PDA

Zobacz pełną wersję : Dziennik Zefiryna



zefiryn
24-02-2007, 19:35
Prapoczątki to było poszukiwanie działki i to chyba było najtrudniejsze (zobaczcie cechy idealnej działki) bo jak przeglądam zdjęcia które zrobiłem każdej oglądanej działce to zaczęło się 11.11.2004 w Bolechowicach , w międzyczasie odwiedziłem 19 rożnych miejscowości no i ....wróciłem w końcu z powrotem do Bolechowic. Wystarczyła karteczka na przystanku : kupię działkę i zadziałało. We wrześniu 2006 kupiłem działkę - to był kompromis bo nie jest to idealna działka ale to był ostatni dzwonek (ceny !). Dla tych co kupują kilka cech idealnej działki :

- działka musi być budowlana (żadna rolna lub że może da się ją przekształcić - mówię wam jeśli chcecie szybko zbudować - TYLKO budowlana czyli z Planem Zagospodarowania lub z WZiZT, jeśli tego nie ma to należy w gminie poprosić o pisemne zapewnienie że dostaniecie WZiZT lub trwają prace na Planem) W Krakowie na WZiZT czeka się 1 rok, na pozwolenie budowlane drugi rok !! więc jeśli macie czas a działka jest warta ryzyka .....
- kształtna nie za wąska minimum szerokości to 22m. (dom średnio 10m garaż 4 to już 14 m dodatkowo 4 m odstępu z każdej strony domu - więc 14 + 8 = 22) jeśli budujecie bliźniaka to jeden odstęp odpada jeśli chcecie auto w mieszkaniu (projekty domu z garażem w jednej bryle) to dom może być węższy lub jeśli garaż pod budynkiem (ale to podraża koszty budowy) zaś jeśli szukacie działki w mieście to oczywiście 22m to marzenie :-)
- płaska (spadek BARDZO podraża kosz fundamentów)
- z wjazdem od Pn ( tak żebyście ogród mieli od południa) - takie są typowe projekty - zakładają wejście od PN
- przy asfalcie (żadne szutry czy nie daj Boże służebności) bo kto Wam to odśnieży im dalej od asfaltu tym trudniej wyjechać w zimie lub przy opadach a jak służebność to co jak pokłócicie sie z sąsiadem
- stabilna gruntowo (żadne mokradła, itd)
- dostępny gaz i woda ( bo tu za każdy mb płacicie , prąd jest za darmo ale też ma być w zasięgu)
- mili sąsiedzi (kto wam pozwoli przekopać ogródek żeby dostać się do wody czy gazu ??)
- brak istniejących uciążliwości (autostrada, przemysł, ubojnia czy inne 'spokojne' rzemiosło lub też planowanych niespodzianek - sprawdzić plan zagospodarowania lub też a jeśli go nie ma to to może są przynajmniej jego założenia i kierunki rozwoju.
- ogrodzona
- dostęp do komunikacji (np. przystanek MPK)
- jak daleko do kiosku po gazety (przejdźcie się to zobaczycie)
- najlepiej ze starodrzewem :-) ale po bokach bo jak tam gdzie dom to Wam nie pozwolą wyciąć.
- niezbyt droga ( lecz pamiętajcie moje słowa żadna działka spełniająca te kryteria nie jest za droga !, ponieważ myślałem na odwrót straciłem piękną działkę - kupił ten komu nie była za droga)

Uff czegoś zapomniałem ? aha takich działek NIE MA ! :-)

zefiryn
24-02-2007, 19:48
Teraz wrzucę tu tabelkę którą tworzę od początku czyli od zakupu działki. Zorientujecie się w kosztach kredytu, notarialnych i terminach.


DATA Towar/usługa Cena
- 7 maj 06 Wniosek o wypis wypis i wyrys z planu zagosp. (nie kupujcie działki bez sprawdzenia planu) 31,00 zł
- 25 maj 06 Umowa wstępna notarialna kupna działki - Zadatek 10 - 000,00 zł
- 25 maj 06 1/2 opłat notarialnych 980,00 zł
- 3 cze 06 Wydanie Wypisu i wyrysu z miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
- 16 cze 06 Wycena - Operta szacunkowy działki 427,00 zł
- 14 sie 06 Wniosek o wypis z KW Krzeszowice po podziale geodezyjnym (bo nie chcą wydać decyzji kredytowej) 6,00 zł
- 15 wrz 06 Koszta kredytu: 671,17 zł
( oszacowanie nieruchomośći, ubezpieczenie brakującego wkładu własnego, miesięczna składka za ubezpieczenie kredytu, weksle)
- 25 wrz 06 Końcowa umowa sprzedaży koszta notarialne :
1 opłata sądowa (KW)
2 podatek od czynności cywilno-prawnych
3 taksa notarialna
4 wypisy
RAZEM: 4 504,66 zł
Bank wypłaca kredyt - resztę należności za działkę (100 000 zł)
- 27 paź 06 Odbiór założonej KW z wpisami do hipoteki - nieprawomocnej (poczta) -
- 13 lut 07 Odbiór Księgi Wieczystej - Prawomocna 30,00 zł

zefiryn
24-02-2007, 19:58
Teraz będzie tabelka związana z pozwoleniami i przygotowaniem do budowy aż do złożenia wniosku o pozwolenie. Jeśli jest kreseczka - to znaczy że bez opłat
Ponieważ wielu z Was jest ciekawych jak długo trwają procedury tabelka ta odpowiada na te pytania: są tu daty złożenia wniosków i daty ich odbioru wraz z kosztami.

DATA Towar/usługa Kwota
- 7 maj 06 Wniosek o wypis wypis i wyrys z planu zagosp. 31,00 zł
- 29 maj 06 Wniosek o wypis i wyrys jeszcze raz po podziale działki ale niepotrzebnie ( bo i tak podziału geodezyjnego tam nie będzie) 31,00 zł
wyjaśnienie: działka była w trakcie podziału na dwie
- 13 cze 06 Wydanie Wypisu i wyrysu z miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
- 22 cze 06 Wniosek o opinie odnośnie zabudowy, Wojewódzki Konserwator Zabytków 6,00 zł
- 17 wrz 06 Odbiór opinii konserwatorskiej (poczta) -
- 28 wrz 06 Mapy nie aktualizowane dla mediów - 1:2000, 1:1000
- 28 wrz 06 opł. Skarbowa (ul.Przy Moście) 36,46 zł
- 28 wrz 06 Wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej
- 28 wrz 06 Wniosek o warunki ENION -
- 4 paź 06 Podanie o oświadczenie zarządcy drogi o dostępie do drogi publicznej (Urząd Gminy Zabierzów) 4,50 zł
- 4 paź 06 Wniosek o warunki Zakłąd Gazowniczy -
- 4 paź 06 Pobranie formularzy do wniosku o pozwolenie na budowę + spis niezbędnych dokumentów
- 6 paź 06 Wypis z ewidencji gruntów dla mojej działki
- 6 paź 06 Wypis z ewidencji gruntów dla działek sąsiednich
- 6 paź 06 Wyrys 1:2000
- 6 paź 06 Opłata: 35,40 zł
- 6 paź 06 Znaczek 5,00 zł
- 16 paź 06 Wniosek do geodety o sporządzenie mapki do celów projektowych- p.Andrzej Kaczmarczyk -
- 17 paź 06 Podanie o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej -
- 24 paź 06 Odbiór warunków sieci energetycznej (poczta) -
- 25 paź 06 Odbiór warunków sieci wodociągowej (osobiście) 26,75 zł
- 27 paź 06 Odbiór warunków sieci gazowej (poczta) -
- 27 paź 06 Zakup projektu LK&433 - 1 500,00 zł.
- 30 paż 06 Zlecenie wykonania adaptacji projektu typowego do mojej działki - architekt
- 6 lis 06 Pismo ze starostwa Powiatowego o uzupełnienie podania o wyłączenie z produkcji rolnej - nieprawidłowa mapka ma być 1:500
- 18 lis 06 Ponowny wniosek do geodety o sporządzenie mapki do celów projektowych 1:500 - poprzedni geodeta nie wywiązał się z zamówienia
- 22 gru 06 Odbiór mapy do celów projektowych od geodety 600,00

- 12 sty 07 Podanie do Urzędu Gminy Zabierzów o uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia od strony drogi publicznej. -
- 22 sty 07 Odbiór pozwolenia o wyłączenie z produkcji rolnej 5arów -
- 23 sty 07 Odbiór Opinii geotechnicznej 610,00 zł
- 23 sty 07 Wniosek o pozwolenie na prace ziemne Wojewódzki Konserwator Zabytków -
- 01 lut 07 Odbiór gotowej adaptacji projektu od architekta
- 2 lut 07 Wniosek o pozwolenie na budowę -
- 2 lut 07 Odbiór Uzgodnienia lokalizacji ogrodzenia względem drogi (poczta) -
- 9 lut 07 Odpowiedz na mój wniosek stwierdzająca że mam złożyć podanie jeszcze raz na odpowiednim formularzu Wojewódzki Konserwator Zabytków -
- 12 lut 07 Biuro projektowe - złożenie dokumentów - przebudowa rurociągu g50, budowa przyłącza gazowego
komentarz - rurociąg gazowy g50 który przechodzi przez działkę trzeba troszkę przełożyć - dotykałby do fundamentów a przy okazji od razu zaprojektować i zrobić przyłącze.
- 23 lut 07 Podanie do Wojewódzkiego Konserwatora zabytków (na właściwym formularzu)
- 23 lut 07 Złożenie nowego przebiegu gazociągu i projektu przyłącza w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ul.Przy Moście)
- 23 lut 07 Wypis z Ewidencji Gruntów (już na mnie) 12,00
- 7 mar 07 Termin odbioru uzgodnienia przebiegu gazu - niestety przy odbiorze pani stwierdziła że dostarczyłem mapy nie kartometryczne (złe ksero) i procedura od nowa!. ZUDP
- 12 mar 07 Złoszenie budowy ogrodzenia od strony drogi publicznej - Starostwo Powiatowe w Krakowie wydz. Architektury oddz. Krzeszowice.
- 12 mar 07 Podanie do Urzędu Gminy Zabierzów o wycinkę 3szt. drzew.(stare drzewa na granicy działki i drogi publ.)
- 12 mar 07 Dostarczyłem poprawione mapy do ZUDP
- 19 mar 07 Wezwanie do uzupełnienia dokumentacji do wniosku o pozwolenie na budowę (zadzwonili) - Starostwo Powiatowe w Krakowie wydz. Architektury oddz. Krzeszowice. - lista braków jest długa
- 21 mar 07 Odbiór uzgodnienia gazu z ZUDP i przekazanie do biura projektów. 76,00 zł
- 23 mar 07 Wezwanie do uzupełnienia wniosku o nadzór archeologiczny - Wojewódzki Konserwator Zabytków (ja zadzwoniłem): brak Nawiska Archeologa, oraz brak Decyzji z Muzeum Archeologicznego
- 23 mar 07 Zleciłem załatwienie w/wym sprawy pani archeolog z ogłoszenia - usługi archeologiczne.
- 30 mar 07 Złożenie poprawek do wniosku o pozwoelnie na budowę - Starostwo Powiatowe w Krakowie wydz. Architektury oddz. Krzeszowice -
- 28 mar 07 Zamówiłem Keramzyt 300m2 - 24cm i 150 m2 -12 cm + nadproża Frank - Bud Bielsko Biała (odbiór za miesiąc)
- 31 mar 07 Odbiór (poczta) wezwania do usunięcia nieprawidłowości do zgłoszenia budowy ogrodzenia od strony drogi gminnej - Starostwo Powiatowe w Krakowie wydz. Architektury oddz. Krzeszowice
- 31 mar 07 Odbiór decyzji (poczta) z Urzędu Gminy Zabierzów o wycinkę drzew.(mogę wyciąć 1 stare drzewo - wnioskowałem o 3) -
- 06 kwie 07 Wysyłka pocztą poprawek do zgloszenia budowy ogrodzenia - Wydz. Arch. Krzeszowice
- 10 kwie 07 Zamówiłem więźbę dachową, Dyduch Bielsko Biała, przedpłata 50 %

zefiryn
11-04-2007, 20:58
Cześć III dostałem pozwolenie i czy mogę już budować ??

- 11 kwiecień 2007 Odbiór (poczta)Decyzja nr ... zatwierdzam projekt budowlany i udzielam pozwolenia na budowę wydana dnia 06-04-2007 -Starosta Krakowski
- 13 kwie 07 Po telefonie z Wydz. Arch. byłem w Krzeszowicach umieścić podpisy na podaniu o płot ! - teraz już pewnie dostanę pozwolenie.
Przy okazji odebrałem dwa egzemplarze projektu domu. Pani mnie tez poinformowała żebym zadzwonił za tydzień czy już decyzja o pozwolenie na budowę domu sie uprawomocniła !
- 24 kwi 07 Odbiór projektu przyłacza gazowego + projekt przebudowy w razie kolizji z domem 732,00 zł
- 2 maj 07 Podbicie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany - pieczątką 'prawomocny' oraz opieczętowanie dziennika budowy Starostwo Powiatowe w Krakowie wydz. Architektury oddz. Krzeszowice
- 4 maj 2007 Zgłoszenie zamiaru robót budowlanych - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalanego, al.Słowackiego 20, można zacząć budować dopiero w przyszłą sobotę.

zefiryn
05-07-2007, 09:25
część IV Budowa

- 30 kwiecień 2007 Poniedziałek Koparka ściągnęła humus i zepchnęła na drogę.
- 5 maj 2007 Hurtownia Kękuś Kupiliśmy deski do wytyczania fundamentów
- 5 maj 2007 Sobota Geodeta wytycza fundamenty - pojawił się problem z poziomem zero - jest za nisko. Wykonawca przeniósł wymiary z wbitych kołków na 'bramki' wbite 1 metr od planowanych wykopów.
- 6 maj 2007 Niedziela Dzisiaj wbiłem nieoficjalnie pierwszą łopatę .
- 7 maj 2007 Poniedziałek Rano przyjechała koparka oraz panie archeolożki. Kupiliśmy stal na zbrojenie , podkładki pod zbrojenie, oraz wapno jako kredę do wyrysowania fundamentów. Wykonawca wsypał je do butelki pet i wyrysował kontur fundamentów, koparka zaczęła kopać :-).
Zbrojenie sie wiązało , podkładki do niego nie pasują, a archeolog znalazł osadę neolityczną. Pan od koparki do mnie dzwoni że wykopy wstrzymane. Ale na szczęście tylko na parę godzin.
Okazało sie że w poniedziałek za mało wybraliśmy ziemi teraz trzeba to nadrobić bo inaczej wykopy od tyłu były by za głębokie - bo działka jest pochyła.
- 8 maj 2007 Wtorek Od wczesnego rana do późnego popołudnia kopanie fundamentów, bo wieczorem przyjeżdża beton na ławy
- 9 maj 2007 Środa Przerwa w pracach, ławy schną
- 9 maj 2007 faktura za: PHU Jędrysek Tarcica 32mm (szalunek)
- 10 maj 2007 Czwartek Przyjechało drewno, na budowie nie ma nikogo.
- 10 maj 2007 Melle dachówka - zaliczka zamówiłewm Rupp ceramika lub Braas
11 maj 2007 Piątek Zaczęli deskować ławy.
12 maj 2007 Sobota Meldują że drewna braknie, może coś da się załatwić.
13 maj 2007 Niedziela Okazuję się że nie dali izolacji na ławy , podobno nikt nie daje !!
- 14 maj 2007 Poniedziałek Kończą deskowanie
- 15 maj 2007 Wtorek KrakBet beton B15
- 16 maj 2007 Środa Ławy zalane, krzywo !!!
- 16 maj 2007 Środa Przyjeżdza garaż - blaszak, na budowie nie ma nikogo
- 17 maj 2007 Czwartek Zdejmują deskowanie
- 18 maj 2007 Piątek Malują fundamenty dysperbitem.
- 25 maj 2007 Piątek Położyli styropian ekstrudowany na ściany, zaczęli zasypywać fundament ziemią, koparka wjeżdżając na fundament zniszczyła od frontu styropian, położona nie do końca jedna warstwa pustaków szalunkowych (podnosimy fundament), pogięte pręty zbrojeniowe pionowe, styropian klawiszuje. Koparka się popsuła. Frank bud Pustaki ścienne 25ki
- 26 maj 2007 Sobota Instalator instaluje kanalizację i przyłącze wody, nie podobają im się przepusty w fundamentach, robią własne.
- 28 maj 2007 Poniedziałek Rano cała ekipa stawia się do pracy, koparka przyjeżdża 8.30, zasypywanie fundamentów ziemią, ubijanie , zasypanie piaskiem. Instalacje już wystawione brakuje powietrza do rekuperatora. Umawiamy się na dodatkowe pieniądze za ławy i dodatkowe bloczki 1500 zł., za ścinkę drzewa 500 zł. Był kierownik, nie maił zastrzeżeń. Po południu - fundament gotowy do zalania, brakuje wąsów w słupach (połamane), pokancerowany styropian z przodu - zgodnie z przewidywaniami.
Ławy pod wewnętrzne ściany ,to bruzdy w piasku zamiast pustaków do zalania lub deskowania. Jest już jest potężna rura do powietrza. Nie ma gruszki. Koparkowy przy zasypywaniu fundamentów 'nadeptuje' łapą na gazociąg - wzywamy pogotowie gazowe.
- 29 maj 2007 Wtorek Rano podziwiam zalany fundament. Jest 07.15 a ekipa już na budowie. Dostaje rachunek na 8000 zł. Proszę o poprawę ocieplenia. Wieczorem podziwiam wymurowane na 160 cm ściany. Wyrobione około 700 pustaków. Czy prosto ? Są krzywizny, moim zdaniem za dużo zaprawy. Zbrojenie z pojedynczych drutów. NA budowie jak zwykle bałagan porozrzucane materiały i narzędzia. Bednarka za krótkie złącza.
- 30 maj 2007 Środa Przerwa, ściany schną zostało ze 200 pustaków za mało żeby coś robić. Choć można by skończyć garaż
- 6 czerwiec 2007 środa Przyjechały stemple
- 8 czerwiec 2007 Piątek Przyjechały pustaki, rozładunek na składzie u Kękusia bo nie ma HDS,u - Kękuś dowiezie na budowę swoim samochodem po 5 palet.
- 9 czerwiec 2007 Sobota Koparkowy rozładowywuje pustaki (20 palet przywiozł Kękuś) a ja go pilnuję
- 11 czerwiec 2007 Poniedziałek Przyjechał wykonawca, ściany znowu idą do góry. Zrobiłem awanturę o krzywe budowanie , o szpary, porozbijane pustaki. Kękuś przywiózł 2 palety.
- 12 czerwiec 2007 Wtorek. Budowę wizytował kierownik, dla niego bez zastrzeżeń. Choć zapomnieli o otworze okiennym w garażu, nie wiążą ściany 20 z 25 , przycinają cegły na mniej niż 1/3 oraz dają tylko 1 warstwę papy i to bez lepiku. Przyjechały pustaki od Kękusia ale nie ma koparkowego - rozładowywali ręcznie. Przyjechała część więźby. Dzisiaj kładli nadproża odeskowali strop w garażu.
- 14 czerwiec 2007 Czwartek Nadproża wylane, strop nad garażem też, wymurowany komin ale po co ma rurkę do skroplin, po co wycieli otwór do wentylacji skoro tam jest ściana ?? Wyładunek reszty palet. Wykonawca chce 1/2 wynagrodzenia za 2 etap
- 15 czerwiec 2007 Piątek Zaczęli stemplować kuchnię łazienkę i gabinet. Domówiłem desek i stempli. Przyjechał komin 16-ka
- 18 czerwiec 2007 poniedziałek Stempli ni ma ,obiecali na wieczór, stemplują z resztek. Stemple przyjechały wieczorem.
- 19 czerwiec 2007 wtorek stemplowanie , zbrojenie.
- 20 czerwiec 2007 środa stemplowanie , zbrojenie.
- 21 czerwiec 2007 czwartek g.12.00 Lanie betonu na strop
- 22 czerwiec 2007 Piątek Stoją już ścianki kolankowe, częściowo szczytowe.
- 25 czerwiec 2007 Poniedziałek Zalanie wieńców, ogłaszamy przerwę , strop i wieńce schną.
- 01 sierpień 2007 montaż Veluxów
- 01 sierpień 2007 Kosek wypłata za wykonanie ścian poddasza oraz wymurowanie ścianek działowych
- 05 sierpień 2007 kradzież Veluxów - podobno to zrobili montażyści.
- 17sierpień 2007 Michał Misiura drugi wykonawca Wykonanie docieplenia kominów styropianem bo Kosek nie nie chciał
-20 sierpień 2007 Jacek Matysik - elektryk Prace elektryczne 1/2
- 23 sierpień 2007 Melle zakup brakujących dachówek do daszka nad wejściem - daszek skończony.
-27 sierpień 2007 Kosek Wypłata za zrobienie dachu .
- 28 sierpień 2007 Jacek Matysik - elektryk zakończenie prac instalacyjnych.
- 29 sierpień 2007 Kękuś Zakup i montaż rynien Marley
- 30 sierpień 2007 Drutex Okna przedpłata
- 30 sierpień 2007 przyjechał koparkowy zrobić podjazd - efekt - urwany gaz !
- 31 sierpień 2007 Andbud Kupiłem klinkier na kominy ale nie dowiozłem bo wjechała we mnie pewna pani :-(
- 14 wrzesień 2007 zleciłem projekt ogrodu na roślinkach się nie znam ale wiem że nie każde się ze sobą lubią.
- 26 wrzesień 26, 2007 Jacek Matysik Montaż odgromówki
- 26 wrzesień 2007 Kękuś poprawki folia dachowa, oraz mocowanie docieplenie fundamentów i na tym możemy uznać stan surowy za zakończony. :-) UFF !

koszta stanu surowego podaję niżej

zefiryn
18-11-2007, 20:31
Teraz najważniejsze - KOSZTY
Koszty samej robocizny i materialów budowlanych doprowadzone do stanu surowego otwartego. Nie zawierają projektu.

Więźba - 10867,64
Dachówka - 24187,0818
KrakBet - 27877,61
Materiały budowlane - 37888,44
Pustaki Keramzytowe - 26856,029
Transport ziemi - 5307
Deski - 1059,75
Elektryk - 13999
Robocizna wykonawca - 45620
Koparka - 6170,15
Materiały bud.- 2110
Przyłacz Gazowy- 6730
Deski - 3294
Inne 30000
Razem 242631,0266