PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewnie podłogówka z RTL



jadek
24-02-2007, 21:09
Witam

Mój hydraulik chce u mnie zrobić podłogówkę opartą na RTL. Mam piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem i system mieszany tzn podłogówka jest tylko w kuchni łazience i korytarzu około 35 m2b reszta grzejniki. Hydraulik chce zrobić 3 pętle tej podłogówki. Czy to ma sens? czy podłogówka na RTL będzie dobrze działać? w salonie mam mieć jeszcze sterownik tygodniowy

siwy z gosławic
24-02-2007, 21:22
Ja nie wiem i czekam na wypowiedz fachowca ale dla mnie jedyna słuszna rzecz to mieszacz. Ale też wiem że wielu wykonawców robi na RTL.

jadek
25-02-2007, 09:03
No ale czy RTL działa gorzej od mieszacza?

mariobros35
25-02-2007, 09:19
rtl działa nie goszej niż mieszacz jedynie jest to inny sposób podejścia do problematyki ogrzewania podłogowego (unikamy głowic termostatycznych w pomieszczeniach)

turcin
25-02-2007, 09:22
Moim zdaniem RTL jest dobry żeby zrobić podłogowe w łazience z powrotu grzejnika. Jeżeli chcesz mieć 35 m2 podłogowego to proponowałbym zastosować pompę z zaworem termostatycznym steroawym głowicą z kapilarą. Takie coś montuje się w skrzynce w rozdzielaczu. Jest to droższe rozwiązanie ale działa tak jak należy.

Marzin
25-02-2007, 10:35
Ja mam podobny dylemat jak kolega jadek. Jeden z instalatorów zaproponował, że podłogówka będzie na RTL. Tylko że ja nie wiem co to jest RTL (oprócz jednego niemieckiego kanału, na którym w młodości oglądałem filmy erotyczne 8) )

Domyslam się, że RTL to pewien rodzaj zaworu sterowanego termostatem. nie wiem, czy dobrze myslę, ale z kotła idzie zasilenie w "normalnej termp" a ten RTL puszcza tylko tyle, żeby utrzymac temp zadaną na regulatorze? Dobrze kapuję?

A mieszczasz ? jest przy kotle i puszcza do wszystkich obwodów podłogówki jednakową temp?

Jakby ktoś wyjasnił tę różnicę między RTL a mieszaczem byłoby fajowo! Chociaż w kilku zdaniach.

_ZBYCH_
25-02-2007, 15:08
Witam.

RTL jest to specjalny zawór termostatyczny z głowicą, tzw. ogranicznik temperatury powrotu. Sprawdza on temperaturę wody przepływającej przez zawór.
Znajduje zastosowanie do utrzymywania stałej temperatury w ogrzewaniu podłogowym na małej powierzchni podłogi (do około 15 m2), czyli nadaje się do regulacji temperatury podłogi w jednym pomieszczeniu, np. łazience. Montuje się go przeważnie przy rozdzielaczu.

http://www.zbychbudowa.republika.pl/Sterowanie_podlogowka/RTL.JPG

RTL może też być zamknięty w specjalnej obudowie, tzw. Multibox. Jest to podtynkowa skrzyneczka montowana w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, zawierająca w sobie zawór termostatyczny z głowicą lub zawór RTL z głowicą lub oba zawory z głowicami (RTL schowany wewnątrz).

Występują następujące wersje Multibox-a:
Multibox K – służy do regulacji temperatury w jednym pomieszczeniu. Zawiera zwykły zawór termostatyczny i głowicę reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Stosowany jest wyłącznie w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła) – czyli wówczas, kiedy woda zasilająca grzejniki ma na tyle niską temperaturę, że może zasilać również podłogówkę.
Multibox RTL - służy do regulacji temperatury w jednym pomieszczeniu. Zawiera zawór RTL i głowicę reagującą na temperaturę czynnika przepływającego przez zawór. Używany jest wyłącznie do regulacji temperatury podłogi (przez kontrolę temperatury powrotu).

Multibox K-RTL - służy do regulacji temperatury w jednym pomieszczeniu. Zawiera dwa zawory termostatyczne z głowicami (RTL i zwykły). Umożliwia regulację temperatury powrotu oraz regulację temperatury pomieszczenia.

http://www.zbychbudowa.republika.pl/Sterowanie_podlogowka/Multibox_RTL'.JPG

http://www.zbychbudowa.republika.pl/Sterowanie_podlogowka/Multibox_RTL.JPG


Ty potrzebujesz zawór mieszający + pompę obiegową.
Zawór mieszający może być sterowany w dwóch wariantach:
1. Głowicą termostatyczną ze zdalną kapilarą sprawdzającą temperaturę wody płynącej do rozdzielacza. Pompa obiegowa może być automatycznie wyłączana po osiągnięciu zadanej temperatury na powrocie z rozdzielacza.
Wadą takiego rozwiązania jest brak automatyki i ręczne ustawianie temperatury.

http://www.zbychbudowa.republika.pl/Sterowanie_podlogowka/Zawor_mieszajacy_z_glowica_-_zastosowanie.JPG

2. Przez siłownik sterowany przez sterownik kotła z dodatkową kartą rozszerzenia lub osobny sterownik zewnętrzny. Sterownik posiada wejścia do czujników temperatury oraz wyjście do sterowania pompą obiegową.

http://www.zbychbudowa.republika.pl/Sterowanie_podlogowka/Zawor_mieszajacy_z_silownikiem_-_zastosowanie.JPG

Marzin
25-02-2007, 15:44
@_ZBYCH_

http://img262.imageshack.us/img262/3079/notworthycm0.gif
http://img262.imageshack.us/img262/3079/notworthycm0.gif
http://img262.imageshack.us/img262/3079/notworthycm0.gif

turcin
25-02-2007, 15:50
O widzę że kolega ZBYCH jest fanem Heimeiera. Ale tak czy inaczej opis zgodny z tym co sam bym napisał.

jadek
25-02-2007, 17:12
Czyli zastosowanie u mnie RTL jest dopuszczalnym rozwiązaniem i nie spowoduje to jakiegoś dyskomfortu w ogrzewaniu podłóg?

turcin
25-02-2007, 17:25
Przy zaworze RTL nie ma stabilnej pracy ogrzewania podłogowego. Zawór wpuszcza gorącą wodę później się zamyka woda oddaje ciepło wychładza się zawór się otwiera i znów wpuszcza gorącą wodę itd. W układzie z pompą woda cyrkuluje cały czas a temperatura wody jest stała. Ja przy ogrzewaniu 35 m2 zdecydowałbym się na wersję z pompą w rozdzielaczu z zaworem z czujnikiem. Wersja z mieszaczem sterowanym z kotła jest trochę za droga dla tak małej pow. Uważam to za rozsądny wybór w stosunku do potrzeby. RTL tylko dla łazienki z powrotu grzejnika. Chociaż inni będą mówić inaczej. Opieram swoją wypowiedź na przemyśleniach i doświadczeniach.

_ZBYCH_
25-02-2007, 17:51
O widzę że kolega ZBYCH jest fanem Heimeiera. Ale tak czy inaczej opis zgodny z tym co sam bym napisał.
Nie, nie jestem fanem Heimeier-a. Po prostu mają dobrze wypozycjonowaną stronę i znalazłem ich stronę w wyszukiwarce pod hasłem "zawór RTL" :)
Znalazłem na ich stronie rysunki i zdjęcia, które potrzebowałem i tyle.
Patrzyłem na Waszej stronie, ale nic takiego nie było :(
Wnioski wyciągnij sam :wink: :lol:

_ZBYCH_
25-02-2007, 17:53
Czyli zastosowanie u mnie RTL jest dopuszczalnym rozwiązaniem i nie spowoduje to jakiegoś dyskomfortu w ogrzewaniu podłóg?
Nie. W Twoim przypadku RTL nie znajduje zastosowania. Nie masz kotła kondensacyjnego (czyli niskotemperaturowego), więc masz za wysoką temperaturę do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym.
Zrób tak, jak radzi turcin, czyli osobny rozdzielacz do podłogówki, zawór mieszający z głowicą termostatyczną z wyniesioną kapilarą + pompa obiegowa z termostatem przylgowym.
Zawór RTL na powrocie z grzejnika uzależnia działanie podłogówki od działania grzejnika, bo jak wyłączysz grzejnik, to automatycznie wyłączysz podłogówkę.

jadek
25-02-2007, 18:08
a co jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu w moim przypadku. Pisałem, że hydraulik chce zrobić 3 pętle ponieważ łazienkę mam u góry kuchnia jedynie łączy się bezpośrednio z korytarzem (tu byłyby 2 pętle) powierzchnia kuchni i korytarza to około 20 m2 ponadto w korytarzu hydraulik chce dać jeszcze grzejnik jako wspomaganie podłogówki. Kuchnia jest otwarta na "salon" a w salonie jest grzejnik o mocy około 1200 W (powierzchnia "salonu" to 20 m2)

Marzin
25-02-2007, 18:13
Panowie, a jeżeli podłogówka będzie w 4 różnych pomieszczeniach, to dla tych pomieszczeń może być jeden roździelacz z pompą w rozdzielaczu z zaworem z czujnikiem? Czy zasada jest taka, że na każde pomieszczenie jeden roździelacz.

I jeszcze jedno: jak to się ma przy współpracy z różnymi kotłami. Turbo lub kondensata, bo tego niestety jeszcze nie zdecydowałem, a temp. w układzie będzie różna.

kaczorek.
25-02-2007, 18:19
a jak rozwiązac sprawę kiedy uklad z rozdzielaczem zrobiony prawidłowo (na dole) bo tam sa np. 3-4 pętle a mamy jeszcze jedna podłogówkę na górze w łazience ?
to pytanie kieruje do znawców tematu zaznaczam za ogrzewanie jest wysokotemperaturowe (eko-groch)
i dołoze jeszcze jedno - lepiej dac 2 mniejsze grzejniki czy jeden wiekszy w pokojach ok 20 m2 ??

BARDZO DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

turcin
25-02-2007, 18:35
[quote=turcin]

Patrzyłem na Waszej stronie, ale nic takiego nie było :(
Wnioski wyciągnij sam :wink: :lol:

Na czyjej stronie??

turcin
25-02-2007, 18:39
Panowie, a jeżeli podłogówka będzie w 4 różnych pomieszczeniach, to dla tych pomieszczeń może być jeden roździelacz z pompą w rozdzielaczu z zaworem z czujnikiem? Czy zasada jest taka, że na każde pomieszczenie jeden roździelacz.

I jeszcze jedno: jak to się ma przy współpracy z różnymi kotłami. Turbo lub kondensata, bo tego niestety jeszcze nie zdecydowałem, a temp. w układzie będzie różna.

Nie ma znaczenia może być w różnych tylko jeżeli będziesz chciał sterować temperaturą w pomieszczeniach warto zastosować albo siłowniki elektryczne założone w rozdzielaczu na wkładki termostatyczne i odpowiednio w pomieszczeniach czujniki termostatyczne lub leżeli jest blisko do pomieszczeń głowice z kapilarą.

_ZBYCH_
25-02-2007, 18:41
Panowie, przecież nie ma znaczenia, ile będzie pętli ogrzewania podłogowego.
i czy na górze, czy na dole. Przecież można zrobić rozdzielacz z ukłądem mieszająco-pompowym na dole i tą jedną pętlę z góry (ogrzewanie podłogowe w łazience) sprowadzić do rozdzielacza na dół :).

turcin
25-02-2007, 18:41
a jak rozwiązac sprawę kiedy uklad z rozdzielaczem zrobiony prawidłowo (na dole) bo tam sa np. 3-4 pętle a mamy jeszcze jedna podłogówkę na górze w łazience ?
to pytanie kieruje do znawców tematu zaznaczam za ogrzewanie jest wysokotemperaturowe (eko-groch)
i dołoze jeszcze jedno - lepiej dac 2 mniejsze grzejniki czy jeden wiekszy w pokojach ok 20 m2 ??

BARDZO DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

Wtedy najbardziej opłacalne jest dorobienie jeszcze jednego obwodu w tym rozdzielaczu na parterze i poprowadzenie z niego dwóch rur do grzejnika podłogowego na piętrze. Warto jest tylko zrobić odpowietrzenie tego górnego grzejnika np. można zamontować odpowietrznik automatyczny w jakiejś puszce w tym pomieszczeniu.

turcin
25-02-2007, 18:41
Panowie, przecież nie ma znaczenia, ile będzie pętli ogrzewania podłogowego.
i czy na górze, czy na dole. Przecież można zrobić rozdzielacz z ukłądem mieszająco-pompowym na dole i tą jedną pętlę z góry (ogrzewanie podłogowe w łazience) sprowadzić do rozdzielacza na dół :).

No właśnie

siwy z gosławic
25-02-2007, 18:45
A czy pompa, zawór mieszajacy i czujnik temperatury to nie mieszacz ?

Marzin jeden rozdzielacz Ci wystarczy.
Kaczorek właśnie do twojego układu taki wynalazek jak na ostatnim zdjęciu Zbycha lub mieszacz jeżeli to nie to samo. Wtedy z kotła dajesz 95C a to robi Ci 40C i podaje do podłogi.

_ZBYCH_
25-02-2007, 18:46
Patrzyłem na Waszej stronie, ale nic takiego nie było :(
Wnioski wyciągnij sam :wink: :lol:

Na czyjej stronie??
Na stronie firmy, w której pracujesz COMAP (http://www.comap.pl/site/)

siwy z gosławic
25-02-2007, 18:47
A czy pompa, zawór mieszajacy i czujnik temperatury to nie mieszacz ?

Marzin jeden rozdzielacz Ci wystarczy.
Kaczorek właśnie do twojego układu taki wynalazek jak na ostatnim zdjęciu Zbycha lub mieszacz jeżeli to nie to samo. Wtedy z kotła dajesz 95C a to robi Ci 40C i podaje do podłogi.

Tak długo pisałem że wszyscy mnie wyprzedzili :D

_ZBYCH_
25-02-2007, 18:50
A czy pompa, zawór mieszajacy i czujnik temperatury to nie mieszacz ?
Nie. Mieszacz, to zawór, a nie zestaw urządzeń.


Kaczorek właśnie do twojego układu taki wynalazek jak na ostatnim zdjęciu Zbycha lub mieszacz jeżeli to nie to samo. Wtedy z kotła dajesz 95C a to robi Ci 40C i podaje do podłogi.
No nie do końca. Przecież mieszacz nie ochłodzi wody, tylko miesza wodę zasilającą z powrotną. Jak zasilisz go wodą o temperaturze 95C, to na pewno nie osiągniesz na wyjściu temperatury 40C :roll:

siwy z gosławic
25-02-2007, 18:53
Zbych ja mieszaczem nazywam zespół urzączeń.
Czyli
pompa, czujnik, termometry i co tam jeszcze. Widziałem takie fajne kompaktowe o wymiarach ok 20 na 30 cm. Chyba purmo to robi

1950
25-02-2007, 18:54
:lol: :lol: :lol:
ZBYCHU A DAŁBYŚ SOBIE GŁOWĘ UCIĄĆ

_ZBYCH_
25-02-2007, 18:57
:lol: :lol: :lol:
ZBYCHU A DAŁBYŚ SOBIE GŁOWĘ UCIĄĆ
To zależy za co :)

turcin
25-02-2007, 18:59
Patrzyłem na Waszej stronie, ale nic takiego nie było :(
Wnioski wyciągnij sam :wink: :lol:

Na czyjej stronie??
Na stronie firmy, w której pracujesz COMAP (http://www.comap.pl/site/)

Taaaak... Z doświadczenia wiem że zawór RTL nie jest hitem sprzedaży praktycznie można powiedzieć że jest produktem nie rotującym. Przynajmniej z moich obserwacji tak wynika. Podczas mojej pracy w pewnej firmie handlowej po analizach sprzedaży wyszło że przez rok sprzedano chyba z 10szt. I ponieważ moja obecna firma ma w ofercie takie zawory nie wprowadzamy jej na rynek bo szkoda miejsca w magazynie.

turcin
25-02-2007, 19:01
Zbych ja mieszaczem nazywam zespół urzączeń.
Czyli
pompa, czujnik, termometry i co tam jeszcze. Widziałem takie fajne kompaktowe o wymiarach ok 20 na 30 cm. Chyba purmo to robi

Purmo tego nie robi tylko Helwita a moim zdaniem najciekawszą ofertę jeśli chodzi o grupy pompowe z mieszaczami ma Meibes. Jakościowo super a cena też jest przystępna.

1950
25-02-2007, 19:03
ZBYCH. Jak zasilisz go wodą o temperaturze 95C, to na pewno nie osiągniesz na wyjściu temperatury 40C :roll:
za to :lol: :lol: :lol:

siwy z gosławic
25-02-2007, 19:08
Czyli poprawna nazwa to grupa pompowa :D
Widzialem to na stronie purmo dlatego myślałem że to robią.
I dalej myślę że montujemy to właśnie po to aby z tych 95 miec te 40 i widzę że 1950 będzie głowy ucinał :D

_ZBYCH_
25-02-2007, 19:10
ZBYCH. Jak zasilisz go wodą o temperaturze 95C, to na pewno nie osiągniesz na wyjściu temperatury 40C :roll:
za to :lol: :lol: :lol:
Nie, głowy nie dam :lol:
Czy przy trzech krótkich pętlach podłogówki woda się na tyle schłodzi, że z 95C osiągniemy na mieszaczu 40C? :roll:

1950
25-02-2007, 19:27
woda się schłodzi w podłogówce, a zawór dopuści te 95C tyle ile potrzeba

jadek
25-02-2007, 19:32
a jaka jest ekonomiczność jeżeli chodzi o pracę kotła, spalanie gazu ,efektywność grzania rozwiązania z RTL lub mieszaczem?

1950
25-02-2007, 20:10
było to już tyle razy na tym forum, :-?
RTL instaluje się na powrocie, w tym wypadku nie wiesz o jakiej temperaturze woda wplywa,
wiadomo tylko że wypłynie woda o temperaturze takiej jaka jest nastawiona na zaworze termostatycznym RTL,
hipotetycznie wpływac moźe temperatura nawet 95C, a to źle wpływa na rury z tworzyw,

turcin
25-02-2007, 20:23
było to już tyle razy na tym forum, :-?

wiadomo tylko że wypłynie woda o temperaturze takiej jaka jest nastawiona na zaworze termostatycznym RTL,


Zawór się zamknie w momencie rozgrzania czujnika do temperatury nastawionej a wpłynie woda tak jak słusznie zauważyłeś nawet 95st jeżeli źródło ciepła taką wyprodukuje

kaczorek.
25-02-2007, 21:00
a jak pociagnać te rurki na góre z rozdzielacza dolnego? jechać pexem jakoś (chyba by go było trudno ułozyć ) czy miedzią wyjechać a potem to jakoś połączyc macie jakies patenty Panowie instalatorzy ?
i prosze o odpowiedz na 2 ga czesc mojego pytania tzn czy 2 kaloryfery mniejsze czy 1 wiekszy na pomieszczenie ok 20-25 m2

aha jescze jedno ;) czy dawać baypasa za pompa w układzie mieszajacym czy sobie darowac ?

turcin
25-02-2007, 21:08
Poprowadzić Pex/Al/Pex lepiej się układa z rozdzielacza i bruzdą do góry rozłożyć pętle i zamontować w puszce w tym pomieszczeniu odpowietrznik automatyczny który odpowietrzy tą pętlę. Co do grzejników to jak masz dwa okna to lepiej dać dwa mniejsze grzejniki a jak jedno to jeden i nie ma co sobie miejsca zajmować. Takie jest moje zdanie.

turcin
25-02-2007, 21:09
Jeżeli jest możliwość zamknięcia wszystkich obwodów w podłogówce np przez sterowniki temperatury to "bypass" jest konieczny lub trzeba dać pompę elektroniczną.

kaczorek.
25-02-2007, 21:19
pomieszczeniu odpowietrznik automatyczny który odpowietrzy tą pętlę. Co do grzejników to jak masz dwa okna to lepiej dać dwa mniejsze grzejniki a jak jedno to jeden i nie ma co sobie miejsca zajmować. Takie jest moje zdanie.

a automaty odpowietrzajace na rozdzielaczu nie wystarcza ? np. zamknac wszystkie obwody podłogówki i przepuscic wodę pompa na maxa ... troche mokro moze bedzie na poczatku a potem chyba spokoj ... jak myslisz ?

a co do okien to mam po dwa Te 2-gie to okna polaciowe ... i jak pakowac pod nie kaloryfery (kurcze troche szkoda kasy) ale moj macher zrobi jak powiem :-? a ja kurna nie wiem czy jak dam 1 t obedzie cieplo czy nie :-?

turcin
25-02-2007, 21:29
W opisie okna połaciowego jest prawdopodobnie napisane że musi być pod nim grzejnik ze względu na roszenie i lepiej jest tak zrobić. A co do odpowietrznika to owszem napełnisz pod ciśnieniem i woda wytłoczy całe powietrze tylko podczas pracy układu obawiałbym się że może tam stanąć powietrze przecież cały grzejnik podłogowy będzie nad rozdzielaczem a pompa nie przetłoczy powietrza w dół. To jest takie na wszelki wypadek. Zrobisz jak uważasz. Widziałem instalacje gdzie rozdzielacz był na dole a podłogowe na górze i działało ale ja mam pewne obawy może nieuzasadnione.

turcin
25-02-2007, 21:32
A tylko obiegu nie napełniasz pompą z c.o. najlepiej jest zamknąć wszystko podłączyć wodę np wężem pod zawór spustowy w rozdzielaczu i odkręcić wodę tak aby wtłoczyć w rurę wodę z dużą prędkością wtedy ściana wody wypchnie całe powietrze. W drugiej belce musi być też otwarty zawór spustowy z wężem odporwadzającym wodę np do wiadra. Kiedy woda zacznie wypływać wtedy trzeba zamknąć najpierw zawór wylotowy a dopiero później zawór przez który wpływa woda. Dopiero po takim napełnieniu odkręcić wszystkie obwody i włączyć c.o.

kaczorek.
25-02-2007, 21:35
W opisie okna połaciowego jest prawdopodobnie napisane że musi być pod nim grzejnik ze względu na roszenie i lepiej jest tak zrobić. .

turcin - dzieki za odpowiedzi rozwiałes częśc moich wątpliwości

na marginiesie
w jednym pokoju mam 2 okna połaciowe po 2 stronach i okno w scianie szczytowej - 3 kaloryfery ;)

turcin
25-02-2007, 21:42
Wiesz czasami miałem takie układy i dawałem grzejniki pod połaciowymi tylko. Zapotrzebowanie było na takim poziomie że nie było sensu rozbijać tego na 3. Jeżeli będziesz miał taki układ że np przy oknie na ścianie stanie łóżko to tym bardziej nie dawałbym tam grzejnika.

turcin
25-02-2007, 21:44
Widzę na fotkach że to jest całkiem małe okno wydaje mi się że nie powinno być problemów kiedy odpuścisz sobie grzejnik pod oknem na ścianie.

kaczorek.
25-02-2007, 21:58
to jak juz tak mecze to polece po bandzie do końca ;)

jaki zawor lepiej zastosować za kotłe na eko groch - mieszający 3 czy 4 drozny ? i czy jedna pompa na kaloryfery obsłuzy mi ich 15 szt

czy lepiej dać rozdzielacz na dole z pompa + rozdziealcz na gorze z pompa ?

czy jedna za zaworem 3 lub 4 droznym (+ oczywiscie pompa w ukladzie podłogówki)