PDA

Zobacz pełną wersję : Ekrany styro/alu za grzejnikami???



Bigbeat
23-02-2007, 14:34
Czy, Waszym zdaniem, ekrany ze styropianu powlekanego folią aluminiową, umieszczane na ścianie za grzejnikami, mają sens?
Będę zdejmował wszystkie grzejniki do malowania pomieszczeń i mógłbym pozakładać (porzyklejać) ekrany. Niby rzeczywiście zapobiegają one pewnie nagrzewaniu ścian - rozumiem, że nie warto nagrzewać ścian zewnętrznych, ale jak z działowymi?
Warto się w to bawić czy to tylko marketing?

JoShi
23-02-2007, 15:38
Mówiąc szczerze mi osobiście nie odpowiada ich estetyka... Dlatego nie zastanawiałam się nawet nad tym czy ich mocowanie ma sens.

Bigbeat
23-02-2007, 15:43
Co do estetyki - masz rację. Ładne toto nie jest ;) - mimo, że się błyszczy :)
Ponieważ jednak niektóre grzejniki mam w takich miejscach, że trzeba się nieźle natrudzić, żeby za nie zajrzeć, wklejenie tam ekranów nie byłoby problemem.
Pytanie tylko, czy to coś konkretnego rzeczywiście daje...

lukol-bis
23-02-2007, 15:45
Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach (może głupio pytam, bo każdemu zależy), to te ekrany znacznie się do tego przyczynią. Na ścianach działowych w mniejszym stopniu, ale również.
Pozdrawiam

Barbossa
23-02-2007, 15:49
Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach (może głupio pytam, bo każdemu zależy), to te ekrany znacznie się do tego przyczynią. Na ścianach działowych w mniejszym stopniu, ale również.
Pozdrawiam

a dlaczego?

(tylko się nie denerwuj)

Bigbeat
23-02-2007, 15:56
Cześć lukol-bis!
Jasne, że zależy ;)
Zastanawiałem się tylko, czy te ekrany rzeczywiście istotnie zmniejszają strumień ciepła przechodzący przez całą powierzchnię ścian zewnętrznych.
Tzn. oczywiście za grzejnikami ten strumień będzie dzięki ekranom bardzo mały, ale pozostała powierzchnia ścian nadal będzie "oddawała" ciepełko na zewnątrz.
Fakt, że grzejniki są sporo cieplejsze (a nawet gorętsze) niż temperatura pomieszczenia (a więc w przybliżeniu średnia temperatura ścian), z drugiej strony powierzchnia izolowana ekranem jest tylko ułamkiem powierzchni całkowitej.
Nie jestem zbyt biegły w obliczeniach związanych z promieniowaniem cieplnym :oops: (wolę kabelki ;) ), a zbyt małe doświadczenie nie pozwala mi ocenić tematu "na nos" - stąd pytanie.

Myślę, że dam takie ekrany przynajmniej tam, gdzie żona ich nie oprotestuje z istotnych względów estetycznych.

lukol-bis
23-02-2007, 16:10
Czy ja jestem taki nerwowy????
Zawsze występuje jakieś przewodnictwo ciepła w scianach i pomimo, że bardzo słabe, to po co ta odrobina ciepła ma wędrować nie tam gdzie trzeba. Poza tym ekran ukierunkowywyje promieniowanie cieplne do wnętrza i poprawiam komfort cieplny.
Nie wchodząc zbytnio w naukowe rozważania (zresztą po co?), powiem, że przed poprzednią zimą zainstalowałem w swoim domku (wszędzie) takie ekrany i odczułem bardzo pozytywny skutek tej małej inwestycji.
Szczerze mówiąc (aż żal, że tak rzadko to się zdarza) dostałem znacznie więcej niż oczekiwałem.
Pozdrawiam

P.S.
Myślę..... że warto znaleźć argumenty na przekonanie żony i zastosować wszędzie te ekrany. Efekt jest naprawdę bardzo odczuwalny.

Barbossa
23-02-2007, 16:15
niektórzy jakoś tak nerwowo reagują... :D

Bigbeat
23-02-2007, 16:25
Dzięki za opinię. Przykleję więc wszędzie... gdzie się da ;)

beton44
25-02-2007, 03:32
hmmmmmm


to czy dadzą efekty te ekraniki zagrzejnikowe zależy od tego jakie masz grzejniki :o


jak są to promienniki podczerwieni - to jak najbardziej


jeżeli to są grzejniki w instalacji co czyli rozumiem jakiesik blaszaki lub żebrowce - czyli konwektorowe z /przeważającego/ sposobu oddawania ciepła - to niespecjalnie...

37°C
25-02-2007, 06:24
jak są to promienniki podczerwieni - to jak najbardziej

Każde grzejniki emitują podczerwień czyli promieniowanie cieplne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwień

37°C
25-02-2007, 06:32
Czy, Waszym zdaniem, ekrany ze styropianu powlekanego folią aluminiową, umieszczane na ścianie za grzejnikami, mają sens?

Umieściłem taki ekran za ogromnymi piecami kaflowymi, bo niby dlaczego mam ogrzewać sąsiada?
Efekt przerósł moje oczekiwania!
Za piecami mam przewody kominowe, które chyba dość mocno schładzały ścianę za piecem (ostatnie piętro kamienicy).
Obecnie wyczuwam wyraźną poprawę w efektywności nagrzewania pokojów.
Następuje po prostu szybciej!

Dodatkowo zyskałem na estetyce, gdyż za piecem trudno było utrzymać czystość od kurzu, gromadzącego się na ścianach. Teraz, gdy położona jest gładka tafla z aluminium, kurz nie ma na czym zbierać się.

pzdrwm

beton44
25-02-2007, 06:38
hmmmmm rozmawiamy tu o grzejnikach, nie o teoriach promieniowania elektromagnetycznego, rozwijając temat dalej w tą stronę doszlibyśmy pewnie do ekranów zażarówkowych...

przykładowy promiennik podczerwieni:

http://www.aquaszut.pl/foto/7747.jpg


tak w potocznym, nie naukowym czysto jeno technicznym
i użytkowym znaczeniu, promienniki podczerwieni to takie ogrzewacze, które zdecydowaną większość energii wypromieniowują w formie fali elektromagnetycznej w tym właśnie paśmie "podczerwieni"...

[/url]

beton44
25-02-2007, 06:42
37 stopni napisał:
Umieściłem taki ekran za ogromnymi piecami kaflowymi, bo niby dlaczego mam ogrzewać sąsiada?
Efekt przerósł moje oczekiwania!


hmmmm ciekawe dlaczego nie całą ścianę oblepiłeś styropianem????

było by to bardziej konsekwentne?????

wtedy byś na pewno nie ogrzewał sąsiada...


a tak dla mojej ciekawości mógłbyś bliżej podać co
to był za efekt, bo na razie tylko wiem że przerósł
Twoje oczekiwania....

boguslaw
25-02-2007, 08:15
Jeśli jest to ostatnie piętro kamienicy to z pewnością w ścianie za kominem biegnie więcej kanałów. Poprzez bardzo mocne promieniowanie i konwekcję
(1 ściana pieca to jego okołp 25% procent powierzchni grzewczej) + komin konwekcyjny pomiedzy ścianą a piecem - to ściana jest ogrzewana najmocniej.

Na głębokości pół cegły w ścianie znajdują się kanały kominowe - wentylacyjne i grzewcze. Przez te pół cegły ciepło łatwo przenika i fiuuu..... do góry do Szefa.
Ekrany ten proces przerywają i powodują, że odbite ciepło promieniowania
na powrót ogrzewa piec i fiuuu..... na pokój.

bwojtek
25-02-2007, 08:31
Podejdźmy do sprawy fizycznie:
Współczynnik przenikania ciepła "U" wyraża się jednostką W/m2K czyli mówiąc obrazowo ilość strat ciepła na przegrodzie zależy między innymi od "delta t" czyli różnicy temperatur. Skoro zaizolujemy ścianę za grzejnikiem to tym samym zmniejszymy jej nagrzewanie od źródła ciepła czyli zmniejszymy różnicę temperatur a co za tym idzie zmniejszą się straty ciepła.

beton44
25-02-2007, 08:34
Skoro zaizolujemy ścianę za grzejnikiem


podejdźmy do sprawy mikrobiologicznie :o

hmmmm wydawało mi się że koncepcje ocieplania ścian zewnętrznych od środka

zostały już tutaj dawno spuszczone na śmietnik historii

/ grzejniki jakoś tak zazwyczaj bywają pod oknami czyli chcecie ocieplać ściany zewnętrzne od środka????/

bwojtek
25-02-2007, 08:40
hmmmm wydawało mi się że koncepcje ocieplania ścian zewnętrznych od środka

zostały już tutaj dawno spuszczone na śmietnik historii

Jeżeli nie odróżniasz "koncepcji ocieplania ścian zewnętrznych od środka" od miejscowego zwiększenia izolacyjności ścian za grzejnikiem to ciężko będzie z tobą dyskutować.

boguslaw
25-02-2007, 08:44
Mówimy o ociepleniu czy też o ekranie zagrzejnikowym.
No to daj tam na przykład po prostu zwykłe szklane lustro lub wypolerowaną blachę jak w kominkach. Z tym, że rozgrzana blacha będzie oddawała ciepło ścianie jeszcze poprzez przewodzenie

W ekranach zagrzejnikowych chodzi przede wszystkim o efekt odbijania promieniowania a nie o termoizolację.

beton44
25-02-2007, 08:45
Jeżeli nie odróżniasz "koncepcji ocieplania ścian zewnętrznych od środka" od miejscowego zwiększenia izolacyjności ścian za grzejnikiem


hmmmmmm

czyli "zwiększenie izolacyjności ścian za grzejnikiem"

NIE JEST niby ociepleniem od środka :wink: \

ojejku

bwojtek
25-02-2007, 08:53
Rozumiem, że tak samo negujesz zasadność zakładania ocieplenia na rury CO i CWU od struny ściany zewnętrznej. Konsekwentnie także błędem jest wstawienie wełny mineralnej za kominek jeżeli jest na ścianie zewnętrznej.

To już kolejny wątek w którym rzucasz pewne teksty nie popierając ich argumentacją...

beton44
25-02-2007, 08:58
ozumiem, że tak samo negujesz zasadność zakładania ocieplenia na rury CO i CWU od struny ściany zewnętrznej. Konsekwentnie także błędem jest wstawienie wełny mineralnej za kominek jeżeli jest na ścianie zewnętrznej.

To już kolejny wątek w którym rzucasz pewne teksty nie popierając ich argumentacją...

hmmmmm

już pomijając wymyślone przez ciebie w moim imieniu niby-moje poglądy /z ociepleniem rur/ -


Twoje argumenty zacytuję :-?


Jeżeli nie odróżniasz "koncepcji ocieplania ścian zewnętrznych od środka" od miejscowego zwiększenia izolacyjności ścian za grzejnikiem to ciężko będzie z tobą dyskutować.


To już kolejny wątek w którym rzucasz pewne teksty nie popierając ich argumentacją...

jakoś mi się wydaje że twoje argumenty to atak osobisty na mnie,
radzę zaznajomić się z regulaminem forum

http://forum.muratordom.pl/regulamin.htm

boguslaw
25-02-2007, 09:00
W ekranach zagrzejnikowych chodzi przede wszystkim o efekt odbijania promieniowania a nie o termoizolację.

beton44
25-02-2007, 09:03
W ekranach zagrzejnikowych chodzi przede wszystkim o efekt odbijania promieniowania a nie o termoizolację.


hmmmmm a jaki % ciepła oddaje grzejnik konwektorowy /czyli każdy w instalacji CO/ przez promieniowanie - pomijalny :o


grzejnik to nie żarówka "grzewcza" emitująca głównie podczerwień...

beton44
25-02-2007, 09:05
PRZEPRASZAM

przez chwilę nie będę mógł odpierać ataków


biorę pałę i jadę na spotkanie z ekologami w dolinie Rozpudy

bwojtek
25-02-2007, 09:07
hmmmmm a jaki % ciepła oddaje grzejnik konwektorowy /czyli każdy w instalacji CO/ przez promieniowanie - pomijalny
Nie wiem czy to pomijalna ilość. Skoro tak to jak wytłumaczysz fakt, że ściana za grzejnikiem robi się szybko ciepła?

A kto cię tu atakuje? Słyszałeś kiedyś o dyskusji, rozmowie, wymianie poglądów, argumentów itp? To nie są synonimy słowa atak...

bwojtek
25-02-2007, 09:13
Żeby nie tylko gdybać pogooglałem i mam cytat:

Nowoczesność - w porównaniu do innych rodzajów grzejników c.o. ok. 80% ciepła oddają poprzez konwekcję.
Czyli na pozostałe 2 formy przekazywania energii cieplnej pozostaje aż 20%. Zakładając, że przewodzenie ma tu stanowczą mniejszość nie nazwałbym w tym przypadku ciepła wypromieniowanego wartością pomijalną...

Jeszcze dodam to:
http://klub.chip.pl/owcu/Centralne_ogrzewanie/Grzejniki/body_grzejniki.html

boguslaw
25-02-2007, 09:39
Nie mówimy o czystych konwektorach, w których element grzejny nie styka się z obudową lecz o grzejnikach, ktore grzeją całą

Zależy od temperatury grzania i od konstrukcji grzejnika.
Przeciętnie 60% to konwekcja 40% promieniowanie.

bwojtek
25-02-2007, 09:50
Podałem przykład 80/20% jako wyjątkowo duży udział konwekcji! A i tak zostało aż 20%....

beton44
25-02-2007, 18:00
a ja pogoglałem

i znalazłem grzejnik konwertorowy 100% /to akurat niemożliwe/


a zastanowiliście się

że nagrzana ściana za grzejnikiem

to przecież nie jest żadna strata - tylko ogrzanie budynku ??????

gosciu01
25-02-2007, 18:38
Rozważmy to zgodnie z prawami fizyki,

Autor nic nie napisał o konstrukcji ścian, ale jeśli przyjmiemy wartości o ogólnie stosowanych parametrach wyniki będą następujące.

Założenie :
Ściana z cegły, siliki lub tp. o grubości 30 cm,
Ocieplenie zewnętrze styropianem 10 cm,
Oczywiście tynki ; zewnętrzny i wewnętrzny,
U-ściany wynosi 0,30 W/m2*K,

Jeśli dołożymy ekran o grubości 1 cm to U-ściany wyniesie 0,28 W/m2*K,

Zysk 0,02 W/m2*K

Załóżmy, że grzejnik ma powierzchnię 2x0,5 = 1 m2
I płynie w nim woda o temp. 55C.
Średnia sezonu grzewczego to 0C,
A sezon grzewczy trwa 5000 godzin

Po przemnożeniu danych Q = 0,02 * 55 * 5000 = 5500 W = 5,5 kW
Załóżmy dalej, że ogrzewamy gazem sieciowym GZ-50,
Którego cena wynosi 1,5 zł/m3, a 1 m3 = 9 kW.

Czyli nasz zysk to 92 grosze na 1 sezon grzewczy na 1 kaloryfer.

Oszczędności związane z odbiciem energii możemy pominąć.
Sprawna żarówka promieniuje 12-15% energii, pozostałe to ciepło.
A panują tam inne warunki, gdzie grzejnikowi daleko do nich.

Jeśli w założeniach konstrukcji ściany ( autor jej nie podał ) pomyliłem się w obliczeniach o 30% oraz w kosztach medium ogrzewania o kolejne 20%,
To mówimy o oszczędnościach rzędu 0,6-1,3 zł rocznie.

Czy warto ?
Każdy niech sam oceni.

bwojtek
25-02-2007, 18:50
gosciu01
Zyski finansowe to jedno a efekt odczuwalny to inna inszość. Ja w ramach eksperymentu założyłem ekran w "nazimniejszym" pokoju i stanowczo (subiektywne wrażenie) poprawił się czas jego nagrzewania. Wg mnie wynika to z przekazywania prawie całej energii od samego początku do pomieszczenia a nie na ogrzewanie zimniej ściany.

Oszczędności związane z odbiciem energii możemy pominąć.
Hm... 20 do 40% energii wypromieniowanej to ilość pomijalna???

Zbigniew Rudnicki
25-02-2007, 18:54
Te ekrany mają sens w przypadku grzejników żeliwnych (starego typu), które grzeją jednakowo na obie strony.
Grzejniki blaszane, cienkie (n.p Purmo) oddają ciepło głównie do wnętrza pomieszczenia.
Kto ma - niech sprawdzi, wkładając ręke za grzejnik.

bwojtek
25-02-2007, 18:56
Sorka... To znaczy, że są grzejniki "lewe i prawe"??? Wątpię a nawet zaprzeczam. To co napisałeś świadczy raczej o tym jak duże straty energii są od strony ściany.

gosciu01
25-02-2007, 19:13
gosciu01
Zyski finansowe to jedno a efekt odczuwalny to inna inszość. Ja w ramach eksperymentu założyłem ekran w "nazimniejszym" pokoju i stanowczo (subiektywne wrażenie) poprawił się czas jego nagrzewania. Wg mnie wynika to z przekazywania prawie całej energii od samego początku do pomieszczenia a nie na ogrzewanie zimniej ściany.

Oszczędności związane z odbiciem energii możemy pominąć.
Hm... 20 do 40% energii wypromieniowanej to ilość pomijalna???

ależ oczywicie !
akumulacja ściany, tu pracuje, ale energia nie znika.

...20-40% - zależy jakim grzejnikiem grzejesz i o jakiej temperaturze,
w znacznej większości typowych grzejnikach konwekcyjnych typu np. Purmo raczej to niemożliwe.
w moich wyliczeniach przedstawiłem typowe parametry i koszty, ale i 20-40% ciepła poprzez promieniowanie ewnie też może mieć miejsce.

Dla waszej informacji.
W starym domu, mur z cegły+styropian, kaloryfery żeliwne mam ekrany.
Ale jak już wyżej napisał Zbigniew Rudnicki, w niektórych przypadkach ma to sens, w innych ( prawie ) w ogóle.
Wiele czynników należy wziąć pod uwagę.
Powyżej przedstawiłem parę liczb do rozważenia.

lukol-bis
25-02-2007, 21:26
Nie uwzględniacie Panowie (niektórzy) podstawowej zależności fizycznej, jaka występuje przy przekazywaniu energi cieplnej.
Otóż wielkość tego strumienia energi wydalanej na zewnątrz jest wprost proporcjonalna o różnicy temperatur w relacji powierzchnia wewnętrzna i zewnętrzna ściany. Bardziej przecyzując; w miejscu gdzie ściana wewnętrzna będzie miała powiedzmy 35st. C będzie wiekszy przepływ energii (wieksze straty) niż w pozostałych miejscach, gdzie ściana ma 19st. C. Jest to kwestia poza dyskusją i właśnie ekrany zagrzejnikowe zabezpieczają przed takimi stratami ciepła oraz odbijają do wnętrza część energi cieplnej w postaci promieniowania.
Założenie ekranów zagrzejnikowych jest finansowo małą inwestycją, a przynosi duże oszczedności.
Pozdrawiam

bwojtek
26-02-2007, 19:38
Widzę, że się zgadzamy :D