PDA

Zobacz pełną wersję : dom się nie mieści na działce, co wtedy???



treemagnolia
24-02-2007, 20:03
Witam po raz kolejny:)
Przedstawiam problem. Działka ma wymiar 21 m szerokości. Minimalny wymiar szerokości dla wybranego ( na razie w planach ) projektu wynosi 22,5 m.
Nie da się zmniejszyć bo ze wszystkich stron okna, co jak wiadomo wymusza 4 m z każdej strony.
Co robić? Czy trzeba "uciąć" dom na szerokości z każdej strony po 0,75 m czy też z jednej 1,5 m, pominąwszy że nie wiem czy się da zrobić taki manewr, bo spowoduje zmiany konstrukcyjne budynku i jego zmniejszenie, a nie o to chodzi przecież... Czy pisać do gminy o wydanie zezwolenia na budowę domu szerszego o 1,50 niż może być zbudowany wg prawa budowlanego? Czy wystarczy sama zgoda sąsiadów ? Czy co dla mnie najgorsze szukać innego projektu???
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam:)

Monka81
24-02-2007, 20:17
Musisz zwrócić sie ministra o zgodę na zmniejszenie odległości. Zazwyczaj wyraża zgodę i nie robi problemów, może np zlecić aby przed rozpoczęciem budowy dostarczyć opinię specjalisty od przepisów przeciwpożarowych, jeżeli dom będzie blisko drugiego. Zgoda sąsiadów na nic ci się nie przyda. Wybierz sie do swojego wydziału architektury, tam powinni ci udzielić bardziej szczegółowych informacji. Pozdrawiam

Artur K.
24-02-2007, 22:42
A jeżeli nic nie da - to pozostaje zmienić projekt. Na coś podobnego ale o mniejsej szerokości. :D

ania
25-02-2007, 09:16
Od razu zmienić projekt i darować sobie tego ministra. 21 metrów to "normalny" wymiar i nie ma uzasadnienia dla tzw. odstępstwa od przepisów.

dżordż5
25-02-2007, 14:10
Zdecydowanie zmienić projekt, ewentualnie działkę.

Monka81
25-02-2007, 19:42
Od razu zmienić projekt i darować sobie tego ministra. 21 metrów to "normalny" wymiar i nie ma uzasadnienia dla tzw. odstępstwa od przepisów.

Zawsze warto spróbować, a nóż widelec się uda...
Dopiero w ostateczności zmienić projekt, ale rzeczywiście 21 metrów to nie jest tragedia. Ja mam 20 metrów i spoko się mieszczę (co prawda bez garażu), ale znam takich którzy cieszyli by się z tych 21 metrów :lol:

treemagnolia
25-02-2007, 20:53
Od razu zmienić projekt i darować sobie tego ministra. 21 metrów to "normalny" wymiar i nie ma uzasadnienia dla tzw. odstępstwa od przepisów.

Zawsze warto spróbować, a nóż widelec się uda...
Dopiero w ostateczności zmienić projekt, ale rzeczywiście 21 metrów to nie jest tragedia. Ja mam 20 metrów i spoko się mieszczę (co prawda bez garażu), ale znam takich którzy cieszyli by się z tych 21 metrów :lol:

Ja się bardzo cieszę bo działeczka ładna... Ale trochę mnie przeraziliście...
Trudno, muszę to jeszcze przemyśleć i znów usiąść nad innymi projektami. Dzięki wszystkim za rady:)[/list]

MB_Gdynia
25-02-2007, 22:31
Witam

Mam podobny problem - domek 20,14m w projekcie za duzy o 1 m (z jednej strony dom nie ma okien). Zastanawia mnie czy sytuacja sie zmienia jesli wziac pod uwage fakt iz, jestem wlascicielem 2 sasiednich dzialek. Nie chce budowac na 2 dzialkach, gdyż w przyszlosci jedną byc moze trzeba bedzie sprzedac (oby nie :)).

Proszę zorientowanych o opinie

suire
06-03-2007, 23:52
Miałam podobny problem,zmieniłam projekt i po krzyku.Teraz jest tak wielki wybór projektów,że na pewno uda sie coś podobnego znależć.

anwas
07-03-2007, 10:54
Mam podobny problem i z własnego doświadczenia radzę zmienić projekt :(
Moja działka od frontu jest szeroka 35 m ale ku tylowi zwęża się do 22 m i do okna zgodnie z przepisami brakuje mi 1,5 m. Muszę skrócić garaż który miał być podwójny :( albo zamienić projekt na dom z pojedyńczym garażem. Jeśli przeróbki będą kosztować tyle co projekt to raczej dokonam zamiany .

pozdrawiam

Anoolka
07-03-2007, 11:05
Myślę, że lepiej zmienić projekt. Sprawy w urzędach trwają tak długo, że mi osbiście nie chciałoby się czekać na zgodę i szarpać z nimi

treemagnolia
07-03-2007, 18:19
ale jednak da się :)
Kolega mi poradził, żeby napisać do autora projektu więc napisałam. I on mi tak obliczył, że brakuje mi 30 cm i poradził, zeby o te 30 cm zmniejszyć garaż. Co może wykonać architekt adaptujący projekt...
Kamień z serca...
Będę miała swoją Sosenkę...:)

ania
07-03-2007, 22:45
Kolega mi poradził, żeby napisać do autora projektu więc napisałam. I on mi tak obliczył, że brakuje mi 30 cm i poradził, zeby o te 30 cm zmniejszyć garaż.
a poprzednio

Czy trzeba "uciąć" dom na szerokości z każdej strony po 0,75 m czy też z jednej 1,5 m .

Jak z 1.5 zrobiło się 30 cm?
:o :o :o
Czy to matematyka liczb urojonych?

treemagnolia
09-03-2007, 18:37
Ta różnica wynikła stąd że nie pomyślałam, że okno w garażu nie jest aż tak ważne, żeby go nie przesunąć na inną ścianę:)
w katalogu który oglądałam były minimalne wymiary działki 22,5 m. Działka ma 21 m więc jak widać różnica 1,5 m ( dlatego też uczepiłam się tego nieszczęsnego 1,5 m )
Napisłam do autora projektu i on odpisał, że dokładnie jest 22,22 cm, ale jeśli zlikwidujemy okno w garażu to zbliżymy się do garnicy o 3 a nie 4 m, więc zostaje 21,22 cm. Te 22 cm zaokrągla się do 30 cm i to jest właśnie to co u mnie by było za dużo, dlatego trzeba zmniejszyć garaż i już domek mieści się na 21 m.
Sorry za zamieszanie, matematyka nigdy nie była moją mocną stroną:)

mmmagdaa
10-03-2007, 06:17
my tez tak zrobiliśmy, przecież okna w garazu nie są konieczne!!! Zyskaliśmy metr, a póżniej zwe zyliśmy salon i kuchnie o 16 cm i zrezygnowaliśmy z 30cm wykuszu w jadalni jest ok ruszamy z budową,