PDA

Zobacz pełną wersję : otwory nawiewowe w ścianach zewnętrznych



JACKIE P
23-02-2007, 22:46
wg projektu muratora D53 spokojny" zrobiłem otwory nawiewowe w ścianach zewnętrznych. Zgodnie z projektem otwory te mają średnicę fi 150mm. W sumie są to 3 otwory - dwa od wschodniej strony /jeden na dole i jeden na górze/ oraz jeden od południa w pomieszczeniu gospodarczym. Zaznaczam, że chata jest dobrze wyizolowana i szczelna. Czy przez te otwory nie ma dużych strat ciepła? Czuć zimny nadmuch. Czy to nie wpływa na zużycie gazu? Czy je zatkać , czy mimo wszystko przez całą dobę zostawić otwarte?

Rom-Kon
24-02-2007, 13:03
Wentylacja dawniej pomijana ( dawniej w obliczeniach uwzględniano nieszczelności okien drewnianych :P ) teraz w dobie szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej jest absolutnie konieczna. Mozesz wszystkie dziury pozalepiać ale długo tak nie wytrzymasz! Ty i twój dom! A ponadto a raczej przede wszystkim wentylacja wpływa również na bezpieczeństwo (gaz, kominek, kotły CO itp). Na wentylacje są przepisy i trzeba je respektować! No chyba że w projekcie było miejsce na kotłownię a jej tam nie ma to nie potrzebne są "dziury" w ścianach A co do kosztu ucieczki ciepła... na etapie budowy można było zaprojektować wentylację z odzyskiem ciepła. A tak swoją drogą... więcej ciepła tracisz przez okna... ale chyba nie myślisz ich "zalepiać i styropianić" :lol: To są normalne koszty użytkowania wszystkiego nie tylko domu! :wink:

Natalia Stanko
25-02-2007, 16:39
Ja też w sprawie wentylacj. Mam zaprojektowana grawitacyjną w domku parterowym. W projekcie w kazdym pokoju ( oprócz kuchni i łazienki) mam kratkę wentylacyjną. Moj kierbud powiedziała - po co? Tylko w hotelu każdy pokoj ma swoją wentylację, to jest b. drogie rozwiazanie. Wystarczy 2 kanały w kuchni, w łazience i garderobie po jednym, czyli łącznie 4 kanały wentylacyjne.
1. CZY TO DOBRE ROZWIAZANIE?
2. CZY MUSZE W OKNACH MONTOWAć NAWIEWNIKI JESLI JEDNAK ZDECYDUJE SIE NA KANALY WENTYLACYJNE?

A na koniec pewnie przygłupie pytanie - kto rozprowadza rury wentylacyjne - murarz gdzy muruje czy firma zajmująca się wentylacją mechaniczną i grawitacyjną?

Dzieki za wszystkie porady...

Rom-Kon
25-02-2007, 18:18
Wentylacja- oprócz poprawy "klimatu" ma zadanie usuwać nadmiar wilgoci z pomieszczeń. W zbyt szczelnych pomieszczeniach wilgoć może rosić na szybach (widoczne) i wnikać w mury pogarszając ich współczynnik przenikalności cieplnej. W nowych budynkach dobrze jest zastosować wentylację mechaniczną - grawitacyjna słabo działa ze względu na szczelność budynku. Kratką wentylacyjną potrafi zasysać powietrze z zewnątrz. Szanowna Pani poszuka na tym forum wypowiedzi na temat wenytlacji wymuszonej i rekuperatorów. Nie wiem czy jest dobrze oszczędzać na "atmoswerze domowej"... Rekuperator jest to dosyć drogie urządzenie ale w ogólnym koszczie budowy to tylko ułamek... A w kwestii kto to powinien robić? Murarz przygotowuje instalator kończy na przygotowanym gruncie. W domu parterowym z wentylacją nie ma problemu. Przewody prowadzi się na poddaszu. A kierbuda ja bym wysłał na szkolenie albo... na drzewo do braci o podobnym IQ... i pomyśleć że to ja jestem robolem a on (ona?) mózgiem... ehhh porobiło się... Jak znajdę to wkleję linka z tematu wentylacji...

pozdrawiam