PDA

Zobacz pełną wersję : cwu - proszę o pomoc



asiula77
23-02-2007, 10:40
Witam,

ogrzewanie i cwu będzie u nas na gaz ziemny (piec jednofunkcyjny z zasobnikiem lub dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem) + kominek z DGP. Problem mamy z terminami. Gaz ziemny dopiero będą kładli na naszej ulicy latem tego roku, a przyłączenie do domu możliwe będzie najwcześniej w październiku lub listopadzie.
Planujemy się wprowadzić juz w lipcu i o ile w chłodne dni rozpalimy w kominku, to mam problem z ciepłą wodą. Jak ją ogrzewać do czasu przyłączenia gazu ziemnego? Zastanawiałam się nad butlami z gazem (słyszałam, że można je dzierżawić), podobno wystarczy coś tam potem zmienić przy piecu i będzie można przestawić go na gaz ziemny :roll: . Są jeszcze bojlery elektryczne ale nie wiem jak to wygląda kosztowo - w końcu jak podłączą gaz to on mi już nie będzie potrzebny... A wiadomo - z kasą krucho (m.in. dlatego tez odpadają solary).

Dodam jeszcze, że ta ciepła woda wystarczy nam przez te kilka miesięcy tylko w jedej łazience na parterze (prysznic i umywalka), łazienka na poddaszu będzie dopiero wykańczana. Jest nas dwoje, więc nie ma z tym problemu - na razie użytkować będziemy parter. W kuchni będzie zmywarka więc też nie ma problemu.

Pomóżcie mi proszę bo jestem zupełnie zielona w tym temacie.

Acha - muszę dodać, że skorzystałam z wyszukiwarki ale nie znalazłam nic co by mi pomogło (albo tego nie zrozumiałam :roll: :oops: ).

Pozdrawiam :D

Barbossa
23-02-2007, 11:01
no cóż instalatorem nie jestem :cry: , ale:
butle gaz 11kg i wtedy tylko zmienia się palnik w piecu

JoShi
23-02-2007, 11:02
My mieliśmy tak przez kilka miesięcy. Bojler podłączony bezpośrednio do rozdzielacza cuw na parterze, zasilającego kuchnie i łazienkę. Z rozdzielacza zimnej wody pobierał i ciepłą podawał do rozdzielacza ciepłej wody. Oczywiście bojler nie pracował całą dobę. Był włączany tylko wtedy, kiedy potrzebna była ciepła woda. Jakoś nas to nie siekło okropnie po kieszeni. Zresztą ciągle mam ten bojler. Gdyby nie odległość mogłabym Ci go niedrogo odsprzedać :)

asiula77
23-02-2007, 13:52
JoShi - a jaki duży macie ten bojler? Bo nie mam pojęcia jaką pojemność musiałby mieć aby zapewnić ciepłą wodę dla 2 osób. Taki bojler to musi być zawieszony, prawda? A teraz czym ogrzewacie?

Barbossa - a czy taka butla może stać w łazience-kotłowni (bo piec ma być docelowo w łazience na parterze) czy raczej np. w garażu, albo w ogóle - na dworzu? I na ile wystarczy taka 11 kg butla? :roll:

I pytanie podstawowe: co będzie mniej kosztowało - zakup bojlera czy dzierżawa butli gazowej? :roll:

JoShi
23-02-2007, 14:02
JoShi - a jaki duży macie ten bojler? Bo nie mam pojęcia jaką pojemność musiałby mieć aby zapewnić ciepłą wodę dla 2 osób. Taki bojler to musi być zawieszony, prawda? A teraz czym ogrzewacie?
Ten bojler to 80 litrów, był zawieszony pionowo na ścianie nad rozdzielaczem i połączony z nim elastycznymi wężykami w metalowym oplocie. Dla naszej dwójki wystarczył. Obecnie ogrzewamy gazem ziemnym. W ciągu pół roku od wprowadzenia mieliśmy zrobioną instalacje gazu i kotłownię.


I na ile wystarczy taka 11 kg butla? :roll:
Nie wiem na ile wystarczy ale 11 kg to taka zwykła butla do kuchenki gazowej.