PDA

Zobacz pełną wersję : wentylator z wyłącznikiem czasowym - jak?



vanderbobo
22-02-2007, 19:54
kupiłem właśnie wentylator DOSPELa ProLine z wyłącznikiem czasowym i nie wiem jak go podłączyć żeby wyłącznik działał. Sprawa wygląda tak że mam włącznik do wentylatora razem przy wejściu do łazienki ale do tego przewodu podłączyłem też 3 halogeny podświetlające kabinę i tu jest problem (chyba) jak to podłączyć żeby po wyjściu z łazienki wentylator chodził z opóźnieniem a światło już nie świeciło?

oto schemat z instrukcji dospela:


http://img80.imageshack.us/img80/439/vvmr9.jpg[/list]

siwy z gosławic
22-02-2007, 20:30
Musisz podłączyć do niego dodatkowy prąd.
Czyli idą dwie żyły z prądem i jedna zero. Jeden prąd i zero na stałe a drugi pąd od przełącznika. Jak załączysz i wyłączysz to wtedy wentylator działa dzięki temu drugiemu prądowi.
To tak najprościej

siwy z gosławic
22-02-2007, 20:33
Napociłem sie a na schemacie widać jak byk.
L na stałe i L przez przełącznik

kaczorek.
22-02-2007, 21:15
siwy ładnie to opsałeś ;)
moje skromne zdanie - jezeli ten schemat jest dla Ciebie "za trudny" to nie rob tego sam ...

na schemacie jest wszystko i kurcze nie ma za bardzo co tłumaczyć


płytke schowaj w puszce w łazience jezeli takowa tam jest ... a nie powinno jej tam być ;)
z puszki(w której połączona jest instalacja "świetlna" twoje halogeny) w której umiescisz płytkę mają być pociągniete przewody zasilające silnik wetylatora płytkę połącz jak na schemacie l i n przy czym linia l to faza 230 v która "kopie" jak ją "uziemić" ;) dodatkowo faza przez wyłącznik którym włanczasz światło

napięcie na płytce jest cały czas dzięki temu zasilany jest silnik który może pracowac po zgaszeniu swiatla a steruje tym przekazniczek
który zwiera styk

vanderbobo
22-02-2007, 21:16
kumam, już sobie rozrysowałem całość i będzie dobrze bo mam 1 wolny przewód !

kaczorek.
22-02-2007, 21:24
jaki wolny przewód ?
nie jest ci potrzebny żaden wolny przewód wszystko masz w puszce z wyjątkiem kabli które do silnika trzeba podciągnąc (no chyba ze były wcześniej)

vanderbobo
22-02-2007, 21:37
nie ma puszki a przewody były przygotowane przed tynkowaniem a mały problem powstał bo później podłączyłem pod to halogeny ale sytuacja opanowana

kaczorek.
22-02-2007, 21:39
no to powodzenia - co by się iskry nie posypały ;)

vanderbobo
23-02-2007, 17:10
miałem go dzisiaj montowac ale jeden znajomy mi podpowiedział żeby lepiej dać kanałowy na poddaszu bo będzie ciszej pracował, a ten chyba dam w takim razie w małej łazience