PDA

Zobacz pełną wersję : podwieszane wc



jena
23-02-2007, 08:31
Witam wszystkich! Jestem świeżynką na forum, więc proszę o wyrozumiałość :D własnie zajęłam się swoim pierwszym własnym mieszkaniem, które na razie sie buduje. I juz pojawiły się problemy. Proszę was zatem o radę- czy można na ścianie z cegły dziurawki powiesieć podwieszane wc? Czy muszą by jakieś wzmicnienia na tej scianie, oprcz oczywiscie stelaża? Czy też nie? zgóry dziękuję za wszelkie sugestie :) pozdrawiam , Joanna

kbab
23-02-2007, 08:37
Witam
Żadnych wzmocnień bym nie stosował, wystarczą w zupełności dołączone śruby producenta stelaży.

jena
23-02-2007, 08:44
Rozmawiałam na razie z jednym fachowcem, który montuje takie wc i on stwierdził, że dziurawka może nie znieść 100 kg (bo tyle trzeba liczyc sredna masa człowieka + waga wc):((

kbab
23-02-2007, 09:01
W tej technologii obciążenie jest rozłożone w mniejszym stopniu na ścianę, w większym na posadzkę. Można zastosować większe kołki do takiej ściany, a jak fachowiec będzie miał jeszcze wątpliwości to nawiercone otwory pod kołki niech wypełni zaprawą i wtedy przymocuje stelaż.

Andy01
23-02-2007, 09:03
Myślę, że nie powinno być problemu. Stelaż jest montowany w 4 punktach do ściany śrubami do niego załączonymi przez producenta. Prócz tego mocowany jest do podłogi. Obciążenie (co najmniej 120 kg) nie działa tylko i wyłącznie na ścianę, przeważającą część przejmuje podłoga. Ja u siebie od 7 miesięcy nieustannie wraz z całą rodziną poddaję próbom :lol: samodzielnie montowany stelaż na ściance z cegły piaskowej gr. 6 cm :) Zero negatywnych reakcji z jego strony (stelaża) :D . A ważę coś ok. setki :oops:
Pozdrawiam

jena
23-02-2007, 09:32
OOOO, dzięki za pocieszające wieści :D

krzysztofh
23-02-2007, 09:34
Jena masz chyba świadomość że muszlę nie montuje się do ściany tylko do stelarza stalowego, który ma odpowiednie mocowania do podłogi i ściany, miejsce na przyłączenie ruryodpływowej oraz pojemnik na wodę do spłukiwania.
Może niepotrzebnie to piszę, ae czytając Twoją pierwszą wypowiedź miałem wątpliwości.

jena
23-02-2007, 09:36
He, he :D Faktycznie tak to mogło zabrzmieć, mam ta świadomość, ale możesz mi wierzyc lub nie, ale nawet sprzedawca w salonie łazienekm przy stelażu Geberita miał wątpliwość co do dziurawki :lol:

SAVAGE7
23-02-2007, 09:40
są specjalne kołki to dziurawki.

jena
23-02-2007, 09:41
Aha i jeszcze jedno, nie wiem czy to ważne. Łazienka jest na drugim pietrze- antresoli, ponieważ rzecz dotyczy mieszkania dwupoziomowego.Ale fakt jest faktem że podłoga jest podłogą :)

Waldemar Kiejziewicz
23-02-2007, 09:58
Mocowanie do podłogi jest tylko punktem podparcia stelaża. Natomiast na kołki w ścianie będą działać siły wyrywające je. Może rzeczywiście zastosować specjalne kołki do tego typu ściany jak to wyżej napisano. W każdym bądź razie warto pomyśleć nad solidnym zamocowaniem. Sam mam montowany stelaż do ściany z ytonga i muszę powiedzieć, że nie jestem tego pewny. Rozmawiałem z jednym gościem co montuje tego typu rzeczy i powiedział, że do ytonga, suporeksu to stosuje jakieś kołki chemiczne (nie widziałem ich jeszcze).

AldonkaS
23-02-2007, 11:04
Andy01 - mój mąż montował w naszym domu 3 geberity i w żanym nie było 4 śrub do ściany, tylko 2!!!!!!. Wewnątrz domu mam max'y i do nich montowane stelarze, ale kołki zmieniłam - te oryginalnie dołączane nadają się do ściany betonowej, a nie dziurawki!!!!!!! czy max'a. Jeżeli zaś chodzi o siły, to jak ktoś waży 120kg to przy siadaniu siła z jaką działa odpowiada z tego co pamiętam ze szkoły około 180-200 kg, tak więc te kołki muszą być naprawdę solidne.

jena
23-02-2007, 11:10
Z twgo co piszecie wnioskuje, że można, ale potrzebne są specjalne kołki?? czyli w kolkach jest pies pogrzebany? :wink: A możecie napisać gdzie takie kołki zakupić?

SAVAGE7
23-02-2007, 11:42
polecam jeszcze wątek
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=53487&highlight=ko%B3ki+max

MALWOWA
23-02-2007, 11:53
jesli mnie pamięć nie myli występują 2 rodzaje stelaży do wc , wystarczu kupić ten do zabudowy w ścianach g-k i po sprawie np http://www.geberit.pl/geberit/inet/pl/wcmspl.nsf/pages/prod-prod-inst-duo-1

JoShi
23-02-2007, 12:39
Jeśli sie obawiasz to kup stelaz do zabudowy ciężkiej. Przykręcasz go to tej ścianki i obmurowujesz cegłami lub siporeksem, co wzmacnia ściankę.
http://www.geberit.pl/geberit/inet/pl/wcmspl.nsf/files/usr-1_2-Kombifix1_232.jpg/$FILE/Kombifix1_232.jpg

Tu: http://www.geberit.pl/geberit/inet/pl/wcmspl.nsf/files/usr-pdf-110.301.00.1.pdf/$file/110.301.00.1.pdf
instrukcja montażu.

jena
23-02-2007, 12:50
Hmm, ten ostatni patent jest dość ciekawy, pytanie tylko ile powierchni łazienki zajmuje stelaż obmurowany cegłami? Bo ja walczę o każdy centymetr :D

JoShi
23-02-2007, 12:53
Hmm, ten ostatni patent jest dość ciekawy, pytanie tylko ile powierchni łazienki zajmuje stelaż obmurowany cegłami? Bo ja walczę o każdy centymetr :D
Tyle samo co stelaż zabudowany gipsokartonem :) Spłuczka jest ta sama, więc grubość jest ta sama. Tez walczyłam o każdy centymetr w bardzo małej łazience i wygrałam ten stelaż z powodu możliwości zamontowania w rogu łazienki pod dowolnym kontem.

licho21
23-02-2007, 12:56
Mi fachowiec polecił, żebym dodatkowo obrzucił nogi od stelaża cementem a dokładnie żeby zamurować tę przestrzeń pomiędzy ścianą a stelażem na wysokość ok 10 cm licząc od podłogi. Tam działa siła właśnie w kierunku ściany. Miałem cienką wylewkę więc to zrobiłem żeby ustrzec się przed ewentualnym wyrobieniem się śrub w podłodze

jena
23-02-2007, 12:59
No proszę, bede jezdzić jutro po sklepach, więc się zainteresuje blizej tym rozwiązaniem. Widzę, że jakies wyjscie z sytuacji się znajdzie, uffff :)

3241mirek
14-03-2007, 09:22
A jak połozyć płyty g-k na stelaż. czy prykręcać je do ramy stelaża czy też moze wypuścić płytę przed sam stelaż na ruszcie stalowym.

am00
14-03-2007, 09:29
Przykręcałem do ramy. Oczywiście rama jest gruba, więc trzeba nawiercić wstępnie otwory wiertarką zanim użyjemy właściwych wkrętów.

3241mirek
14-03-2007, 12:06
A czy podczas uzytkowania pojwiły się rysy pomiedzy płytkami. Czy dawałeś podwojną płytę g-k.

SAVAGE7
14-03-2007, 17:07
Przykręcałem do ramy. Oczywiście rama jest gruba, więc trzeba nawiercić wstępnie otwory wiertarką zanim użyjemy właściwych wkrętów.

Ja też przykręcałem do ramy ale używałem wkrętów samowiercących. Trochę mocniej trzeba było przycisnąć ale przewiercały. Kręciłem tylko jedną płytę. Na razie nic nie pęka.