PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o ocenę rekuperator+kominek+elektryka



Hugoartem
16-02-2007, 22:22
Witam,
Jestem tu nowy więć na wstępie chciałem sie przywitać z wszystkim użytkownikami tego forum.
Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na pozwolenia na budowę domu. Mój dom to "Klasyk" ze zbiorów Studia Atrium ( http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-353,393,61,opis.html )
pow użytk - 143m (parter - 75m, poddasze - 68m) + garaż 26m, kubatura 740m3.
Ustawienie na działce można uznać za dosyć dobre, wjazd od strony północnej, kuchnia - wsch, salon - płdn, pokoje - wsch lub płdn, pomieszczenie gosp - zach.

A teraz moje pytanie.
Myślałem aby wykorzystać kominek z płaszczem wodnym do:
- ogrzewania nagrzewnicy wodnej rekuperatora,
- ogrzewania ciepłej wody w bojlerze z dwoma wężownicami, druga wężownica wykorzystana była by do paneli słonecznych, ewentualnie podgrzewania elektrycznego,

Na chwile obecną nie przewiduje wykorzystania energii z gazu, oleju opałowego, paliw stałych.
Myślałem o rekuperacji z mądrym rozprowadzeniem ciepła z kominka i ewentualnym dogrzewaniu pomieszczeń energią elektryczną (dwutaryfową: noc, dzień) i piecami akumulacyjnymi.

Oczywiście mogę być w wielkim błędzie odnośnie takiego rozwiązania ogrzewania tego domu ale nie chcę brudu z paliw stałych oraz martwienia się o ciągłe zmiany ceny gazu i oleju opałowego. Dodam, że nie mam możliwośći podłączenia gazu.

Jeżeli ktoś mógłby się wypowiedzieć czy takie rozwiązanie ma sens. Jestem totalnym laikiem w tym temacie. Z góry dziękuje.