PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a pozwolenie ?



slawek_wlkp
23-02-2007, 21:43
W ostatnim muratorze (2/2007) w dziale trudne wybory:
"Kocioł gazowy czy pompa ciepła? " jest informacja o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę kolektora gruntowego ...

cytat:

"Jeśli pompa ma czerpać ciepło z gruntu, należy się postarać o pozwolenie na budową wymiennika gruntowego. Najlepiej uwzglednić go w projekcie domu - wtedy otrzyma się pozwolenie na budowę domu wraz z pompą ciepła i wymiennikiem ułożonym w ziemi."

W związku z powyższym mam pytanie: czy ktoś z szanownych forumowiczów instalował w ostatnim czasie PC z kolektorem gruntowym i musiał załatwiać jakieś pozwolenia na kolektor albo coś więcej słyszał.

NJerzy
23-02-2007, 22:09
Najlepiej załatw sobie "pozwolenie na brak pozwolenia" :-)

K74
24-02-2007, 12:30
Pierwsze słyszę o pozwoleniu na kolektor gruntowy poziomy. Jeżeli dolne źródło ma być pionowe, to pozwolenie jest wymagane dla odwiertów powyżej 30 m głębokości (ale to nie jest pozwolenie budowlane).
Był gdzieś na forum opisywany problem z dolnym źródłem w postaci studni. Chodził o to, że jakiś urzędniczyna zupełnie bezpodstawnie wymagał pozwolenia wodno-prawnego, bo uznał to za użytkowe korzystanie z wód. Ale w końcu się z tego wycofał, bo wykorzystanie wody w tym przypadku nie przekracza dozwolonych ustawowo norm.

slawek_wlkp
24-02-2007, 13:36
Ja też byłem przekonany, że nie potrzeba pozwolenia na kolektor poziomy ...
ale ten art. w muratorze trochę mi namieszał. Pewnie pytanie było na wyrost ale wolę mieć pewność niz później przykre niespodzianki.

Pońko M.
24-02-2007, 15:20
Zerknę do prawa budowlanego, ale jeśli nie było ostatnio jakiś zmian to jest to rada piszącego na wyrost, w myśl zasady "na wszelki wypadek". Otóż nasze prawo budowlane na słowa "pompa ciepła" nie robi nawet "wielkich oczu" :lol: Wielkie oczy to robią chociaż w urzędzie :) Stąd dla "świętego spokoju", aby nie mieć problemu, urzędnicy wołają "POZWOLENIE"! Otóż nie POZWOLENIE tylko ZGŁOSZENIE jak już, według mnie. Różnica ogromna. Oczywiście wszystkiemu winne prawo, które dotąd nie zauważyło, że istnieją pompy ciepła. Z drugiej strony nie dziwię się więc, że urzędnicy dostają bólu głowy czasami. Jak by nie było sądzę, że przy obecnym stanie prawnym nikt nir jest w stanie z 100% pewnością powiedzieć, że na kolektor poziomy lub spiralny konieczne jest pozwolenie na budowę.
Pozdrawiam

slawek_wlkp
25-02-2007, 14:39
Dzięki Pońko M.

Jaki widać niestety , w najbliższym czasie nie zanosi się na uproszczenie prawa jak i prawa budowlanego lub choćby na jego doprecyzowanie tak aby nie było jego dowolnej interpretacyjności.