PDA

Zobacz pełną wersję : Akustyczne ściany - slychać wszystko



johnyc
13-02-2007, 08:04
Dzień dobry. Problem jest taki jak w temacie. Moje mieszkanie i mieszkanie moich sąsiadów oddziela ściana działowa. Sciana działowa jest wykonana z jakiegoś bardzo lichego materiału (siporex może???) i efekt jest taki że (dosłownie) słychać jak ktoś po drugiej stronie mówi, chodzi pierze, czy zmywa naczynia (mimo że ściana jest w sypialni). Zastanawiałem się nad tym by rozebrać ścianę i postawić na nowo (o dziwo sąsiedzi nawet byli by skłonni to zrobić) z czegoś solidego. Kiedyś czytałem w którymś muratorze że mało akustyczna jest lita cegła - ale to tylko tyle co pamiętam z tamtego artykułu (na forum znalazłem też ze to powinno być minimum 25 cm). Czy ktośma jakiś pomysł jak taką ściankę postawić, z czego postwić by było cicho oraz jakie są ewentualne koszty czy niedogodności takiego rozwiązania??? Z góry dziękuję za pomoc.

ESKIMOS
13-02-2007, 11:00
Czy ?
Tak - pod warunkiem że nie jest to ściana nośna (konstrukcyjna).

Z czego ?
Najtaniej a skutecznie - z silki, min. 25 cm.

johnyc
13-02-2007, 11:10
No jasne że to ściana działowa. Nie jestem aż tak naiwny by rozwalać nośną. Znalazłem coś o materiale SILKA tutaj (http://www.xella.pl/html/pol/pl/silka_zalety.php) jednak zawsze mi sie wydawało (być może błednie) że najlepiej izoluje lita cegła. Chciałbym jeszcze dodać, że wcale nie musi być to najtańsze rozwiązanie, wolałbym może droższe ale najskuteczniejsze.

johnyc
13-02-2007, 11:16
Własnie się zorientowałem że tego materiału jest kilka rodzajów (http://www.mojdom.pub.pl/porady/silka/index.html), który będzie najlepszy (najlepiej bezie izolował dźwięk) jeśli chodzi o ścianę działową?

Sail
13-02-2007, 11:27
Mój kolega w takiej sytuacji (miał upierdliwą sąsiadkę, której przeszkadzały głównie dzieci), zrobił mały remoncik, położył na ścianie chyba 10 cm wełny mineralnej, zabudował gips kartonem i ma spokój i ciszę :wink:
Tyle, że to zabrało co nieco powierzchi pokoju :roll:

ESKIMOS
13-02-2007, 12:06
który będzie najlepszy (najlepiej bezie izolował dźwięk) jeśli chodzi o ścianę działową?
Najlepsze sa zwykle rozwiązania najprostsze.
Ściana działowa pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi, wiec nie wymaga szczególnej izolacji cieplnej.
Jej grubość warto by dopasować do grubości poprzedniczki, stąd jeśli tamta z betonu komórkowego (faktycznie łatwo przewodzącego dźwięki) to silka 25 będzie w sam raz.
Wełna wbrew opiniom wcale nie tak dobrze tłumi dźwięki, za to świetnie izoluje cieplnie.

TOMI1975
13-02-2007, 17:25
O ile mozesz obciazyc strop dodatkowa scianka to ja bym chyba pociagnal dodatkowa scianke z litej ceramiki lub z silki 12 cm, pomiedzy istniejaca sciana a nowobudowana zostawilbym pustke jakies 6 cm i wypelnilbym ja twarda welna mineralna.Wazne aby plyty welny byly dobrze spasowane ze soba.
Wiem, ze sa tez jakies maty wygluszajace, ktore trzeba zwiesic ze szczytu sciany nie mocujac ich do samej powierzchni sciany - tzn. mocujac je tylko u gory tak aby utworzyla sie taka kurtyna nie stykajaca sie ze sciana, ale to chyba juz za skomplikowane...

johnyc
14-02-2007, 09:13
Po pierwsze pomieszczenie jest nieduże (około 9 m2) więc nie wchodzi w grę wygłuszanie metodą dokładania jakiejś warstwy (np wełny) na istniejącą ścianą. Takie rozwiązanie miałoby 3 wady: zmniejszyłbym sobie pokój, dużo by to pewno nie dało, sąsiedzi mieniby spokój bez kosztów i zmniejszania pokoju.

Ma jedną ścianę (z inne strony mieszkania) wygłuszoną wełną. Niestety zmniejszyło to pokój a izolacja jest tka sobie dlatego zacząłem poszukiwać rozwiązań innych, kuteczniejszych bez potrzeby nakładania dodatkowych warstw na ścianę.

TOMI1975
14-02-2007, 09:23
ok, no to moze po prostu wymien istniejaca sciane na taka jak zaproponowalem.
Poza tym to nie jest "dolozenie welny" na sciane tylko wlozenie jej miedzy dwie niezalezne scianki z ciezkiej cegly jako warstwe wytlumiajaca.
Moze ponizszy adres przyda sie:

http://www.akustyka.pl/o-nas.html

Thoma$
02-03-2007, 10:41
Witam.Ja mieszkam w wielkiej płycie i powiem szczerze że od sąsiadów nic nie słysze.Jakieś krzyki kiedyś słyszałem ale teraz się uspokoiło.U mnie na prawde jest spokój, atmosfera w bloku prawie jak w domu (dodam że mój blok ma 2 piętra, a ja miezkam na 2).

joosephoslav
04-03-2007, 15:00
Obiło mie sie o uszy, ze ci od Porothermu produkuja taka specjalna cegle wyciszajaca na scianki dzialowe.

ojciec_wielebny
09-03-2007, 11:07
http://mieszkaj_lepiej.republika.pl/po_drugiej_stronie.htm prosze macie tu ladnie opisany problem:) lepszego necie nie widzialem widac ze gosc ktory pisal zna sie na wielkiej plycie chyba az za bardzo moze byly kierownik ;)