PDA

Zobacz pełną wersję : Galopujące ceny



Staszek budowniczy
19-02-2007, 19:14
Kiedy w lipcu kupowałem projekt z kolekcji Muratora "Miodowy Miesiąc" to przewidywane koszty budowy wynosiły około 136 tys. ( dokładnej cyfry nie pamiętam :cry: )
Dzisiaj sprawdzam swój projekcik a tam nowa cena - 192 tys.
Czyli w ciągu pół roku koszt budowy tego prostego i małego domku zwiekszył się o około 56 tys. złotych.

Aż strach pomysleć ile będzie kosztować budowa za rok czy dwa :evil:
Tym sposobem nas, Polaków , juz na nic nie bedzie stać . Koszt mieszkań abstrakcyjny i powoli zaczyna sie to dziać w domkach.
Zaczynam podejrzewać już o to banki - one mają największy interes w tym by domy i mieszkania były drogie :evil:

Darek Rz
19-02-2007, 19:49
Witam

Za 136 tys to możesz mieć stan surowy zamknięty ,a nie gotowy domek . Myślę że kosztorysy z biur są zaniżone o co najmniej 50% po to ,aby inwestor myślał sobie tak : " o jejku jaki ten domek będzie tani w budowie " -kupuję go :lol: .A potem zimny prysznic na głowę . Teraz pewnie poszli po rozum do głowy i podnieśli koszt budowy .

pozdro

vanderbobo
19-02-2007, 20:32
136 tyś zł ale moze za same materiały wtedy może być

ddoommiinniikk
19-02-2007, 23:30
Pewnie to są koszty netto.

Staszek budowniczy
20-02-2007, 13:53
No, taki naiwny to nie byłem od poczatku :oops:
Od razu przewidywałem koszty na poziomie 200 000 PLN . co nawet raz czy dwa razy napisałem
Domek malutki - 100m2 więc oceniałem to realnie - teraz postaram się zmieścic w 220 000 PLN :D

Mistic_2005
20-02-2007, 23:41
Kiedy w lipcu kupowałem projekt z kolekcji Muratora "Miodowy Miesiąc" to przewidywane koszty budowy wynosiły około 136 tys. ( dokładnej cyfry nie pamiętam :cry: )
Dzisiaj sprawdzam swój projekcik a tam nowa cena - 192 tys.
Czyli w ciągu pół roku koszt budowy tego prostego i małego domku zwiekszył się o około 56 tys. złotych.

Aż strach pomysleć ile będzie kosztować budowa za rok czy dwa :evil:
Tym sposobem nas, Polaków , juz na nic nie bedzie stać . Koszt mieszkań abstrakcyjny i powoli zaczyna sie to dziać w domkach.
Zaczynam podejrzewać już o to banki - one mają największy interes w tym by domy i mieszkania były drogie :evil:


Witaj "Staszek .."
Ja mam dokładnie ten sam problem. Również z żoną wybralismy projekt "Miodowy Miesiąc" i mnie też przeraziła ta podwyzka.
W kosztorysie podawane są uśrednione kwoty netto. W różnych rejonach Polski ta cena jest albo wyższa albo niższa.
To co piszą powyżej inni forumowicze jest lekka przesadą.
Ja zamierzam wybudować ten domek (zrezygnuję z komina ale podpwiniczę całośc) za 140-150 tys. zł.
I uwierz mi, że zrobię wszystko, zeby mi starczyło.
Dużo szukam i czytam i widzę, ze jeśli ktoś szuka i się stara to koszty podane w MURATORZE nijak mają się do budowy.
Trzeba budować systemem gospodarczym i każdą rzecz przemyśleć (może zastąpienie droższego produktu tańszym ale z takimi samymi właściwościami).
Nie słuchaj tych, którzy mówią , że domek np. 83,6 m2 (MIODOWY MIESIĄC)
postawisz za min. 200 tys. (bez wykończenia).
Mam siostrę w bużej hurtowni budowlanej w Wielkopolsce i temat materiałów i robocizny to temat rzeka - to tak jak np. kupić Pepsi w jendym sklepie za 5,90 a w innym tą samą Pepsi za 3,99 - produkt identyczny a ceny jakże różne.
Trzymaj się i nie poddawaj się. Ja też zbuduje ten dom (na jesień) i zrobię to za mx. 150 tys. - całośc będzie dostępna w moim dzienniku budowy!!!

-------------------------------------------------
"Wiara czyni cuda, więc ja wierzę, ze się uda"

Alexs
21-02-2007, 08:25
akurat jeśli chodzi o projekty muratora to koszty są mocna zawyżone, konsultowałam to nie tylko w biurze muratora ale i wśród wykonawców kompleksowych. Mój pierwotnie był wyceniony 138 tys netto z instalacjami, teraz widze, ze już jest 182 tys i na pewno tyle nie będzie kosztował w budowie,za 100 postawię stan surowy zamknięty i to już wiem bo mam już kupione materiały na stan surowy otwarty, koszt: 11000 + 5600 styropian na cały dom, robocizna 21 tys razem z cieślą, czyli daje to 37600, do tego do dokupienia:
- drewno na więźbę 7000,
- blachodachówka - 7500
- dekarz max 6000, okna 8000,
- drzwi i brama garażowa + automat - 3000(robimy sami)
Łącznie 63,100 - wszystko z vatem, fachowcy już umówieni z umowami więc się ceny nie zmenią
Pozostaje 36,900 i co nie starczy na beton z gruszki, piasek, kleje rynny, podbitki???
Nie wliczona papierologia, jak na razie 3700,
pozdr.

Darek Rz
21-02-2007, 11:24
akurat jeśli chodzi o projekty muratora to koszty są mocna zawyżone, konsultowałam to nie tylko w biurze muratora ale i wśród wykonawców kompleksowych. Mój pierwotnie był wyceniony 138 tys netto z instalacjami, teraz widze, ze już jest 182 tys i na pewno tyle nie będzie kosztował w budowie,za 100 postawię stan surowy zamknięty i to już wiem bo mam już kupione materiały na stan surowy otwarty, koszt: 11000 + 5600 styropian na cały dom, robocizna 21 tys razem z cieślą, czyli daje to 37600, do tego do dokupienia:
- drewno na więźbę 7000,
- blachodachówka - 7500
- dekarz max 6000, okna 8000,
- drzwi i brama garażowa + automat - 3000(robimy sami)
Łącznie 63,100 - wszystko z vatem, fachowcy już umówieni z umowami więc się ceny nie zmenią
Pozostaje 36,900 i co nie starczy na beton z gruszki, piasek, kleje rynny, podbitki???
Nie wliczona papierologia, jak na razie 3700,
pozdr.


Witam

Tak szczytne hasła rzucało już wiele osób . Zycze ci ,aby ci sie udało jednak pomimo szczerych checi nie napisze że ci sie uda ,przykro mi ,ale to niemożliwe . Jeśli zbudujesz za 100tyś stan surowy zamknięty (to akurat jest jak najbardziej wykonalne ) to do tego dodaj jeszcze 100 na wykończeniówkę . Pamiętaj że stan surowy to około 30-40 % calej inwestycji i tego nie przeskoczysz ,nawet jak sama będziesz robiła dużo . Od tynkow ,wylewek, instalacji ,zabudowy poddasza(płyty,profile ,wełna ) podłóg ,terakoty,glazury, wyposażenia łazienek ,drzwi wewnętrznych,podbitki,tynku zewn. nie uciekniesz . Na same materiały wydasz lekką ręką 50-60 tyś . To już masz 160 tyś -nie licze robocizny przy wykończeniowce .

Alexs
21-02-2007, 11:47
Witam
Tak szczytne hasła rzucało już wiele osób . Zycze ci ,aby ci sie udało jednak pomimo szczerych checi nie napisze że ci sie uda ,przykro mi ,ale to niemożliwe . Jeśli zbudujesz za 100tyś stan surowy zamknięty (to akurat jest jak najbardziej wykonalne ) to do tego dodaj jeszcze 100 na wykończeniówkę . Pamiętaj że stan surowy to około 30-40 % calej inwestycji i tego nie przeskoczysz ,nawet jak sama będziesz robiła dużo . Od tynkow ,wylewek, instalacji ,zabudowy poddasza(płyty,profile ,wełna ) podłóg ,terakoty,glazury, wyposażenia łazienek ,drzwi wewnętrznych,podbitki,tynku zewn. nie uciekniesz . Na same materiały wydasz lekką ręką 50-60 tyś . To już masz 160 tyś -nie licze robocizny przy wykończeniowce .

Ale jakie ja niby szczytne hasła rzucam?? chyba czegoś nie doczytałeś, upieram się tylko przy tym, ze na stan surowy zamknięty starczy mi 100 tys, a o wykończeniówce to nawet nie wspomniałam, ale jeśli o niej mowa to przeznaczam na nią jakieś 90 tys. wraz z instalacjami - te są najdroższe dla mnie.Jeśli chodzi o robocizne to koszta też kończą sie właśnie na instalacjach, resztę robi rodzinna firma remontowa, tak, że koszta to na pewno vat z faktur, podatki + jakieś skromne cołaska.
Dom 86 m2 powierzchnia użytkowa - 2 pokoje + salon, garaż.
Pozdrawiam

Darek Rz
21-02-2007, 12:12
Witam
Tak szczytne hasła rzucało już wiele osób . Zycze ci ,aby ci sie udało jednak pomimo szczerych checi nie napisze że ci sie uda ,przykro mi ,ale to niemożliwe . Jeśli zbudujesz za 100tyś stan surowy zamknięty (to akurat jest jak najbardziej wykonalne ) to do tego dodaj jeszcze 100 na wykończeniówkę . Pamiętaj że stan surowy to około 30-40 % calej inwestycji i tego nie przeskoczysz ,nawet jak sama będziesz robiła dużo . Od tynkow ,wylewek, instalacji ,zabudowy poddasza(płyty,profile ,wełna ) podłóg ,terakoty,glazury, wyposażenia łazienek ,drzwi wewnętrznych,podbitki,tynku zewn. nie uciekniesz . Na same materiały wydasz lekką ręką 50-60 tyś . To już masz 160 tyś -nie licze robocizny przy wykończeniowce .

Ale jakie ja niby szczytne hasła rzucam?? chyba czegoś nie doczytałeś, upieram się tylko przy tym, ze na stan surowy zamknięty starczy mi 100 tys, a o wykończeniówce to nawet nie wspomniałam, ale jeśli o niej mowa to przeznaczam na nią jakieś 90 tys. wraz z instalacjami - te są najdroższe dla mnie.Jeśli chodzi o robocizne to koszta też kończą sie właśnie na instalacjach, resztę robi rodzinna firma remontowa, tak, że koszta to na pewno vat z faktur, podatki + jakieś skromne cołaska.
Dom 86 m2 powierzchnia użytkowa - 2 pokoje + salon, garaż.
Pozdrawiam

Witam

Acha no to nie zrozumieliśmy się 8)

pozdrawiam

Alexs
21-02-2007, 13:21
Witam

Acha no to nie zrozumieliśmy się 8)

pozdrawiam

no! Nie uważasz chyba, że się uparłam wprowadzić za 100 tys :) , może nie długo żyję, ale jako taki światopogląd mam i patrzę realnie, do wszystkiego co policzę dodaje też 20 %

kropi
21-02-2007, 17:03
Prawda jest taka, że nawet najmniejszy dom wciągnie dowolną ilość kasy, grunt to trzymać reżim finansowy i jak najdokładniej przemyśleć wszystko na etapie projektu, bo potem każda przeróbka kosztuje bardzo konkretnie :roll:
A wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny jest faktem, np. rok temu kupowałem maxy po 1,98/szt z dostawą "kiedy szanowny pan życzy", a jesienią słyszałem już o cenach 3,20 z terminem dostawy bliżej nieokreślonym.