PDA

Zobacz pełną wersję : zabudowa poddasza - folia?



vanderbobo
18-02-2007, 20:40
mam dach kryty papą i deskowany, teraz ociepliłem go i zabieram się za profile i płyty GK i tu pytanie czy przed regipsami kłaść folię? w wielu poradnikach jest napisane że tylko w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka, kuchnia). co o tym sądzicie>? jak kłaśc to jaką folię ?

Lharhard
18-02-2007, 21:26
W pomieszczeniach wilgotnych jest obowiązkowe, ale w pozostałych to właśnie różnie piszą, napewno jak położysz to będzie lepiej, bo wiadomo ewentualna para wodna gromadząca się na poddaszu nie bedzie szła do wełny. Kluczową rolę spełniają tu jednak wywietrzniki w oknach dachowych to one są w największym stopniu odpowiedzialne za wentylacje pomieszczeń i wymiane powietrza. Może się zdawać, że jaka para wodna może być na poddaszu, zapewna małe ilości ... ale zauważ, że przez tą gromadzącą się pare nalezy wykonywać podłogi z płyt OSB na strychach nieogrzewanych z szczelinami między nimi, albo je nawiercać i nikt tego nie kwestjonuje, gdyż inaczej para bedzie się skraplać na zimnej płycie i kapać z sufitu.
Koniecznie folie dedykowane, tzn na takich na których pisze paroizolacyjne, a nie budowlana. Polecam folie Rocwoola ( taka biała ), gdyż jest identyczna z Isoverem ( taka żółta ) a w mojim przypadku była chyba o 30 zł tańsza za rolkę. Są też takie nonamy żółte, też mogą być.

bigmario4
19-02-2007, 05:38
Zawsze kładliśmy folie bo:zabezpiecza przed wilgocią, zabezpiecza kładącego regipsy przed wełną mineralną za kołnierzem co przyjemne nie jest :lol:
A koszt w prównaniu do zysków niewielki :wink:

Andrzej Wilhelmi
20-02-2007, 02:26
Zdecydowanie folia paroizolacyjna w każdym pomieszczeniu! W sypialni też produkujemy parę wodną wydychając powietrze w czasie snu. Rośliny też są producentem pary wodnej a jak mamy otwartą kuchnię to para wodna idzie na poddasze dużym strumieniem. Należy pamiętać, że przegroda budowlana jaką jest dach nie może być kanałem wentylacyjnym pomieszczeń. Pozdrawiam.

pawelurb
20-02-2007, 08:23
a powiedzcie czy trzeba folię sklejać , czy wystarczy jak sie da na dosyć dużą np. 40 cm zakładkę ?

I jeszcze jedno pytanko , takie praktyczne , układam folie i przyklejam ją do profili taśmą dwustronną , czy jest jeszcze jakiś sposób inny ? bo szlag mnie trafia z przyklejaniem tej taśmy i oddzielaniem jej od papierka.... więcej czasu to zajmuje niż układanie samej folii... :D

Lharhard
20-02-2007, 19:42
a powiedzcie czy trzeba folię sklejać , czy wystarczy jak sie da na dosyć dużą np. 40 cm zakładkę ?

I jeszcze jedno pytanko , takie praktyczne , układam folie i przyklejam ją do profili taśmą dwustronną , czy jest jeszcze jakiś sposób inny ? bo szlag mnie trafia z przyklejaniem tej taśmy i oddzielaniem jej od papierka.... więcej czasu to zajmuje niż układanie samej folii... :D
Miałem to samo :) Także ja po pierwszym pomieszczeniu mam dość taśmy dwustronnej, nie dość, że masakra z odklejaniem to jeszcze się kiepsko układa ( podwija się itp ) Teraz planuje ją takerem przyczepiać w newralgicznych punktach, a potem ewentualnie zalepie te zszywki taśmą patex super fix :P

kid
20-02-2007, 19:50
Kup zszywacz za 40,- w markecie i zszywki 10mmm tylko nie taki do papieru i przyszyj do krokwi a później możesz zakleic miejsca przyszyte tasmą klejaca i po bólu a folię obowiazkowo i to o małej przepuszczlnosci

radomik
20-02-2007, 20:20
przyklejam ją do profili taśmą dwustronną , czy jest jeszcze jakiś sposób inny ? bo szlag mnie trafia z przyklejaniem tej taśmy i oddzielaniem jej od papierka.... więcej czasu to zajmuje niż układanie samej folii... :D

Ten papierek odrywaj ostrym nożykiem typu Stanley,w ten sposób, że końcem ostrza drę o płaszczyznę papieru, schodzi bez problemu.
Właśnie praktykuję :-)

pawelurb
21-02-2007, 09:37
przeczytałem na stronie jednego z producentów gk coś takiego..

.... W przypadku dachów kopertowych z kro-kwiami narożnymi czy koszowymi, waż-nym elementem jest połączenie konstru-kcji nośnej dwóch płaszczyzn stykających się pod kątem rozwartym. Końce profili każdej z płaszczyzn muszą wchodzić do profilu przyściennego Rigistil. Obydwa profile przyścienne skręca się w narożu w rozstawie co 40-50 cm tak, by otrzymać między nimi odpowiedni kąt rozwarty. Profili nośnych nie przykręca się do pro-filu przyściennego.....

może mi ktoś to jakoś obrazowo wytłumaczyć jak to ma wyglądać ? o co chodzi z tym że profile się skręca w narożu ? skręca się je śrubami , czy skręca w sensie skręcenia całych profili prztyściennych , i w narożu czego się je skręca ?

jakoś tak to napisali że ciężko sobie to wyobrazić....

radomik
22-02-2007, 09:33
przeczytałem na stronie jednego z producentów gk coś takiego..

.... W przypadku dachów kopertowych z kro-kwiami narożnymi czy koszowymi, waż-nym elementem jest połączenie konstru-kcji nośnej dwóch płaszczyzn stykających się pod kątem rozwartym. Końce profili każdej z płaszczyzn muszą wchodzić do profilu przyściennego Rigistil. Obydwa profile przyścienne skręca się w narożu w rozstawie co 40-50 cm tak, by otrzymać między nimi odpowiedni kąt rozwarty. Profili nośnych nie przykręca się do pro-filu przyściennego.....

może mi ktoś to jakoś obrazowo wytłumaczyć jak to ma wyglądać ? o co chodzi z tym że profile się skręca w narożu ? skręca się je śrubami , czy skręca w sensie skręcenia całych profili prztyściennych , i w narożu czego się je skręca ?

jakoś tak to napisali że ciężko sobie to wyobrazić....

chodzi tu o to,, że dwa profile UD30 (czy też UD 27) przykręsca sie wzdłuż krokwi narożnej. Jeden profil w stronę prawą a drugi w stronę lewą w taki sposób, aby profile CD60 mogły wejść w środek profila UD30. W ten sposób usztywnia się końce profili CD60.

pawelurb
22-02-2007, 10:00
przeczytałem na stronie jednego z producentów gk coś takiego..

.... W przypadku dachów kopertowych z kro-kwiami narożnymi czy koszowymi, waż-nym elementem jest połączenie konstru-kcji nośnej dwóch płaszczyzn stykających się pod kątem rozwartym. Końce profili każdej z płaszczyzn muszą wchodzić do profilu przyściennego Rigistil. Obydwa profile przyścienne skręca się w narożu w rozstawie co 40-50 cm tak, by otrzymać między nimi odpowiedni kąt rozwarty. Profili nośnych nie przykręca się do pro-filu przyściennego.....

może mi ktoś to jakoś obrazowo wytłumaczyć jak to ma wyglądać ? o co chodzi z tym że profile się skręca w narożu ? skręca się je śrubami , czy skręca w sensie skręcenia całych profili prztyściennych , i w narożu czego się je skręca ?

jakoś tak to napisali że ciężko sobie to wyobrazić....

chodzi tu o to,, że dwa profile UD30 (czy też UD 27) przykręsca sie wzdłuż krokwi narożnej. Jeden profil w stronę prawą a drugi w stronę lewą w taki sposób, aby profile CD60 mogły wejść w środek profila UD30. W ten sposób usztywnia się końce profili CD60.

tylko że u mnie jest tak , że jak przykręcę wzdłuż krokwi narożnej profile , to nie trafią w nie końce profili CD , bo profile CD są zamontowane na skosie na wieszakach i jak płaszczyzna krokwi narożnej pokrywa się z płaszczyzną krokwi na skosie , to po zamontowaniu profili Cd na wieszakcah odstają one od krokwi ( zostawione miejsce na drugą warstwę wełny i wygląda to tak że profile CD celują w powietrze , poniżej płaszczyzny krokwi narożnej , więc nie ma ich do czego przykręcić.

czocher
22-02-2007, 13:08
połóż .. 2 zł z metra .. to juz przy tych wydatlach zadna róznica a swiety spokó. pamietaj o robiienu zakładów i klejeniu zakładów aby uzyskac jednolitą szczelną powierzchnię.

vanderbobo
22-02-2007, 14:30
a podpowiedzcie mi proszę jaka powinna być kolejność układania płyt, chodzi o ściankę kolankową, skosy i sufity. Co na początku a co na końcu?

pawelurb
22-02-2007, 14:45
a podpowiedzcie mi proszę jaka powinna być kolejność układania płyt, chodzi o ściankę kolankową, skosy i sufity. Co na początku a co na końcu?

z tego co sie dowiedziałem, to najpierw pionowe , a potem skosy i sufity , tak przynajmniej podają producenci gk

radomik
22-02-2007, 20:59
tylko że u mnie jest tak , że jak przykręcę wzdłuż krokwi narożnej profile , to nie trafią w nie końce profili CD , bo profile CD są zamontowane na skosie na wieszakach i jak płaszczyzna krokwi narożnej pokrywa się z płaszczyzną krokwi na skosie , to po zamontowaniu profili Cd na wieszakcah odstają one od krokwi ( zostawione miejsce na drugą warstwę wełny i wygląda to tak że profile CD celują w powietrze , poniżej płaszczyzny krokwi narożnej , więc nie ma ich do czego przykręcić.


Zgadza się, te UD30 trzeba nieco "rozewrzeć", tzn stworzyć kąty rozwarte (org. są kąty proste) i wtedy wchodzą. Jeśli nie wchodzą (np dlatego, że profile CD60 wiszą na dużym dystansie od krokwi - pow.5cm) wówczas profile UD30 wieszaj na uchwytach i wtedy napewno wejdą.
pozdr.

radomik
22-02-2007, 21:02
z tego co sie dowiedziałem, to najpierw pionowe , a potem skosy i sufity , tak przynajmniej podają producenci gk

to zależy, czy płyty dajemy na całej płaszczyźnie poddasza, czy tylko do ścianki kolankowej stworzonej w czasie mocowania stelaża. Jeżeli na całej, wówczas najpierw skosy, a później piony.