PDA

Zobacz pełną wersję : wkład kominkowy a system



MarzannaPG
17-02-2007, 21:09
Przebrnęłam już przez sporą dawkę postów o kominkach na forum (żeby nie było, że 'mnożę' temat bez wcześniejszego wyszukiwania :wink: ) i jakoś nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy wkład różni się w zależności od tego jaki chcem system ogrzewania zastosować, a mam na myśli DGP i płaszcz wod.?
Powiedzmy, że jadę do Castoramy, kupuję nie za drogi kominek firmy (chyba) francuskiej, bo potrzebuję go bardziej do ozdoby i okazjonalnego palenia, ale chcę wykorzystać ciepło jakie wytwarza w 1 pomieszczeniu na poddaszu (akurat jest nad kominkiem). I czy nagle nie będzie niespodzianki, ze ten akurat wkład nie nadaje się do takiego mini DGP? Może musi mieć to, to i tamto. Jak to jest?

Jeż
17-02-2007, 22:37
Wkłady są z płaszczem i bez. Do tych bez zdecydowanie odradzam samodzielne instalowanie płaszcza wodnego. Natomiast samodzielne obudowanie go (czyli zbudowanie kominka) i wykonanie instalacji DGP jest możliwe. Nadaje się do tego praktycznie każdy wkład kominkowy bez płaszcza wodnego. Im jego jakość będzie niższa tym szybciej ulegnie zużyciu (wypaczeniu, pęknięciu, rozszczelnieniu itp.).

rusek007
17-02-2007, 23:09
Przebrnęłam już przez sporą dawkę postów o kominkach na forum (żeby nie było, że 'mnożę' temat bez wcześniejszego wyszukiwania :wink: ) i jakoś nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy wkład różni się w zależności od tego jaki chcem system ogrzewania zastosować, a mam na myśli DGP i płaszcz wod.?
Powiedzmy, że jadę do Castoramy, kupuję nie za drogi kominek firmy (chyba) francuskiej, bo potrzebuję go bardziej do ozdoby i okazjonalnego palenia, ale chcę wykorzystać ciepło jakie wytwarza w 1 pomieszczeniu na poddaszu (akurat jest nad kominkiem). I czy nagle nie będzie niespodzianki, ze ten akurat wkład nie nadaje się do takiego mini DGP? Może musi mieć to, to i tamto. Jak to jest?
Ty se jaja robisz czy co??? :o
1426 postów i takie pytanie. :lol:
A może się nudzisz? :D

MarzannaPG
18-02-2007, 00:24
Jasne, nudzi mi się... Jak wielu tu budującym... Z nudów zadaję pytania..:evil:
I proszę się nie czepiać 1 zdania. Konkretne pytanie jest zawarte w drugim akapicie, o tu: I czy nagle nie będzie niespodzianki, ze ten akurat wkład nie nadaje się do takiego mini DGP? Może musi mieć to, to i tamto. Jak to jest?
Dodam, że to mini DGP (na prawdę mini bo tylko do 1 pomieszczenia) chcę mieć grawitacyjne.

mariobros35
18-02-2007, 08:11
Ja osobiście uważam że lepszy byłby kominek z płaszczem wodnym bo nie produkuje kużu który produkuje praktyczne każdy kominek powietrzny i roznosi ten kuż instalacją dgp

MarzannaPG
18-02-2007, 12:54
Kominek z płaszczem wodnym w tej chwili mnie nie intersuje. Mam piec na drewno więc po co mi drugi w salonie? Generalnie potrzebuję kominka do ozdoby i okazjonalnego palenia, ale skoro nad nim jest jedno pomieszczenie dlaczego nie wykorzystać ciepła które produkuje i nie stworzyć takiego małego DGP?
Nie zamierzam kupować drogiego kominka - taki z Castoramy czy innego marketu mi wystarczy. Przeczytałam już posty na ich temat i mam już wyrobione zdanie, więc proszę mnie nie przekonywać do innego, chyba że ktoś ma w ofercie znacznie lepszy a w takiej samej cenie :D A skoro kupuję w markecie to niewiele dowiem się od sprzedawców czy akurat ten model może być wykorzystany do DGP. Stąd moje pytanie.
Jeż odpowiedział, ze każdy kominek nadaje się do DGP. Faktycznie?

jajmar
18-02-2007, 14:46
Jeż odpowiedział, ze każdy kominek nadaje się do DGP. Faktycznie?

Do ogrzania jednego pomieszczenia to faktycznie każdy wkład da rade.
Ja zwróciłbym bym jedynie uwage zeby "na wszelki wypadek" był to wkład do palenia ciągłego.

MarzannaPG
18-02-2007, 16:14
Jeż odpowiedział, ze każdy kominek nadaje się do DGP. Faktycznie?

Do ogrzania jednego pomieszczenia to faktycznie każdy wkład da rade.
Ja zwróciłbym bym jedynie uwage zeby "na wszelki wypadek" był to wkład do palenia ciągłego.
Jest w Castoramie parę takich z info "do palenia ciągłego', inne tego nie mają. Dzięki za radę.
Ile KW brać? Myślałam żeby min. 15 no bo dogrzanie jednego pomieszczenia to jedno a wytwarzanie ciepła wokół i jego przekazywanie na salon to drugie. Tylko że parę postów w temacie kominków 'zabiło mi ćwieka' bo podbno sam kominek nie wytwarza zbyt dużo ciepła (jego obudowa a właściwie to co pod nią izoluje ) a o kaflach nie myślę

jajmar
18-02-2007, 16:29
15 kW to nie tak mało jak na dwa pomieszczenia:) To mniej wiecej tyle co ma wiekszosc "standartowych" wkładów.
Nie bardzo rozumiem Twoje wątpliwości z obudowa, że niby gdzie to cieplo gdzieś zniknie? Wg mnie jeżeli "wejdzie" w obodowe to troszke pożniej ale "wyjdzie" do pomieszczenia w którym stoi kominek. Jak jest wewątrz izloacja to i tak masz kratki nawiawne u góry a wiec cieple powietrze wyleci.

MarzannaPG
19-02-2007, 21:41
Tak wyczytałam, że może nie sama obudowa ale to co pod nią ma właściwości izolujące - może to i dobrze, bo ja będę miała obudowę z marmuru i pewnie by popękał... ale moż coś źle zrozumiałam.
To ile powinnam mieć tego KW? Dodam, że ja chcę tylko do 1 pomieszczenia dporowadzić rurę DGP, pozostałe byłoby fajnie żeby się dogrzały kominkiem 'przy okazji' (salon rozumiem nagrzeje się przez kratkę i promieniowanie choćby przez szybę), czyli niekoniecznie ma to być 15 KW na raptem 2 pomieszczenia. Cały dom ma 150 m2.