PDA

Zobacz pełną wersję : Kociol na ekogroszek - wasze doswiadczenia?!



total_sw
22-02-2007, 21:51
Mam piec ekocentra 25 kW ,troche podlogowki podpietej na powrocie, bojler 120l z grzalka 2 pompki (jedna do CO wpieta do sterownika geco, i druga CWU podpieta na stale do pradu 220V), nie mam zadnych zaworow mieszajacych, 3-4 drogowych, wentylator przymkniety ok. 75%-ostatnio z nim testuje;)
nastawy:
u0-55, u1-17, u2-45, u3-12, u4-50
c0-0, c1-1, c2-16, c3-15, c4-2, c5-0, c6-0, d0-40, d1-80, d2-48, d3-04, d4-40
piec wyczyszczony

Na pompce od CO zamontowalem sobie taki osobny przelacznik pradowy i jak np mam ochote wylaczyc obieg CO na caly dom kiedy mnie w nim nie ma i by piec chodzil tylko na bojler CWU, wtedy tym recznym wylacznikiem odlaczam prad w pompce CO. Wtedy piec odpowiednio dluzej trzyma temp i chodzi w podtrzymaniu OK.
Piec spala mi 150kg na 3 dni co przy obecnej zimie jest chyba sporym wynikiem.Ost czytalem z przystawieniem wentylatora bo sporo ciepla przez wentylator do komina ucieka wiec go przymklem tak 75%

I teraz tak: do temp nastawionej piec dochodzi w czasie ok 8min po czym szybko sie wychladza ok 8-9 min i zaczyna proces od poczadku. Praktycznie nie zalacza sie podtrzymanie.

Co moglbym ewentualnie w swojej instalacji zmienic lub jakie nastawy.... bym mogl podwyzszyc ekonomie mojego kotla, moze cos doradzicie.?To co u was sie sprawdzilo.

Krupiarz
23-02-2007, 06:51
Witam,
Nie mam Ekocentra, ale piec SAS-a, więc niewiele pomogę, te parametry mi nic nie mówią.
Być może masz nastawiony parametr na piecu - temp załączania pompki CO powyżej pewnej temp. Wtedy piec osiąga szybko temp zadaną która jest bliska temp załączenia się pompki CO (pompka CO załącza się powyżej tej temp), no a jak się załącza pompka CO, to wiadomo że temp na piecu spada bo wychładza ją zimna woda powracająca z grzejników.

To co mogę poradzić na pewno - zamontuj sobie regulator pokojowy.
Ja jak tylko kupiłem piec taki regulator zamontowałem.
Spalanie ok. 130 kg na 6-7 dni. Dom z garażem ok. 180 m2.
W domu jeszcze nie mieszkam, temp jest ok. 19-20 st. Dodatkowo garaż nieogrzewany, brak drzwi odcinających hall i garaż, trochę się wietrzy, bo wykonywane jest szpachlowanie.
Regulator pokojowy radiowy, przenośny na prawdę dużo daje.
Gdy go nie miałem, piec chodził prawie non stop. Teraz włącza się tylko od czasu do czasu. Będzie jeszcze lepiej, gdy będę mieszkał i zamontuję głowice termostatyczne na grzejnikach.
Regulator to wydatek ok. 300 zł. Szybko się zwraca.

Pozdrawiam

total_sw
23-02-2007, 14:07
Regulator pokojowy to jedno z wyjsc.
Dobrze by bylo gdyby sie jakis fachowiec wypowiedzial w tej sprawie.
Podalem mniej wiecej charakterystyke mojej instalacji oraz moje nastawy wiec jak by ktos mogl mi jeszcze pomoc bede wdzieczny.

pawelurb
23-02-2007, 14:30
to że przymknełeś wentylator do dobrze - kocioł si enie wychładza strumieniem powietrza , taka praca kotła jak piszesz jest normalna , bo pompa tłoczy wode przez instalacje, kocioł nagrzewa się do temp. zadanej po czym woda w grzejnikach i instalacji sie ochładza wraca do kotła i temp. spada , kocioł musi znowu ja ogrzać i przemielić przez instaklacje i tak w kółko .

Jak możesz to ustaw pompę CO na najwyższy bieg wtedy będzie szybciej wracała zimna woda z instalacji i równiez sie mniej ochłodzi w instalacji płynąc szybciej.
W tym przypadku pomogłoby zamontowanie na powrocie zaworu mieszającego 3 drogowego stabilizuje on prace instalacji i nie ma takich wahań temperatury przy powracającej z instalacji schłodzonej wodzie.

Druga sprawa to sterownik pokojowy , bardzo poprawia ekonomie , ja mam kocioł 25 KW , dom 192 m u żytkowej , 260 m kw. powierzchni podłogi , zużywam zasobnik węgla około 140 - 150 kg w około 7 - 8 dni razem z grzaniem wody użytkowej . Temp dzienna nastawiona na 21 stopni, nocna na 19 stopni , kocioł grzeje tylko godzinę z rana , potem włacza się o godzinie 18:00 jak wracamy z pracy i grzeje do 23.00 , jak nie ma sterownika pokojowego to grzałby cały czas bez potrzeby.