PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza



KAROLO
22-02-2007, 14:40
Witam serdesznie wszystkich forumowiczów,
Po długiej nieobecności zwracam się z prośbą o udzielenie porad i wskazówek.
Mamy zamiar zabrać się wreszcie za ocieplenie poddasza, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie zdarzają się mankamemty przy wykonaniu tych czynności - jakie folie polecacie, i jakie wełny, których producentów, zależy mi oczywiście, żeby było tanio i dobrze :)
Z góry dziękuję za pomoc.
Karol

popi
22-02-2007, 15:32
Jeśli chodzi o wełnę to za dobrą cenę a bardzo dobrej jakości kupisz wełnę firmy ISOVER, a co sie tyczy foli paraprzepuszczalnej to chyba firma nie ma znaczenia myślę. Ważne żeby była wytrzymała i robiła swoje :D

Andrzej Wilhelmi
22-02-2007, 17:55
Czy aby nie za długo czekałeś z tym ociepleniem? Pozdrawiam.

KAROLO
23-02-2007, 06:11
Czy aby nie za długo czekałeś z tym ociepleniem? Pozdrawiam.

Witam,
Długo, długo, ale niestety kwestia finansowa miała tu decydujące znaczenie, i zatrzymała na pewnym poziomie inwestycje.
A mam pytanie, bo w którymś z numerów muratora wyczytałem, że na listewkach 3 centymetrowych przemocowanych wzdłuż krokiew mocuje się plyty pilśniowe w celu uzyskania pustki, czy nie jest to zbędny dodatek?
Dodam, że mam dach pokryty blacho-dachówką, z deskowaniem i papowaniem, także chyba nie będę już musiał montować folii paroprzepuszczalnej prawda ?
Pozdrawiam
Karol

Heath
23-02-2007, 06:58
Dodam, że mam dach pokryty blacho-dachówką, z deskowaniem i papowaniem, także chyba nie będę już musiał montować folii paroprzepuszczalnej prawda ?
Pozdrawiam
Karol

Chodzi o folię PAROSZCZELNĄ dawaną na ocieplenie, przyklejana do rusztu pod płyty G-K.
Poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=49941&highlight=paroszczeln%B1

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=18238

KAROLO
23-02-2007, 08:08
Dodam, że mam dach pokryty blacho-dachówką, z deskowaniem i papowaniem, także chyba nie będę już musiał montować folii paroprzepuszczalnej prawda ?
Pozdrawiam
Karol

Chodzi o folię PAROSZCZELNĄ dawaną na ocieplenie, przyklejana do rusztu pod płyty G-K.
Poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=49941&highlight=paroszczeln%B1

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=18238

Dzięki wielkie :)

tomek_211
23-02-2007, 13:53
Dodam, że mam dach pokryty blacho-dachówką, z deskowaniem i papowaniem, także chyba nie będę już musiał montować folii paroprzepuszczalnej prawda ?
Pozdrawiam
Karol

Chodzi o folię PAROSZCZELNĄ dawaną na ocieplenie, przyklejana do rusztu pod płyty G-K.
Poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=49941&highlight=paroszczeln%B1

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=18238

Dzięki wielkie :)


Chodzi rzeczywiście o folię PARPORZEPUSZCZALNĄ która byłaby dawana między przykrycie dachu a ocieplenie. Nie musisz jej dawać gdyż masz juz zrobione deskowanie i przykrycie z papy. Musisz jednak zostawić szczelinę między deskowaniem a ociepleniem ok. 3cm aby przedtrzeń między ociepleniem a deskowaniem mogła byc wentylowana. Można to wykonać na kilka sposobów: zamontować siaykę używaną do wykonania ociepleń, rozciągnąć drut lub sznurek lub te listwy.
A jeśli chodzi o folię PAROSZCZELNĄ to powinno się ją dać między ocieplenie a płytę GK. Są tu również dwie szkoły które mówią żę trzeba dawać wszędzie paroizolację lub takie które mówią że jeśli pomieszczenie ma dobrą wentylację to nie jest konieczne jeje zakładanie. Nie dotyczy to oczywiście łazienki gdzie paroizolacja być musi

Tomek

KAROLO
23-02-2007, 14:16
Ja mam o tyle specyficzną sytuację, że nie mam drugiego stropu tylko nad salonem i właśnie planuję ocieplenie zrobić do wysokości sufitu owego salonu, tam gdzie będzie już płaszczyzna położe watę na stelażu, po prostu przykryję konstrukcję ( bo część sufitu będzie pod krokwamni, a część górna płaska pod stelażem i płytami), mam nadzieję, że będzie dobrze........

Andrzej Wilhelmi
23-02-2007, 16:16
Musisz jednak zostawić szczelinę między deskowaniem a ociepleniem ok. 3cm aby przedtrzeń między ociepleniem a deskowaniem mogła byc wentylowana.
A jeśli chodzi o folię PAROSZCZELNĄ to powinno się ją dać między ocieplenie a płytę GK. Są tu również dwie szkoły które mówią żę trzeba dawać wszędzie paroizolację lub takie które mówią że jeśli pomieszczenie ma dobrą wentylację to nie jest konieczne jeje zakładanie. Nie dotyczy to oczywiście łazienki gdzie paroizolacja być musi

Sama przestrzeń wentylacyjna to malo. Musi być zapewniony wlot powietrza przy okapie i wylot w kalenicy. Na 100% trzeba będzie otworzyć kalenicę.
Folię paroizolacyjną należy stosować w każdym pomieszczeniu gdyż w żadnym pomieszczeniu na poddaszu nie występuje wentylacja grawitacyjna. Nawet jak jest kominek wentylacyjny lub kanał wentylacyjny w kominie to ta wentylacja jest nieskuteczna. W każdym pomieszczeniu w którym przebywamy produkujemy parę wodną. Przegroda budowlana (a taką jest dach) nie może być kanałem wentylacyjnym. Para wodna po przedostaniu się do izolacji wykrapla się a następnie zamarza i takie są skutki nie dawania folii. Pozdrawiam.

Barbossa
23-02-2007, 16:23
Chodzi rzeczywiście o folię PARPORZEPUSZCZALNĄ która byłaby dawana między przykrycie dachu a ocieplenie. Nie musisz jej dawać gdyż masz juz zrobione deskowanie i przykrycie z papy. Musisz jednak zostawić szczelinę między deskowaniem a ociepleniem ok. 3cm aby przedtrzeń między ociepleniem a deskowaniem mogła byc wentylowana. [/b]

właśnie - jak to jest trzeba czy nie :roll:

Panie Andrzeju

Andrzej Wilhelmi
23-02-2007, 16:39
Trzeba! Trzeba! I jeszcze raz trzeba! Bo inaczej para wodna uwięziona pomiędzy papą a folią paroizolacyjną może spowodować totalne zniszczenie więźby dachowej. Remontowałem już takie dachy.
A tak w ogóle Barbossa będzie mi niezmiernie miło jak przestaniesz do mnie zwracać się per Pan :wink: . Pozdrawiam.

bingo-ada
23-02-2007, 17:54
Słuchajcie, juz zgłupiałam :o . Planowałam na poddaszu następujący układ: dachówka ceramiczna - deskowanie z papą - szczelina wentylacyjna - wełna 15cm - wełna 5 cm na ruszcie - folia paroizolacyjna - płyty gk. I teraz nie wiem, czy to jest ok? Proszę, napiszcie kobiecie.. 8)

Aha, mam wentylację mechaniczną :D

bingo-ada
24-02-2007, 10:45
Jeszcze się podczepię z jednym pytaniem.

Mamy sporą powierzchnię dachu (ok.400m2), jednak nie cała część poddasza jest użytkowa. Czy trzeba ocieplić cały dach, czy tylko tę część dachu "użytkową"? Czy wystarczy dobre ocieplenie ścianek kolankowych (nie murowanych, wykonanych z płyt g-k), a dalej za ścianką pozostawić tę pustkę nieocieploną (jedynie na stropie ułożona luźno gruba warstwa wełny)? Powierzchnia nad garażem jest nieużytkowa, czy ocieplać dach nad garażem, czy tylko wełna na stropie garażu i wełna w ścianie g-k sąsiadującej z garderobą wystarczy?

Proszę, poradźcie!

bingo-ada
24-02-2007, 18:28
Podnoszę z nadzieją, że ktoś mi pomoże... :roll:

bingo-ada
25-02-2007, 09:38
:roll: :roll: :roll:

Lharhard
25-02-2007, 10:47
Słuchajcie, juz zgłupiałam :o . Planowałam na poddaszu następujący układ: dachówka ceramiczna - deskowanie z papą - szczelina wentylacyjna - wełna 15cm - wełna 5 cm na ruszcie - folia paroizolacyjna - płyty gk. I teraz nie wiem, czy to jest ok? Proszę, napiszcie kobiecie.. 8)


Trzeba zmierzyć jakie masz krokwie, standardowo są 17 cm i tam bez problemu dasz 15 cm wełny i zostanie szczelina wentylacyjna. Ogólnie układ na poddaszu jest ok, zresztą jak juz ktoś napisał:
Nie musisz jej( folii paroprzepuszczalnej ) dawać gdyż masz juz zrobione deskowanie i przykrycie z papy. Musisz jednak zostawić szczelinę między deskowaniem a ociepleniem ok. 3cm. dalej normalnie folia paroizolacyjna i płyty gk



Mamy sporą powierzchnię dachu (ok.400m2), jednak nie cała część poddasza jest użytkowa. Czy trzeba ocieplić cały dach, czy tylko tę część dachu "użytkową"? Czy wystarczy dobre ocieplenie ścianek kolankowych (nie murowanych, wykonanych z płyt g-k), a dalej za ścianką pozostawić tę pustkę nieocieploną (jedynie na stropie ułożona luźno gruba warstwa wełny)? Powierzchnia nad garażem jest nieużytkowa, czy ocieplać dach nad garażem, czy tylko wełna na stropie garażu i wełna w ścianie g-k sąsiadującej z garderobą wystarczy?
Ociepla się tylko cześć ogrzewaną, a tym samym użytkową.
Co do ścianek kolankowych to to jest link:
http://www.e-izolacje.pl/41_1833.htm
Co do garaż u to rozumiem ze 'poddasze' garażu jest odgrodzone ścianką gk, w takim wypadku można sie podeprzeć linkiem powyżej odnosnie ścianki kolankowej, gdyż z zalożenia ta ścianka bedzie miała podobne funkcje. Jednakże nie ocieplałbym całego dachu garażu gdyż bedzie tam za duża przestrzeń, która nie ogrzewana ( odgrodzona ścianką gk ) znacznie by się wychładzała. Nalezy więc dobrze ocieplić ścianke gk ( pamietajac o wszystkich wastwach dla scianki zewnętrznej płyta gipsowo-kartonowa; opóźniacz pary; izolacja cieplna; wiatroizolacja - tą funkcje spełnia juz położone deskowanie z papą ) Pozdrawiam

bingo-ada
25-02-2007, 12:05
Rozumiem, że opóźniacz pary to inaczej folia paroizolacyjna?

Dziękuję za link, też wydawało mi się bezsensowne ocieplanie ponad 100m2 poddasza, z którego nie będziemy korzystać.

hala_k
25-02-2007, 15:40
Trzeba! Trzeba! I jeszcze raz trzeba! Bo inaczej para wodna uwięziona pomiędzy papą a folią paroizolacyjną może spowodować totalne zniszczenie więźby dachowej. Remontowałem już takie dachy.
A tak w ogóle Barbossa będzie mi niezmiernie miło jak przestaniesz do mnie zwracać się per Pan :wink: . Pozdrawiam.

Rozumiem, że to "Trzeba! Trzeba!" odnosi się w tym konkretnym przypadku (deskowanie i papa) tylko i wyłącznie do pustki wentylacyjnej, a nie do folii paroprzepuszczalnej. Mając papę, deski, pustkę wentylacyjną, wełnę, folię paroszczelną i GK - folia paroprzepuszczalna jest zbędna!!! Pustka wentylacyjna drożna od okapu po grzbiet, czy kalenicę zapewnia uwalnianie się zawartej tam wilgoci. WAŻNE! Na grzbietach i kalenicy przed położeniem taśmy kalenicowej należy rozciąć papę!
Folia paroszczelna (między wełną a G-K) powinna być raczej na całej powierzchni, a nie tylko w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka.

Jutro wchodzi dekarz na mój dach (zobacz w galerii).
Mała ciekawostka: Jedna ekipa dekarzy dwa tygodnie temu chciała za położenie dachówki na moim dachu 50 zł/m2! Horror. Znalazłem dużo taniej. Najlepsze w tym, że kazali zdjąć papę, bo to NIETECHNOLOGICZNIE - dzisiaj wszyscy dają membrany. Pogoniłem z budowy... Uważajcie na pseudo-dekarzy, co to jeszcze wczoraj chleb nam piekli.

bingo-ada
25-02-2007, 17:04
hala_k, widzę w Twoim avatarku dom z pracowni p.Szewczyka :D . My mamy "z otwartym poddaszem", ale ogólnie dachy tych domów nie należą do łatwych.

hala_k
25-02-2007, 17:24
Zgadza się, że dachy te nie należą do łatwych, ale żeby od razu stawka z kosmosu bo dom duży? Lub inaczej powiem, u nas w okolicach to jakaś zmowa wszystkich wykonawców. Trzymają ceny (jakiś kartel, czy co?l) i boją się jeden przez drugiego je obniżyć.
Przykład - miałem murarza na budowie - dałem mu dwa razy tyle co sam chciał i pod koniec budowy to mi uciekł - tak go okoliczni podpuścili..
Rozumiem, że Fachowcom należy się godziwa zapłata, ale nie fachowcom co jeszcze parę miesięcy temu pietruszką handlowali.

KAROLO
26-02-2007, 07:40
Trzeba! Trzeba! I jeszcze raz trzeba! Bo inaczej para wodna uwięziona pomiędzy papą a folią paroizolacyjną może spowodować totalne zniszczenie więźby dachowej. Remontowałem już takie dachy.
A tak w ogóle Barbossa będzie mi niezmiernie miło jak przestaniesz do mnie zwracać się per Pan :wink: . Pozdrawiam.

I jeszcze jedno mam pytanko:
Andrzeju, jak będzie wygląda sytuacja, gdy już ocieplimy poddasze, nie będziemy go póki co użytkować i ogrzewać, czy nie zajdzie tam proces wykraplania się pary wodnej, bo jak wiemy ciepłe powietrze przedostaje się w górę do pomieszczeń nie ocieplonych, zawiera ono w sobie parę wodną, czy moje obawy mogą się potwierdzić, czy powietrze po przedostaniu się z partii dolnych zamieszkałych do poddasza nie zamieszkałego póki co, objawi sie skropleniem, a co za tym idzie wilgocią itd ?

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
28-02-2007, 01:21
To skroplenie o ile wystąpi to wystąpi na szybach okiennych, a najszybciej na oknach połaciowych. Pomieszczenia te od czasu do czasu należy wietrzyć. Pzdrawiam.

KAROLO
28-02-2007, 07:05
Dziękuję za poradę,
Pozdrawiam


To skroplenie o ile wystąpi to wystąpi na szybach okiennych, a najszybciej na oknach połaciowych. Pomieszczenia te od czasu do czasu należy wietrzyć. Pzdrawiam.

angi
01-03-2007, 12:07
Panie Andrzeju, wczoraj rozmawiałam z jednym panem, i powiedział mi, ze
muszę dać miedzy wełnę a deski i papę folię paroprzepuszczalną, a między
wełnę a płyty folię paroizolacyjną powiedział, że on tak robi, proszę mi powiedzić bo nie wiem co mam robić, a i jeszcze mam do kupienia wełnę
KNAUFA może być, proszę mi pomuc.

Andrzej Wilhelmi
01-03-2007, 19:30
Żadna folia paroprzepuszczalna pomiędzy deskami a wełną nie ma żadnego uzasadnienia. Tak zwaną wiatroizolacją stosuje się na ścianach pionowych w budownictwie szkieletowym. Przepływ powietrza w szczelinie wentylacyjnej ma charekter laminarny. Istotną sprawą jest zapewnienie wlotu powietrza przy okapie i wylotu w kalenicy. Thermolan Knaufa to bardzo dobry produkt. Najlepiej zastosować wełnę w płytach jest troche droższa ale efekt. Pozdrawiam.

angi
02-03-2007, 09:54
Dziękuję p. Andrzeju, tylko wełnę będę miała w rolkach, ale chyba to nie będzie taki duży problem tak myślę.

bizon301
02-03-2007, 10:08
Chyba chodziło mu o zapewnienie wentylacji miedzy deskowaniem a wełną. Tylko czemu folia paroprzepuszczalna w tym miejscu? Normalnie daje sie "ruszt" ze sznurka lub drutu, tak co by wełna nie dotykała desek. Natomiast folię paroprzepuszczalną można dać na dechy pod dachówkę, wtedy dechy nie trzymają wilgoci, i poprawia sie wentylacja ocieplenia. Chyba że dechy są robione na pióro i wpust.
Dobrze myślę? Poprawcie zaraz, zanim sie wezmę za robotę. ;)

misztan
02-03-2007, 14:30
Witam
Przyznam, że troszeczke się zakręciłem czytając te wszystkie posty ;)

Jak więc powinno wykonać się ocieplenie dachu na strychu nieużytkowym, dach jak to dach - deski na nich papa.
Znajomy powiedział mi, że najlepiej będzie do desek od spodu dać wełne, zabezpieczyć ją listewkami przykręcanymi do krokw.

Czy takie rozwiązanie ma wogule zastosowanie ??

Dodam, że na podłodze strychu jest ocieplenie z tamtego wieku - znaczy polepa i nie zabardzo jest jak ocieplić strop układając styropian i robiąc wylewkę, dlatego sugerował mi wełne.

Jakie jest zdanie fachowca

bizon301
02-03-2007, 22:34
Też sobie łamię głowę nad ociepleniem poddasza. Wełnie trzeba dać minimum 3 cm dystansu od desek co by przewiewało, i co by wilgoć sie tam nie trzymała. Co za tym idzie wentylacja na dole i szczycie połaci dachowej. Od strony pomieszczenia folia paroizolacyjna. Tylko czym zrobić ten ruszt między dechami a wełną, bo w sznurki cos nie wierzę. A drut zardzewieje, a miedziany drogi...

Andrzej Wilhelmi
02-03-2007, 22:57
Znajomy powiedział mi, że najlepiej będzie do desek od spodu dać wełne, zabezpieczyć ją listewkami przykręcanymi do krokw.
Czy takie rozwiązanie ma wogule zastosowanie ??
Dodam, że na podłodze strychu jest ocieplenie z tamtego wieku - znaczy polepa i nie zabardzo jest jak ocieplić strop układając styropian i robiąc wylewkę, dlatego sugerował mi wełne.
Jakie jest zdanie fachowca

W przypadku gdy poddasze nie będzie wykorzystywane należy na glinie rozłożyć folię i na niej wełnę minimum 20 cm.
W przypadku korzystania z tego poddasza należy ocieplenie zamontować w krokwiach osłaniając od środka folią paroizolacyjną. Koniecznie należy zostawić drożną szczelinę wentylacyjną z wlotem powietrza od dołu i wylotem w kalenicy. Pozdrawiam.

bizon301
03-03-2007, 11:33
A czy jest sens deskowanie pokryć folią paroprzepuszczalną pod dachówkę? Czy mogę wtedy wełnę upchać aż do desek? Oczywiście dechy bez felca czyli są między nimi szpary.

Andrzej Wilhelmi
06-03-2007, 10:43
Wełny nigdy nie upychamy a tym bardziej do desek! Nie ma tu żadnego znaczenia czy jest papa czy folia o wysokiej paroprzepuszczalności. Pamiętaj, że szczeliny pomiędzy deskami są niewielkie. Pozdrawiam.

chopinetka
06-03-2007, 14:36
Witam
Dla zainteresowanych tym tematem polecam:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1611552&highlight=#1611552

bizon301
06-03-2007, 22:09
Dzięki. To mi rozjaśniło kwestie "co na deski". :)

mamamatinka
15-11-2007, 14:45
no to dorzucam swój przypadek. Proszę o radę, czy takie ocieplenie uzytkowego poddasza będzie prawidłowe:

Pod dachówkami mam membranę wysokoparoprzepuszczalną o parametrach 1800 gr/mkw/doba. Krokwie 18 cm.
Planuję 15 cm wełny między krokwiami, bez szczeliny między wełną a membraną wysokoparoprzep. (czy jest to prawidlowe czy jednak szczelina powinna być??), z szczeliną 3 cm między wełną a drugą warstwą ocieplenia.
Druga warstwa ocieplenie na krokwiach - 5 cm, na ruszcie metalowym (znaczy takie dystanse na te 5 cm a na to profile pod płyty)
Na to folia paroszczelna przyklejana taśma dwustronna do profili. No a na to płyty.
Czy tak jest oki???
Myślę o wełnie ursa DF 40. Czy to dobry wybór??

Z góry dzięki,

Wosto
18-11-2007, 19:53
Koniecznie należy zostawić drożną szczelinę wentylacyjną z wlotem powietrza od dołu i wylotem w kalenicy.
Witam.
Właśnie o ten wylot chciałbym zapytać. Na wczesną wiosnę planuję ocieplenie poddasza. Krokwie mam 18-ki, dam wełnę 15 oddzieloną 3-cm paskami styropianu od pełnego deskowania. Ponieważ dach mam juz pokryty dachówką mam pytanie - jak wykonać wymagane szczeliny między krokwiami w kalenicy (podejrzewam, że powinny być dokładnie po środku - na styku 2-ch desek)? Czy w przypadku ulewnego deszczu i silnego wiatru nie będzie tamtędy przeciekać woda?
Wyrzynarką nie dojdę, pozostaje wiertarka i otwory jeden koło drugiego. Jak szeroka powinna być ta szczelina (3 cm dla jednej strony + 3 cm dla drugiej da nam 6 cm szerokości - to chyba trochę dużo)?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
18-11-2007, 20:03
Szczelina powinna być wykonana w trakcie realizacji docelowego pokrycia dachu (dekarze nie mieli zbyt dużego pojęcia o swoim fachu). Ja stosuję przerwę po 5 cm na stronę. Pochylenie dachu skraca ten wymiar. Wiercenie od spodu może spowodować uszkodzenie taśmy zamontowanej pod gąsiorami. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
18-11-2007, 20:11
...Pod dachówkami mam membranę wysokoparoprzepuszczalną o parametrach 1800 gr/mkw/doba. Krokwie 18 cm.
Planuję 15 cm wełny między krokwiami, bez szczeliny między wełną a membraną wysokoparoprzep. (czy jest to prawidlowe czy jednak szczelina powinna być??), z szczeliną 3 cm między wełną a drugą warstwą ocieplenia.

Szczelina wewnątrz ocieplenia jest trudna do wykonania i jest to rozwiązanie nieprawidłowe. Osobiście jestem zwolennikiem niedosuwania wełny do folii. Przy lekkim zwisie folii skropliny spływają środkiem i nie podciekają pod kontrłaty. Pozdrawiam.

Wosto
18-11-2007, 20:42
Szczelina powinna być wykonana w trakcie realizacji docelowego pokrycia dachu (dekarze nie mieli zbyt dużego pojęcia o swoim fachu). Ja stosuję przerwę po 5 cm na stronę. Pochylenie dachu skraca ten wymiar. Wiercenie od spodu może spowodować uszkodzenie taśmy zamontowanej pod gąsiorami. Pozdrawiam.
Trochę mnie zmartwiłeś. Fakt, że dekarze stwierdzili podczas wykonywania poszycia, iż szczelinę można wykonać "od dołu" nawiercając kilka otworów i po sprawie. Teraz widzę, że to był błąd. Co byś doradził z praktyki?
Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
18-11-2007, 21:19
Jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje wiercenie dokładnie w kalenicy wiertarką wolnoobrotową wiertłem 25~30 mm. Łata kalenicowa będzie stanowić ewentualną ochronę. Powodzenia. Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
18-11-2007, 21:41
W zakresie wentylacji połaci dachowych należy rozróżnić dwa rozwiązania:
- kiedy należy zapewnić szczelinę wentylacyjną,,
- kiedy szczelina wentylacyjna jest zbędna.
I taK:
- szczelinę wentylacyjną - nawiew w okapie, wywiew w kalenicy - należy zapewnić stosując pokrycie połaci dachu z deskowania czy też z płyty OSB/3 lub dając pod dachówkę (bez deskowania) folię o małej paroprzepuszczalności - poniżej 3000 g/m2/24g.
- w pozostałych przypadkach, np. stosując wysokoparoprzepuszczalną (od 3000 g/m2/24g i powyżej) folię dachową pod pokrycie np. z dachówek ceramicznych czy betonowych, szczelina wentylująca połać dachową jest zbędna.
Oczywiście mogą istnieć i inne rozwiazania, które trzeba rozważyć indywidualnie. Więcej na te ten temat - http://www.szkielet.com.pl/wymagania/17.php

eranet
18-11-2007, 22:26
to jeszcze ja z pytaniem. Mam takie cudo na poddaszu, bedzie ono stało puste, będą okna, ale poddasze nieużytkowe. Na podłoge pojdą deski, dawać folię paroprzepuszczalną czy już nie potrzeba?
http://tinypic.com/view.php?pic=6oen4ab&s=1

Andrzej Wilhelmi
19-11-2007, 19:36
Nie ma potrzeby. Należy pozostawić szczelinę pomiędzy wełną a deskami. Pozdrawiam.

mamamatinka
19-11-2007, 20:52
...Pod dachówkami mam membranę wysokoparoprzepuszczalną o parametrach 1800 gr/mkw/doba. Krokwie 18 cm.
Planuję 15 cm wełny między krokwiami, bez szczeliny między wełną a membraną wysokoparoprzep. (czy jest to prawidlowe czy jednak szczelina powinna być??), z szczeliną 3 cm między wełną a drugą warstwą ocieplenia.

Szczelina wewnątrz ocieplenia jest trudna do wykonania i jest to rozwiązanie nieprawidłowe. Osobiście jestem zwolennikiem niedosuwania wełny do folii. Przy lekkim zwisie folii skropliny spływają środkiem i nie podciekają pod kontrłaty. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju, czyli dla 100% pewności - rozumiem, że mam zrobić szczelinę od strony pokrycia dachowego (czyli od foli dachowej) - to zdaje się listewkami się robi?? potem dać 15 cm wełny do krawędzi krokwii i mocować ją sznurkiem, potem kolejne 5 cm wełny a na to profile pod płyty i folia i będzie oki????

Andrzej Wilhelmi
21-11-2007, 21:40
Oczywiście będzie OK. Żadne listewki dystansowe nie są potrzebne gdyż wełna o grubości 15 cm nigdy nie wypełni przestrzeni 18 cm. Pozdrawiam.

mamamatinka
21-11-2007, 22:09
wielkie dzięki!!! oczywiście sama tego robić nie będę, ale chciałabym się uodpornić na ewentualne kreatywne pomysły fachowców, bo niestety czas zaufanych fachowców na naszej budowie minął, przyszedł czas patrzenia na ręce, a to chyba nie wychodzi mi najlepiej