PDA

Zobacz pełną wersję : ?wierk, sosna - jakie odleg?o?ci od p?otu i od siebie?



MarcinM
04-06-2003, 08:55
proszę o info na temat tego, w jakiej odległości od siebie i od płotu najlepiej sadzić małe świerki i sosny. Chciałbym oszczędzić im i sobie przesadzania za kilka lat. wolałbym zostawić odpowiednią ilość miejsca, by mogły sobie rosnąć. :)

Agacka
04-06-2003, 09:38
Najlepiej w zależnosci od gatunku, sprawdzić przy zakupie jaką szerokość osiągną i do tego dostosować odległości! Korzenie mniej więcej mają podobne wymiary co korona!

MarcinM
04-06-2003, 09:46
nie będę kupował w sklepie, mam dostać roślinki od znajomego z działki. kłopot w tym, że on sam nie wie, jak bycze to coś może urosnąć.

ewusia
04-06-2003, 10:52
Ja u siebie parę lat temu posadziłam srebrne świerki w odległości około 1 m od ogrodzenia i około 1,5m od siebie. Teraz widzę że za gęsto. Urosły do wysokości 2,5-3m i musiałam obciąć dolne gałęzie do wysokości płotu żeby się zmieściły. Obecnie najniższy poziom gałęzi jest ponad ogrodzeniem i zacienia działkę sąsiada :oops: . Dobrze ża sąsiad jest OK i to mu nie przeszkadza. No i drzewa zachodzą gałęziami na siebie ...

Snowdwarf
04-06-2003, 11:14
świerki mogą mieć (prz ziemi) , bez obcinania dolnych gałęzi nawet koło 2.5 metra średnicy

ewusia - módl się żeby sąsiadowi się nie odwidziało i drzewa mu zaczęły przeszkadzać - bo zostanie ci tylko palisada pni :wink:

ja swoje iglaki po prosty przycinam i formuję - dolne gałęzie obcinam, przecinam niektóre gałęzie i obcinam stożek wzrostu - dzięki temu drzewko gęstnieje a nie rośnie na kształt świeczki - szybko do góry, mało na boki

snow

Jasiu
04-06-2003, 13:02
To zależy co chcesz osiągnąć.

Jeśli przegrodę to się sadzi 1,5 metra od płotu w dwu rzędach co 1 metr z przesunięciem o pół metra - powstaje z tego "ściana" (nie wszystkie sadzonki się przyjmują, a w skupisku wolnej rosną). oczywiście trzeba to przycinac, a po paru latach przerzedzić. Njlepiej nadają się do tego niewysokie gatunki - ja tak mam posadzone daglezje.

Jeśli pojedyncze drzewa to zależy od gatunku - ale te 2,5 to minimum - poszukaj w sieci - kiedyś znalazłem serwerek z radami co i jak sadzić :)