PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka ława fundamentowa?



jakub jankowski
18-02-2007, 18:39
Mam długi budynek bo 22m.
W projekcie mam zaprojektowaną ławę szer60cm na 40cm wys.
Jeden Góral doradził,że lepiej byłoby zrobić 50 na 60 (węższą ale wyższą ) ze względu na długośc budynku. Czy ma racje?

keczkun
18-02-2007, 18:43
Moim zdaniem nie ma:), a jaka bedzie szerokosc sciany na tej lawie?

jakub jankowski
18-02-2007, 18:46
Moim zdaniem nie ma:), a jaka bedzie szerokosc sciany na tej lawie?
gazobeton 24+steropian

keczkun
18-02-2007, 18:58
Co prawda nie jestem specjalista od posadowien, ale wydaje mi sie ze ze wzgledu na rozchodzenie sie naprezen , lepiej dac lawe szersza (60cm), drugi powod to mnie betonu (0.6x0.4<0.5x0.6),ale poczekajmy niech sie wypowiedza specjalisci (choc juz w projekcie sie wypowiedzieli:) pozdrawiam

Geno
18-02-2007, 19:33
Nie za bardzo widzę podstawy aby góral miał rację - dla mnie rozwiązanie bez sensu.

kid
18-02-2007, 20:12
Nie za bardzo widzę podstawy aby góral miał rację - dla mnie rozwiązanie bez sensu.

Z punktu widzenia górala to ma sens gdyż 10cm ma mniej do murowania ale z punktu konstrukcji to raczej tak jak mój przdmówca napisał "b e z s e n s u"

A może i 20cm jeśli 60 to wys.

jakub jankowski
18-02-2007, 20:33
Nie za bardzo widzę podstawy aby góral miał rację - dla mnie rozwiązanie bez sensu.

Z punktu widzenia górala to ma sens gdyż 10cm ma mniej do murowania ale z punktu konstrukcji to raczej tak jak mój przdmówca napisał "b e z s e n s u"

A może i 20cm jeśli 60 to wys.
Dla mnie laika też wydawało się że chodzi o mniejszą ilość bloczków które musiałby wymurować :D

cemik1
19-02-2007, 07:33
Dla mnie laika też wydawało się że chodzi o mniejszą ilość bloczków które musiałby wymurować :D
Ławy leje się (przeważnie) z betonu, więc ilosć bloczków nie ma tu nic do rzeczy. Szerokość ściany fundamentowej, do której pewnie użyjesz bloczków, zależy od szerokości ścian nośnych a te masz, jak pisałeś, z BK24 a więc standard - musi wymurować tyle samo niezależnie od szerokości ławy.

kid
19-02-2007, 13:52
Dla mnie laika też wydawało się że chodzi o mniejszą ilość bloczków które musiałby wymurować :D
Ławy leje się (przeważnie) z betonu, więc ilosć bloczków nie ma tu nic do rzeczy. Szerokość ściany fundamentowej, do której pewnie użyjesz bloczków, zależy od szerokości ścian nośnych a te masz, jak pisałeś, z BK24 a więc standard - musi wymurować tyle samo niezależnie od szerokości ławy.

Zaskoczyłes nas swoja spostrzegawczoscia,że ławy leje sie z betonu.Jesli jednak ława ma 30 cm a wylejesz ja na 50cm grubosci to mury fundamentowe murujesz o te 20cm mniej chyba,ze ja źle licze? :evil:

cemik1
19-02-2007, 14:32
To zależy, czy będzie piwnica, czy nie. Jeżeli jej nie ma, to oszczędzasz jedną warstwę bloczków. Jeżeli jest i chcesz poprawnie zaizolować i zostawić wysokość piwnicy, to trzeba głębiej posadowić ławę i zysku na bloczkach nie ma.

Mjablo
19-02-2007, 18:36
Ludzie zastanówcie się trochę nad sobą i nie komplikujcie sobie życia!

Jak zrobisz tą ławę węższą i powiedzmy cos niedobrego zacznie sie dziac z budynkiem (np. zawali się), to wtedy pojdziesz do gorala po zwrot kosztów poniesionych...
Jesli ekspertyza wykarze zmiane przekrojów el. konstr. bez zgody projektanta
(nadzór autorski), to kier. bud. pojdzie siedziec.