PDA

Zobacz pełną wersję : Jak liczona jest powierzchnia całkowita ?



bilczur
19-02-2007, 19:24
Witam, mam krótkie pytanie .Co to jest powierzchnia całkowita budynku ?. Czy jest to suma wszystkich pomieszczeń powyżej określonej wysokości np. wszystkie pomieszczenia na parterze plus pomieszczenia na poddaszu powyzej 1.90 m ? Czy jeszce coś innego. Prosze o wytłumaczenie.


dziękuję za pomoc

raffran
19-02-2007, 19:33
Mialem kiedys tez taki problem.Napisalem do Moratora,bo od nich kupowalem projekt i dostalem takie wyjasnienie.
"......Zgodnienie z wymogami ISO w skrócie liczone jest tak:
do 140 cm wysokości - nie liczy sie pow., 140-220cm - bierze sie 50% pow., >220cm wysokosci -100% pow. dodaje sie do zestawienia......."

Barbossa
19-02-2007, 19:50
http://img96.imageshack.us/img96/1003/0000001di3.th.jpg (http://img96.imageshack.us/my.php?image=0000001di3.jpg)

a te "warunki" ISO to owszem mogą do tego służyć, ale te parametry są sprzeczne z Warunkami Technicznymi i zostały "zaadoptowane" z obliczania pow do opodatkowania w gminach

i do tej pory (od 1997r. wejście ISO 9836) nie są ujednolicone

ms.
19-02-2007, 19:55
prawdopodobnie posłużyli się następującą polską normą:

PN-ISO 9836:1997
Właściwości użytkowe w budownictwie -- Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych

ms.
19-02-2007, 19:59
Barbossa,
oj, rysunek z normy o której przed chwilą pisałam.

Barbossa
19-02-2007, 20:17
tylko konia z rzędem temu, kto tam znajdzie te zasady, albo min flaszka

trzeba poszukać ISO6241:(1984) 1994 Normy właściwości użytkowych w budownictwie. Zasady ich opracowywania i czynniki

może tam to jest

jak ktoś ma tą normę to będę wdzięczny za udostępnienie :D

ms.
20-02-2007, 11:59
To jeszcze ja.


Powierzchnia całkowita - powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku nad- i podziemnych, mierzona po obrysie zewnętrznym przegród (ścian, balustrad, poręczy). Obrys zewnętrzny mierzony jest w poziomie posadzki, powinien obejmować istniejące tyki lub okładziny, a także balustrady lub inne elementy ograniczające.

I jeszcze -


W normie PN-ISO 9836:1997, odmiennie niż w PN-70/B-02365, nie wprowadzono redukcji powierzchni w zależności od wysokości przestrzeni nad tą powierzchnią (h>2,2 m, 1,4 m<h<2,2 m, h<1,4 m). Zapis normy w tym względzie nakazuje jedynie oddzielne obliczanie powierzchni części kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Ewentualne zaliczenie pewnej części (procentu) tej powierzchni do powierzchni całkowitej wykracza poza ustalenia ormy i powinno być uzgodnione pomiędzy zainteresowanymi stronami. [...]
Kiedy wprodzaono PN-ISO 9836:1997 były ogólnie mówiąc duże problemy ze stosowaniem tej normy w praktyce. Branża była przywyczajona do PN-70/B-02365. Dlatego po jakimś czasie wydany został komentarz: Powierzchnia i kubatura budynku według normy PN-ISO 9836:1997. Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubatorowych.

Z mojej strony to wszystko. Mam nadzieję, ze bilczur będzie doinformowany.

Barbossa, zasłużyłam na flaszkę? Może chociaż na mały kieliszek?

Marek30022
20-02-2007, 12:52
Witam, mam krótkie pytanie .Co to jest powierzchnia całkowita budynku ?. Czy jest to suma wszystkich pomieszczeń powyżej określonej wysokości np. wszystkie pomieszczenia na parterze plus pomieszczenia na poddaszu powyzej 1.90 m ? Czy jeszce coś innego. Prosze o wytłumaczenie.


dziękuję za pomoc

to wygląda na powierzchnię użytkową

Marek30022
20-02-2007, 12:59
I trochę więcej informacji

Rodzaje powierzchni - wg normy PN-ISO 9836
powierzchnia użytkowa - jest to powierzchnia zgodna z podstawową (mieszkalną) funkcją budynku do wysokości h=1,90m. Do powierzchni użytkowej nie zalicza się komunikacji wewnętrznej, a także pomieszczeń pomocniczych i gospodarczych,

powierzchnia netto - jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w świetle konstrukcji (powierzchnia brutto minus konstrukcja). Praktycznie jest to powierzchnia wszystkich posadzek, jakie musi wykonać inwestor w trakcie realizacji budynku,

powierzchnia zabudowy - jest to powierzchnia ograniczona obrysem zewnętrznym obiektu na poziomie parteru; praktycznie jest to powierzchnia jaką przedstawia rzut budynku na rysunku projektu zagospodarowania działki,

powierzchnia całkowita - jest to powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę danego obiektu tj. tarasy, schody zewnętrzne, balkony, podcienia, zjazdy do garaży, itp.,

kubatura - jest to objętość liczona w obrysie zewnętrznym wszystkich kondygnacji pod i nad terenem (powierzchnia całkowita razy wysokość kondygnacji); piwnice liczone są od spodu płyty konstrukcyjnej posadzki z pominięciem ław fundamentowych. Wszystkie elementy wykraczające poza obrys podstawowej bryły budynku wliczane są również w 100% do kubatury. Tak samo przyjmowana jest objętość poddasza i stryszku.

Barbossa
20-02-2007, 13:08
Marek30022 tylko, że to nie obowiązuje, jako, że nie mam tej normy pod ręką trudno mi stwierdzić, ale tego 1,90m w Normie nie ma (spr. wieczorem, bo być może co ślepemu po gałach)



ms zawsze, tylko co na to D... :D

ms.
20-02-2007, 15:06
Barbossa,
D. zna moje skromne możliwości, więc raz pozwoli :wink:

Barbossa
21-02-2007, 20:12
sprawdziłem

nie ma zapisu o 1,90 w PN ISO 9836

robert skitek
21-02-2007, 20:20
tu sa powiązane dwa dokumenty:

190 cm wzięło się z Warunków technicznych:

Przestrzeni o wysokości poniżej 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia.

i tej powierzchni nie wliczamy wg normy do powierzchni użytkowej.

Barbossa
22-02-2007, 07:48
tu sa powiązane dwa dokumenty:

190 cm wzięło się z Warunków technicznych:

Przestrzeni o wysokości poniżej 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia.

i tej powierzchni nie wliczamy wg normy do powierzchni użytkowej.

"nie wzięło się" bo w iso o tym nie ma - jest definicja pow. użytkowej
a definicja pow. użytkowej jest nieobowiązująca, więc można interpretować na dwa sposoby: Warunki Techniczne (rzadziej), czyli te 1,90m
lub obliczanie pow. do wyznaczenia podatku od nieruchomości (te 1,40 i 2,20) przeważnie stosowane przez developerów

robert skitek
22-02-2007, 07:53
w ISO jest zapis, że do powierzchni użytkowej nie wliczamy powierzchni nie odpowiadającej przeznaczeniu pomieszczenia.

Barbossa
22-02-2007, 07:58
to jeszcze tylko pokaż zapis, że to obowiązuje, bo od wprowadzenia w 1997r. tejże normy ISO brak regulacji prawnej o obowiązkowym jej stosowaniu w odniesieniu do powierzchni - OBOWIĄZUJE tylko do obliczania kubatury