PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd od sąsiada



Krzysztof-1971
17-02-2007, 13:54
Dziś ustaliłem z sąsiadem, że pożyczy mi prąd na czas budowy. I w związku z tym mam pytanie jaki zastosować przewód, czy musi zrobic to elektryk czy mogę zrobić to sam? Jeśli sam to w jaki sposób żeby nie zakładać podlicznika ponieważ całą kwotę za energię płacę ja.

marcin_u
17-02-2007, 15:09
Dziś ustaliłem z sąsiadem, że pożyczy mi prąd na czas budowy. I w związku z tym mam pytanie jaki zastosować przewód, czy musi zrobic to elektryk czy mogę zrobić to sam? Jeśli sam to w jaki sposób żeby nie zakładać podlicznika ponieważ całą kwotę za energię płacę ja.

przewod trzeba dobrac do długosci i mocy jaka bedziesz pobieral zeby wziasc pod uwage spadki napiec.trzeba tez wziasc pod uwage czy 1f czy 3f prad.
napewno trzeba zastosowac roznicowki i nadmiarowo-pradowe bezpieczniki. jak masz o tym pojecie to mozesz zrobic to sam..a jak nie czujesz tematu to zlec to elektrykowi bo szkoda stracic wlasne lub kogos zycie...a na budowie warunki trudne(wilgoc !!!)

Krzysztof-1971
17-02-2007, 15:41
Długość przewodu około 10m , skrzynkę budowlaną mam (kpl.), tylko gdzie podłączyć się do sąsiada? Do tej skrzynki przed domem (białej :wink: ). Jest tam jakieś gniazdo? Prąd trzyfazowy, sorki ale zabardzo nie mam pojęcia o elektryce :( . Potrafię zamontować (umocować) skrzynkę, pociągnąć przewód (jaki?! tzn. oznaczenie rodzaj) tylko podłączenie ?? Jeżeli trzeba jakieś przewody przykręcać to sobie odpuszczeę ale jak tam jest jakieś gniazdo to oki :wink: . Ale ze mnie laik w tym temacie :oops: .

retrofood
17-02-2007, 16:29
Ale ze mnie laik w tym temacie :oops: .
To już bezpieczniej bawić się z panienką. Nawet jak żona widzi.

Waldemar Kiejziewicz
17-02-2007, 16:33
Skoro nie masz za bardzo pojęcia o elektryce to poproś kogoś kompetentnego. Trudno będzie tu na łamach forum przeprowadzić skrócony wykład o elektryczności.

ramsey1981
17-02-2007, 17:36
to ja dodam jeszcze, ze "pozyczanie" pradu jest sprzeczne z umowa jaka zawarl Twoj sasiad z zakladem energetycznym.
Jakies pol roku temu ktos opisywal na forum kare od zakladu energetycznego, ktora musial pokryc za sasiada. to bylo chyba ok 5 tys zl.

w 99,9% przypadkow nic sie nie stanie, ale bierz pod uwage, ze zyczyliwosc innych sasiadow moze byc ograniczona.

p

GACUŚ
17-02-2007, 18:59
Długość przewodu około 10m , skrzynkę budowlaną mam (kpl.), tylko gdzie podłączyć się do sąsiada? Do tej skrzynki przed domem (białej :wink: ). Jest tam jakieś gniazdo? Prąd trzyfazowy, sorki ale zabardzo nie mam pojęcia o elektryce :( . Potrafię zamontować (umocować) skrzynkę, pociągnąć przewód (jaki?! tzn. oznaczenie rodzaj) tylko podłączenie ?? Jeżeli trzeba jakieś przewody przykręcać to sobie odpuszczeę ale jak tam jest jakieś gniazdo to oki :wink: . Ale ze mnie laik w tym temacie :oops: .

Najlepiej byłoby podłączyć się do gniazda na siłę , takie duże okrągłe gniazdo z klapką z czterema otworami .O ile w ogóle takie gniazdo sąsiad ma , o ile ma prąd trójfazowy . Jak będzie miał takie gniazdo to albo w domu przy skrzynce albo w garażu .Piszesz że jest w skrzynce jakieś gniazdo , no ale my na wróżki nie wyglądamy i nie jesteśmy w stanie Ci powiedzieć co to za gniazdo .
Zrób najlepiej jakąś fotkę to w tedy będzie można coś więcej powiedzieć .
A najlepiej to sobie odpuść ten montaż , zawołaj elektryka zapłać z 50zł i niech podłączy jak należy .