PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie przechowujecie 11 kg butlę z gazem ?



Kulin
19-02-2007, 15:43
Właśnie się nad tym zastanawiamy, bo jesteśmy na etapie kuchni, gazu ziemnego niema, pozostaje tylko 11 kg w płynie, płyty elektrycznej nie chcemy. Zastanawiam się czy w niedużej kotłowni gdzie stoi piec z podajnikiem na ekogroszek można trzymać taką butle z gazem i z niej czerpac paliwo do płyty. Płyta w kuchni będzie na ściane, za którą jest kotłownia. Czy sa może jakieś przepisy dotyczące tego problemu ?

retrofood
19-02-2007, 15:57
Ja trzymam w szafce obok kuchenki.

Kulin
19-02-2007, 16:24
retrofood no to jeden ze sposobów, tylko nie wiem czy bezpieczne byłoby trzymanie takiej butli w kotłowni, zawsze to mnie kłopotu z wymianą. Mógłbym nawet dwie mieć na raz podłączone.

arluka
19-02-2007, 17:08
A ile kosztuje dzierżawa takiej butli na gaz bądź jej zakup? Na ile czasu wystarcza taka butla 11 kg.
Sama się nad tym zastanawiałam ale moja decyzja na dzień dzisiejszy- zamiana dotychczasowej kuchenki gazowej na elektryczną. A Wy dlaczego nie chcecie elektrycznej? Duże koszty?

AndrzejS
19-02-2007, 17:29
Trzymanie butli z gazem w kotłowni to samobójstwo. W razie jakiejkolwiek nieszczelności wybuch gotowy. Ponadto gaz propan - butan stosowany w tych butlach jest cięższy od powietrza i nie wolno go magazynować w piwnicach i pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu i bez wentylacji.
Cena takiej butli ok 100 zł + napełnienie ok 40 zł wystarcza na ok. 1- 3 miesiące w zależności od ilości używania. Przy ogrzewaniu całego domu nawet 1 butla/dobę bo i takie rozwiązania widziałem.
Pozdrawiam

Kulin
19-02-2007, 23:14
AndrzejS masz rację, faktycznie mała nieszczelnosć i domek leci na orbitę, gaz będzię rozchodził się po powierzchni podłóg, a później jak dojdzie do paleniska w piecu....boom.

Ale tak się zastanawiam jakbym zrobił, nawet z płyt KG taką jakby zabudowaną szafkę w rogu przy ścianie zewnętrznej a w tej ścianie otwór wentylacyjny na zewnątrz budynku ??

Ale chyba i tak bym nie spał spokojnie, tak sobie teraz myślę.

Więc zostaje butla w kuchni... :cry:

marcin_u
20-02-2007, 06:13
w garazu bedzie raczej beziecznie bo auto tez tam stoii z gazem. zawsze tez mozna zalozyc czujnik gazu dla bezpieczenstwa.

marcin_u
20-02-2007, 06:52
w garażu zgodnie z przepisami niewolno

A jakie to przepisy?? rozumiem ze w garazu ponizej gruntu lub z kanalem nie powinno sie przechowywac gazu ale w innym przypadku nie widze problemu

jprzedworski
20-02-2007, 08:40
Dz.U.1980.17.62 Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.
Dział 5 Warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia
Rozdział 4 paragraf 159.1:
W garażu dla samochodów osobowych instalowanie przewodów gazowych, umieszczanie wszelkich otworów do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz studzienek rewizyjnych instalacji jest zabronione.

retrofood
20-02-2007, 09:06
Jeśli nie masz pomysłu na umieszczenie w budynku, to zamontuj zbiornik na zewnątrz. Wszystkie firmy gazowe proponują takie rozwiązanie.

JackD
20-02-2007, 09:07
też mam w szafce w kuchni.....
i jest pod stała kontrolą, mozna na noc zakręcac...
ponadto, w razie nieszczelności można natychmiast zakręcić, a nie biegac po piwnicach i garażach...