PDA

Zobacz pełną wersję : Na działce stoi stary dom - w jakiej odl. mozna bud. nowy???



Sh'eenaz
24-02-2007, 21:45
Znajomi maja działkę na której stoi już wybudowany dom (stary- wybudowany z siporeksu(?) Nie chcą (lub nie mogą) go wyburzyć.
W tym momencie do brzegu działki maja coś ok 15 metrów.


Pytanie - w jakiej odległości od boku starego domu mogą wybudować nowy budynek (tez jakoś z bloczków - no nie drewniany tylko "murowany") żeby zostały zachowane jakieś przepisy (pożarowe?)
Chodzi oczywiście o postawienie nowego domu jak najbliżej starego - po odjęciu 4 m od granicy działki już nie mogą stawiać szerszego niż 11 metrów - a ile muszą go odsunąć od już istniejącego?
Pan w urzędzie gminy był bardzo niemiły i podobno nawrzeszczał na nich jak sie próbowali dowiedzieć co i jak - że on nie jest informacja i takie rzeczy to u architekta niech się dowiadują :-/

Może ktoś wie? :)

Karsyk
24-02-2007, 21:51
jesli pamiec mnie nie myli to budynki mieszkalne wolno stojac to min. 8m od siebie z zachowaniem odpowiednich odległości od skraju działki. Ale moge sie mylic.

Sh'eenaz
24-02-2007, 21:58
To tak wygląda :

http://images21.fotosik.pl/24/095b0f8b906b78f4.jpg (www.fotosik.pl)

(działka jest jedna! - i mają pozwolenie na wybudowanie drugiego domu na tej samej działce o ile zachowają 60% powierzchni biologicznie czynnej (jest ok - zachowają)

Karsyk - hmmm - jeśli 8 m to kicha a co jak by budynki były bliźniakami?!
Wtedy jest 0 odległości :) [ na war. zabudowy jakie dostali jest możliwość bliźniaczej lub szeregowej lub mogli by spokojnie dobudować nowy dom do starego - z jakiś powodów nie chcą tego robić i chcą by był oddzielny a nie stanowił dobudowy do starego
A co jak domki stoją na 2ch działkach w odległości 3 m od granicy? (jak nie ma okien - można tak przecież :)) wtedy odległość = 6 m

Karsyk
24-02-2007, 22:47
jak pisałem moge sie mylic co do blizniakow i 3m od granicy jak nie ma okien owszem reguluja to odpowiednie przepisy ale rowniez plan zagospodarowania pzestrzennego. Pozatym jak juz mowa o "obchodzeniu" prawa budowlanego to zrób dobudówke, połącz stary dom z nowym kilkumetrową belką (krokwią czy czyms takim) od dachu i masz juz wtedy "rozbudowany stary dom a de fakto postawiony nowy w jakies tam odległości z zachowaniem warunków zabudowy itp itd jak podobnie bede robil z garazem łącze go właśnie krokwią ale pomimo ze buduje go jako osobny budynek jako ze bedzie połączony "trwale konstrukcyjnie" z domem wiec jest niby dobudowany. Co do tych 8m to jak mowilem na 100% pewny nie jest zapytaj sie fachowców mi sie wydaje ze moj projektant mowil ze musi byc 8m.

Artur K.
24-02-2007, 23:17
Odległość między sąsiednymi budynkami musi wynosić minimum 6 metrów dla ścian ślepych lub 8 metrów dla ścian z oknami. Ale jest rozwiązanie :)
Wystarczy, jak przedmówca napisał połączyć budynki belkami lub kawałkiem ściany i będą traktowane jako zabudowa bliżniacza :)

Sh'eenaz
25-02-2007, 11:22
Dziekuje za odpowiedzi
Nie wiem - bo to nie moja budowa- czy wchodzi w grę pomysł połaczenia np krokwiami starego domu z nowym - ale przekaze to info

ps. w wypisie z planu nic nie ma o minimalnych odleglościach

poziomnica
25-02-2007, 14:03
Odległość między sąsiednymi budynkami musi wynosić minimum 6 metrów dla ścian ślepych lub 8 metrów dla ścian z oknami. Ale jest rozwiązanie :)
Wystarczy, jak przedmówca napisał połączyć budynki belkami lub kawałkiem ściany i będą traktowane jako zabudowa bliżniacza :)

Cóż to za nowe przepisy tu tworzycie? Który punkt rozporządzenia o warunkach technicznych mówi o takiej odległości budynku mieszkalnego od już istniejącego?
Wydaje mi się, że to najzwyklejsze wprowadzanie ludzi w błąd!!!
Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienie obu budynków oraz stref pożarowych, ale to już zadanie dla architekta.

Lexotwórcy, niech Was diabli.

Sh'eenaz
25-02-2007, 14:26
poziomnica
mam pytanie.... przepisy pożarowe rozumiem - gdzie ich w takim razie szukać? jakiś zapisów itp ?:)

Co do nasłonecznienia - czy odgrywa tu jakąś role?
Stary budynek jest ich - są jego właścicielami i z tego co wiem - nie zamierzają tam raczej mieszkać ani użytkować (naprawdę nie wiem czemu nie chcą zburzyć - może chą mieć jakiś magazyn, składzik graciarnię itp ? nie wiem) - wiec na pewno zgodziliby się na całkowite zaciemnienie starego budynku - dla nich jest ważne by postawić nowy dom - mógłby stać i 1 metr od starego - im to nie przeszkadza
kwestia jedynie przepisów :(

poziomnica
25-02-2007, 14:37
poziomnica
mam pytanie.... przepisy pożarowe rozumiem - gdzie ich w takim razie szukać? jakiś zapisów itp ?:)

Co do nasłonecznienia - czy odgrywa tu jakąś role?
Stary budynek jest ich - są jego właścicielami i z tego co wiem - nie zamierzają tam raczej mieszkać ani użytkować (naprawdę nie wiem czemu nie chcą zburzyć - może chą mieć jakiś magazyn, składzik graciarnię itp ? nie wiem) - wiec na pewno zgodziliby się na całkowite zaciemnienie starego budynku - dla nich jest ważne by postawić nowy dom - mógłby stać i 1 metr od starego - im to nie przeszkadza
kwestia jedynie przepisów :(

Wszelkie wymagania znajdziesz w "rozporządzeniu MInistra Infrastrukturyw sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" - do znalezienia tu http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html Z tym, że jest to dość obszerna lektura jeśli chodzi o zakres zagadnień tam poruszanych.
Lepiej wszelkie szczegóły omawiać z projektantem.

Barbossa
27-02-2007, 15:29
Odległość między sąsiednymi budynkami musi wynosić minimum 6 metrów dla ścian ślepych lub 8 metrów dla ścian z oknami. Ale jest rozwiązanie :)
Wystarczy, jak przedmówca napisał połączyć budynki belkami lub kawałkiem ściany i będą traktowane jako zabudowa bliżniacza :)

Cóż to za nowe przepisy tu tworzycie? Który punkt rozporządzenia o warunkach technicznych mówi o takiej odległości budynku mieszkalnego od już istniejącego?
Wydaje mi się, że to najzwyklejsze wprowadzanie ludzi w błąd!!!
Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienie obu budynków oraz stref pożarowych, ale to już zadanie dla architekta.

Lexotwórcy, niech Was diabli.

odświeżę i poproszę o wytłumaczenie o co chodzi, droga poziomnico
bo nie do końca rozumiem :oops:

ania
27-02-2007, 16:01
Odległość między sąsiednymi budynkami musi wynosić minimum 6 metrów dla ścian ślepych lub 8 metrów dla ścian z oknami. Ale jest rozwiązanie :)
Wystarczy, jak przedmówca napisał połączyć budynki belkami lub kawałkiem ściany i będą traktowane jako zabudowa bliżniacza :)

Cóż to za nowe przepisy tu tworzycie? Który punkt rozporządzenia o warunkach technicznych mówi o takiej odległości budynku mieszkalnego od już istniejącego?
Wydaje mi się, że to najzwyklejsze wprowadzanie ludzi w błąd!!!
Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienie obu budynków oraz stref pożarowych, ale to już zadanie dla architekta.

Lexotwórcy, niech Was diabli.

odświeżę i poproszę o wytłumaczenie o co chodzi, droga poziomnico
bo nie do końca rozumiem :oops:

To może ja się odezwę.
W starym rozporządzeniu był punkt, że w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej odległości pomiędzy budynkami na jednej działce nie reguluje się. Obecnie nie ma tego punktu ale to samo wynika z całości nowego rozporządzenia.