PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za dokładne wyliczenie mocy pieca ?



p
18-02-2007, 21:33
Witajcie,

jesteśmy przed zakupem pieca (ekogroszek i/lub pellety). Jego moc można przyjąc szacunkowo (biorąc np. powierzchnię i kubaturę domu) lub udać się do specjalisty, który dokładnie ją (moc pieca) obliczy używając programów, które biorą pod uwagę grubość ścian, ocieplenie, ścianki działowe, rodzaj materiału itp. Jeśli bym chciał się zdecydować na to drugie to na jaki wydatek powinienem się przygotować ? Ile tacy specjaliści za tę usługę biorą ?

Pozdrawiam

Talbot
19-02-2007, 06:56
Nie ma sensu bawić sie audytorem OZC.
Do wyliczenia mozcy źródła wystarczy przyjąć współczynnik:
może to być kubaturowy: 20-25W/m3
lub powierzchniowy: 50-70W/m2.

Policz sobie w ten sposób, a zobaczysz że np. dla domu 150m2 wyjdzie ci
około 10 000 W czyli 10 kW.
A widziałeś gdzieś piec o tej mocy?
Najmniejszy jaki widziałem to Termet Unico 13kW, przeważnie kotły mają po 18-25 kW.
Do wskaźnikow obliczonego zapotrzebaowania dodaj jeszcze z 5 kW żeby mieć zapas na dynamikę i na "wszelki wypadek" i kup kocił najbliższy tej mocy i będzie dobrze.
Nie ma sensu płacić za takie wyliczenia.

Pozdrawiam

KW100
19-02-2007, 07:12
Nie ma sensu bawić sie audytorem OZC.
Do wyliczenia mozcy źródła wystarczy przyjąć współczynnik:
może to być kubaturowy: 20-25W/m3
lub powierzchniowy: 50-70W/m2.

Policz sobie w ten sposób, a zobaczysz że np. dla domu 150m2 wyjdzie ci
około 10 000 W czyli 10 kW.
A widziałeś gdzieś piec o tej mocy?
Najmniejszy jaki widziałem to Termet Unico 13kW, przeważnie kotły mają po 18-25 kW.
Do wskaźnikow obliczonego zapotrzebaowania dodaj jeszcze z 5 kW żeby mieć zapas na dynamikę i na "wszelki wypadek" i kup kocił najbliższy tej mocy i będzie dobrze.
Nie ma sensu płacić za takie wyliczenia.

Pozdrawiam

No właśnie. Też powoli się już zastanawiam nad wyborem kotła. Przeliczniki, które podaleś też już gdzieś kiedyś znalazlem i weług nich na mój dom (z poddaszem użytkowym, 104 m2 użytkowe, 116 m2 po podłogach) powinien styknąć kocioł około 7-8 kW. Ale gdzie taki kupić ? Czy takie małe wogóle są ? Planuję jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania z zasobnikiem do c.w.u. 100-120 l, póki co obstawiam Berettę http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_43&products_id=112 tyle, ze ona ma moc od 9 do 24 kW, wiec sam już nie wiem :-?

Talbot
19-02-2007, 08:31
Spokojnie, spokojnie.

Żeby być zadowolonym z pracy kotła nie nalezy go dobierać "na styk".

Obliczenia zapotrzebowania mocy są wykonywne dla stanów ustalonych.
Nie uwzględniają wiatrów, chęci szybkiego podniesienia temperatury itp.

Tak jak napisałem, po wyliczeniu wkaźnikowym, które pokaże nam zapotrzebowanie w stanie ustlonym wiemy już, jakie najmniejsze źródło powinniśmy mieć.
Ale trzeba uwzględnić właśnie dynamikę jaka będzie potrzebna do ogrzewania budynku i na te potrzeby daje się ten naddatek o którym pisałem.
Sprowadza się to do tego, że i tak kupuje sie kocioł o mocy 18-25 kW i to dobrze, bo po pierwsze trudno o mniejsze, po drugie będzie "bezpiecznie".
Chodzi tu głwónie o to, żeby nie dawać sobie robić wody z mózgu i nie dać sie namówić sprzedawcy na kocieoł np. 28 czy 35kW kiedy spokjnie wystarczy nam najmniejszy z danej lini, np. 19 kW.
Tyle jeśli chodzi o C.O.

Jeśli chodzi o przygotowanie c.w.u. to trzeba uwzglednić inny czynnik:
Czas jaki kocioł będzie potrzebował do nagrzania zasobnika, ew. moc jaką będzie potrzebował by grzać przepływowo wodę (dwufunkcyjny).
To już zależy od indywiduwalnych potrzeb.
Ja mam zasobnik 120 l i kocioł 13 kW, który przy całkowicie wyziębionym zasobniku potrzebuje 30 minut do nagrzania wody do temp 55stC.
można to policzyć według wzoru:
masa wody[kg] *4,19[kJ/kgK]*(różnica temperatury wody[stC])/moc kotła[kW]=czas [sekundy]

W przypadku kotła dwufunkcyjnego min. potrzebna moc to około 25kW, wtedy ogrzeje on w zadowalający sposób te 9-12 litrów /minutę.

Pozdrawiam

sSiwy12
19-02-2007, 08:41
Podane wskażniki do obliczania mocy szczytowej (-20, +20) są podane dla sprawności kotła 100%. Dobierając kocioł na paliwo stałe nalezy "doliczyć braki" spowodowane mniejsza sprawnością kotła, oraz co ważne faktem, że dla paliw stałych wartości opałowe mogą odbiegac od deklarowanych - i raczej odbiegają.
Pozdrawiam

Talbot
19-02-2007, 09:35
Podane wskażniki do obliczania mocy szczytowej (-20, +20) są podane dla sprawności kotła 100%. Dobierając kocioł na paliwo stałe nalezy "doliczyć braki" spowodowane mniejsza sprawnością kotła, oraz co ważne faktem, że dla paliw stałych wartości opałowe mogą odbiegac od deklarowanych - i raczej odbiegają.
Pozdrawiam

Sprawnosć kotła nie przekłada sie w taki sposób na jego moc, jak przekłda sie na zużycie paliwa, proszę nie mieszać pojęć.
Kilka razy na tym forum spotkałem już takie głosy, nie majace nic wspólnego z rzeczywistościa niestety.
Podawane moc kotłów (niezależnie od typu paliwa) to moc osiagana przez kocioł w wodzie na wyjściu, czyli już po uwzględnieniu wszelkich strat w samym kotle.
Producenci kotłow nie podają mocy palników tylko moce wodne kotłów.
Wyjątkiem jest sytuacja kiedy kupujemy oddzielnie palnik gazowy lub olejowy i montujemy go do jakiegoś kotła przeznaczonego pod taki palnik, ale wtedy jest to jasno powiedziane i nie o takiej sytuacji tu mówimy.
Nie komplikujmy.

Natomias wartości opałowe paliwa mają wpływ na osiąganą moc kotła, ale przy naddatkach o jakich pisałem nie ma to znaczenia, chyba ze w kotle eglowym będziemy palić bardzo mokrym drewnem.

Pozdrawiam

sSiwy12
19-02-2007, 09:58
Nigdzie nie napisałem, ze sprawnośc przedkłada się na moc kotła - choć moim zdaniem dla obliczeń trzeba "rzeczoną" sprawność uwzględniać.
Natomiast mam pytanie. Producent podje moc kotła np. 24kW i jego sprawność 70%. Jaką wartość przyjąć do obliczeń szczytowych.
Mam zapotrzebowanie na moc szczytową 6kW. I o ile kociał elektryczny o takiej mocy jest wystarczający, to o jakiej mocy musze zainstalować kocioł na paliwo stałe?
Z tego co piszesz wynika, że 6kW starczy. Ale czy na pewno? Kocioł ma sprawność 70%, a dostałem groszek nie 26 a 21.
Wiem, że problem jest złożony, ale nawet odpowiedzi w tym zakresie, od producentów kotłów nie jest jednoznaczna. Oni po prostu licza zapotrzebowanie (dzisiaj) 100W/m2.

pawelurb
19-02-2007, 10:27
Witajcie,

jesteśmy przed zakupem pieca (ekogroszek i/lub pellety). Jego moc można przyjąc szacunkowo (biorąc np. powierzchnię i kubaturę domu) lub udać się do specjalisty, który dokładnie ją (moc pieca) obliczy używając programów, które biorą pod uwagę grubość ścian, ocieplenie, ścianki działowe, rodzaj materiału itp. Jeśli bym chciał się zdecydować na to drugie to na jaki wydatek powinienem się przygotować ? Ile tacy specjaliści za tę usługę biorą ?

Pozdrawiam

dobieranie kotła na eko-groszek tak co co kilowata , to trocjhe bez sensu biorąc pod uwagę bezwładność działania takiego układu , inaczej niż przy gazowym mozna tu zrobić to mocno na oko.
wyboru przy eko groszkach nie ma zbyt wielkiego są albo 17 , 25 , 30 kw takie moce sie najczęściej spotyka , jak masz dobrane już grzejniki to kocioł powinien być sumą mocy grzejników + 20 % na grzanie ciepłej wody , to też zależy jak woda jest grzana jak z priorytetem CWU to moc kotła nie ma znaczenia tak naprawdę, bo czy to będzie 17 czy 26 kw , to wodę w zasobniku zagrzeje równie szybko .

Ja mam kocioł na eko-groszek 26 KW , dobrany właśnie tak że grzejniki miały mocy ileś tam, do tego zaokrąglono w górę do wartości mocy w jakiej dało się kupić kocioł i to wszystko, działa ekonomicznie , i najwazniejsze ze jest ciepło w domu.

luk__25
19-02-2007, 10:33
Mam w salonie wg. projektu zaprojektowany grzejnik o mocy ok 2kW. Projektant założył temp. max 20stC i temp wody ok 70stC.
Ja będe miał piec kondensacyjny no i chciałbym mieć ciut wyższą temperaturę wnętrza. Wg jakiego wzoru mam to przeliczyć? Sam dla siebie aby skontrolować instalatora (który zresztą z obliczeń projektanta mocno się uśmiał) :-?

pozdrawiam

pawelurb
19-02-2007, 10:57
Mam w salonie wg. projektu zaprojektowany grzejnik o mocy ok 2kW. Projektant założył temp. max 20stC i temp wody ok 70stC.
Ja będe miał piec kondensacyjny no i chciałbym mieć ciut wyższą temperaturę wnętrza. Wg jakiego wzoru mam to przeliczyć? Sam dla siebie aby skontrolować instalatora (który zresztą z obliczeń projektanta mocno się uśmiał) :-?

pozdrawiam

z mojego projektu instalator też się usmiał i dobrze ze nie upierałem się zeby zrobić zgodnie z projektem, instalację mam delikatnie przewymiarowaną , dzieki temu nie ma problemu z uzyskaniem w domu wyższej temperatury, co do pieca kondensacyjnego i temperatury 70 stopni to chyba raczej nie będzie tak, bo kondensaty dobrze dzia łają na niskich temperaturach i cała instalacja powinna to uwzględniać, zwłaszcza dobór grzejników, które powinny być dopasowane do instalacji z kondensacyjnym kotłem, czyli muszą być odpowiednio większe żeby mogły nagrzać pomieszczenie mimo zasilania ich wodą o temperaturze około 40- 50 stopni

Talbot
19-02-2007, 11:20
Nigdzie nie napisałem, ze sprawnośc przedkłada się na moc kotła - choć moim zdaniem dla obliczeń trzeba "rzeczoną" sprawność uwzględniać.
Natomiast mam pytanie. Producent podje moc kotła np. 24kW i jego sprawność 70%. Jaką wartość przyjąć do obliczeń szczytowych.
Mam zapotrzebowanie na moc szczytową 6kW. I o ile kociał elektryczny o takiej mocy jest wystarczający, to o jakiej mocy musze zainstalować kocioł na paliwo stałe?
Z tego co piszesz wynika, że 6kW starczy. Ale czy na pewno? Kocioł ma sprawność 70%, a dostałem groszek nie 26 a 21.
Wiem, że problem jest złożony, ale nawet odpowiedzi w tym zakresie, od producentów kotłów nie jest jednoznaczna. Oni po prostu licza zapotrzebowanie (dzisiaj) 100W/m2.

Kocioł ma sprawność 70% i osiąga moc 24kW na wyjściu (w wodzie). Tak nalezy to rozumieć. Nie należy tu brać poprawki na sprawność.
Jeśli masz obliczeniowe zapotrzebowanie 6kW to nawet grzejnik elektryczny o tej mocy nie bedzie dobrym rozwiązaniem, bo w przypadku silnych wiatrów i mrozów będzie za zimno w pomieszczeniu.
W takim układzie zastosowałabym jakieś 8-9kW elektryczne lub 10-11kW na paliwo stałe, to zabezpiczey układ przed niedostatkiem mocy przy słabym paliwie.
Tak wogóle to kotły mają takie krzywe sprawności, że najefektywniej pracuje w okolicach 3/4 obciążenia nominalnego.
Jeśli będą przewymiarowane i będą pracować większość czasu poniżej połowy mocy nominalnej to będą osiagać dużo gorsze sprawności od podawanych prze producenta nawet przy dobrym paliwie.

DO LUK 25:
Powinieneś dobrać według tabeli producentów grzejnika tak duzy grzejnik, któy zapewni ci odpowiednią moc przy parametrach czynnika 50-60 stC na zasilaniu, wtedy można mówić o wykożystaniu możliwości kotła kondensacyjnego, jeśłi temperatura wody jest wyższa to kocioł kondensacyjny pracuje jak normalny kocioł i nie zyskujesz tych dodatkowych % sprawności.
Jeśli masz tylko grejniki to mocno sie zastanó nad sesnem wydawania pieniędzy na kondensat.

Pozdrawiam

p
19-02-2007, 11:48
dobieranie kotła na eko-groszek tak co co kilowata , to trocjhe bez sensu biorąc pod uwagę bezwładność działania takiego układu , inaczej niż przy gazowym mozna tu zrobić to mocno na oko.
wyboru przy eko groszkach nie ma zbyt wielkiego są albo 17 , 25 , 30 kw takie moce sie najczęściej spotyka , jak masz dobrane już grzejniki to kocioł powinien być sumą mocy grzejników + 20 % na grzanie ciepłej wody , to też zależy jak woda jest grzana jak z priorytetem CWU to moc kotła nie ma znaczenia tak naprawdę, bo czy to będzie 17 czy 26 kw , to wodę w zasobniku zagrzeje równie szybko .

Ja mam kocioł na eko-groszek 26 KW , dobrany właśnie tak że grzejniki miały mocy ileś tam, do tego zaokrąglono w górę do wartości mocy w jakiej dało się kupić kocioł i to wszystko, działa ekonomicznie , i najwazniejsze ze jest ciepło w domu.

Ale właśnie o to mi chodzi, żeby nie kupować za dużego ! Jeśli zastosuję tę prostą kalkulację (proporcjonalnie to metrażu albo kubatury) a mam powierzchni ok. 250 m2 to musiałbym kupić prawdopodobnie 25 lub 30 kw. A jedna osoba, która ma nawet większy o kilkadziesiąt metrów metraż, po wykorzystaniu wyników obliczeń kupiła piec ok. 16kw. Tak więc różnica (zwłaszcza w kieszeni !) może być spora.

sSiwy12
19-02-2007, 11:56
Tak na marginesie. Jak to jest, że w przypadku ogrzewających elektrycznością bezpośrednio lub za pośrednictwem PC wyliczenia mocy szczytowej z 50W/m2 (co daje np. 6kW dla 120m2 powierzchni ogrzewanej) sprawdaz sie w praktyce nawet w tak srogiej zimie jak ta 2004/2005 i to bez dogrzewania innym źródłem (kominek, dodatkowa grzałka) - i co wiecej urządzenia nie pracowały pełną mocą przez 24h (sporo postów na ten temat), to w przypadku kotłów na paliwo stałe ten współczynnik jest przyjmowany jako dwa razy wiekszy.
Ps. ostatni do tej grupy (moc z 50W/m2) bardzo czesto "wstępują gazownicy".
Fascynujące :oops:

Talbot
19-02-2007, 12:24
Współczynnik zależy od budynku a nie do źródła.
Pozdrawiam.

sSiwy12
19-02-2007, 12:52
Współczynnik zależy od budynku a nie do źródła.
Pozdrawiam.

A gdzie jest tak napisane?
Właśnie o tym pisze, że mimo iż budujemy domy energooszczedne o współczynniku 50 - 70 W/m2 ( a bywa, że i mniejszym), to wiekszość producentów kotłów a i instalatorów też "liczy" ze 100W/m2, a wcale nie śa jednostkowe wyliczenia ze współczynnika wiekszego.

Talbot
19-02-2007, 13:56
To że instalatorzy czy sprzedacy tak liczą, to nie znaczy że to ma jakieś sensowne uzasadnienie techniczne.
I nie jest to zależne od tego czy liczą węgiel czy prąd elektryczny...
Po prostu ci którzy liczą pompy ciepła troszkę bardziej "wnikają" w zagadnienie i nie robią tego asekuracyjnie.

Temat: dlaczego coś sie liczy tak, a nie inaczej, można by ciągnąc w nieskończonosć, a nie dotego był ten wątek, dlatego z mojej strony EOT :-)

Pozdrawiam

siwy z gosławic
19-02-2007, 20:35
Talbot a może Ty odpowiesz mi na pytanie co sie bardziej opłaca.
Grzać dom kotłem z za dużą mocą czy kotłem z za małą ?

Załóżmy taką sytuację.
Dom 100 m2 grzejemy kotłem 5kw i kotłem 15 kw. Który kocioł zużyje mnie gazu ? Tylko nie pisz że ten co pracuje z mocą optymalną bo załużmy że to są właśnie moce optymalne.

Cytując mojego instalatora.
Z większą mocą zużyje mniej gazu bo szybciej nagrzeje i się wyłączy, przez co mniej ciepła ucieknie w komin. Ludziom którym zmniejszał moc musiał później zwiększać bo kocioł zużywał wiecej gazu.
Pamietam że kiedyś w muratorze tak napisali.
Lepiej grzać dom z mniejszą mocą i ewentualne te 2-3 dni większych mrozów przechodzić w swetrze bo to sie bardziej opłaca.

Ja narazie wiem tyle że kiedyś miałem kocioł na węgiel 0,9 a teraz mam 1,2 (co kolwiek to znaczy) i następny będzie też 0,9 bo coś mi sie wydaje że mniej węgla szło. No ale nie porównujmu gazu do węgla.

Talbot
20-02-2007, 07:38
Talbot a może Ty odpowiesz mi na pytanie co sie bardziej opłaca.
Grzać dom kotłem z za dużą mocą czy kotłem z za małą ?

Załóżmy taką sytuację.
Dom 100 m2 grzejemy kotłem 5kw i kotłem 15 kw. Który kocioł zużyje mnie gazu ? Tylko nie pisz że ten co pracuje z mocą optymalną bo załużmy że to są właśnie moce optymalne.

Cytując mojego instalatora.
Z większą mocą zużyje mniej gazu bo szybciej nagrzeje i się wyłączy, przez co mniej ciepła ucieknie w komin. Ludziom którym zmniejszał moc musiał później zwiększać bo kocioł zużywał wiecej gazu.
Pamietam że kiedyś w muratorze tak napisali.
Lepiej grzać dom z mniejszą mocą i ewentualne te 2-3 dni większych mrozów przechodzić w swetrze bo to sie bardziej opłaca.

Ja narazie wiem tyle że kiedyś miałem kocioł na węgiel 0,9 a teraz mam 1,2 (co kolwiek to znaczy) i następny będzie też 0,9 bo coś mi sie wydaje że mniej węgla szło. No ale nie porównujmu gazu do węgla.

Jeżeli dla obu kotłów będą to moce optymalne, to w przypadku kotła większego będzie on pracował impulsowo. Wystąpią starty rozruchowe.
Kocioł mniejszy będzie pracował z mniejszą ilościa przerw, a więc bardziej równo i będzie w zwiazku z tym bardziej ekonomiczny (zakłądamy oczywiście ten sam poziom sprawności dla mocy optymalnej obu kotłów).
Stwierdzenie że przy mniejszym kotle więcej ucieknie w komin jest dla mnie niezrozumiałe. Dom jako obiekt potrzebuje w określonych warunkach określonej ilości energii i trzeba mu ją dostarczyć, nieważne z jaką mocą.
Jeśli sprawności kotłów są takie same to i starty kominowe są proporcjonalnie takie same. Zatem to w przypadku kotła większego, który będzie miał więcej przerw wiecej ciepła "ucieknie kominem" bo przy każdym rozruchu komin ten będzie sie nagrzewał "od początku", podobnie jak cały układ rurowy kotła.
Poczucue że skoro mniejszy kocioł pracuje dłużej to więcej straci przez komin to złudne poczucie.
To że instalator musiał modulaować moc kotła w góre mogło wynikać z bardzo różnych przyczyn.

W muratorze napisali prawdę :-)

Te 0,9 i 1,2 w kotle węglowym to prawdopodobnie powierzchnia wymiany ciepła w kotle (m2).

Pozdrawiam

turcin
20-02-2007, 07:54
Mam w salonie wg. projektu zaprojektowany grzejnik o mocy ok 2kW. Projektant założył temp. max 20stC i temp wody ok 70stC.
Ja będe miał piec kondensacyjny no i chciałbym mieć ciut wyższą temperaturę wnętrza. Wg jakiego wzoru mam to przeliczyć? Sam dla siebie aby skontrolować instalatora (który zresztą z obliczeń projektanta mocno się uśmiał) :-?

pozdrawiam

z mojego projektu instalator też się usmiał i dobrze ze nie upierałem się zeby zrobić zgodnie z projektem, instalację mam delikatnie przewymiarowaną , dzieki temu nie ma problemu z uzyskaniem w domu wyższej temperatury, co do pieca kondensacyjnego i temperatury 70 stopni to chyba raczej nie będzie tak, bo kondensaty dobrze dzia łają na niskich temperaturach i cała instalacja powinna to uwzględniać, zwłaszcza dobór grzejników, które powinny być dopasowane do instalacji z kondensacyjnym kotłem, czyli muszą być odpowiednio większe żeby mogły nagrzać pomieszczenie mimo zasilania ich wodą o temperaturze około 40- 50 stopni


Sprawdźcie sobie średnie temperatury zimy dla Polski. Nie ma sensu dobierać grzejników na 40 - 50 st C tylko dlatego że kondens uzyskuje większą sprawność przy niższych temperaturach powrotu. Jest tak dla tego że dobierając kocioł np na 70st C będzie on w sezonie grzewczym pracował kilka lub kilkanaście dni z taką temperaturą. Resztę sezonu grzewczego będzie pracował na znacznie niższych parametrach i będzie ładni kondesował.

turcin
20-02-2007, 08:06
A co do projektu Panowie to projektuję od dłuższego czasu i instalatorzy kwestionowali moje dobory a i tak robili zgodnie z projektem i wszystko gra. Jeżeli Pan instalator wchodzi na budynek bierze mój projekt i widzi że średnie zapotrzebowanie w budynku o wysokości 2,7m jest na poziomie 50W/m2 a on twierdzi że nie wystarczy że musi być 100 a w łazience 200 W/m2 i mówi to tylko na podstawie oględzin lub też inwestor też takie teksty rzuca no to ja wymiękam. Może Pan instalator jest zdolny manualnie i dobrze robi instalacje ale pojęcia o zapotrzebowaniu na ciepło i doborze instalacji to raczej nie ma.

pawelurb
20-02-2007, 08:17
fajnie jak jest dobry projekt , fajnie jak jest dobrany idealnie do konkretnego budynku i sytuacji, i jak instalacja jest wykonana poprawnie i zgodnie z projektem, ale przy kotłach weglowych wydaje mi się że nawet jak się zrobi "na oko" to też będzie dobrze , co innego kotły gazowe czy olejowe , dają się bardzo precyzyjnie sterować , inaczej z węglowymi, również z eko-groszkami , sterowanie nie jest dokładne i przedewszystkim jest duża bezwładność cieplna, pozatym nie ma mowy o nisko temperaturowej instalacji bo kocioł musi dzialać na temperaturze ponad 60 stopni , mój np. działa tak : na sygnał ze sterownika pokojowego zaczyna grzać , do temp. zadanej np 70 stopni , potem na sygnał ze sterownika się wyłącza i czeka aż się w domu wychłodzi , w takim trybie pracy wole mieć przewymiarowane grzejniki i przyjęte po 100 W / m.kw. bo się przynajmniej szybciej nagrzeje w domu , i tak przez większą częśc doby piec nie działa bo ciepło się utrzymuje w domu , co z tego jakbym miał grzejniki dobrane po 50 W / m.kw skoro wtedy do osiągnięcia zadanej temperatury musiałbym pewnie dłużej czekać , a tak się nagrzeje i wyłączy i wszystko.

turcin
20-02-2007, 08:55
Tylko że przy przewymiarowanych grzejnikach istnieje groźba przegrzania pomieszczenia. Ale to tak na marginesie. Ja pisałem o połączeniu z kotłem kondesacyjnym.

Sail
20-02-2007, 10:18
Talbot a może Ty odpowiesz mi na pytanie co sie bardziej opłaca.
Grzać dom kotłem z za dużą mocą czy kotłem z za małą ?
Jeżeli dla obu kotłów będą to moce optymalne, to w przypadku kotła większego będzie on pracował impulsowo. Wystąpią starty rozruchowe.
Kocioł mniejszy będzie pracował z mniejszą ilościa przerw, a więc bardziej równo i będzie w zwiazku z tym bardziej ekonomiczny (zakłądamy oczywiście ten sam poziom sprawności dla mocy optymalnej obu kotłów).

Dokładnie tak jest u mojego kolegi. Ma mocno przewymiarowany (to opinia fachowców) kocioł gazowy, który włącza się na krótko, potem przerwa i znowu... I podobno właśnie dlatego zużywa duuużo więcej gazu niż wynika to z faktycznego zapotrzebowania na ciepło jego domu.
Dom duży (ok. 280 m2 powierzchni całkowitej), wyremontowany, teoretycznie ocieplony (nie wiem ile izolacji), i w zeszłym roku za luty zapłacił za gaz 1200 zł :o
Fachowcy sugerują wymiane kotła na mniejszy ;)

pawelurb
20-02-2007, 10:49
Tylko że przy przewymiarowanych grzejnikach istnieje groźba przegrzania pomieszczenia. Ale to tak na marginesie. Ja pisałem o połączeniu z kotłem kondesacyjnym.

wystarczy zamontować głowice termostatyczne we wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem tego z regulatorem pokojowym i komfort cieplny zapewniony , ekonomia tez , bo jak głowica zamyka grzejnik to przez niego już woda nie płynie , i wtedy zasila mniejsza ilość grzejników , ma to sens tylko przy kotle na paliwo stałe , w którym jest około 100 litrów goracej wody , której przecież szkoda , i nawet jak kocioł nie pracuje to zanim te 100 litrów wody pokraży po instalacji to jeszcze sporo ogrzeje. Taka sytuacja nie ma np. miejsca w kotle gazowym, gdzie wody jest w wymienniku kilka litrów.

Ogólnie moim zdaniem jak kocioł węglowy czy inny na paliwo stałe to nalezy grzejniki przewymiarować , bo i tak i tak kocioł ma zwykle nadwyżki ciepła dla nowoczesnych instalacji na cienkich rurkach i grzejnikach płytowych , trzeba gdzieć to ciepło oddać, bo inaczej tak czy inaczej pójdzie w komin..... chyba że zbiornik akumulacyjny.... ale znowy koszty.

p
20-02-2007, 13:53
dobieranie kotła na eko-groszek tak co co kilowata , to trocjhe bez sensu biorąc pod uwagę bezwładność działania takiego układu , inaczej niż przy gazowym mozna tu zrobić to mocno na oko.
wyboru przy eko groszkach nie ma zbyt wielkiego są albo 17 , 25 , 30 kw takie moce sie najczęściej spotyka , jak masz dobrane już grzejniki to kocioł powinien być sumą mocy grzejników + 20 % na grzanie ciepłej wody , to też zależy jak woda jest grzana jak z priorytetem CWU to moc kotła nie ma znaczenia tak naprawdę, bo czy to będzie 17 czy 26 kw , to wodę w zasobniku zagrzeje równie szybko .

Ja mam kocioł na eko-groszek 26 KW , dobrany właśnie tak że grzejniki miały mocy ileś tam, do tego zaokrąglono w górę do wartości mocy w jakiej dało się kupić kocioł i to wszystko, działa ekonomicznie , i najwazniejsze ze jest ciepło w domu.

A jeśli nie mam jeszcze dobranych grzejników ? To co wtedy ?
Mamy dość duży salon/pokój dzienny połączony z otwartą kuchnią i różni "fachowcy" mówili, że potrzeba tyle i tyle grzejników o takiej i takiej mocy ale mam wrażenie, że robili to na oko i boję się, że mogą się pomylić co mnie będzie bolało nie ich.
Myślałem, że taki ktoś kto wylicza dokładnie (używając programu) poda dokładnie jakiej mocy i ile jest potrzebnych grzejników + moc pieca. Nadmieniam, że mamy ściany trójwarstwowe czyli (mam nadzieję :-)) dość ciepłe. Tak więc być może będę mógł kupić piec o mniejszej mocy oszczędzając trochę grosza. Ale nie chciałbym tego robić na oko.

pawelurb
20-02-2007, 14:13
w zasadzie przy kotle na paliwo stałe taki zestaw jak przewymiarowane grzejniki i kocioł nawet o mniejszej mocy też będzie działał , podejżewam że jak masz dobrze ocieplony dom to zapotrzebowanie wyjdzie niewielkie i okarze się że wystarczy kocioł 10- 12 kw , tylko znajdź taki , typowe moce to 17 , 19 , 25 i więcej .....uważam że lepiej mieć przewymiarowane grzejniki niż kocioł , zapewni to większy komfort.

p
20-02-2007, 14:36
A jakie są typowe różnice w cenach pomiędzy kotłami 17, 19, 25, itd ? Czy to nie są duże sumy ?

pawelurb
20-02-2007, 14:46
A jakie są typowe różnice w cenach pomiędzy kotłami 17, 19, 25, itd ? Czy to nie są duże sumy ?

mniej więcej od 500 do 1500 zł. w zaleznosci od producenta

Bordoś
20-02-2007, 17:41
A jeśli nie mam jeszcze dobranych grzejników ? To co wtedy ?
Mamy dość duży salon/pokój dzienny połączony z otwartą kuchnią i różni "fachowcy" mówili, że potrzeba tyle i tyle grzejników o takiej i takiej mocy ale mam wrażenie, że robili to na oko i boję się, że mogą się pomylić co mnie będzie bolało nie ich.
Myślałem, że taki ktoś kto wylicza dokładnie (używając programu) poda dokładnie jakiej mocy i ile jest potrzebnych grzejników + moc pieca. Nadmieniam, że mamy ściany trójwarstwowe czyli (mam nadzieję :-)) dość ciepłe. Tak więc być może będę mógł kupić piec o mniejszej mocy oszczędzając trochę grosza. Ale nie chciałbym tego robić na oko.[/quote]


Jeżeli nie masz nic to dobrze jest zrobić audyt i do niego projekt. Kotły na paliwo stałe mają podawaną moc nominalną i zredukowaną przy projektowaniu lepiej użyć zredukowanej, ale dać trochę mniej niż wyjdzie z obliczeni. Kocioł będzie pracował wtedy na niższych temperaturach a przy automatyce praktycznie nie ma możliwości zagotowania no i jednorazowy zasyp na dłużej starczy.

turcin
20-02-2007, 18:39
Zgadzam się z przedmówcą zainwestowana kaska w dobry projekt zwróci się w trakcie użytkowania instalacji a na pewno ograniczy wydatki na zbyt duże urządzenia.

Prometeusz
21-02-2007, 19:24
Nie ma sensu bawić sie audytorem OZC.
Do wyliczenia mozcy źródła wystarczy przyjąć współczynnik:
może to być kubaturowy: 20-25W/m3
lub powierzchniowy: 50-70W/m2.

Policz sobie w ten sposób, a zobaczysz że np. dla domu 150m2 wyjdzie ci
około 10 000 W czyli 10 kW.
A widziałeś gdzieś piec o tej mocy?
Najmniejszy jaki widziałem to Termet Unico 13kW, przeważnie kotły mają po 18-25 kW.
Do wskaźnikow obliczonego zapotrzebaowania dodaj jeszcze z 5 kW żeby mieć zapas na dynamikę i na "wszelki wypadek" i kup kocił najbliższy tej mocy i będzie dobrze.
Nie ma sensu płacić za takie wyliczenia.

Pozdrawiam

No właśnie. Też powoli się już zastanawiam nad wyborem kotła. Przeliczniki, które podaleś też już gdzieś kiedyś znalazlem i weług nich na mój dom (z poddaszem użytkowym, 104 m2 użytkowe, 116 m2 po podłogach) powinien styknąć kocioł około 7-8 kW. Ale gdzie taki kupić ? Czy takie małe wogóle są ? Planuję jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania z zasobnikiem do c.w.u. 100-120 l, póki co obstawiam Berettę http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_43&products_id=112 tyle, ze ona ma moc od 9 do 24 kW, wiec sam już nie wiem :-?

Witam
Zawsze można do nas zadzwonić lub wysłać maila, ale ....... kocioł metodą szacunkową dobiera się tak: 20-50W na m3 (ważne aby nie dobierać na m2) . 50W dla starszych budynków bez docieplenia. 20W dla nowowybudowanych budynków gdzie współczynnik przenikania jest mniejszy od 0.29 np Ytong. Każdy trochę na czuja musi odnaleźć się na tej skali. Jak dla mnie 20W do przegięcie i NIGDY nie dobieram tak kotła. Uważam że nawet dla nowego obiektu należy przyjąć 30-40W/m3. Niektóre metody zakładają że w dużym obiekcie np powyżej 250m.kw. kocioł może mieć nie 100% a jedynie 80% zapotrzebowania na ciepło. Na Twoje 116 m2 (zakładam 2.6m wysokości i nowy dom) potrzebujesz 9-11kW.
Druga sprawa którą tu się pomija: Kocioł który będzie także pracował na potrzeby ciepłej wody - nieważne czy zasonik czy przepływowo MUSI mieć minimum 20kW a najlepiej jak będzie miał 24kW. Konstrukcja dzisiejszych kotłów gazowych jest taka że modulacja jest możliwa w zakresie 30%-100% mocy a więc dla 24kW jest to 8-24kW. W pratyce jest to 9-24
A zatem jeśli chcesz mieć komfort ciepłej wody musisz miec kocioł o mocy maksymalnej = 24kW a to oznacza jednocześnie że ten kocioł nigdy nie będzie miał na potrzeby c.o. mniej niż 9kW. Nawet jeśli to za dużo - a tak bywa często - należy kupić kocioł o mocy 24kW. Jeśli ma to być Beretta (http://sklep.prometeusz.net) - to Twój wybór jest słuszny - kocioł znajdziesz u nas także w pakiecie z zasobnikiem - zawsze to taniej.

-----------------------------------------------------
Kotły i podgrzewacze Vaillant (http://sklep.prometeusz.net) Junkers Beretta Termet.

KW100
21-02-2007, 20:52
Nie ma sensu bawić sie audytorem OZC.
Do wyliczenia mozcy źródła wystarczy przyjąć współczynnik:
może to być kubaturowy: 20-25W/m3
lub powierzchniowy: 50-70W/m2.

Policz sobie w ten sposób, a zobaczysz że np. dla domu 150m2 wyjdzie ci
około 10 000 W czyli 10 kW.
A widziałeś gdzieś piec o tej mocy?
Najmniejszy jaki widziałem to Termet Unico 13kW, przeważnie kotły mają po 18-25 kW.
Do wskaźnikow obliczonego zapotrzebaowania dodaj jeszcze z 5 kW żeby mieć zapas na dynamikę i na "wszelki wypadek" i kup kocił najbliższy tej mocy i będzie dobrze.
Nie ma sensu płacić za takie wyliczenia.

Pozdrawiam

No właśnie. Też powoli się już zastanawiam nad wyborem kotła. Przeliczniki, które podaleś też już gdzieś kiedyś znalazlem i weług nich na mój dom (z poddaszem użytkowym, 104 m2 użytkowe, 116 m2 po podłogach) powinien styknąć kocioł około 7-8 kW. Ale gdzie taki kupić ? Czy takie małe wogóle są ? Planuję jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania z zasobnikiem do c.w.u. 100-120 l, póki co obstawiam Berettę http://sklep.prometeusz.net/product_info.php?cPath=21_28_43&products_id=112 tyle, ze ona ma moc od 9 do 24 kW, wiec sam już nie wiem :-?

Witam
Zawsze można do nas zadzwonić lub wysłać maila, ale ....... kocioł metodą szacunkową dobiera się tak: 20-50W na m3 (ważne aby nie dobierać na m2) . 50W dla starszych budynków bez docieplenia. 20W dla nowowybudowanych budynków gdzie współczynnik przenikania jest mniejszy od 0.29 np Ytong. Każdy trochę na czuja musi odnaleźć się na tej skali. Jak dla mnie 20W do przegięcie i NIGDY nie dobieram tak kotła. Uważam że nawet dla nowego obiektu należy przyjąć 30-40W/m3. Niektóre metody zakładają że w dużym obiekcie np powyżej 250m.kw. kocioł może mieć nie 100% a jedynie 80% zapotrzebowania na ciepło. Na Twoje 116 m2 (zakładam 2.6m wysokości i nowy dom) potrzebujesz 9-11kW.
Druga sprawa którą tu się pomija: Kocioł który będzie także pracował na potrzeby ciepłej wody - nieważne czy zasonik czy przepływowo MUSI mieć minimum 20kW a najlepiej jak będzie miał 24kW. Konstrukcja dzisiejszych kotłów gazowych jest taka że modulacja jest możliwa w zakresie 30%-100% mocy a więc dla 24kW jest to 8-24kW. W pratyce jest to 9-24
A zatem jeśli chcesz mieć komfort ciepłej wody musisz miec kocioł o mocy maksymalnej = 24kW a to oznacza jednocześnie że ten kocioł nigdy nie będzie miał na potrzeby c.o. mniej niż 9kW. Nawet jeśli to za dużo - a tak bywa często - należy kupić kocioł o mocy 24kW. Jeśli ma to być Beretta (http://sklep.prometeusz.net) - to Twój wybór jest słuszny - kocioł znajdziesz u nas także w pakiecie z zasobnikiem - zawsze to taniej.

Dziękuję uprzejmie za wytłumaczenie. Teraz kumam jako tako o co chodzi. Tak sobie właśnie myslałem, że dla kotła jednofunkcyjnego moc do ogrzewania to jedna sprawa a moc do podgrzania wody w zasobniku to druga sprawa. Zastanawia mnie jednak ja w takim kotle jednofunkcyjnym reguluje sie osobno podgrzewanie wody w zasobniku i ogrzewanie ? Jesli taki kocioł 9-24kW mamy ustawiony na moc np. 10kW na ogrzewanie to i z taką mocą będzie ogrzewał zasobnik c.w.u. przeciez. Chyba, że sie mylę i kocioł po uzyskaniu informacji o spadku temp wody w zasobniku ponizej ustawionej zacznie ją podgrzewać z mocą maksymalną a nie aktualnie ustawioną 10kW ? W dwufunkcyjnym to wiadomo, że tak właśnie to działa tyle że podrzewa c.w.u. w sposób przepływowy, ale jak jest w koncu w jednofunkcyjnym ?

Zapytam jeszcze o Berette, ile jest gwarancji na Berettę kompakt II ?
Czy gwarancja liczy się od momentu zakupu czy uruchomienia kotła przez serwis? Ile może być maks czasu od zakupu do uruchomienia (pytam bo u mnie moze to byc nawet 3-4 miesiące) ? W danych tech tego kotła jest, że ma on wbudowany regulator pogodowy, możesz napisać cos wiecej o tym regulatorze ? Jaki i za ile czujnik temp jest potrzebny do skomunikowania się z tym wbudowanym regulatorem pogodowym?

Prometeusz
22-02-2007, 10:48
Kocioł na potrzeby c.w.u. zawyczaj pracuje pełną mocą (która podlega automatycznej modulacji jeśli zajdzie potrzeba). Na c.o moc ogranicza serwisant przy uruchomieniu a pozatym jest modulacja która także zmniejsza moc.
Gwarancji jest 2lata - ale jak u każdego producenta istnieje konieczność przeprowadzenia ODPŁATNEGO przeglądu gwarancyjnego po 12miesiącach. Nie ma żadnego ograniczeia czasu między zakupem a uruchomieniem. Ale..... gwarancja liczy się od daty zakupu. Wiec warto aby to nie były lata :)
Kocioł ma wbudowany w siebie moduł sterownika pogodowego - aby zaczął działać należy dokupić czujnik temperatury za 77zł (sonda nr.1220559).
Jeśli zdecydujesz się na pakiet to w zestawie jest kocioł, zasobnik, regulator pokojowy i właśnie ta sonda

-----------------------------------------------------
Kotły i podgrzewacze Vaillant (http://sklep.prometeusz.net) Junkers Beretta Termet.

qwert
23-12-2007, 19:59
To jaka powinna być optymalna moc pieca na ekogroszek z podajnikiem i sterowaniem dla budynku 290m2 i 770m3, w czym 90m2 i 250m3 to piwnica, która będzie grzana na tyle aby rury nie zamarzły i grzyb się nie rozrósł;), czyli jakieś 15stC.

Piec ma grać cwu także.

Dom jak w awatarze ,porotherm 25 + 15cm styro, 30cm wełny, okna k=0,5, rekuperator z GWC.

wychodzi mi coś koło 25kW

czy ma znaczenie,że większość /200m2/ grzana będzie podłogówka?

W domu będzie kominek, więc przy sporych mrozach może wspomóc.

I.W.
23-12-2007, 21:46
Spokojnie, spokojnie.

Żeby być zadowolonym z pracy kotła nie nalezy go dobierać "na styk".

Obliczenia zapotrzebowania mocy są wykonywne dla stanów ustalonych.
Nie uwzględniają wiatrów, chęci szybkiego podniesienia temperatury itp.


No właśnie. Ja trochę przegiąłem bo z OZC mi wyszło ok 10 kW i to ze stratami na wentylację które sa przyjęte standardowo choć będzie reku. Ale za to bez CWU. Piec jaki zamówiłem to 25 kW. Sprzedawca mnie przekonał lepszą sprawnością w stosunku do podobnego 17kW.Nawet jeśli sciemnia to między piecami było 300 PLN różnicy więc się zdecydowałem

qwert
24-12-2007, 06:19
mpoplaw, pamiętasz jak liczyłeś mi pre audyt? a co barzo dziękuję. namawiałeś mnie na piec na miał lub eko. ja chciałem elektrycznie ,ale mi przeszło. raz że drogo , dwa,że nie ma mocy.

wtedy mówiłeś, że przy cenie 650 za eko, też wychodzi drogo i nie bardzo wierzyłeś w tę cenę.

czytałem, że teraz cena 720 za eko nie jest ci obca:)

czy w takim razie dalej radzisz eko? miał odpada z wiadomych względów - minimum wygody chciał bym zachować.

jaki więc wychodzi Ci piec u mnie?

qwert
24-12-2007, 09:36
pokoi nie jest tak dużo, bo raptem 4 + salon z kuchnią. C u w, tylko na 2 osoby na razie, kiedyś może więcej.

pewnie 20kW by starczyło, ale podobno palenie na 2/3 mocy jest optymalne, czyli wyjdzie jakieś 25kW.

na ile rekuperacja z gwc pozwala obniżyć zapotrzebowanie?

qwert
25-12-2007, 09:04
czyli 20kw nie był by zły?

czy liczysz, że te 100m2 piwnicy z garażem /dwie bramy-jak na awatarze/ też będą grzane przy tej mocy? jeśli tak to do jakiej temp/?

siłą rzeczy garazż będzie trochę grany, bo tam będzie stał kocioł:)

qwert
26-12-2007, 09:32
dziękii mpoplaw, wszystkiego dobrego i spełnienia marzeń w Nowym Roku, szczególnie realizacji domu 3l!:)

qwert
26-12-2007, 09:33
a 3 litry na dwóch to jest już do czego siadać!

qwert
26-12-2007, 14:44
to ile wychodzi węgla na sezon przy takim zapotrzebowaniu wg Ciebie?

qwert
26-12-2007, 15:48
z wentylacji nie mam zamiaru rezygnować, jak te GWh przeliczyć na tony ekogroszku?