PDA

Zobacz pełną wersję : Rura Pex-Alu-Pex -jak poprowadzić??



sylwerx
21-02-2007, 19:24
Witam. Na wstępie powiem ze mam dom z 30 letnim c.o. i chciałbym ja wymienic na nowa gdyz jest cala zakamieniona i jest nieefektywna. Mysle nad rurami pex, i tu zaczyna sie problem gdyz najprosciej by było poprowadzić w podłodze systemem rozdzielaczowym lecz mam wszedzie parkiet i szkoda jest go zrywac.
W zwiazku z powyższym mam pytanie jak inaczej mozna polozyc ten rodzaj rurki.
Dodam ze instalacja jest na paliwo stałe ze zbiornikiem przelewowym.

Prezo
21-02-2007, 19:53
Jeżeli masz piec na paliwa stałe to polecam instalacje w miedzi na zasadzie trójników :) Rury prowadzisz w bruzdach które wykuwasz w ścianie i na zasadzie poszczególnych pionów prowadzisz na wyższe kondygnacje :)

vanderbobo
21-02-2007, 20:19
tak jak wyżej możesz puścici wszystko w scianach ale może to być pex a nie droga miedź

krzysztofh
21-02-2007, 21:11
Ja mam instalację z pexa ale to jest nowa instalacja i piec gazowy do tego kondensacyjny.
W Twoim przypadku polecałbym jednak miedź. Przypiecu na paliwo stałe temp. wody może osiągać wysokie poziomy, które mogą byc niebezpieczne dla takich rur, a nawet jeśli nie to znacznie skócą ich żywotność krótkotrwałe przegrzewy wody o temp ok 90st.

turcin
21-02-2007, 21:35
Witam, jeśli chodzi o rury z tworzywa to jestem za stosowaniem rur wielowarstwowych czyli Pex/Al/Pex lub podobnych z wkładką aluminiową. Jeśli chodzi o temperaturę pracy to wytrzymują temperature do 90 st. C to jest górna granica a krótkie przegrzewy do 100 st. C. Zaletą rur wielowarstwowych jest sposób łączenia (złączki zaprasowywane) które dają 100% pewność szczelności. No i jest to tworzywo więc cena nie zmienia się tak jak na wyroby miedziane. Prowadzenie rur jak tak jak Prezo zaproponował jest najbardziej słuszne w twoim przypadku. Przy kotle na paliwo stało instalację z tworzywa najlepiej jest jednak podłączać poprzez płytowy wymiennik ciepła lub bufor ciepła tak aby rozdzielić obieg kotła i obieg instalacji. Poza tym w przypadku jeżeli chcesz wymienić instalację to w przypadku zastosowania grzejników płytowych czy ogólnie stalowych będziesz musiał całą instalację zamknąć (np. poprzez wymiennik tak jak napisałem powyżej) ponieważ stracisz gwarancję na takie grzejniki jeżeli zamontujesz je w układzie otwartym (chodzi o zbyt dużą zawartość tlenu w wodzie c.o. co powoduje korozję). I to tak w skrócie.

Pozdr

sylwerx
24-02-2007, 08:39
Dziękuje za wszystkie podpowiedzi. Mam natomiast pytanie czy ten wymiennik ma byc za raz za piecem i w którym momencie montuje sie zbiornik c.w.u.