PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja CO, CW, ZWU i pod?ogówka Hepworth - kto uk?ada? ?



Jasiu
30-05-2003, 13:55
Za półtorej tygodnia rozpoczynam robienie hydrauliki.
Przedstawiciel Hepwortha namawia mnie żeby zrobić to samemu.
Dostałem od niego materiały i wygląda to faktycznie na bułkę z masłem.

W zwiążku z powyższym mam prośbę do tych, którzy już układali Hepwortha o jakieś rady / przestrogi

kodi_gdynia
30-05-2003, 20:37
Jasiu w zeszłym tygodniu układałem z ojcem instalacje. Co prawda nie był to Hepworth ale wirsbo /www.organikapropex.pl/ System podobny - faktycznie buła z masłem. Nie miałem żadnego pojęcia i faktycznie nie było żadnej trudności. Zaoszczędzono sporo kasy.
Pozdrawiam

ArtMedia
31-05-2003, 19:04
Witam.

Własnie układam. Bardzo proste i lekko się robi. Samemu trochę czasami trudno, ale też się da. Mogę polecić.

Sebastian.

Marek K
02-06-2003, 14:09
Już pisałem, około 9 lat temu wykonałem sam całe Co i CW w Hepwordzie. Jest ok.
System teraz produkowany trochę różni się od tego co układałem, ale to jest kosmetyka.
Zwróć uwagę na dokładnóść wciśnięcia rury w kształtkę (bardzo trudno było wcisnąć 28- dwa oringi) i na osłonięcie rury przed mechanicznymi urazami, promieniowaniem UV.
Przed montażem, byłem na bezpłatnym godzinnym kursie , popytaj się czy nie robią takich kursów obecnie!.
Marek.

YEYO
02-06-2003, 14:27
Też się kiedyś zastanawiałem nad takim rozwiązaniem wchodził w grę Hepworth lub Marley ale wybrałem ekipę i KAN-a. Koszt materiałów podobny, a roboty dużo. Za c.o w układzie rozdzielaczowym (220m2 dom) + woda + kanalizacja za robociznę zapłaciłem 2500 zł więc doszedłem do wniosku że nie warto samemu się męczyć przez 2 miesiące po pracy.

VPS
02-06-2003, 19:05
YEYO
2 miesiące to bardzo długo. Sprawna ekipa 1 fachman i 1 pomocnik dom o pow. 220 m2 półtora no góra 2 tygodnie.

YEYO
02-06-2003, 19:16
Chodziło mi o to że mi zajęłoby 2 miesiące gdybym układał sam. Ekipa zrobiła to w niecałe 2 tygodnie.

VPS
02-06-2003, 19:17
Rozumiem sam popołudniami. Sory

ArtMedia
02-06-2003, 20:03
Witam.

Dwa tygodnie?!? Ja co prawda zrobiłem tylko połowę (poddasze), ale zajęło mi to 1 dzień. Na dole jest podobny układ, pewnie dzień zejdzie. I jeszcze jeden na wodę. Robię sam. Nie wiem co można robić we dwóch lub trzech przez dwa tygodnie?

Sebastian

02-06-2003, 20:05
Mam podobne doświadczenia jak ArtMedia. U sąsiada ekipa trzech ludzi zrobiła całe CO w 2 dni.

YEYO
02-06-2003, 20:20
Chyba odeszliśmy trochę od tematu. Czas jest rzeczą względą. Moja ekipa robiła ponad tydzień i wcale nie spali na leżąco. Dwie szafki rozdzielaczowe 17 grzejników, rury w osłonie peszel "zimne" lub ocieplenie pianką "ciepłe", kształtki w rurę + zaprasowywany pierścień. Dwie łazienki + kuchnia + umywalka w garażu, dwa piony kanalizacyjne. Może ktoś potrafi szybciej ale ja wolę wolniej i dokładnie. Mój ojciec robił w starym domu instalację elektryczną w 3 dni ja robiłem swoje instalacje teletechniczne 2 tygodnie + 2 tygodnie popołudnia i położyłem 900m przewodu elektrycznego 600m skrętki 300m przewodu antenowego
i jak tu porównywać.

Jasiu
02-06-2003, 22:35
Czas jest rzeczą względną.

Ogólnie klamka zapadła - właśnie kompletuje materiały - od weekendu zaczynam. teraz utknąłem na kolejnym, prostym (z pozoru) zadaniu.

Jak zgrzać pasy folii ?

MAKiN
03-06-2003, 17:45
Jasiu co się stało że co nie robisz w miedzi ? byłeś zagorzałym jej zwolennikiem. pytam ponieważ za 3 m-ce będę robić co i wodę Artur

Jasiu
03-06-2003, 21:29
Dzieńgi :)

Instalacja z miedzi to masa połączeń, które muszą być zrobione porządnie (na twardy lut). Do tego trzeba dobrej ekipy, a ta "dobrze" kosztuje.

Z Hepwortha moge zrobić wszystko (CO, CWU, ZW i podłogówka) i jedyne co tracę (w stosunku do miedzi) to trochę gorsze parametry "higieniczne" (chodzi o bakterie w rurach z wodą).

Cena materiałów miedź i Hepworth jest w zasadzie taka sama (miedź wychodzi taniej jeśli nie stosujesz drogich kształtek tylko gniesz rury), a z Hepwortha instalacje moze zrobić każdy. W zeszłym tygodniu zrobiłem elektrykę (już po tynkach :)) więc się rozzuchwaliłem i hydraulikę też postanowiłem zrobić sam.

MAKiN
04-06-2003, 12:55
a te wszystkie historie o awariach kotłów i plastyczności plastiku przy wysokich temperaturach i te inne sprawy które poruszaliście przy porównywaniu miedzi kontra plastik a jak ci podoba sie sprawa polibutylenu a sprawa chloru ?

Jasiu
04-06-2003, 14:35
Krytyczne temperatury dla Hepwortha są powyżej 100 st.C - tyle nie wydoli mój kocioł :)

Co do chloru to Hepwort dopuszcza stężenie kilkukrotnie wyższe niż dopuszczalne wg.polskich norm (norma max 0,5 mg/l, Hepworth max 2mg/l) Wg ich wyliczeń system ma wytrzymac 50 lat przy wodzie o temp 60 st.C i stężeniu chloru 1mg/l (100% powyżej dopuszczalnej normy)

W sumie nie widze tu problemu.

Za to kolosalną zaletą jest fakt, że mogę (częściowo) wykonać instalacje sam. Jak mi jeden misio z miodem w uszach zaśpiewał 80,- pln za 1m2 podłogówki to mi nerwy puściły :) Robota prosta jak drut trzeba tylko wykonać ją porządnie (bez pospiechu i przestrzegając zasad). Za 2 tygodnie opisze jak poszło :wink: