PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa cieplna



urszulak
20-02-2007, 21:09
Co to i jak to działa?Czy faktycznie opłaca się robić ogrzewanie z jej zastosowaniem?Jakie są koszty?

zk140t
20-02-2007, 21:53
Nie istnieje coś takiego jak pompa CIEPLNA. Zapewne chodzi Ci o pompę ciepła. Jest wiele wątków na ten tema na tym forum.

Ogółem drogo i nieopłacalnie, aczkolwiek wygodnie.

Grzesiek13
21-02-2007, 06:50
Jak masz nadwyżkę kasy to inwestuj :lol: bo na jej szybka amortyzacje nie można liczyć.

markus_gdynia
21-02-2007, 08:12
Nie istnieje coś takiego jak pompa CIEPLNA. Zapewne chodzi Ci o pompę ciepła. Jest wiele wątków na ten tema na tym forum.

Ogółem drogo i nieopłacalnie, aczkolwiek wygodnie.

Bardzo merytoryczna odpowiedź. Na zasadzie - guzik wiem, ale się wypowiem.
Jeżeli koszt 2 tysiące za sezon grzewczy to jest dla Ciebie nieopłacalne, to OK.

zk140t - za pomocą funkcji szukaj znajdziesz wątki o pompach ciepła - było tego już mnóstwo

zk140t
21-02-2007, 08:45
Bardzo merytoryczna odpowiedź. Na zasadzie - guzik wiem, ale się wypowiem.
Jeżeli koszt 2 tysiące za sezon grzewczy to jest dla Ciebie nieopłacalne, to OK.

zk140t - za pomocą funkcji szukaj znajdziesz wątki o pompach ciepła - było tego już mnóstwo

Znam tą problematykę bardzo dobrze. Sam kiedyś chciałem zainstalować pompę ciepła w swoim domu. Koszt 2000 zł za sezon również do mnie przemawia. Jednak koszt inwestycji rzędu 70.000 zł nie przekonuje mnie zupełnie. Jeśli założyć zwrot inwestycji po 30 latach to amortyzacja roczna wyniesie 2.500 zł.
Kotłownia olejowa kosztuje ok. 12.000 zł, co daje 400 zł na rok. Dlatego zdecydowanie wolę ogrzewanie olejowe.

MARKOG
21-02-2007, 09:24
pozwolę sobie zacytować coś z inneo wątku pt: "piękny dom za mniej niż 100 tysięcy!"


....W wątku o pompach ciepła forumowicze piszą o ofertach, które otrzymali od firm na kompletną instalację PC+CWU+podlogówka. Cena kompleksowa kształtuje się w okolicy 65 tys. zł.

U mnie koszt kompletnej instalacji ( na papierze, ale potwierdzony ofertami ) wynosi ok. 25 tys. zł. A jak bardzo źle pójdzie to 28 tys. zł. Wszystko w najlepszym gatunku. Instalację wykona firma specjalistyczna, oprócz podłogówki, którą policzę i wykonam sam.
Powtórzę. PC do ogrzewania chałupy, do cwu oraz podłogówka ( bez jastrychu, któty zrobi wykonawca generalny ). Komplet.....


Moja pomp z instalacją też kosztowała do 25k pln. A koszt grzania wyszedł mi 1300 zł (2006r)
Jak się chce to można znaleźć.

Mice
21-02-2007, 09:25
Znam tą problematykę bardzo dobrze. Sam kiedyś chciałem zainstalować pompę ciepła w swoim domu. Koszt 2000 zł za sezon również do mnie przemawia. Jednak koszt inwestycji rzędu 70.000 zł nie przekonuje mnie zupełnie. Jeśli założyć zwrot inwestycji po 30 latach to amortyzacja roczna wyniesie 2.500 zł.
Kotłownia olejowa kosztuje ok. 12.000 zł, co daje 400 zł na rok. Dlatego zdecydowanie wolę ogrzewanie olejowe.
Wybacz ale chyba niezbyt, kolejny temat w którym wypowiadasz się jak ktoś co się zna, a tak naprawdę coś gdzieś słyszałeś lub liczyłeś. Kotłownia olejowa kosztuje 12k pln + powierzchnia którą zajmuje więc wyjdzie znacznie więcej przy cenie za m2 około 2k pln. To raz. Dwa to cena PC, Tobie wyszło 70k, innym wychodzi 55k, a jeszcze innym 20k (jednemu wyjdzie z 1k ale to nie ten dział :lol: )Po trzecie założenie, że wszystko musi się zwrócić w ciągu 10 lat nie ma sensu. W tym momencie dom mi się nie zwróci nigdy :roll:

MARKOG
21-02-2007, 09:28
Znam tą problematykę bardzo dobrze. Sam kiedyś chciałem zainstalować pompę ciepła w swoim domu. Koszt 2000 zł za sezon również do mnie przemawia. Jednak koszt inwestycji rzędu 70.000 zł nie przekonuje mnie zupełnie. Jeśli założyć zwrot inwestycji po 30 latach to amortyzacja roczna wyniesie 2.500 zł.
Kotłownia olejowa kosztuje ok. 12.000 zł, co daje 400 zł na rok. Dlatego zdecydowanie wolę ogrzewanie olejowe.
Wybacz ale chyba niezbyt, kolejny temat w którym wypowiadasz się jak ktoś co się zna, a tak naprawdę coś gdzieś słyszałeś lub liczyłeś. Kotłownia olejowa kosztuje 12k pln + powierzchnia którą zajmuje więc wyjdzie znacznie więcej przy cenie za m2 około 2k pln. To raz. Dwa to cena PC, Tobie wyszło 70k, innym wychodzi 55k, a jeszcze innym 20k (jednemu wyjdzie z 1k ale to nie ten dział :lol: )Po trzecie założenie, że wszystko musi się zwrócić w ciągu 10 lat nie ma sensu. W tym momencie dom mi się nie zwróci nigdy :roll:

+ komin

turcin
21-02-2007, 10:10
Bardzo merytoryczna odpowiedź. Na zasadzie - guzik wiem, ale się wypowiem.
Jeżeli koszt 2 tysiące za sezon grzewczy to jest dla Ciebie nieopłacalne, to OK.

zk140t - za pomocą funkcji szukaj znajdziesz wątki o pompach ciepła - było tego już mnóstwo

Znam tą problematykę bardzo dobrze. Sam kiedyś chciałem zainstalować pompę ciepła w swoim domu. Koszt 2000 zł za sezon również do mnie przemawia. Jednak koszt inwestycji rzędu 70.000 zł nie przekonuje mnie zupełnie. Jeśli założyć zwrot inwestycji po 30 latach to amortyzacja roczna wyniesie 2.500 zł.
Kotłownia olejowa kosztuje ok. 12.000 zł, co daje 400 zł na rok. Dlatego zdecydowanie wolę ogrzewanie olejowe.

Rozwalają mnie takie komentarze. Obecnie od oleju droższe jest tylko ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. A ja w kwestii opłacalności pompy ciepła zrobiłem dokładne obliczenia. Nawet zrobiłem dwa projekty jeden c.o. z pompą ciepła a drugi z kotłem kondensacyjnym i odpowiednim doborem instalacji. I wynik jest zwrot różnicy po 6 latach. Oczywiście przy pewnych założeniach takich jak przyłączenie gazu który nie znajduje się przy płocie tylko dalej. Do obliczeń wykorzystałem wyliczone sezonowe zapotrzebowanie na ciepło dla budynku. I na tej podstawie zostało wyliczone za ile dane źródło ciepła wykorzysta energii.

Mice
21-02-2007, 10:23
Obecnie od oleju droższe jest tylko ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi
mnie dodatkowo takie też :lol:
Sam piszesz o różnych warunkach i liczeniu konkretnych przypadków, więc uważaj z takimi podsumowaniami. Można się fajnie zdziwić :wink:

zk140t
21-02-2007, 10:52
(...)
Wybacz ale chyba niezbyt, kolejny temat w którym wypowiadasz się jak ktoś co się zna, a tak naprawdę coś gdzieś słyszałeś lub liczyłeś. Kotłownia olejowa kosztuje 12k pln + powierzchnia którą zajmuje więc wyjdzie znacznie więcej przy cenie za m2 około 2k pln. To raz. Dwa to cena PC, Tobie wyszło 70k, innym wychodzi 55k, a jeszcze innym 20k (jednemu wyjdzie z 1k ale to nie ten dział :lol: )Po trzecie założenie, że wszystko musi się zwrócić w ciągu 10 lat nie ma sensu. W tym momencie dom mi się nie zwróci nigdy :roll:

Zbudowałem dwa domy - to raz.
W marcu zaczynam trzeci - to dwa.
Po trzecie - Jeśli czytałeś gdzieś moje wpisy to wiesz, że jestem zwolennikiem budowania piwnicy, w której jest kotłownia (i nie tylko). Nie ponoszę w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów, skoro piwnica musi być bez względu na sposób ogrzewania. Jestem też zwolennikiem pełnego deskowania dachu płytą OSB. Dom musi być solidny.
Po czwarte - Instalacja PC, która spełnia moje warunki kosztuje ok. 70.000 zł. Żadnych kompromisów - 4 pionowe odwierty na wymiennik gruntowy po 60 metrów i PC 16 kW. Nie stać mnie na tańsze rozwiązanie, które będzie tylko półśrodkiem. Zatem zastosowałem ogrzewanie olejowe z wykorzystaniem dobrego kotła. I tak też będzie w następnym domu.
Po piąte - Jeśli koszt wykonania pełnej instalacji PC spadnie poniżej 30.000 to chętnie zastosuję takie rozwiązanie.

Mice
21-02-2007, 12:24
Zbudowałem dwa domy - to raz.
W marcu zaczynam trzeci - to dwa.
Po trzecie - Jeśli czytałeś gdzieś moje wpisy to wiesz, że jestem zwolennikiem budowania piwnicy, w której jest kotłownia (i nie tylko). Nie ponoszę w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów, skoro piwnica musi być bez względu na sposób ogrzewania. Jestem też zwolennikiem pełnego deskowania dachu płytą OSB. Dom musi być solidny.
Po czwarte - Instalacja PC, która spełnia moje warunki kosztuje ok. 70.000 zł. Żadnych kompromisów - 4 pionowe odwierty na wymiennik gruntowy po 60 metrów i PC 16 kW. Nie stać mnie na tańsze rozwiązanie, które będzie tylko półśrodkiem. Zatem zastosowałem ogrzewanie olejowe z wykorzystaniem dobrego kotła. I tak też będzie w następnym domu.
Po piąte - Jeśli koszt wykonania pełnej instalacji PC spadnie poniżej 30.000 to chętnie zastosuję takie rozwiązanie.
Ok, po kolei. Nie mam nic do Ciebie i nie piszę, że nie masz pojęcia o budowie domu. Chodziło o PC i GWC. PC nie masz, nie robisz, masz tylko wycenę, sam nie próbowałeś robić więc jak możesz znać problematykę bardzo dobrze ?. Podobnie z GWC, nie podałeś żadnej kwoty rozwiązania. Ja mogę : moje GWC żwirowe o lepszych parametrach niż rurowe z 50mb rury 200mm będzie kosztowało około 5k pln (ceny z cennika żwiru, rur, geowłókniny itp. bez upustów). Podobne parametry uzyskasz pewnie z min. około 60mb rury Rehau którego koszt rury za 1mb z pewnością jest wyższy niż 100pln. Jeśli zrobisz z rury PCV zwykłej koszt 1mb to około 70 pln. Koszt wyjdzie około 3-3,5k pln. To są fakty do sprawdzenia. Z ciekawostek Firma x dała mi wycenę na GWC około 9k pln. Ale to powinno być w innym wątku.

Co jeszcze, piwnica. Ja piwnicy nie mam (nie mogę) więc dla mnie to koszt dodatkowych metrów, a to już zależy od konkretnego przypadku więc nie możesz pisać tego jako ogólnik.
Koszty PC napisał Markog i inni. To też są fakty do sprawdzenia.
Z mojej strony EOT.

zk140t
21-02-2007, 13:02
Ok, po kolei. Nie mam nic do Ciebie i nie piszę, że nie masz pojęcia o budowie domu. Chodziło o PC i GWC. PC nie masz, nie robisz, masz tylko wycenę, sam nie próbowałeś robić więc jak możesz znać problematykę bardzo dobrze ?. Podobnie z GWC, nie podałeś żadnej kwoty rozwiązania. Ja mogę : moje GWC żwirowe o lepszych parametrach niż rurowe z 50mb rury 200mm będzie kosztowało około 5k pln (ceny z cennika żwiru, rur, geowłókniny itp. bez upustów). Podobne parametry uzyskasz pewnie z min. około 60mb rury Rehau którego koszt rury za 1mb z pewnością jest wyższy niż 100pln. Jeśli zrobisz z rury PCV zwykłej koszt 1mb to około 70 pln. Koszt wyjdzie około 3-3,5k pln. To są fakty do sprawdzenia. Z ciekawostek Firma x dała mi wycenę na GWC około 9k pln. Ale to powinno być w innym wątku.

Co jeszcze, piwnica. Ja piwnicy nie mam (nie mogę) więc dla mnie to koszt dodatkowych metrów, a to już zależy od konkretnego przypadku więc nie możesz pisać tego jako ogólnik.
Koszty PC napisał Markog i inni. To też są fakty do sprawdzenia.
Z mojej strony EOT.

Witam.

Masz rację. Można to zrobić taniej jeśli się zgłębi temat w stu procentach i wie się czego się oczekuje i czego się można spodziewać. Jeśli idzie o piwnicę to rzeczywiście względy terenowe mogą uniemożliwić jej budowę. Na szczęście poziom wód gruntowych na mojej działce jest bardzo niski.

Pozdrawiam.

romwis
21-02-2007, 13:43
ZK140T, jeśli ten kocioł plus zbiornik na olej wstawiasz do piwnicy to jeszcze gorzej bo koszt wykonania jej m2 jest sporo większy niż m2 powierzchni na wyższej kondygnacji, przeznaczony np. na kotłownię. I pomieszczenia gorszej jakości.
Piwnica to droga zabawka zwłaszcza gdy grunt (np. wysoka woda) niesprzyjający!
pzdr.
-romwis

romwis
21-02-2007, 13:43
ZK140T, jeśli ten kocioł plus zbiornik na olej wstawiasz do piwnicy to jeszcze gorzej bo koszt wykonania jej m2 jest sporo większy niż m2 powierzchni na wyższej kondygnacji, przeznaczony np. na kotłownię. I pomieszczenia gorszej jakości.
Piwnica to droga zabawka zwłaszcza gdy grunt (np. wysoka woda) niesprzyjający!
pzdr.
-romwis

turcin
21-02-2007, 16:07
Obecnie od oleju droższe jest tylko ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi
mnie dodatkowo takie też :lol:
Sam piszesz o różnych warunkach i liczeniu konkretnych przypadków, więc uważaj z takimi podsumowaniami. Można się fajnie zdziwić :wink:

Tak kolego napisałem o różnych warunkach i zmiennych ponieważ nie chciało mi się dokładnie wszystkiego opisywać a wyliczone wartości i czas zwrotu jest dla mojego domu z konkretnymi założeniami i nawet jeżeli pomyliłem się 2 lub 4 lata to będzie to 10 lat a nie 30. A mi zależy na niskich kosztach eksploatacji ponieważ nie wiadomo jak życie się potoczy.

lukol-bis
21-02-2007, 17:12
Temat pompy ciepła wałkowany jest od bardzo dawna i sytuacja wygląda w ten sposób, ze zagorzałych entuzjastów tego rozwiązania nie przekonają żadne argumenty i żyją w przeświadczeniu, że ich rozwiązanie jest najtańsze w eksploatacji, a nawet czasmi słyszy się głosy; że może inwestycyjnie było drogo, ale teraz to już ogrzewanie bedzie całkiem za darmo. Tymczasem do problemu wystarczy podejść od początku, czyli od zapotrzebowania na ciepło budynku i sprawa robi się od razu oczywista.
Jeżeli przyjmiemy roczne zapotrzebowanie na energię cieplną budynku na poziomie 25000kWh i

- przy PC - współczynnik efektywności na poziomie 4 (choć często bywa nieco mniejszy) to zapłacimy za energię elektryczną do zasilania PC
25000 x 1/4 = 6250kWh x 0,43zł/kWh = 2687,5zł

- przy kotle - kondensacyjnym 25000kWh : 9,72kWh/m3 = 2572m3, przjmiemy sprawność 107%, więc 2572 : 107% = 2403m3
2403m3 x 1,4zł/m3 = 3364,2zł - tyle zapłacimy za gaz. (to dzielenie powinno być trochę inne, ale wartości pozostaną te same)

Nie znam dokładnej ceny gazu, ale chyba nie popełniłem dużego błedu.

Po odjęciu kosztów gazu i prądu otrzymujemy różnicę 3364 - 2687 = 677zł i tak kwota świadczy o rzeczywistych oszczednościach przy stosowaniu pompy ciepła.
Jeżeli różnice w kosztach inwestycji podzielimy przez otrzymaną wartość (w naszym przykładzie 677zł), to otrzymamy okres amortyzacji PC.

Dla dalszego zobrazowania tematu również zastosuję hipotetyczny przykład i jeżeli ta różnica wyniesie powiedzmy 15000zł to okres amortyzacji wyniesie odpowiednio 22 lata - to bardzo długo.... więc chyba się nie opłaca....
Obawiam się jednak, że zagorzałych zwolenników PC i tak nie przekonałem.
Pozdrawiam

Mice
21-02-2007, 17:33
Na początek : nie będę miał PC :wink:
lukol-bis w obliczeniach robisz przynajmniej 2 małe błędy :
- piec nie osiąga 107% sprawności, chyba, że przewymiarowany 3x min (vide charakterystyka) lub z super modulowanym palnikiem (ale się nie znam na nich, więc nie wiem dokładnie)
- koszt energii elektrycznej : why nie zakładasz 2 taryf i wykorzystania choćby 50/50 ? wtedy cena za 1kWh wyjdzie w granicach 0,30 pln i "ciut" się proporcje zmieniają.
Ale masz racje, że temat pompy był wałkowany :roll:

slawek_wlkp
21-02-2007, 17:39
re: lukol-bis

Dość tendencyjne wyliczenia .....
większość użytkowników PC napędza swoje pompy prądem w drugiej taryfie !!!
w sprzyjających warunkach można grzać tylko w taniej taryfie i tak zaoszczędzamy dodatkowo ok. 1300 zł,
Nie mając gazu zaoszczędzamy chyba ok 30 zł (nie wiem dokładnie) miesięcznie na opłatach stałych - 360 rocznie .
107 % sprawności ... hmmm ... chyba w laboratorium .....

6250 * 0,21 = 1312 (koszt prądu dla PC)

3364 + 360 = 3724 (gaz + opłaty stałe)

3724 - 1312 = 2412

Oszczędzamy prawie 2500 rocznie ......

lukol-bis
21-02-2007, 18:39
Nie jestem zaskoczony. Przewidywałem takie podejście do tematu.

Sprawnośc kotła kondensacyjnego na poziomie 107% jest w tej chwili normą i to bez żadnego przewymiarowania grzejników. Tak te kotły teraz pracują.

Teza o drugiej taryfie tez jest bardzo ciekawa, tylko nie wiem w jaki sposób można to osiągnąć. Praktycznie przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury budynku, układy grzejne pracują przede wszystki w godzinach pierwszej taryfy.
Opłaty stałe przy gazie wynoszą ca 18zł/miesiąc, ale przy prądzie też są opłaty stałe Chyba na poziomie 6zł/miesiac.

Zawsze uważam, że każde zagadnienie trzeba traktować rzetelnie i wydaje mi się, że tak właśnie robię. Jeżeli nawet amortyzacja będzie skrócona do lat 18, czy 15, to nie wiem, czy pompa ciepła wytrzyma ten okres eksploatacji i w momencie kiedy będzie można na fakcie jej posiadania osiągać rzeczywiste oszczędności, być może trzeba będzie kupic nową.
Pozdrawiam

Mice
21-02-2007, 21:30
Nie jestem zaskoczony. Przewidywałem takie podejście do tematu.

Sprawnośc kotła kondensacyjnego na poziomie 107% jest w tej chwili normą i to bez żadnego przewymiarowania grzejników. Tak te kotły teraz pracują.

Teza o drugiej taryfie tez jest bardzo ciekawa, tylko nie wiem w jaki sposób można to osiągnąć. Praktycznie przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury budynku, układy grzejne pracują przede wszystki w godzinach pierwszej taryfy.
Opłaty stałe przy gazie wynoszą ca 18zł/miesiąc, ale przy prądzie też są opłaty stałe Chyba na poziomie 6zł/miesiac.

Zawsze uważam, że każde zagadnienie trzeba traktować rzetelnie i wydaje mi się, że tak właśnie robię. Jeżeli nawet amortyzacja będzie skrócona do lat 18, czy 15, to nie wiem, czy pompa ciepła wytrzyma ten okres eksploatacji i w momencie kiedy będzie można na fakcie jej posiadania osiągać rzeczywiste oszczędności, być może trzeba będzie kupic nową.
Pozdrawiam
Zgadzamy się i w rzetelności podejścia do tematu i braku zaskoczenia :wink:
Różnica polega na spojrzeniu. Ja PC mieć nie będę bo mnie nie stać na gotową, a sam nie zrobię. Podchodzę do innych tematów i one dają trochę spojrzenia na sposób wykorzystania PC. PC współpracuje z podłogówką więc możesz robić akumulacyjne to raz. Jeśli podgrzewasz duży bufor cwu to robisz to również w II taryfie a w dzień wykorzystujesz wodę z bufora, nawet do grzania c.o.. Jasne, klarowne, logiczne.
A co do amortyzacji, a raczej zwrotu kosztów bo to nie to samo, to 15 lat jest okresem któy można spokojnie założyć jako normę. 30 lat to już sporo. Choć wtedy będę na em-ce i przyda się oszczędny sposób grzania :lol:

A co do 107% pokaż wykres to uwierzę, ja widziałem/mam te wykresy dla kondesata ze zwykłym palnikiem. W granicach 60-70% mocy sprawność zjeżdżała poniżej 100%.

turcin
21-02-2007, 21:44
No tak co do PC odpowiedni montaż kotłowni z wykorzystaniem bufora ciepła i drugiej taryfy właśnie daje spore zyski. Poza tym decydując się na nowy budynek trzeba zastanowić się jak chcemy go ogrzewać i projektujemy pod dany system ogrzewania (ja tak przynajmniej robię). Proszę sobie przypomnieć jak było kiedy na rynek wchodziły kotły kondensacyjne było tak jak jest teraz z PC. Jeśli chodzi o sprawność kotła kondensacyjnego to poziom rzędu 107-109% jest podawany przez producentów i wynika z prostych obliczeń i widnieje tylko na papierze rzeczywista sprawność waha się w granicach 94%. Panowie zastanówcie się przez chwilę jak urządzenie mechaniczne może w rzeczywistości osiągnąć sprawność powyżej 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma takich urządzeń na świecie!!!!!!

lukol-bis
21-02-2007, 22:06
Proponuję turcin i Mice poczytać trochę elementrnej literatury na temat techniki grzewczej, a później wygłaszać takie radykalne opinie.

Sprawność 107% - oczywiście, że możliwa. Trzeba tylko wiedzieć co to jest wartość opałowa, a co jest ciepłem spalania (z Waszych wypowiedzi wynika, że raczej nie wiecie).

Co to znaczy "kondensat ze zwykłym palnikiem"? To znaczy z jakim? Bo nie bardzo rozumiem? Dlaczego przy 60 - 70% mocy ma spadać sprawność? Z tego co wiem, sprawność spada przy wyższych temperaturach - rzędu 60 - 70st. C, ale jeżeli zakładamy kocioł kondensacyjny jako altrnatywę dla PC, to o takich temperaturach nie ma mowy.

Nie wiem czy przy mocach i temperaturach uzyskiwanych z PC zastosowanie nawet dużego (drogiego) bufora da nam znaczące oszczedności przy ogrzewaniu? Raczej nie będą to duże korzyści.

Pozdrawiam

zk140t
21-02-2007, 22:51
Proponuję turcin i Mice poczytać trochę elementrnej literatury na temat techniki grzewczej, a później wygłaszać takie radykalne opinie.

Sprawność 107% - oczywiście, że możliwa. Trzeba tylko wiedzieć co to jest wartość opałowa, a co jest ciepłem spalania (z Waszych wypowiedzi wynika, że raczej nie wiecie).

Co to znaczy "kondensat ze zwykłym palnikiem"? To znaczy z jakim? Bo nie bardzo rozumiem? Dlaczego przy 60 - 70% mocy ma spadać sprawność? Z tego co wiem, sprawność spada przy wyższych temperaturach - rzędu 60 - 70st. C, ale jeżeli zakładamy kocioł kondensacyjny jako altrnatywę dla PC, to o takich temperaturach nie ma mowy.

Nie wiem czy przy mocach i temperaturach uzyskiwanych z PC zastosowanie nawet dużego (drogiego) bufora da nam znaczące oszczedności przy ogrzewaniu? Raczej nie będą to duże korzyści.

Pozdrawiam

Z tych między innymi powodów stosuję ogrzewanie olejowe i zakupy u przyjaciół z Białorusi.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=92952&highlight=

slawek_wlkp
21-02-2007, 23:48
Sprawność 107% dla kondensata to tak naprawdę ok. 96,6% uwzgledniając ciepło spalania, wartości powyżej 100% biorą się z metodologii liczenia.
Sprawnośc dla kotłów podawana jest w odniesieniu dla wartości opałowej, dlatego z kondensata można wyciągnąć (teoretycznie) więcej niż 100%,
kondensat odzyskuje część ciepła oddawanego przy wykraplaniu sie pary wodnej.

gaz ziemny wysokometanowy (GZ-50):

*ciepło spalania - 38,147 MJ/m3
**wartość opałowa - 34,43 MJ/m3

* Ciepło spalania gazu jest ilością ciepła wydzieloną przy całkowitym spaleniu 1m3 gazu. Jednostką ciepła spalania gazu jest J/m3 gazu w warunkach normalnych tzn. przy ciśnieniu 101,3 kPa i w temperaturze 0oC.

** Wartość opałowa odpowiada ilości ciepła wydzielonego przy spaleniu 1m3 gazu, gdy woda zawarta w produktach spalania występuje w postaci pary (wartość opałowa jest mniejsza od ciepła spalania o wielkość ciepła skraplania pary wodnej).

Uważam jednak, że uzyskanie 107% z kondensata jest bardzo wątpliwe,
gdyby tak było to nie trzebaby stosować żadnych wkładów kominowych,
w spalinach nie byłoby pary wodnej, która niszczy kominy ceramiczne ....
Zresztą można policzyć ciepło odzyskane z pary w stosunku do spalonego gazu (mierząc ilość otrzymanego kondensu * ciepło skraplania), wtedy będziemy wiedzieć jaką część odzyskaliśmy z tych 10,7% traconego na parę.
Po za tym nie sądzę aby kondensat miał jakoś znacząco lepszą sprawność cieplną (pomijam zysk z kondensacji) niż inne kotły.
Nie mam zamiaru negować kotłów kondensacyjnych, są napewno sprawniejsze niż niekondensaty, ale podawanie sprawności na poziomie 107% uważam za przegięcie.

turcin
22-02-2007, 07:23
Proponuję turcin i Mice poczytać trochę elementrnej literatury na temat techniki grzewczej, a później wygłaszać takie radykalne opinie.

Sprawność 107% - oczywiście, że możliwa. Trzeba tylko wiedzieć co to jest wartość opałowa, a co jest ciepłem spalania (z Waszych wypowiedzi wynika, że raczej nie wiecie).

Co to znaczy "kondensat ze zwykłym palnikiem"? To znaczy z jakim? Bo nie bardzo rozumiem? Dlaczego przy 60 - 70% mocy ma spadać sprawność? Z tego co wiem, sprawność spada przy wyższych temperaturach - rzędu 60 - 70st. C, ale jeżeli zakładamy kocioł kondensacyjny jako altrnatywę dla PC, to o takich temperaturach nie ma mowy.

Nie wiem czy przy mocach i temperaturach uzyskiwanych z PC zastosowanie nawet dużego (drogiego) bufora da nam znaczące oszczedności przy ogrzewaniu? Raczej nie będą to duże korzyści.

Pozdrawiam


Kolego w branży grzewczej pracuję od 7 lat. Zapraszam abyś pojechał sobie na szkolenie do firmy kotlarskiej i posłuchał o technice kondensacyjnej. Sprawność powyżej 100% nie jest możliwa ponieważ każde urządzenie ma straty a taka wartość to jest chwyt marketingowy dla takich ludzi jak Ty. Jak tak chcesz temat drążyć ro zauważ jaką ma "sprawność" pompa ciepła 300-400% dajesz 2kW energii elektrycznej a otrzymujesz np 8kW energii cieplnej. Szkoda brać udziału w tej dyskusji. Pozdrawiam dalej jednak będę śledził wątek.

Mice
22-02-2007, 07:47
Proponuję turcin i Mice poczytać trochę elementrnej literatury na temat techniki grzewczej, a później wygłaszać takie radykalne opinie.

Sprawność 107% - oczywiście, że możliwa. Trzeba tylko wiedzieć co to jest wartość opałowa, a co jest ciepłem spalania (z Waszych wypowiedzi wynika, że raczej nie wiecie).

Co to znaczy "kondensat ze zwykłym palnikiem"? To znaczy z jakim? Bo nie bardzo rozumiem? Dlaczego przy 60 - 70% mocy ma spadać sprawność? Z tego co wiem, sprawność spada przy wyższych temperaturach - rzędu 60 - 70st. C, ale jeżeli zakładamy kocioł kondensacyjny jako altrnatywę dla PC, to o takich temperaturach nie ma mowy.

No a ja cały czas grzecznie proszę o wykres sprawności kotłów o których piszesz, mogą być te z elementarnej literatury (cały czas twierdzę, że zmienię zdanie jak mi pokażesz, że jest inaczej, ale mam wykres kotła kondensacyjnego który wskazuje to co napisałem). Co do czytania, czy "wiedzenia" jaka będzie odpowiedź, nic o mnie nie wiesz więc po co takie teksty wskazujące w domyśle, jaki to jesteś mądry i wykształcony w tej dziedzinie, a inni, powiedzmy "mniej" Czy każdy musi się dowartościowywać na tym forum :roll: Napisz nie macie racji bo to, to i tamto. A takie wypowiedzi to są nic nie wnoszące. Nikomu nic nie przekazałeś.

lukol-bis
22-02-2007, 08:35
Wątek dotyczy sensowności stosowania pompy ciepła, ale kolegów bardzo zanteresowała technika kondensacyjna, więc podsyłam trochę elementarnej wiedzy na ten temat:
http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/AttachmentsByTitle/fr-pl_technika-kondensacyjna.pdf/$FILE/fr-pl_technika-kondensacyjna.pdf

Jest tam sporo informacji wyjaśniających to "paradoksalne" zjawisko, są również wykresy (to zadowoli bardzo Mice).
Zastanawia mnie tylko dlaczego z Wasza rozległą wiedzą, oczekujecie ode mnie tych informacji?..... Ale.... to już pozostawię bez komentarza, bo ktoś to bardzo odniesie do siebie i stwierdzi, ze się wywyższam i koniecznie chcę sie dowartościować. Informuje więc, ze nie chcę, a zależy mi tylko na rzetelnym przedstwianiu faktów.
Obawiam się tylko, że przytoczone teksty skomentujecie jako chwyt marketingowy, ale zapeniam Was, że tak nie jest.
Pozdrawiam

Mice
22-02-2007, 09:08
Wątek dotyczy sensowności stosowania pompy ciepła, ale kolegów bardzo zanteresowała technika kondensacyjna, więc podsyłam trochę elementarnej wiedzy na ten temat:
http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/AttachmentsByTitle/fr-pl_technika-kondensacyjna.pdf/$FILE/fr-pl_technika-kondensacyjna.pdf

Jest tam sporo informacji wyjaśniających to "paradoksalne" zjawisko, są również wykresy (to zadowoli bardzo Mice).
Zastanawia mnie tylko dlaczego z Wasza rozległą wiedzą, oczekujecie ode mnie tych informacji?..... Ale.... to już pozostawię bez komentarza, bo ktoś to bardzo odniesie do siebie i stwierdzi, ze się wywyższam i koniecznie chcę sie dowartościować. Informuje więc, ze nie chcę, a zależy mi tylko na rzetelnym przedstwianiu faktów.
Obawiam się tylko, że przytoczone teksty skomentujecie jako chwyt marketingowy, ale zapeniam Was, że tak nie jest.
Pozdrawiam
Po pierwsze, dzięki za wykresy :lol: Po drugie z Twoją zdolnością do przewidywania i oceniania co kto zrobi i kim jest to Nobel z dziedziny psychologii (gdzie ja pisałem, że posiadam jakąś wiedzę lub nie) :wink:
Dla wszystkich wykresik, każdy wyniesie coś dla siebie.
http://img338.imageshack.us/img338/5922/wykresus8.png

MARKOG
22-02-2007, 09:16
Teza o drugiej taryfie tez jest bardzo ciekawa, tylko nie wiem w jaki sposób można to osiągnąć. Praktycznie przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury budynku, układy grzejne pracują przede wszystki w godzinach pierwszej taryfy.
Opłaty stałe przy gazie wynoszą ca 18zł/miesiąc, ale przy prądzie też są opłaty stałe Chyba na poziomie 6zł/miesiac.


A teraz praktyka:
U mnie wychodzi że 85% całego prądu zużywam w niskiej taryfie. Z czego pomopa dochodzi do 90-kilku% ([prawie wyłącznie w niskiej taryfie) - a temperatura jest stała przez cała dobę - podłoga oddaje w dzień to co przyjęła w nocy.
Po drugie - za prąd jest stała opłata oczywiście ale powiedz mi że nie masz prądu w domu i oszczędzasz te 12x6 zł. Ja gazu nie mam i 12x18 zł mniej.

sSiwy12
22-02-2007, 09:18
W wyliczeniach jest błędne założenie. Mianowicie liczycie wszystko w stosunku do gazu ziemnego, a ponad 90% instalujących PC nie ma gazu, lub koszt podłaczenia jest astronomiczny, i jesli dodamy do tego, że z jakis tam powodów nie można stosować kotła na paliwo stałe, to bilans wyjdzie inaczej.
Jest jeszcze druga możliwośc. Dzisiaj mam pieniadze na instalację PC, a jutro moge nie mieć na opłaty eksploatacyjne na innego rodzaju energię grzewczą - bo nalicza mi mizerną emeryturę - to także należy wziąć pod uwage. Oczywiście można powiedzieć, że pieniadze odłozyć na lokatę i wyrównywać róznicę w cenie energii. Moim zdaniem jest to ryzykowne i mało realne, bo zawsze beda jakieś inne "pilne" wydatki, a pieniądze "korcą".
I ostatnia sprawa. Czy planując każdy inny wydatek, tak bardzo martwimy sie o jego amortyzacje i czas "zwroru"?
Ja bede inastalował PC, bo nie mam i nie będzie gazu ziemnego. W moim przypadku kazde inne rowiazanie jest mniej ekonomiczne (pod kazdym wzgledem). Całość kotłowni dla CO i CWU nie przekroczy 30.000,- Gdybym miał odpowiednia ilość środków finansowych, to instalował bym PC droższą taką z CLIMY, ale nie mam :oops: , a i tak dla domu 120m2 i 2 osoób roczny koszt CO i CWU nie przekroczy 1500,- a mam nadzieje że zamknie sie w kwocie 1100,- i to licząc w I taryfie - bez wspomagania innym źrółem ogrzewania.
Pozdrawiam.

markus_gdynia
22-02-2007, 09:19
Bardzo merytoryczna odpowiedź. Na zasadzie - guzik wiem, ale się wypowiem.
Jeżeli koszt 2 tysiące za sezon grzewczy to jest dla Ciebie nieopłacalne, to OK.

zk140t - za pomocą funkcji szukaj znajdziesz wątki o pompach ciepła - było tego już mnóstwo

Znam tą problematykę bardzo dobrze. Sam kiedyś chciałem zainstalować pompę ciepła w swoim domu. Koszt 2000 zł za sezon również do mnie przemawia. Jednak koszt inwestycji rzędu 70.000 zł nie przekonuje mnie zupełnie. Jeśli założyć zwrot inwestycji po 30 latach to amortyzacja roczna wyniesie 2.500 zł.
Kotłownia olejowa kosztuje ok. 12.000 zł, co daje 400 zł na rok. Dlatego zdecydowanie wolę ogrzewanie olejowe.

Klasyczny błąd w obliczeniach

Jeżeli mamy cokolwiek porównywać to wyłącznie różnicę pomiędzy kompletną instalacją CO opartą na pompie ciepła, a instalacją oparta o kocioł gazowy/olejowy.
Odpada mi jeden komin dymowy bo do PC jest niepotrzebny, odpada mi koszt przyłącza (jeżeli gaz) lub budowa wanny na zbiorniki oleju, nie wspomnę o extra pomieszczeniu na zbiornik. Odpadają mi wizyty kominiarza i serwisowanie pieca.

W rzeczywistości instalacja CO oparta na PC w porównaniu do instalacji opartej na piecu gazowym i butli z gazem (nie ma w okolicy gazu ziemnego) podrożyła mi koszt budowy domu o 20 tysięcy. W skali ogólnych kosztów domu stanowi to 5 procent.
Zyskałem wygodę i czystość.

lukol-bis
22-02-2007, 10:45
Przyznam szczerze, że nie mam konkretnych informacji na temat wytrzymałości i czasu możliwej eksploatacji pompy ciepła, ale jednak jest to urządzenie czysto machaniczne i musi występować proces zużycia. W związku z tym traktowanie PC jako inwestycji długoterminowej chyba nie jest zasadne. Przypuszczam, że po 15 latach zajdzie potrzeba wymiany PC na nową i będzie spory wydatek do zrealizowania, co mocno nadszarpnie emerytalne dochody.
Pozdrawiam

zk140t
22-02-2007, 10:49
Przyznam szczerze, że nie mam konkretnych informacji na temat wytrzymałości i czasu możliwej eksploatacji pompy ciepła, ale jednak jest to urządzenie czysto machaniczne i musi występować proces zużycia. W związku z tym traktowanie PC jako inwestycji długoterminowej chyba nie jest zasadne. Przypuszczam, że po 15 latach zajdzie potrzeba wymiany PC na nową i będzie spory wydatek do zrealizowania, co mocno nadszarpnie emerytalne dochody.
Pozdrawiam

Jestem podobnego zdania.
Taniej wyjdzie wymiana kotła olejowego na nowy co 15 lat (ok. 10.000 zł) niż pompy ciepła - co 15 lat 25.000-30.000 zł.

1950
22-02-2007, 11:01
Przyznam szczerze, że nie mam konkretnych informacji na temat wytrzymałości i czasu możliwej eksploatacji pompy ciepła, ale jednak jest to urządzenie czysto machaniczne i musi występować proces zużycia. W związku z tym traktowanie PC jako inwestycji długoterminowej chyba nie jest zasadne. Przypuszczam, że po 15 latach zajdzie potrzeba wymiany PC na nową i będzie spory wydatek do zrealizowania, co mocno nadszarpnie emerytalne dochody.
Pozdrawiam
praktycznie jedyną częścią mechaniczną, która waży na kosztach, w wypadku awarii to sprężarka,
z tym, że żywotność sprężarek nawet tych uważanych za najgorsze tzn. tłokowych kształtuje się w granicach około 20 lat, ale tutaj ewentualne koszty naprawy nie są z reguły duże bo nie są to sprężarki hermetyczne i nie potrzeba wymieniać całej sprężarki tylko zużytą część,
żywotność pozostałych wynosi 25-30 lat,

Zukow
22-02-2007, 11:08
Tak naprawdę to nie mamy pojęcia co będzie za 15 lat - spójrzcie na zmiany jakie nastąpiły w ostatnich 10 latach
- podejrzewam że będziemy zmuszani do ekologicznego ogrzewania - zobaczcie co zrobili w Australii zakazali sprzedaży żarówek tylko świetlówki energooszczędne
- pomyślcie co mogą nam zgotować politycy
- a co może w danej sytuacji zrobić Rosja
:o

A w Polsce to tylko węgla mamy jeszcze na 30-50 lat i zostanie węgiel i prąd z niego, gazu mamy na zaspokojenie 15-20 % potrzeb, a o ropie to lepiej nie mówić

sSiwy12
22-02-2007, 11:27
Pisałem juz o tym. W PC są tylko dwa elementy "ruchome" tj sprężarka i zawór, oraz ewntualnie, przy naprawie, uzupełnienie lub wymiana czynnika chłodzacego. Koszt spręzarki, markowej, to około 1000 do 1500 euro.
Jak długo "toto" chodzi? Gwarantowany "przebieg" sprężarki przez producenta w zalezności od typu wynosi nawet do 150.000 godzin. Te "gorsze" maja 50.000 godzin, co w przeliczeniu na lata, daje ponad 20 lat.

farida
22-02-2007, 13:42
Co to i jak to działa?Czy faktycznie opłaca się robić ogrzewanie z jej zastosowaniem?Jakie są koszty?
Nie dziwie sie ze zakladasz nowt watek mimo tych juz wielu obecnych :) .Ja tez nie dawalam rady dobrnac do ich konca,bo temat kontrowersyjny .zwykle na 2-3ciej stronie zaczyna saczyc sie jad i niewiele konkretow mozna przeczytac.Jesli chcesz wiedziec czy pompa sie oplaci to przede wszystkim pokaz projekt budynku jakiemus wykonawcy a najlepiej kilku.Oni powinni z toba porozmawiac i zapytac o troche szczegolow typu:ile osob bedzie kozystalo z wody,z czego sa sciany itp.Wylicza Ci zapotrzebowanie na cieplo i dobiora pompe o mocy wlasciwej dla Twoich potrzeb.I tu juz wiesz,czy STAC Cie na takia inwestycje czy nie.Nastepnie zastanow sie czy takie zeczy jak:bezobslugowosc urzadzenia,nie kopcenie itp maja dla ciebie znaczenie.Duzo mowi sie o ociepleniu klimatu i pewnie bedzie kladziony nacisk w przyslosci na ochrone srodowiska(albo i nie).po rozwazeniu tych kwesti bedziesz wiedzial CZY WARTO.
Na pytania a "kiedy zacznie sie zwracaci",trodno odpowiedziec jednoznacznie,bo czy w ktoryms momencie zamiast wrzucac do piecy ktokolwiek zacznie z nich wyjmowac pieniadze??
Pozdrawiam i zycze podjecia dobrej decyzji.

zk140t
22-02-2007, 14:05
(...)
Nastepnie zastanow sie czy takie zeczy jak:bezobslugowosc urzadzenia,nie kopcenie itp maja dla ciebie znaczenie.Duzo mowi sie o ociepleniu klimatu i pewnie bedzie kladziony nacisk w przyslosci na ochrone srodowiska(albo i nie).po rozwazeniu tych kwesti bedziesz wiedzial CZY WARTO.
(...)


Chciałeś być obiektywny, a tu się okazuje że cichutko lobbujesz na rzecz PC.

Pozdrawiam.

urszulak
22-02-2007, 14:09
Dziękuję wszystkim za odzew.Trochę mi się rozjaśniło,ale nadal mam wiele wątpliwosci.Czy warto instalować w małym domku 110-120 pow .użytkowej?Czymając gaz lepiej nastawić się na gazowe,chociaż jakie będą ceny gazu za kilkanaście lat nie wiem?Ale też ceny prądu wzrastają,a co za tym idzie koszty napędzania pompy.Jak jest ze zużyciem -czy za kilkanaście lat nie będzie konieczności wymiany calej kosztownej instalacji?
Wiem na pewno,że będąc na zusowskiej emeryturze za 20 lat mogę mieć problemy z utrzymaniem nawet tak małego domku :cry:

Milka11
22-02-2007, 14:14
Na początek powiem że niemam specjalistycznej wiedzy z zakresu ogrzewania pompą ciepła.
Jednak razem z narzeczonym bardzo mocno zastanawiamy się nad jej kupnem.
Ponieważ w miejscowości nie ma mozliowści podłączenia gazu ziemnego, pozostaje nam ogrzewanie elektryczne lub gazowe z beczki :(
Dodam że nasz koszt pompy ciepla obniży się o wykop studni gdyż mamy fachowca w rodzinie króry dla nas je wykopie.
Co do kosztów tej pompy typu woda-woda, to całkowity koszy z montażem wynosi około 28 tys. zł, a sama pompa kosztuje około 16 tys zł, ( jest to cena za PC 8KW). Wielkość jej mocy jest wystarczjąca dla domu 120mkw, przy ogrzewaniu niskopemperaturowym (podłogowe i ścienne), pod warunkiem że dom jest dobrze wyizolowany.
Dla zainteresowanych podam stonę do firmy w której nasz sąsiad ją zakupił www.engorem.com.pl, wykorzystuje ją już trzeci sezon i jest bardzo zadowolony. Za uzytkowanie pompy przy najwiekszych mrozach (w ubiegłym roku gdy temperatura spadała do -30stC. płącił 150 zł razem z ogrzewaniem wody/m-c), to chyba jest bardzo mało zwłaszcza gdy nietrzeba się o nic martwić jak np. "paleniem w piecu"

Milka11
22-02-2007, 14:15
za pomniałam dodać że sąsiad ogrzewa 150 mkw domu.

Milka11
22-02-2007, 14:19
Dziękuję wszystkim za odzew.Trochę mi się rozjaśniło,ale nadal mam wiele wątpliwosci.Czy warto instalować w małym domku 110-120 pow .użytkowej?Czymając gaz lepiej nastawić się na gazowe,chociaż jakie będą ceny gazu za kilkanaście lat nie wiem?Ale też ceny prądu wzrastają,a co za tym idzie koszty napędzania pompy.Jak jest ze zużyciem -czy za kilkanaście lat nie będzie konieczności wymiany calej kosztownej instalacji?
Wiem na pewno,że będąc na zusowskiej emeryturze za 20 lat mogę mieć problemy z utrzymaniem nawet tak małego domku :cry:

Co do kosztów energiii to raczej z czasem bęzie ona taniała ( ze wzgklędu na otwarcie tego rynku dla konkurecjii) to jest prawie pewne, także tym bym się nie sugerowała.
Dużo tańsze są pompy ciepła powietrzne, ich efektywność też jest bardzo dobra (i nie trzeba kopać studni).

farida
22-02-2007, 14:42
(...)
Nastepnie zastanow sie czy takie zeczy jak:bezobslugowosc urzadzenia,nie kopcenie itp maja dla ciebie znaczenie.Duzo mowi sie o ociepleniu klimatu i pewnie bedzie kladziony nacisk w przyslosci na ochrone srodowiska(albo i nie).po rozwazeniu tych kwesti bedziesz wiedzial CZY WARTO.
(...)


Chciałeś być obiektywny, a tu się okazuje że cichutko lobbujesz na rzecz PC.

Pozdrawiam.
Gdzie jest napisane,ze chce byc obiektywny??A zreszta to chyba bez znaczenia?Napisalam co w/g mnie trzeba zrobic i co wziasc pod uwage podejmujac decyzje.Nie zajmuje sie podawaniem wyliczen,bo kazdy dom jest inny i warunki otaczajace tez i to,ze jednemu wyszlo 1000 za sezon nie znaczy ze drugiemu wyjdzie tak samo.
A to czy to jest oplacalne czy nie to chyba poprostu "wyjdzie w praniu",nie przewidzimy przyszlosci,niestety.

1950
22-02-2007, 15:33
Dziękuję wszystkim za odzew.Trochę mi się rozjaśniło,ale nadal mam wiele wątpliwosci.Czy warto instalować w małym domku 110-120 pow .użytkowej?Czymając gaz lepiej nastawić się na gazowe,chociaż jakie będą ceny gazu za kilkanaście lat nie wiem?Ale też ceny prądu wzrastają,a co za tym idzie koszty napędzania pompy.Jak jest ze zużyciem -czy za kilkanaście lat nie będzie konieczności wymiany calej kosztownej instalacji?
Wiem na pewno,że będąc na zusowskiej emeryturze za 20 lat mogę mieć problemy z utrzymaniem nawet tak małego domku :cry:

Co do kosztów energiii to raczej z czasem bęzie ona taniała ( ze wzgklędu na otwarcie tego rynku dla konkurecjii) to jest prawie pewne, także tym bym się nie sugerowała.
Dużo tańsze są pompy ciepła powietrzne, ich efektywność też jest bardzo dobra (i nie trzeba kopać studni). :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

tiaaa.....
i jeszcze nadają się do ogrzewania budynków :o

lukol-bis
22-02-2007, 15:59
Dla tych, którzy muszą mieć pompę ciepła "choćby nie wiem co" mam bardzo dobrą informację; niedługo (za rok, może dwa) wejdą do sprzedaży pompy ciepła zasilane gazem ziemnym.
To rozwiązanie będzie naprawdę tanie w eksploatacji, nie wiem tylko jak inwestycyjnie będzie to wyglądało.... Może jednak warto zaczekac, żeby mieć produkt naprawdę topowy....
Pozdrawiam

cooler
22-02-2007, 18:33
lukol-bis nie obraź się ale mam jakieś nieodparte wrażenie że masz jakiś związek z rosyjskimi koncernami paliwowymi :wink: może jakiś Jukos albo Lukoil ???

A co do nowinek to raczej bym nie liczył na szybkie pojawienie się takiej pompy na rynku polskim. Na zachodzie od dwna do ogrzewania wykorzystywane są ogniwa wodorowe a jakoś nie słyszałem aby u nas ktoś się tym chwalił.

A przy okazji to ja się pochwalę że właśnie dzisiaj kupiłem pompę ciepła IVT Elektro Standard z zasobnikiem ..... uwaga.... za 4500 zł co prawda używana 4-5 lat ale to nie problem. W Szwecji w jakimś miasteczku podłączają wszystkie domy do miejskiej ciepłowni geotermalnej i ludzie oddają takie cacka a inni ludzie (polacy) przywożą je do kraju na handelek. Jakby co to służę kontaktem na człowieka (ale od poniedziałku bo teraz jadę na narty :D )

lukol-bis
22-02-2007, 18:39
Nie obrażam się...... i bardzo żałuję...... że nie jest to prawdą. Bardzo by mi się przydały takie koneksje.
Pozdrawiam

1950
22-02-2007, 18:45
Dla tych, którzy muszą mieć pompę ciepła "choćby nie wiem co" mam bardzo dobrą informację; niedługo (za rok, może dwa) wejdą do sprzedaży pompy ciepła zasilane gazem ziemnym.
To rozwiązanie będzie naprawdę tanie w eksploatacji, nie wiem tylko jak inwestycyjnie będzie to wyglądało.... Może jednak warto zaczekac, żeby mieć produkt naprawdę topowy....
Pozdrawiam
nie wejdą ale już są na rynku,

są to sorbcyjne lub jak ktoś woli absorbcyjne pompy ciepła,

sprawność tych pomp tzn COP wynosi około 1,5 z tym, że zamiast energii dolnego źródła którą się "wsadza" do sprężarkowej pompy ciepła, tam "wsadza" się energię z gazu ziemnego,
proste przeliczenie: daje to przebicie w granicach 50% lepsze od kotła kondensacyjnego,

odpada też wykonanie dolnego źródła bo to jest zwykła rurka z gazem :lol:

lukol-bis
22-02-2007, 20:21
Ciebie 1950 niczym nie można zagiąc, zresztą nie o to przecież chodzi. Tak masz rację. Są takie pompy zasilane gazem; sprężarkowe lub absorpcyjne. Ja jednak miałem na myśli pompę Vuillemiera, która jest jeszcze w fazie dopracowywania. W pompie tej fascynuje mnie to, że można wycisnąć sporą energię z powietrza zewnętrznego i odpada budowanie kosztownego jednak dolnego źródła. Jeśli kiedyś się załmię na PC, to może właśnie na taką. Nie wiem tylko ile to może kosztować, bo może będzie to zabawka tylko dla bogatych.
Pozdrawiam

1950
22-02-2007, 20:42
Ciebie 1950 niczym nie można zagiąc, zresztą nie o to przecież chodzi. Tak masz rację. Są takie pompy zasilane gazem; sprężarkowe lub absorpcyjne. Ja jednak miałem na myśli pompę Vuillemiera, która jest jeszcze w fazie dopracowywania. W pompie tej fascynuje mnie to, że można wycisnąć sporą energię z powietrza zewnętrznego i odpada budowanie kosztownego jednak dolnego źródła. Jeśli kiedyś się załmię na PC, to może właśnie na taką. Nie wiem tylko ile to może kosztować, bo może będzie to zabawka tylko dla bogatych.
Pozdrawiam
może jakiś link bo jak wrzuciłem w google to nic nie znalazło

jest taka firma na rynku która sprzedaje szwedzkie pompy ciepła OCTOPUS powietrze woda,
http://www.octopusenergi.eu/pl/index.php
można poczytać, ale jak chcesz się coś więcej dowiedzieć to d.upa blada,
dzwonisz i ble, ble, ble :roll:

lukol-bis
22-02-2007, 21:33
Proszę uprzejmie 1950:
http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/AttachmentsByTitle/fr-pl_pompy-ciepla.pdf/$FILE/fr-pl_pompy-ciepla.pdf

W rewanżu może zainstalujesz mi kiedyś taką pompę....
Pozdrawiam

1950
22-02-2007, 21:38
dzięki :lol: :lol: :lol:

turcin
22-02-2007, 21:56
Widzę że temperatura spadła w dyskusji. Mi też spadała i przepraszam za brak opanowania. Chciałem zauważyć że przy pompach powietrze-woda musimy mieć zainstalowane dodatkowe źródło ponieważ obecne pompy na rynku tego typu np. viessmanna pracują do -15 stC. A co do mojej wypowiedzi i wyliczeń to tak jak słusznie zostało zauważone trzeba porównać całe kompletne instalacje i ja właśnie tak zrobiłem czyli kocioł gazowy z kominem instalacja c.o. pod kondensat podłączenie gazu założyłem że nie jest przy płocie tylko np 100m itp. Przy PC mamy dolne źródło pompa i urządzenia instalacja c.o. pod pomę i brak komina. I dodam że instalacje dobrane są bardzo dobrze. Projektuję instalacje c.o. i zrobiłem dwa bardzo dokładne projekty i można powiedzieć że policzyłem każdą śrubę w zestawieniu materiałów.

W przypadku małych domów do 120 m2 faktycznie można zastanawiać się nad opłacalnością inwestycji w PC ale tak jak mówiłem wcześniej zależy mi na niskiej eksploatacji bo kto wie teraz jest praca a później mogą być problemy i kazdy grosz będzie się liczył.