PDA

Zobacz pełną wersję : Teorie niektórych producentów PC ;)



Bigbeat
23-02-2007, 17:30
Zainspirowany treścią wątku o ogrzewaniu podłogowym http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=93584&start=240 postanowiłem przyjrzeć się bliżej informacjom na stonie tej firmy.

I tak, w opisie systemu "Sopel Lodu" (http://www.octopusenergi.eu/pl/technika.htm) można wyczytać, że:

1. "Firma Octopus Energi stosuje w swoich rozwiązaniach wstępne podgrzanie wody zimnej z wodociągu poprzez zamontowanie wymiennika ciepła woda-woda w powrót centralnego ogrzewania. W ten sposób całorocznie pozyskamy gratis ok. 12 stopni, a w okresie letnim poprzez włączenie tylko pompy obiegowej zabierzemy temperaturę pokojową do zbiornika c.w.u. tym samym wychładzamy pomiszczenia."

Pomysł fajny, ale:
- takie podgrzanie CWU nie jest free w okresie korzystania z CO: owszem, odzyskamy część ciepła z wody z obiegu CO na powrocie, ale przecież tą samą wodę trzeba będzie potem ogrzać, dostarczając jej o tyle więcej ciepła, ile jej odebraliśmy (w praktyce - więcej, bo straty spowodują, że sprawność będzie < 100%)
- w lecie natomiast nadmierne wychładzanie grzejników grozi wykraplaniem się na nich wilgoci. Pomysł jest może i niezły (coś a'la klima?), ale wymaga dobrej automatyki z pomiarem temperatury i wilgotności - ciekawe, czy to mają w ofercie.

2. "Pompa ciepła Octopus nie powoduje ubytku ciepła w przyrodzie, pobiera tyle ciepła ile budynek wcześniej stracił i przekazał do otoczenia. Zatem nie może zabraknąć ciepła pobieranego z otoczenia podczas pracy pompy. Pompa ciepła Octopus jest najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego."

Ciekawa teoria. Poproszę o dowód.

3. "Po wyłączeniu się pompy ciepła Octopus obiekt wychładza się. Gdy temperatura obniża się np.0.1 stopnia pompa ciepła Octopus włączy się ponownie po 500 sekundach. Od czasu wyłączenia się do czasu włączenia pompy ciepła Octopus, ciepło z obiektu w ilości X przeszło do powietrza zewnętrznego /przenikanie przez ściany, okna, dach itp./. Po włączeniu się Octopus dostarczy taką samą ilość X ciepła do obiektu z powietrza zewnętrznego, jaką budynek wcześniej stracił. Zatem pompa ciepła Octopus nie powoduje ubytku ciepła w przyrodzie, tylko odbiera z otoczenia taką samą ilość ciepła, którą wcześniej utracił obiekt. W związku z tym nigdy nie może zabraknąć ciepła w czasie pracy pompy ciepła Octopus."

Mam wrażenie, że przy cyklu 500s taka logika jest mocno naciągana. Owszem, w skali dni/tygodni pewnie coś tam się bilansuje, ale w takim przypadku ciepło "utracone" przez dom przechodzi do otoczenia jako całości (woda, ziemia, powietrze), a nie tylko do powietrza, jak uparcie sugerowane jest w tekście.

4. "Zainstalowane na zewnątrz radiatory pompy ciepła Octopus, w których znajduje się gaz chłodniczy R-290 pozwalają na pobieranie ciepła z otoczenia aż do chwili, gdy na radiatorze wystąpi temperatura -43 stopnie. Stan ten może wystąpić przy temperaturze zewnętrznej ok. -30 stopni."

A czy sprawność pompy ze względu na dT -> 0 nie będzie także bliska 0 ? (a w zasadzie ujemna, bo pompa przecież pobiera moc elektryczną)

No i w opisie "Inteligentnego ogrzewania podłogowego" (http://www.octopusenergi.eu/pl/oferta2.htm):

1. "Rurkę promieniującą można umieszczać pod gotową posadzką betonową lub bezpośrednio na podłożu piaszczystym mocując do zbrojenia betonu lub umieszczając luźno pod zbrojeniem. Można także wkładać do wyfrezowanych rowków (szczelin) w betonie. Praktycznym jest sposób przekładania rurki promieniującej pasami płyty gipsowej jako utrzymywacza odległości, następnie powierzchnię posadzki wyrównuje się elestyczną masą samopoziomującą do ogrzewania podłogowego."

Kurczę, czy mi się tylko wydaje, czy umieszczanie płyt gk w wylewce to fatalny pomysł?

I jeszcze w FAQ:

1. "Jeden z dostawców stara się wyjść naprzeciw temu pytaniu twierdząc, że stosuje li tylko glikol "przyjazny środowisku". Miejmy nadzieję, że ma na myśli Svedol lub inną mniej szkodliwą mieszankę spirytusową, np. glikol propylenowy (dodawany czasem do wina)."

Glikol propylenowy jest "mniej szkodliwą mieszanką spirytusową"?

I duuużo, dużo innych ciekawostek ;)
Po przeczytaniu tego wszystkiego już wiem, że nigdy nic od nich nie kupię.

Ciekawe, jak to wygląda na stronach innych producentów?

romwis
23-02-2007, 18:05
Zaintrygowany dorzucam jeszcze jedną perełkę z tej strony:

"Ochrona Środowiska
1. Dotychczas znane nam pompy ciepła pobierające ciepło ze środowiska wodnego prowadzą do ochładzania wód podziemnych lub powierzchniowych. Dodatkowo zrzut wody, z której odbierane jest ciepło powoduje, że woda po przejściu przez pompę ciepła jest odpadem technologicznym w rozumieniu prawa. W kraju takim jak Szwecja montaż takiej pompy odbywa się pod kontrolą urzędnika ochrony środowiska uwzględniając sposób i miejsce zrzutu wody.
2. Na początku dwudziestego wieku Mats Backström zbadał, że 1m2 gruntu może oddać 5,7 W energii cieplnej pozyskiwanej przez 10 godzin, 0,56 W przy pozyskiwaniu przez 1000 godzin, 0,33 W przy pobieraniu w ciągu 3000 godzin i wreszcie 0,23 W energii cieplnej przy pobieraniu przez 6000 godzin /250 dni/. Stąd wniosek, że pobieranie ciepła z ziemi przez 250 dni w roku w stosunku 10 godzin powoduje spadek pozyskiwania ciepła z gruntu o 2478 %.W związku z tym pompy ciepła pobierające ciepło z gruntu ochładzają go, co powoduje degradację środowiska.
3. Pompa ciepła Octopus nie powoduje ubytku ciepła w przyrodzie, pobiera tyle ciepła ile budynek wcześniej stracił i przekazał do otoczenia. Zatem nie może zabraknąć ciepła pobieranego z otoczenia podczas pracy pompy. Pompa ciepła Octopus jest najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego."

Jak widać można wszystko pisać, mylić jednostki, podstawiać autorytety byleby udowodnić główną tezę: pompa powietrzna jest cacy - inne są be. Kupujecie tylko nasze PC!
A swoją drogą w jednym z ostatnich numerów Muratora było opisane zmaganie się inwestora z taką pompą powietrzną. Maksymalna temp. w domu nie przekroczyła 15*C a ośka licznika energii wirowała jak śmigło helikoptera!!

pzdr.
-romwis

1950
23-02-2007, 18:27
pisałem przecież, że miałem z nimi kontakt telefoniczny i cała rozmowa to ble, ble, ble, :roll:

romwis
24-02-2007, 18:45
1950-jakoś nie widzę?!
pzdr.
-romwis

fotograf
24-02-2007, 18:59
3. Pompa ciepła Octopus nie powoduje ubytku ciepła w przyrodzie, pobiera tyle ciepła ile budynek wcześniej stracił i przekazał do otoczenia.

warto mieć sąsiada, który pali w kominku i otwiera okna ;) wtedy nawet bilans mamy mocno dodatni ;)))) acha - wody z wanny nie wolno spuszczać do kanalizacji tylko trzeba nią polać pompe

plamiak
24-02-2007, 19:03
Octopus Szczecin - czy to nie o nich pisali kiedyś w Muratorze? Opisana tam instalacja to była totalna porażka za ciężkie pieniądze. Nie mam pod ręką tego numeru, ale poszukam.

1950
24-02-2007, 20:40
1950-jakoś nie widzę?!
pzdr.
-romwishttp://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=93584&postdays=0&postorder=asc&start=180

pi0tr
24-02-2007, 22:26
[quote="romwis"]Zaintrygowany dorzucam jeszcze jedną perełkę z tej strony:

"Ochrona Środowiska
Stąd wniosek, że pobieranie ciepła z ziemi przez 250 dni w roku w stosunku 10 godzin powoduje spadek pozyskiwania ciepła z gruntu o 2478 %.W związku z tym pompy ciepła pobierające ciepło z gruntu ochładzają go, co powoduje degradację środowiska.


ktoś mi wyjaśni te 2478% bo mnie to intryguje. Myślałem do tej pory że mając np 100 litrów paliwa jak zużyję 99 % zostanie mi 1 litr. A ile mi zostanie jak zużyje 2478%...........

sSiwy12
24-02-2007, 22:31
O obu firmach SPRZEDAJĄCYCH Sople Lodu jest "głosno" na tym forum od dawna. Pomijając inne wpadki, to najlepszym numerem jest fakt, że w ofercie opisują zupełnie inne PC niż sprzedają. :lol: A róznica jest bardzo istotna, bo sprzedaja pompy "przerobione" 8) Taka zagadka. Co przerobiono i dlaczego?

irtad
25-02-2007, 10:29
Rozmawiałem z Octopusem kiedyś na budmie , bodajże 2006 rok. Wielkie nieporozumienie.