PDA

Zobacz pełną wersję : szambo a kanalizacja ogólnosp?awna



trebor
30-05-2003, 18:30
Przy okazji dyskusji o zagospodarowaniu wody deszczowej pojawiła się informacja, że jeśli na ulicy jest kanalizacja to jest bezwzględny obowiązek przyłączenia się do niej i likwidacji istniejących szamb. Na osiedlu, gdzie buduję swój domek, jest własnie budowana kanalizacja ogólnospławna (można do niej podłączyć instalację burzową). Część domów jest już zamieszkana, posiadają one szamba. Ich mieszkańcy twierdzą, w tym mieszkający tam burmistrz naszego miasta, że nie muszą się podłączać do kanalizacji.Twierdzą, że odprowadzanie ścieków do szmba jest tańsze. Czy to prawda? Jaki jest aktualny stan prawny relacji szambo - budowa kanalizacji.

Żaba
30-05-2003, 19:02
Jeśli zostanie wybudowana kanalizacja to wszyscy posiadający szambo zostaną zmuszeni do podłączenia się do niej (często na własny koszt). W lepszej sytuacji są właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków ich to nie obowiązuje.

trebor
31-05-2003, 09:57
Żaba, czy może znasz podstawę prawną swoich informacji?

Żaba
31-05-2003, 14:02
Trebor,
poszukam i podam. Nie mam pod ręką, gdyż sprawą szamba interesowałam się jakieś pół roku temu.

trebor
31-05-2003, 15:36
Żaba,
dziekuję za zaintresowanie. Czekam na informacje.

jprzedworski
31-05-2003, 16:40
http://ratusz.pl/serwisprawny/artykuly/kanalizacja/

pik33
01-06-2003, 18:21
A gdzie podają że właścicieli oczyszczalni nie obowiązuje? (sam będę taką miał...)

Żaba
02-06-2003, 08:40
Witam,
przepraszam że tak późno ale już podaję link
http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf?OpenDatabase
spójrzcie na rozdz. 3 art 5 pkt 1 ppkt 2)

02-06-2003, 08:44
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 132; poz. 622 z póź.zm.) Ostatnia zmiana Dz.U. Nr 2;poz. 7 z 2003 r. Dziennki ustaw można znależć na stronie http://www.abc.com.pl.
Rzeczywiście obowiązek nie dotyczy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Interesująca jest sprawa budowy sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej. Wydaje mi się że się teraz takich nie buduje. Czy naprawdę budowana jest kanalizacja ogólnospławna? Nowa to powinna być rozdzielcza.
Waldi

Żaba
02-06-2003, 08:44
Niestety otwiera się wyszukiwarka,
tak więc trzeba jeszcze wpisać: Dz. U. Nr 132, poz. 622
pojawią się wszystkie aktualizacje wraz z plikiem (pdf)zawierającym ujednolicony tekst ustawy.

trebor
02-06-2003, 09:23
Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach. Dz.U.nr 132 z 1996r poz.622 art.5 pkt.2
Dziękuję wszystkim za informacje. Trebor

trebor
02-06-2003, 09:27
U mnie na osiedlu budują ogólnospławną. Rozmawiałem na ten temat z kierownikiem budowy kanalizacji. Można podłączyc burzówkę, ale u mnie jest tak chłonny grunt, że szkoda na to pieniędzy. rozprowadzę wodę po ogrodzie.

Bartt
02-06-2003, 11:12
A jak rozumieć obecność kanalizacji na osiedlu - domek mam odsunięty o ok.100m od linii drogi. Czy jeśli położą w niej kanalizację, to też będę musiał do niej się podłączać na własny koszt, czy czekać, aż podciągną mi ją pod dom?

02-06-2003, 11:29
Tam coś pisze o zasadności ekonomicznej inwestycji. To chyba będziesz uzależniony od urzędnika.

Bartt
02-06-2003, 19:15
Słuchajcie czytam ten przytaczany art.5 i nic o konieczności podłączenia się do kanalizy w nim nie znajduję - jest o konieczności gromadzenia ścieków. Z drugiej strony nie istnieje w ogóle dz. U 2003 nr 2/7, jest 1/7 i 2/17, ale pisza tam gł. o orderach :grin:
Podrzućcie jeszcze raz rozporządzenia, albo przetłumaczcie z polskiego na zrozumiałe :grin:

Żaba
03-06-2003, 05:14
Bartt,
spójrz dokładnie na dwie moje wypowiedzi. Pod adresem tej przęglądarki znajdziesz teks ujednolicony Dz. U. nr 132, Rozdz. 3, Art 5, pkt1 ppkt2

Pozdrawiam
Żaba

Bartt
03-06-2003, 07:47
Rozdział 3
Obowiązki właścicieli nieruchomości
Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym oraz przyłączenie do istniejącej kanalizacji sanitarnej

Dzięki żaba, zacytowałem, by inni nie szukali - sformułowanie jest, ale faktycznie dość ogólne

Żaba
04-06-2003, 06:49
Bartt,
wszystko wyjaśnia następny ppkt:
"Pkt 1
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnie ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych"

Pzdr
Żaba