PDA

Zobacz pełną wersję : Porotherm 18,8 na ścianę zewnętrzną



Maram
17-02-2007, 22:42
Mam pytanie!
W projekcie mam BK24 + 12 cm styropianu. Zamierzam budować z porotherm 18,8( do kupna w dobrej cenie). Co z dociepleniem? Czy można dać 20 cm styropianu, jak to by się trzymało?
Może macie doświadczenie ze ściamą zewętrzną 2W porotherm 18,80 + docieplenie?

JACKIE P
17-02-2007, 23:16
to czy nie będzie lepiej dac ścianę 1W z PTH 50 ? Parametry podobne a dużo mniej pitolenia.

JACKIE P
18-02-2007, 13:20
dokładnie nie pamiętam, ale poczytaj na stronie producenta www.wienerberger.pl
Ja mam załozony PTH 44,5 bez docieplenia i na razie r-ki za gaz za 1 m-c CO + CWU oscylują na poziomie 250 zł. temp. w dzień 20,5 st.C, w nocy obniżona na 19 st.C/

andre59
18-02-2007, 19:59
ja chcę płacić tyle samo co ty grzejąc sie prądem, ściana z U-220 + 2x10 cm styropianu na zakładkę U=0,175 cieplej niż metrowa ściana z PTH

robię tak ponieważ GazRura na dnie Bałtyku nabiera rumieńców, i juz niedługo ci co grzeją się gazem będą mieli podobnie jak ci co grzali się olejem opałowym
No przecież w głowę sobie nie strzelimy z tego powodu :wink:

Wracając do tematu;
wydaje mi się, że Porotherm 18,8 cm to ciut za mało jak na ścianę nośną,
przy tej grubości lepsza byłaby Silka.

FREDY
18-02-2007, 21:20
ja chcę płacić tyle samo co ty grzejąc sie prądem, ściana z U-220 + 2x10 cm styropianu na zakładkę U=0,175 cieplej niż metrowa ściana z PTH

robię tak ponieważ GazRura na dnie Bałtyku nabiera rumieńców, i juz niedługo ci co grzeją się gazem będą mieli podobnie jak ci co grzali się olejem opałowym
Jak sobie policzysz to sie okaże że róznica pomiedzy tymi ścianami jest porównywalna z tradycyjną żarówką. U mnie przy ścianach zewnętrznych o powierzchni 125m2 róznica ta wynosi 125x(0.3-0.175)xdelta T czyli dla różnicy temperatur 20C wynosi to 300W. Miesięcznie zyskasz około 223KW czyli okolo 78zł ( grzejąc prądem) - to naprawde nieiwele :wink:

NJerzy
18-02-2007, 21:57
Wytrzymałościowo gazobeton 18cm wystarcza na 2 kondygnacje. Nie przypuszczam by poroterm był słabszy.

jeżyk
19-02-2007, 02:04
[quote="mpoplaw"]a możesz powiedzieć ile U albo jakie R ma ściana z 50 cm PTH uwzględniająca mostki termiczne na fugach wieńcach i na P/W
]bo styropian dla przykładu ma lambda 0,04 a kładziony szczelnie na zakładkę 0,035 Lambda to wsp. przewodzenia ciepła i jest określany dla materiału, nie zależy od technologii montażu. Niezależnie od tego czy styropian położymy na zakładkę, w jednej czy 2-uch warstwach lambda się nie zienia. Zmienić się może wsp. przenikania ciepła czyli U ( bywa też oznaczane jako k)

Maram
19-02-2007, 20:20
[Wytrzymałościowo gazobeton 18cm wystarcza na 2 kondygnacje. Nie przypuszczam by poroterm był słabszy.]
Czy NJerzy masz jakieś wykiczenia?
A co z dociepleniem ?
Czy kołki ze styropianem np 20 cm. nie osłabiają takiej ściany, czy będzie się trzymać?[/quote]

pawciom
19-02-2007, 21:39
Kuzyn co studiuje na AGH opowiadal mi kiedys jakie robili sobie doswiadczenia z kamera termowizyjna i pustakami (jak pojedynczy pustak, to jeszcze nie najgorzej) ale jak juz byly pustaki + zaprawa i łączenia na P+W to sie im kolorowo zrobilo.

Wracajac do tematu, PHT 18 spokojnie wystarczy, co do styropianu i innych ocieplen, jezeli Cie stac na 20 cm to dawaj bo w tym kraju niczego czlowiek nie moze byc pewien (jezeli chodzi o ceny). I Ci co maja rachunki ok. 250 moga miec za rok juz ponad 300, zreszta temp. 20 stopni to nic nadzwyczjnego.

Jak juz ktos pisal zastanow sie nad silka, wydaje sie b. dobra alternatywa dla PT, np. nie musisz pomieszczen w kotlowni tynkowac tylko impregnujesz sciane i masz lux.

JACKIE P
19-02-2007, 22:11
pawciom - ja nie mieszkam w piekarniku, zresztą gdybys wiedział jaki zakres temperatur jest najzdrowszy dla człowieka, to głupot byś nie pisał.

JACKIE P
19-02-2007, 22:13
a może odkryłeś perpetum mobile i grzejesz za darmo ????????

gogo5660
19-02-2007, 23:02
Zamiast bawic sie w styropian ktorego koszty polozenia sa zajebiscie duze to lepiej ciagnij sciany z Porothermu 44P+W ja taki mam i jestem happy.
Styropian niedosc ze jest drogi jak cholera to firmy biora przynajmnie u mnie 100-150 zl za polozenie bialego dziadostwa!!!! Ceramika jest na lata a w styropian wejda ci myszy albo inne dziadostwa i bedziesz mial problem!!!
Decyzja nalezy do Ciebie

jeżyk
19-02-2007, 23:12
mpoplaw jeżeli styropian ma wsp. przewodzenia ciepła 0.04 W/mK to choćbyś ułożył 15 warstw w rużnych kombinacjach :lol: , to i tak lambda się nie zmieni. Jeżeli styropian jest źle ułożony, to przy obliczaniu U uwzględnia się poprawkę na nieszczelności izolacji "delta Ug"

jeżyk
19-02-2007, 23:16
Jeszcze jedna uwaga lambda charaktryzuje materiał, dlatego nie można mówić o wsp. przewodzenia cieła np. dla cegły i dla muru z cegły. Inny jest dla cegły a inny dla spoiny. Te rózńe lambdy uwzględnia wsp. przenikania ciepła dla przegrody czyli U. U również uwzględnia wsp. przejmowania ciepła alfa (ale to inny temat)

I.W.
20-02-2007, 14:48
Wytrzymałościowo gazobeton 18cm wystarcza na 2 kondygnacje. Nie przypuszczam by poroterm był słabszy.
Jeżeli chodzi o wytrzymałość na ściskanie, ale jeszcze chodzi o współczynnik smukłości ściany

NJerzy
20-02-2007, 22:55
Wytrzymałościowo gazobeton 18cm wystarcza na 2 kondygnacje. Nie przypuszczam by poroterm był słabszy.
Jeżeli chodzi o wytrzymałość na ściskanie, ale jeszcze chodzi o współczynnik smukłości ściany

Też wystarcza, i to o ile pamiętam ograniczeniem dla gazobetonu jest wytrzymałość a nie smukłość.

Geno
21-02-2007, 07:56
Wytrzymałościowo gazobeton 18cm wystarcza na 2 kondygnacje. Nie przypuszczam by poroterm był słabszy.
Jeżeli chodzi o wytrzymałość na ściskanie, ale jeszcze chodzi o współczynnik smukłości ściany

Też wystarcza, i to o ile pamiętam ograniczeniem dla gazobetonu jest wytrzymałość a nie smukłość.
Wszystko zależy od układu konstrukcyjnego ścian , odległości od ścian poprzecznych itd. co by nie wnikać zbyt głęboko ale generalnie racji jest sporo bo duża smukłość w elementach ściskanych może znacznie zredukować nośność.

Barbossa
21-02-2007, 08:53
no i dochodzą filarki

jeżyk
21-02-2007, 21:53
mpoplaw jeżeli styropian luib wełna ułożona jest szczelnie (nie koniecznie na zakładkę) to poprawka na nieszczelności Ug=0 i nie pogarsza końccowego wyniku U, ponieważ U całkowite=U+delta Uf + delta Ug, to przy ścianie 2W i szczelnej izolacji pomija się poprawki, a dla ściany 3W liczy się tylko poprawkę na łaczniki mechaniczne (choc też jest od tego odstępstwo). Nie można zmieniać wartości charakteryzującej materiał. To co proponujesz można obrazowa opisac tak: na ścianę dałem styropian frezowany (na zakładkę) o grubości 12 cm, to do obliczeń przyjmę grubość 13,7 cm. :o

jeżyk
23-02-2007, 00:12
liczyć mi się ie chce, ale skoro nalegasz :) Zakładam Scianę z U 220 grubą na 19 cm, od środka tynk cementowo - wapienny, izolacja 2x10 styropian, na to tynk cienkowarstwowy mineralny, warunki sredniowilgotne. U liczone w/g mojej wiedzy wychodzi U=18 W/m2K (0.179), a według Twojej modyfikacji Lambdy dla styropianu U=0.16 W/m2K (0.159) Duża różnica, czy mała wszytko zależy od punktu widzenia. Zawsze można powiedzieć, 2+2x2=6 albo około 6 :lol: