu mocować deski, czy może najpierw wykopać całość licząc, że się nie obsypie i dopiero wtedy wbić pale i deskować? Drugie podejście jest teoretycznie łatwiejsze bo pale wbijam tylko 1m poniżej dna gotowego wykopu. A może robi się to jeszcze inaczej? Grunt jest piaszczysty.

beton44
12-02-2007, 10:22
muszę zabezpieczyć wykop o głębokości około 2m, boki 13m x 10m. Metoda z zostawianiem skarpy raczej odpada bo działka mała.



hmmmmm

przecie /podejrzewam że stawiasz domek/ to od granicy działki do domku musi być te 4 metry....


na nieobciążona skarpę - /no chyba że z ziemi z wykopu planujesz usypać górę na na działce - wtedy będzie gorzej/ - wystarczy 2,5 metra /piasek skarpa 1:1,25 np?/

zmieścisz się w działce :o

Soch
12-02-2007, 11:00
beton44 - obawiam się, że miejsca jest mało, 1/3 piachu zostaje na podsypanie działki + zasypanie ścian piwnicy od zewnątrz ( w sumie ze 100m3), muszę mieć też miejsce na składowanie materiałów. W każdym razie dzieki za radę, rozrysuję sobie to jeszcze raz dokładnie.

beton44
12-02-2007, 12:00
jak jest tak źle z tą przestrzenią


to może najpierw zrobić tylko obszerne /np 2 metry średnicy/ wykopy na ławy fundamentowe i ściany piwinic, a po ich wykonaniu / ścian znaczy/ następnie wybrać tą resztę piasku ze środka i zasypać z zewnątrz???

szalowanie będzie kosztowne /ilośc materiału, robocizna/ - a i też pewnie byłoby parodią o ile znam życie - najlepiej byłoby go uniknąć :-?

Barbossa
12-02-2007, 15:58
...
to może najpierw zrobić tylko obszerne /np 2 metry średnicy/ wykopy na ławy fundamentowe i ściany piwinic, a po ich wykonaniu / ścian znaczy/ następnie wybrać tą resztę piasku ze środka i zasypać z zewnątrz...

a to kolega nie wie, że ścian PIWNIC się nie obsypuje do momentu wykonania stropu ?

soch :
1.zacznij kopać i zobaczysz jak będąsię skarpy trzymały, może uda się wzmocnić po wykonaniu wykopu (z minimalnym rozkopem) lub wykopać częściowo (tyle ile się da) i wteddy zabić "pale"
2.wywieź ziemię z wykopów, po robotach popatrz czy w okolicy ktoś nie będzie kopał i weź od niego ziemię (cenowo może być to samo co wzmacnianie wykopów)
3. rób etapami

Soch
12-02-2007, 19:19
Barbossa:

ad 1. Podoba mi się ten prosty pomysł :)

ad 2. facet od sprzętu "kopiąco wywożącego" za wykopanie z wywozem liczy 2 razy tyle co sam wykop, więc prosta ekonomia podpowiada mi, żeby jednak trochę piachu zostawić na działce.

ad 3. ??

pozdrawiam

Barbossa
12-02-2007, 20:22
skoro robisz piwnice to do obsypania budynku ile to będzie:
(13+10)x1(rozkop)x2(głębokość) co da raptem 90-100m3; ile to bedzie kosztować?

ad3. bez sensu, to z rozpędu, przecież są piwnice :D

beton44
12-02-2007, 21:32
8)

Soch
12-02-2007, 21:53
Póki co wiem tylko ile kosztuje wywózka :) cen w drugą stronę nie sondowałem, ale domyślam się, że zapłacę więcej niż za wywóz. Tyle piachu ile się da zostawię jednak w kąciku działki, zostawiając 100m3 mam 700PLN w kieszeni na samej wywózce+ nie wiem ile na ponownym zamówieniu piachu. Wykop jednak wzmocnię - do szalowania potrzebuję 3m3 desek i 1m3 kantówki 10x10. Mam nadzieję, że te deski nie będą jednokrotnego użytku i w jakiś sposób ten koszt się zwróci, no i że tego typu wzmocnienie będzie cokolwiek trzymać

Barbossa
13-02-2007, 07:52
Kolega beton44 osiągnął szatańską ilość postów :D