PDA

Zobacz pełną wersję : doprowadzenie powietrza do kominka-problem



k_icha
12-02-2007, 17:39
Witam
Wiem że temat był juz walkowany, ale przeglądając wątki nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie.
Mam zamiar sprawić sobie kominek (Panorama Jotula lub Spartherm) o większej mocy 12-16 kw. Na dole ok 70m2 z czego 30m2 salon o wys. 6m.
Na całej powierzchni podłogówka więc za bardzo nie mam jak poprowadzić rury z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz :( .
Komin ma 1 przewód dymowy i 2 wentylacyjne.
Pytanie: czy powietrze do spalania mogę poprowadzic płaskimi kanałami z blachy jednym z kanałów wentylacyjnych z nieużytkowego poddasza? Tak przeczytałem w jednym z czasopism traktującym o kominkach...
Czy jest jeszcze jakaś mozliwość? Kucie posadzki nie wchodzi w rachubę..

Przemek

rusek007
12-02-2007, 17:48
A jak będzie rozpalał w tym kominku? czy dym będziesz miał inteligentny i będzie on wiedział w którą dziurę się udać :wink:
Chyba, że zapodasz wiatrak.

MCB
12-02-2007, 18:05
"Przewodnik budowlany" lipiec-sierpień 2006, strona 29 system kominowy Leier:

"odrębny kanał wentylacyjny, który może służyc do dostarczania powietrza do komory spalania kominka".

MCB

rusek007
12-02-2007, 18:50
Teoretycznie pewnie tak, ale poczytaj wcześniejsze posty jak to ludzie mają problemy z rozpalaniem w kominku mimo doprowadzenia powietrza z zewnątrz i to od dołu.

siwy z gosławic
12-02-2007, 20:35
To wymyśliłeś :D
Nawet jak rozpalisz w kominku a tym kanałem będzie napływac powietrze to potem on rozgrzeje się od komina i zacznie wyciągać a wtedy powietrze zacznie napływać kanałem w łazience lub kuchni.
Jezeli chcesz kominek na ścianie zewnętrznej to zrób napływ bezpośrednio przez ścianę do obudowy kominka ale jeżeli chcesz na ścianie wewnetrznej to musisz zrobić nawiew pod oknem a to już nie wesoło.
Mi jako dodatkowy nawiew sprawdzają sie nawiewy w oknach dachowych na klatce schodowej, tam i tak jest najcieplej od kominka i nie wychładza mi to pomieszczeń. Oczywiście mam nawiew pod kominkiem ale jak go zatkam to po 5 minutach ciągnie powietrze z kuchni :D te szczelne domy.

dlugi rufus
12-02-2007, 20:59
Kiedyś widziałem taką chytrą maszynę do przebijania się pod drogami, wygląda jak drewniany zaostrzony pal tyle ,że jest z metalu.Nie pamiętam jaka średnica może 100 lub większa.Wkładasz to to do wykutej wcześniej dziury w fundamencie i celujesz(oczywiście pod chudziakiem) pod kominek uruchamiasz i czekasz.Ona sobie powolutku przebija tunel w piasku,chyba go ubija i rozpycha na boki.Jeden warunek nie może natrafić na kamień(zmieni kierunek) lub inną ścianę fundamentową bo nie pójdzie.Następnie podkuwasz pod wkladem dziurę ok.30cm .Wyciągasz ubijak wkładasz rurę, zakładasz kolanko pod wkładem i już. :D
Ale sam tego nie zrobisz,zrobi to firma tylko sam się zastanawiam za ile,szkoda ,że ich nie zapytałem jak robili przebitkę u nas w zakładzie.

k_icha
12-02-2007, 22:01
chodzi mi o to by autonomicznym kanałem doprowadzic strumień powietrza nie z zewnątrz tylko jak już wspominałem z nieuzytkowego poddasza. Tam raczej powietrza nie zabraknie. Pytanie czy chłodne powietrze z nieużytkowego poddasza podłaczone np. do Panoramy Jotula będzie miało taki sam wpływ na pracę kominka jak np. z zewnątrz w wylewce?
W moim starym domu kiedy otworzyłem okno na piętrze, na parterze w piecu na drzewo cug był zdecydowanie lepszy...
Rufus co do tej maszynki to widzialem, kładli mi ostatnio obok posesji rury PE do gazu, przebijali się tym pod podjazdami, sek w tym że kominek będzie stał w samym cenrum salonu...

Bigbeat
12-02-2007, 23:26
Hej - nie przeczytałeś dokładnie poprzednich postów w Twoim wątku :-? Wyraźnie Ci napisano, że nie może być z góry i opisano, dlaczego.

k_icha
14-02-2007, 21:22
No dobrze a co powiecie na ten artykuł? 2 i 3 strona??
http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20030818Kominek.pdf

chopinetka
14-02-2007, 21:44
Witam

No nie powiem ciekawa lektura. Szczerze mówiąc też byłam zdania, że to jest nienajlepsze rozwiązanie...ale :roll:

rprprp
09-03-2007, 15:00
Przewodnik Budowlany raczej nie słynie z profesjonalizmu i obiektywizmu, więc nimi bym się nie sugerował.

Zbigniew Rudnicki
10-03-2007, 19:07
... czy powietrze do spalania mogę poprowadzic płaskimi kanałami z blachy jednym z kanałów wentylacyjnych z nieużytkowego poddasza? Czy jest jeszcze jakaś mozliwość? Kucie posadzki nie wchodzi w rachubę.
Zrezygnować z doprowadzenia powietrza pod kominek, na rzecz doprowadzenia powietrza do pomieszczenia w którym stoi kominek.
Są typowe podokienne zamykane nawietrzniki (nawet z filtrem).

Małgonia
11-03-2007, 12:27
A co się stanie, jak doprowdzę powietrze pod kominek przez ścianę zewnetrzną pokoju?
Odległość ok. 1,5 mb,rurę ocieplę i zakryję półką,pod którą będzie składowane drewno kominkowe.
Może tak być?

k_icha
11-03-2007, 12:49
...
Są typowe podokienne zamykane nawietrzniki (nawet z filtrem).

Takie właśnie rozwiązanie polecił mi fachowiec od kominków i tak własnie zrobię