PDA

Zobacz pełną wersję : Brama Garażowa - Ciepły garaż



Rapit
18-02-2007, 19:46
Witam,
Ponieważ planuję z garażu zrobić magazyn/biuro, mam pytanie: na co zwrócić uwagę przy kupnie bramy garażowej, aby nie uciekało ciepło?
Zaznaczam, że brama garażowa będzie służyć tylko sporadycznie. W garażu nie będą stały samochody. Do garażu będzie osobne wejście obok bramy, a garaż ma wymiary 5m szerokości i 6m długości. W garażu zamontuję grzejnik(i). Ściany - Porotherm 25 + 12cm styropian. tynk akrylowy.
Proszę o porady.

scur
19-02-2007, 08:44
ja mam bramę ocieploną 4cm, i nie jest to samoróbka. Jeżeli chodzi o szczelność to troche jestem zawiedziony. Górą mam niezłą szparę. Boki w porządku. Dół będę wiedział jak położe kafle, to wtedy docisnie guma. Grzejnik mam ale narazie zakręcony. Zwróć uwagę przy montażu czy guma wszędzie dolega, ale napewno musisz wziąć ocieploną skoro chcesz tam siedzieć bo straty ciepła będą duże.

bwojtek
19-02-2007, 08:44
najcieplejsze mają 2 cm pianki w środku
Raczej 4 a nawet czasem więcej. Płat bramy ma doskonałe własności izolacyjne. Niestety dla całej bramy już trochę gorzej. Bramy dobrych producentów osiągają współczynnik U na poziomie 1,5 (zależnie od rozmiaru bramy).

Rapit
19-02-2007, 09:01
Bardzo dziękuję z pierwsze informację.
mpoplaw - zamurowanie otworu raczej nie wchodzi w grę,
scur - czy możesz napisać jaką masz bramę (producent) i jaką temperaturę masz aktualnie w garażu (bez grzania)?
bwojtek -
...Bramy dobrych producentów... - możesz napisać jakich?

scur
19-02-2007, 09:18
producent Krispol, brama kasetonowa. Gdy na zew. 0 w środku ok 10, ale góre uszczelniłem bo wiało

bwojtek
19-02-2007, 09:23
...Bramy dobrych producentów...
- możesz napisać jakich?
Staram się nie faworyzować konkretnych producentów. Proponuję przed kupnem zapytać czy producent deklaruje pisemnie parametry termiczne bramy. Nie samego płata ale całej bramy.

Rapit
19-02-2007, 10:00
...Bramy dobrych producentów...
- możesz napisać jakich?
Staram się nie faworyzować konkretnych producentów. Proponuję przed kupnem zapytać czy producent deklaruje pisemnie parametry termiczne bramy. Nie samego płata ale całej bramy.
Dzięki za info
p.s. prawie jak dyplomata :wink:

scur - nie ukrywam, że byłbym szczęśliwy gdybyś mógł wysłać fotki twojej bramy (uszczelnienia) - mogą być mailem.

A tak nawiasem mówiąc to mi wykonawca poleca Hörmann'a (współczynnik 1,36 - jednak muszę sprawdzić czy całej bramy).

luk__25
19-02-2007, 10:37
No właśnie - płaty te 4,5cm to robi pewnie jeden producent i mają te same parametry a problem polega bardziej na złożeniu bramy czyli dobraniu pozostałych elementów aby ciepło "nie uciekało". Obawiam sie że nikt nie podaje parametrów cieplnych bramy w miejscu np brzegowym przy prowadnicy. No bo po co straszyć ludzi :)

pozdrawiam

bwojtek
19-02-2007, 12:59
Oczywiście! Przy skrajnych temperaturach na krawędziach bramy może nawet dojść do szronienia! Jak by nie patrzeć po bokach to samo żelastwo ;) Sam panel osiąga nawet U=0,4 czy 0,6 ale po uwzględnieniu strat na łączeniach segmentów i uszczelnieniach bocznych, górnym i dolnym a także np. klamce realne wartości są znacznie gorsze.

Rapit
24-02-2007, 13:09
właśnie wróciłem z targów, spotkałem pełno bram garażowych z 4 cm pianki, ale był tez producent bram do chłodni z 8 cm pianki, niestety cena o 50% wyższa

A mógłbyś napisać jakieś namiary na takie bramy? Poproszę.

robinoc
24-02-2007, 13:55
bwojtek ma rację, co z tego że połać będzie nawet znośnie ocieplona jak całe ościeżnice są stalowe i nie ocieplone, mostek zimna że hej, zimą gwarantuję szron na ramach. Myślę, że powinieneś pójść w trochę inną stronę , zamów sobie oczywiście ocieploną bramę , a do tego trzeba zrobić coś w rodzaju przegrody termicznej ale w formie kurtyny, parawanu czy rozsuwanych paneli. W ten sposób odgrodzisz wnętrze od zimna ale nie tracisz bramy. Kurtyna np z 2-3 warstw folii bąbelkowej, a od wnętrza tkanina dekoracyjna, może jakieś panele podwieszone na szynie i zsuwane na bok, wykonane np ze sklejki oklejonej styropianem. To tylko takie luźne propozycje, ale może cię zainspirują.

Rapit
24-02-2007, 16:45
robinoc
Chyba zamontuję faktycznie normalną bramę ocieplaną, a w tej chwili będę myślał o dodatkowym ociepleniu ościeżnic. Inspiracja jest :D - lubię takie tematy.

kbab
24-02-2007, 17:04
Witam
Moją bramę wyprodukował "Wiśniowski Wielogłowy 153". Wymiary to 3X2,2, była zamówiona z ociepleniem, w bramie są dodatkowo drzwi, zakupiona w 2001r za 1772 zł z transportem. Jest to solidna brama 4 cm ocieplenia, tanie bramy Hormana przy niej to badziew - jest o niebo solidniejsza. U mnie ta brama to jedyne wejście do garażu, jest jeszcze okno 1,1. W tym pomieszczeniu nie ma jakiegokolwiek ogrzewania, jednak nigdy w nim nie zamarzła woda (dlaczego? - wyjaśniłem w temacie "temperatura w garażu), nawet jak napełniony pojemnik stawiałem przy bramie. W ubiegłą zimę na obrzeżach była szadź, w tym roku jeszcze nie.

37°C
24-02-2007, 17:24
brama garażowa będzie służyć tylko sporadycznie.

Pod słowem "sporadycznie" może kryć się wiele. Spróbuj to rozwinąć.

Jeśli teraz nie masz zastosowania dla bramy, to o zakupie bramy pomyśl wtedy, gdy będziesz chciał z niej korzystać, a póki co, zabij otwór dechami i ocieplij od środka styropianem. Na zewnątrz przyklej piękną tapetę w paski.

Wyjdzie i taniej, i cieplej.

Według mnie, brama garażowa podobnie jak okna i drzwi nie może spełnić jednocześnie wymagań jakie jest stawiamy i jeszcze mieć cechy ścian.

pzdrwm

Rapit
24-02-2007, 17:51
kbab
Mam Prośbę, czy możesz zrobić zdjęcia swojej bramy, jestem bardzo ciekawy jak ona wygląda. Jeśli to możliwe to proszę o plan ogólny, oraz zbliżenie "strategicznych" miejsc.

37°C
Sporadycznie - to znaczy w momencie gdy będę miał do wniesienia więcej rzeczy do garażu (garaż będzie służył jako magazynek). Raz w tygodniu - może dwa razy, ale z bramy nie mogę zrezygnować. Zdaję sobie sprawę, że brama nie będzie jak ściana, ale szukam jakiegoś rozwiązania.

kbab
24-02-2007, 18:23
re Rapit
Teraz to co znalazłem. Może jutro postaram się zrobić lepsze.
http://foto1.m.onet.pl/_m/13712f45afacb691bbc7ee86f3b6957d,5,19,0.jpg

Przy okazji mam prośbę. Od czasu zamontowania bramy nie usunąłem folii ochronnej z bramy. Teraz po kilku latach ta folia jest potrzaskana (od słońca) w bardzo małych kawałeczkach. Może ktoś wie jak to usunąć, bardzo proszę o pomoc.

37°C
24-02-2007, 19:03
Może ktoś wie jak to usunąć, bardzo proszę o pomoc.

Z porysowaniem (1) podłoża czy bez (2)?

Ad.1.
Wiadomo: szczota na wiertarkę i po kłopocie będzie po godzinie.
Następnie odpylenie i odczyszczenie, a na koniec malowanie farbą z powinowactwem z podłożem.

Ad.2.
Chemicznie. Trzeba sprawdzić na małym fragmencie w mało widocznym miejscu
czy rozpuszczalnik/zmiękczacz wpływa na folię, a nie wpływa na podłoże.

Według mnie, tańszym, mniej pracochonnym i szybszym jest sposób pierwszy.

pzdrwm

Rapit
24-02-2007, 19:07
re Rapit
Teraz to co znalazłem. Może jutro postaram się zrobić lepsze.
http://foto1.m.onet.pl/_m/13712f45afacb691bbc7ee86f3b6957d,5,19,0.jpg

Czekam z niecierpliwością, na jutrzejsze fotki.
Jeśli chodzi o bramy Wiśniowski to poczytałem troszkę o nich na ich stronie www i muszę powiedzieć, że oferta ciekawa, godna uwagi.

kbab
24-02-2007, 21:13
re 37°C
Ten 1 sposób odpada blacha z wierzchu jest powlekana, dobrze zabezpieczona i estetyczna (mnie pasuje). Pozostaje drugi chociaż myślę, że poszłoby lepiej z wrzątkiem lub parą - coś wiosną muszę przetestować. Dzięki za "zmiękczacz" folii może coś takiego trafię.
re Rapit
Co do zdjęć to obecnie mogą mieć lepszą ofertę. Jeśli firma jeszcze istnieje to warto również spytać o zdanie tych co zakupili ostatnio. Ja mam o nich dobre zdanie. Mam doświadczenie z bramą Hormana ale dwu-skrzydłową (nowa zainstalowana w garażu pod blokiem) i potwierdzam to co wyżej - nie ma porównania. Dodam, ze podana wyżej cena była ceną u pośrednika, montowałem samodzielnie.

robinoc
26-02-2007, 08:19
kbab, ale sie wrobiłeś :cry: , mam identyczną bramę Wiśniowskiego z tzw. drzwiami serwisowymi, jestem b.zadowolony, poszycie to blacha stalowa ocynkowana i lakierowana. Każda mechaniczna interwencja to rdza, jest pewien sposób na przyrośniętą folię, może to śmieszne :o ale spróbuj posmarować kawałek masłem i zostaw na parę godzin, powinno zmięknąć. Ten sposób czasem pomaga też przy foliach ochronnych na oknach. Jak to nie pomoże to próbował bym lekko podgrzać np opalarka ( ale lekko bo pójdzie lakier) i delikatnie skrobać drewienkiem lub skrobaczką do okien samochodowych. Z chemi to tylko benzyna ekstrakcyjna i też ostrożnie bo lakier.Tak poza tym to rzeczywiście bramy Wiśniowskiego są o wiele lepsze i tańsze niż te "znane marki", mają porządny zamknięty profil, są stabilne i w całości cynkowane. Tego ocieplenia na nich nie ma za wiele a rama z profilu jest jednak goła, więc będzie ciągnąć chłodem tak czy inaczej.

kbab
26-02-2007, 08:52
re robinoc
Wielkie dzięki tekst skopiowałem i przy sprzyjających warunkach skorzystam z tych porad, jakoś muszę to doczyścić.

kbab
26-02-2007, 09:00
re mpoplaw
Adres do producenta
http://www.wisniowski.pl/pl/3/?PHPSESSID=c2b82411127db4afadac2df6c32605c5
Moja brama to dzisiejszy progres lub komfort z ociepleniem. Widzę że aktualne ceny niewiele się zmieniły.