PDA

Zobacz pełną wersję : która działka leprsza ta od wschodu czy zachodu?



Amidala
04-06-2003, 09:56
Już sama nie wiem :cry: . Sąsiad ewentualnie zamieniłby się na działkę, ale nie wiem która jest łatwiejsza, jeśli chodzi o dobór projektu. Walory krajobrazowe właściwie takie same.
W tej chwili moja działka jest długa 56m, szeroka 18m. Wjazd może być od południa (główna droga) lub wschodu (droga wewnętrzna). Czyli opcja tarasu od północnego zachodu, i trudny wybór domu na wąską działkę.
Działka sąsiada ma podobne wymiary, a znajduje się po przeciwnej stronie. Wjazd od południa albo zachodu. Do tej działki mogę dokupić 13m szekokości, i będę miała 31m szerokości - od drogi głównej czyli południa. Z długości mogę zrezygnować i zrobić coś na kształt kwadratu - czyli jakieś 31m na 35m.
Ale z tego co czytałam, wydaje mi się że jednak moja działka, mimo że jest długa i stosunkowo wąska, ma lepsze położenie jeśli chodzi o strony świata. A może jestem w błędzie.... :-?
Pomocy!!!!!!!!! nie wiem co robić!!!!!!!!

Żaba
04-06-2003, 10:10
Witaj,
sądze że powinnaś zdecydować się na drugą działkę, z możliwością zmiany jej wymiarów (31m x 35m). W takim przypadku mimo wjazdu z południa będziesz miała większe możliwości w wyborze domu.
W przypadku wąskiej działki (18m) wybór domu jest bardzo ograniczony.

Amidala
04-06-2003, 10:17
A co z kierunkami świata????? Będę "skazana" na taras od północy lub wschdu. Bo od zachodu lub południa równa się taras od drogi :( .

Żaba
04-06-2003, 10:41
To zależy jaki chcesz dom. Jeśli nie będzie zbyt rozłozysty to wystarczy cofnąć dom w głąb działki, a od strony ulicy obsadzić ogrodzenie gęstym zywopłotem. Taras możesz tez mieć od strony zachodniej (dom przesunąć w stronę wschodu), gdzie przez całe popołudnie bedzie słońce.
Podaj więcej szczegółów odnośnie twojego przyszłego domu, to cos znajdziemy

Pzdr
Żaba

magmi
04-06-2003, 11:00
Z pewnością działkę kwadratową o boku ponad 30m znacznie łatwiej jest zabudować niż długą i wąską - praktycznie nie ma ograniczeń w projektach jeśli chodzi o szerokości/długości budynku (oczywiście nie mówimy o rezydencjach :wink: ).
Niestety ustawieni względem stron świata niewiele się poprawia przy takiej zamianie. Popieram Żabę - od ulicy (zwłaszcza małej osiedlowej uliczki) można się skutecznie odgrodzić zielenią - fakt że trochę to potrwa, ale okna pokoju dziennego i taras od wschodu/północy to naprawdę nienajlepszy pomysł. Lato trwa u nas krótko, przez ponad pół roku będzie tam smutno, ciemno i szaro :( - czy warto? Przemawiają przeciwko takiemu ustwieniu również względy praktyczne - duże okna po słonecznej stronie dają wymierne oszczędności na ogrzewaniu, jeśli takie same okna są po stronie północnej, ciepło ucieka tą drogą.
Moja rada: zmieniajcie, jesli tylko możecie, na działkę kwadratową, ale lepiej żeby dom miał pokój dzienny i taras ze słonecznej strony.

Amidala
04-06-2003, 11:22
Szukamy niewielkiego i prostego domku, no i oczywiście taniego w budowie :) !!!!!!!!!
Właściwie SŁOMKA (www.archeton.com.pl) to jest to czego szukamy (wątek piętro niżej to też moje dylematy :-? ).
Chcielibyśmy by nasz domek miał:
- 100-120 m;
- garaż w bryle, zadaszony kawałek tarasu;
- na dole: duzy salon z kominkiem, jadalnia, kuchnia (może być nawet ze spiżarnią :wink: ), łazienka z miejscem na kabinę prysznicową, spore pomieszczenie gospodarcze,
- na górze: dwie sypialnie, niewielki pokoik do pracy, i ładna przestronna łazienka,
- najlepiej nieskąplikowany dwuspadowy dach.
Właściwie wymagania mamy nie wielkie :wink: , ale wybór trudny. :(.
Pozdr.

Darth_Maul
04-06-2003, 12:20
Dołącze się do rozmowy. Magmi radzi, zeby sie zamieniac, na działki. Niby tak, ale ta inna działeczka jest nieco w dole, i przebiega mały strumyczek. Amidala, czyli moja dróga połówka, nie zauważyła tego. Ja raczej nie jestem za zamiana, bo nasza obecna podoba mi sie bardziej. A zeby dokupic te 13m to trzeba mieć jeszcze pieniazek, a moja drukarka sie ostatnio coś psuje :))

Darth_Maul
04-06-2003, 12:21
aha... Witaj Magmi... dawno sie nie słyszelismy, ale kupe roboty mam w fabryce i nie mam czasu forumować :(

Amidala
04-06-2003, 12:27
jaki tam strumyczek :x
to raczej coś jakby rowek
Może nie jest super równa ta działka sąsiada, ale przecież w trakcie budowy cała działka jest zrójnowana. A dopiero potem się zajmuje urządzaniem ogrodu (czytaj równaniem terenu). :)
Czy nie mam racji???????

Darth_Maul
04-06-2003, 12:27
Kiedys poprosiłem administratora forum o umieszczenie rysunku działki, a własciwie działek , ale chyba mnie nie lubi bo nie dodał. Ta byłoby łatwiej dyskutować . Ale cóz. Nie ma rysunku :((. Ale zawsze mozna pojechać w jakaś sobote i popatrzeć.

Darth_Maul
04-06-2003, 12:30
Kizio masz racje, ale ja juz ci mówiłem, ze tam moze byc wyższy poziom wód gruntowych. Nawet niech bedzie wyzszy o 15 cm, to juz dużo :evil:

magmi
04-06-2003, 12:43
Cóż, działek idealnych chyba nie ma (albo są, ale kosztują fortunę :( ). Nasza działka ma wjazd od północnego zachodu (ze wskazaniem na zachód), więc wybraliśmy projekt z tarasem na południowo-wschodnim narożniku. Dom dosuniemy maksymalnie do północnego boku działki, a taras wysuniemy w bok (na południowy zachód), żeby mieć na jego części słoneczko również popołudniu. Jak widać, też nie jest to idealny układ, ale znaleźliśmy "swoje" rozwiązanie. :D
Osobiście mam "uczulenie" na zbyt bliskie sąsiedztwo - moi rodzice przez wiele lat mieli obok domu ogródek szerokości 4m , potem płot, następne 4m i dom sąsiadów - koszmar, zero intymności! Dlatego, jeśli zostaniecie przy swojej wąskiej działce z wjazdem od wschodu (o ile pamiętam, w takim układzie ona jest nie tyle "wąska", co "płytka"), gorąco namawiałabym Was na taras z boku. Lepiej z tego południowego, ale rozumiem też obiekcje Amidali odnośnie tarasu od strony ulicy...
Decyzja i tak będzie Wasza.

Amidala
04-06-2003, 14:34
Magmi, dzięki za słowa otuchy i zrozumienia :) . Ta zamiana działek - to świeża myśl, która zaproponowali bardzo mili sąsiedzi - którzy bardzo chcą byśmy byli sąsiadami przez tzw. płot - bo póki co jesteśmy, ale po przekątnej.
Właściwie taras z boku - to rzecz postanowiona (o ile nie zamienimy się na działki :wink: ).
W swoim wątku - tym wcześniejszym, gdzie bardzo mi pomogłaś :D , napisałam właśnie o domku SŁOMKA z archetonu (ale się powtarzam :oops: , ale chcę wybrac jak najlepiej :( ). Tam jest salon południowo-zachodni, a taras częściowo na zachód, ale i na północ :( . Póki co to rozwiązanie jest najbliższe mojemu (naszemu) wyobrarzeniu o domu i działce. Bo będzie tak: 12 m od drogi (głównej), potem dom (też jakieś 12-14m), i zostaje mi jeszcze miejszce na ogród jakieś 30m dł, 18m szer.
Bardzo podoba mi się Twoja strona o domku, działce i projekcie :D . Pzdr.

magmi
04-06-2003, 14:51
Dzięki. Postaram się wrzucić tam trochę zdjęć w najbliższym czasie.

Jesli chodzi o Słomkę, chętnie bym ją obejrzała, ale nie mogę: oprogramowanie używane przez Archeton "kłóci się" z moim komputerkiem i nie widzę rzutów :( . Muszę poczekać do soboty, aż wróci mój mąż ze swoim wiernym laptopem :wink: , to zajrzę i się wypowiem....

Amidala
04-06-2003, 15:04
W takim razie poczekam cierpliwie do soboty :( . Chętnie też pochwaliłabym się naszą działeczką, która sprawia nam tyle kłopotów :wink: . Pewnie zdjęcia i tak nie oddają tego co widzą oczy i serce czuje... chyba musze się uśmiechnąć do DM, on lepiej się na tym zna, i może gdzieś zamieściłby jakieś zdjęcia. Pzdr.

Amidala
09-06-2003, 11:21
Magmi, może znalazłaś małą chwilkę, mimo tak upalnego weekendu :D , i udało Ci się obejrzeć Słomkę. Liczę na Twoje komentarze... :) (DM też :) ). Pzdr.

magmi
09-06-2003, 11:50
Amidalo, przyznaję szczerze że jeszcze nie zajrzałam do Słomki :oops: , bo nie dotykałam przez weekend komputera - cieszyłam się słoneczkiem 8) tudzież odzyskanym mężem :D. Ale dziś zajrzę na 100% (obiecuję!) i jutro odpowiem... Pozdrawiam :)

Amidala
09-06-2003, 12:06
tak tylko się przypominam :oops:
Cieszę się, że odzyskałaś męża. Już go nie wypuszczaj :wink: . Rozumiem doskonale - nas też czekają liczne rozłąki, bo DM cały czerwiec i lipiec będzie na wyjazdach :cry: . Pozdr.

magmi
09-06-2003, 21:31
Pooglądałam sobie Słomkę.

Co mi się podoba:
-prostota bryły (proste jest ładne :) )
-układ parteru, rozmiary poszczegónych pomieszczeń
-dobre wykorzystanie poddasza (mało korytarza, przestronna łazienka, ustawne pokoje przyzwoitej wielkości)
-zadaszone wejście i taras
-bezpieczne schody

Co budzi moje wątpliwości:
- wyniesienie budynku o prawie pół metra ponad teren (osobiście wolę domy z podłogą na poziomie gruntu albo podniesioną o 1-2 stopnie - więcej stopni tworzy barierę między domem i ogrodem)
- wynikające z tego wyniesienia schodki w holu
- kopertowy dach garażu udziwniający prostą bryłę

Jeszcze można się czepiać :wink: braku spiżarni czy prysznica na parterze, ale to zależy od tego czy Wam na tym akurat zależy.

Amidalo, muszę to powiedzieć, choć wiem, że nie będzie to po Twojej myśli: ten zgrabny domek zdecydowanie wymaga ustawienia na Waszej działce pokojem dziennym od południa. Inaczej po prostu będzie w nim ciemnica (i zimnica od jesieni do wiosny...) Balkon na górze - to samo. Ta elewacja została pomyślana jako południowa, robienie z niej elewacji północnej mija się z celem...

To tyle moich przemyśleń - pozdrawiam :D

Amidala
10-06-2003, 08:49
Och, wielkie dzięki Magmi za ocenę :D . Co bardziej mnie "cieszy", Twoje wątpliwości niemal idealnie pokrywają się z moimi :D .
- o tych schodkach rozmawiałam już z zaprzyjaźnionym inspektorem nadzoru, tez mu się nie podobają - no i zgadzam się, że coś z tym trzeba zrobić;
- jeśli chodzi o prysznic, to myślimy żeby zrobic małą wnękę na kabinę, kosztem zmniejszenia nieco kotłowni;
- wiem, że nie ma spiżarni :( , i na to nie mam pomysłu :( ;
- troszkę martwi mnie, czy ta kuchnia nie jest zbyt mała?;
- a gdyby tak dodać jeszcze jedno okno w salonie, na tej ścianie co garaż (jeśli byłby na południowej ścianie);

Ciągle jeszcze mam nadzieję, że da się znaleźć projekt żeby taras był z tyłu domku :-? .
Ale może przekonam się, ze od frontu nie będzie tak źle.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.