PDA

Zobacz pełną wersję : powietrze do kominka - czy tak będzie dobrze ?



KW100
22-02-2007, 10:49
Witam

Mam obecnie stan prawie zero czyli mam zaizolowane i ocieplone fundamenty, zasypane piachem i zagęszczone ale bez chudziaka itd.
W podpisie fotki w dzienniku.

Niedługo (w marcu) ruszymy dalej, chudziak, izolacje, wylewka, ściany itd.
Czy rurę doprowadzającą powietrze do kominka powinienem położyc teraz czyli wkopać ją lekko w piach, czy dopiero później na etapie robienia wylewki ?

Planuję rurę pcv fi100, długość będzie miała około 4 m i będzie przechodzić w poprzek salonu i wychodzić na zachodnią ścianę. Czy tak będzie ok ? Jakiś spadek trzeba zrobić ? Coś słyszałem o jakieś zasuwie, gdzie ona miałaby być?

Wkład kominkowy planuję Tarnava 14kW, będzie ona wykorzystywana do DGP. Czy tą położoną rurą doprowadzone bedzie powietrze tylko do spalania czy do DGP też ? Czy do DGP to jednak ma brać powietrze z salonu ?

Sorki za laickie dla niektórych pytania i dzięki z góry za pomoc.

Darek_P
22-02-2007, 11:53
Rurę możesz dać w piachu lub nad chudym betonem. Powinna mieć lekki spadek w kierunku "na zewnątrz". Dobrze by było w elewacji umieścić tzw. zetkę (uskok). I tu jeżeli puścisz rurę w piachu, to zakończenie takiej czerpni może Ci wyjść za nisko (np. mniej niż 30 cm do gruntu). Zimą może zasypać śnieg.

Jeśli rurę do czerpni dasz nad chudziakiem, to czasem może ona kolidować z innymi instalacjami (np. CO, podłogówka).

Tak więc wszystko zależy od wysokości posadowienia budynku i przebiegu innych instalacji w podłodze.

Darek

pawelurb
22-02-2007, 12:31
ja mam rurę kanalizacyjną fi 110 puszczoną na chudziaku w warstwie styropianu i wylewki , jakbym dał pod chudziakiem to wyszłoby prawie przy samej ziemi , a tak wyszło przez ścianę troszkę ponad cokołem .

am00
22-02-2007, 12:52
Są różne szkoły. Tolerancja rozwiązań jest ogromna. Mogę powiedzieć jak jest u mnie i chyba się sprawdza. Za radą słynnego na całą okolicę guru kominiarskiego doprowadziłem powietrze rurą fi 75mm, ze spadkiem na zewnątrz domu. Rura ma długość około 4m i wychodzi na wschodzie. Drugi koniec wychodzi pod wkładem i nie jest z nim połączona. Tutaj się nie posłuchałem guru i żałuję, bo łatwiej by mi było regulować ciąg gdyby była z boku wkładu. Mam Tarnawę 14kW i przy zamkniętych pokrętłach pali się za mocno, więc trzeba tę rurę trochę przytykać. Nie mam reku, a rozprowadzenie jest tylko grawitacyjne. Kominek ma obudowę z cegły bez dodatkowej izolacji od wkładu. Rurę początkowo zakończyłem trójnikiem, licząc na to, że ewentualna woda będzie miała ujście do gruntu. Przy mocniejszych opadach zauważyłem, że woda podchodzi za wysoko, więc zamieniłem na kolanko, a na końcówce zainstalowałem siateczkę, na nieproszonych gości i daszek.

Tomek_W
13-03-2007, 20:35
Za radą słynnego na całą okolicę guru kominiarskiego doprowadziłem powietrze rurą fi 75mm, ze spadkiem na zewnątrz domu.
Nie chcę się wymądrzać, ale te fi 75 to nie za mało?
Słyszałem, że powinno się stosować fi 150-200.

Graczyk
13-03-2007, 20:59
Ja mam rurę doprowadzającą powietrze pod chudziakiem. Fi 150 i będzie podpięta bezpośrednio do komory spalania przez dolny króciec.
INHO tak jest lepiej. Zimą w czasie palenia zimne powietrze nie będzie wyziębiać warstw posadzkowych tylko będzie max. odsumiete od ciepła domu.
Jak puścisz rurę nad chudziakiem to często się zdarza że rury od podłogówki (pętle) przechodzą bezpośrednio nad taką zimną rurą doprowadzającą powietrze i czynnik grzewczy jest mocno schładzany a co za tym idzie sprawność podłogówki spada.
Nieważne jak Ci wyjdzie doprowadzenie powietza na zewnątrz budynku moim zdaniem powinieneś tę rurę schować pod chudziakiem. Na zewnątrz zawsze coś wymyślisz np. jakiś kominek.
Pamiętaj zrobisz jak chcesz.

remx
13-03-2007, 21:11
Najlepiej pod chudziakiem.

am00
14-03-2007, 18:24
Za radą słynnego na całą okolicę guru kominiarskiego doprowadziłem powietrze rurą fi 75mm, ze spadkiem na zewnątrz domu.
Nie chcę się wymądrzać, ale te fi 75 to nie za mało?
Słyszałem, że powinno się stosować fi 150-200.

Jak czytałem Forum, to cały czas bałem się, że będzie za mało, ale okazuje się, że nawet za dużo.

eisenberger
14-03-2007, 20:01
witam! ja mam rure prostokatna z blachy oocynkowanej ok 5 m , puszczona jest w chudziaku , wylot pod kominkiem , w scianie jest tz "zetka" z przepustnica do zamykania zeby jak sie nie pali w kominku zamykac a zakonczona jest czerpnia z daszkiem i siatka . wszystko zakupilem w sklepie z kominkami , calosc ok 300zł