PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kierownik może wytyczyć?



Leszko
21-02-2007, 17:32
Witam
Pilnie potrzebuję porady.
Czy kierownik budowy może wytyczyć budynek? Ponieważ widzialem wpis kierownika że sam wytyczył budynek i się pod tym podpisał. Budynek już został oddany do użytku bez problemu-co jest grane?

Anisia3
21-02-2007, 17:34
Leszko właśnie odpowiedziałam w innym, wątku :oops: Zresztą za tobą.
Tyczenie to tyczenie a mapy to mapy.
Kierownik może sam policzyć tylko po co? :roll: Skoro wpis do dziennika musi zrobic geodeta.

gibzwein
21-02-2007, 19:01
Może. Jak jest uprawnionym geodetą :)

22-02-2007, 08:24
Witam
Pilnie potrzebuję porady.
Czy kierownik budowy może wytyczyć budynek? Ponieważ widzialem wpis kierownika że sam wytyczył budynek i się pod tym podpisał. Budynek już zostałoddany do użytku bez problemu-co jest grane?

zalezy, w którym roku rozpoczeta była budowa ...
mój budynek równiez nie był tyczony przez geodete i nikt sie tego nie przyczepił

1. tyczenie geodezyjne zostało wprowadzone jakis czas temu i jesli ktoś zaczał wg starych zasad (wczesniej tyczenia budynków wykonywał zarówno kierownik budowy,majster, murarz ) - to na starych zasadach dokonuje sie teraz "odbioru"

to prawo zmieniono bo
przy tyczeniu przez ludzi nie posiadających profesjonalnego sprzętu, a czasem wiedzy zdarzały sie przekrety lub skomplikowane sytuacje międzysasiedzkie i takie tyczenie było kwestionowane, wiec dla "swietego spokoju" wprowadzono obowiazek geodezyjnego tyczenia ( natomiast niektórzy słowo "geodezyjne" interpretuja sobie jako: "musi to zrobic geodeta" ... a moze sie mylą ? i prawodawcy chodziło o cos innego ...?
interpretacja ustawy to nie ustawa ...)

a dlaczego ?
2. obecnie równiez kierownik budowy jest zobowiazany sprawdzac dokładnośc wytyczenia po geodecie i wpisuje to w dziennik ...
musi to zrobic !
jesli ma uprawnienia do kontroli geodezyjnej nad wytyczeniem - to musi miec i wiedze geodezyjną ...

ja nie widze problemu zeby kolejność odwrócić
czyli tyczy kierownik, a geodeta mu to parafuje ...
kwestia dogadania sie między nimi dwoma ...
obaj w tym temacie wpisuja sie w dzienniku i w interesie obu jest to zrobic dobrze
sam wpis geodety w dzienniku (bez potwierdzenia kierownika) równiez nie wystarczy ...
a zakazu tyczenia domu przez kierownika - jakos nigdzie nie spotkałem ...

dlatego nie dziwi mnie sytuacja, ze urzednik nie zakwestonował tyczenia przez kierownika budowy jesli on równiez nie doszukał sie takiego zakazu ...


:-?