PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie raz jeszcze...



alexsandra9
17-02-2007, 15:18
Witam! Czy ktoś z was ma w swoim domu następujące rozwiązanie ogrzewania: kominek z nawiewem, piec na opał stały i ogrzewanie podłogowe(kuchnia, łazienka i hol czyli tam gdzie płytki podłogowe); czy te techniki grzania da sie połączyc i czy jest to ekonomiczne? Dom o powierzchni 125 m2, z bali, ściany nie ocieplane.

maja-le
17-02-2007, 15:58
Też mam dom z bali, aczkolwiek ociepłany. 123 m2 pow. użytkowej w tym poddasze.
Ogrzewam głównie kominkiem z turbiną rozprowadzającą ciepłe powietrze.
W łazienkach dogrzewam piecykami elektrycznymi, które programator włącza w ustalonych godzinach. (Oczywiście mogę je też właczyć w miarę potrzeb. W ten sposób pracują one nie więcej niż godzinę dziennie.
Nie mam potrzeby uzupełniania ogrzewania kominkowego czymś dodatkowym. Piec węglowy dla tak małej instalacji wydaje mi się przesadą.
Ja zainwestowałam w dobrą instalację wentylacji wymuszonej z rekuperatorem i ziemnym wymiennikiem ciepła. Ten ostatni jest rewelacją. Zeszłej zimy przy -30 miałam nadal dodatnią temperaturę powietrza na wejściu do rekuperatora (ok.+2). Przy -10 do -15 ta temp. utrzymywała się na ok.+10!
Można też wydać pieniądze na piec i resztę na ogrzewanie solarne wody.
Pozdrawiam

alexsandra9
17-02-2007, 16:20
Piecem będziemy ogrzewać głównie gdy nie będzie nas w domu- np. przy wyjeżdzie w zimie nie będzie kto miał do kominka podrzucic a tak po powrocie w domku będzie nadal cieplo. Tak to sobie przynajmniej wyobrazamy. A o wymienniku ciepla muszę poczytać bo nie wiem za bardzo o co chodzi :oops: