PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe .....



andrzejek.ch
23-02-2007, 09:14
czy mozna zrobic ogrzewanie podłogowe pod panelami lub parkietem??czy moze ominąc to miejsce i polozyc tylko pod płytkami???

zygmor
23-02-2007, 10:36
Też mam ten dylemat, bo żona uparła się na deski w salonie, a ja chvciałem podłogówkę, jeszcze budowa trwa wiec wszystko można zmienić, ale zobaczymy, szkoda tych kilowatów na to drewno...

andrzejek.ch
23-02-2007, 10:48
dokładnie jak u mnie ja chce płytki ,a zona deski heheh.poczekamy napewno ktos madry nam podpowie jak to jest z tym ogrzewaniem podłogowym pod deskami.z tego co sie orientuje to podobno deski(panele, parkiet)nie trzymaja ciepla tak jak plytki,ale nie wiem jak bedzie zachowywac sie taka podloga,czy deska pod wplywm temp. nie bedzie sie wypaczac itp.pozdrawiam

kbab
23-02-2007, 10:49
Witam
Większość paneli podłogowych jest przystosowana do ogrzewania podłogowego. Fachowcy doradzają również pod podłogą drewnianą instalację ogrzewania, ale przy ograniczeniu grubości drewna (np cienka mozaika). Gdybym miał taki problem to w płycie zatopiłbym obwód grzewczy nawet gdybym miał go obecnie zamknąć, bo w przyszłości przy zmianie nawierzchni podłogi kosztowne będzie zrobienie w tym miejscu ogrzewania podłogowego. Natomiast teraz koszt rury pcv nie uzasadnia rezygnacji z niej w podłodze.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

andrzejek.ch
23-02-2007, 11:51
dzieki za odpowiedz kbab
zrobie tak jak napisales,bo rzeczywiscie gdybym chcial kiedys zmienic parkiet na plytki to bym wtedy mial problem.jeszcze raz dzieki i pozdrawiam

carpedijem
23-02-2007, 11:52
dokładnie jak u mnie ja chce płytki ,a zona deski heheh.poczekamy napewno ktos madry nam podpowie jak to jest z tym ogrzewaniem podłogowym pod deskami.z tego co sie orientuje to podobno deski(panele, parkiet)nie trzymaja ciepla tak jak plytki,ale nie wiem jak bedzie zachowywac sie taka podloga,czy deska pod wplywm temp. nie bedzie sie wypaczac itp.pozdrawiam

Z tego co się dowiadywałam to generalnie oczywiście można drewno na podłogówkę, ale:
- podłogówka wodna, a nie elektryczna (chodzi o rozkład temp - wodna nagrzewa równomiernie, a el. punktowo; stąd może być wypaczanie itp)
- trzeba sie liczyć ze stratami ciepła, bo wiadomo - drewno ładnie wygląda, ale nie przewodzi tak jak płytki
- im cieńsza decha, tym lepiej (więc raczej nie parkiet, bo strata kasy), te panele 7-8mm są ok
- jeśli 100% prawdziwe drewno to egzotyczne (nie pamiętam dlaczego)
- trzeba zostawić jakiś odstęp od ściany (to się schowa pod listwą) na rozszerzanie się drewna pod wpływem temp - dzięki temu nie będzie się wybrzuszać
- więcej grzechów nie pamiętam......

anna99
23-02-2007, 19:50
czy mozna zrobic ogrzewanie podłogowe pod panelami lub parkietem??

Jak to mówił guru od parkietów - boorg - można, ale po co? :wink: :lol:

A tak w ogóle to warto poczytać jego wypowiedzi (funkcja "szukaj", "ogrzewanie podlogowe" autor: boorg) w tym temacie, np:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73593&highlight=ogrzewanie+pod%B3ogowe

NJerzy
23-02-2007, 22:25
Można i należy, proponuję zapoznać się z wytycznymi producentów rurek do ogrzewania podłogowego, np Kisan. Drewno o grubości rzędu 10 mm niewiele zmienia w działaniu podłogówki.
Jeśli drewno będzie grube, może być konieczność zainstalowania grubszego styropianu pod płytą grzewczą.

radoslav
24-02-2007, 01:16
jesli ktos sie decyduje na panele drewniane to musi zwrocic uwagę na dwa zagadnienia: współczynnik skurczu - lepiej jak najniższy, a drugi to czas osiagniecia rownowagi higroskopijnej - jak najdłuzszy.
Z krajowych gatunkow nadaja sie dab i akacja, natomiast z pozostałych merbau, doussie, iroko, jatoba.

Grzesiek13
24-02-2007, 05:54
Można drewno. Parkiet do podłogówki ma 11 lub 14 mm.

turcin
24-02-2007, 08:05
Można i należy, proponuję zapoznać się z wytycznymi producentów rurek do ogrzewania podłogowego, np Kisan. Drewno o grubości rzędu 10 mm niewiele zmienia w działaniu podłogówki.
Jeśli drewno będzie grube, może być konieczność zainstalowania grubszego styropianu pod płytą grzewczą.

Rurki nie mają nic do wykończenia podłogi. Jedynie tylko to izolacyjność drewna, którą trzeba wziąć pod uwagę przy doborze grzejnika podłogowego. A co do grubości drewna to faktycznie w porównaniu z gresem grubość drewna 10mm nie ma większego wpływu spadek mocy rzędu 1%. Grubość styropianu nie ma większego wpływu. Jeżeli masz 10cm i zmienisz np na 20cm to zysk będzie mniejszy niż 1% czyli bez znaczenia.

NJerzy
24-02-2007, 11:13
Nie tyle same rurki co ich zagęszczenie - z tablic Kisana wynika że im bardziej termoizolacyjne pokrycie podłogi tym gęściej trzeba dać rurki.