PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja podłogówki jak



MARKOG
24-02-2007, 22:50
Witam
Może to nie jest problem i może nie muszę tego robić ale...
Mam podłogówkę na całej powierzchni. Skupię się na parterze
10 obwodów zasilanych pompą ciepła. Salon otwary połaczony z kuchnią i holem i na to idzie 3 obwody salon + 2 obwody kuchnia i częśc holu, reszta holu ogrzana przez rurki wychodzące z rozdzielacza do innych pomieszczeń. Jak wiadomo obwody są różnej długości. Reszta idzie na łazienkę i pokoj
i teraz w kuchni mam jeden obód za gorący (dośc długi obwód), drugi za zimny (ten dla odmiany króótki) - jak to wyregulować. Wszytskie zawory na zasilaniu i powrotach (tam takie podobno dokładne- imbusowe) otwarte na full.
Czy robi się to tak?
1. Zakręcam wszystkie obwody zaworami na powrocie (wiem które grzeją za słabo a które za mocno)
2. Reguluję wg schematu
- obwód który grzał za mocno odkręcam na np 0,5 obrotu
- obwody które grzały "dobrze" odkręcam na 1 obrot
- obwód który był za zimny + obwód łazienki odkręcam na full (ok 3 obroty)
- górę skręcam po całości - żeby dla odmiany tam nie zrobiło się za gorąco)
3. Patrzę co się dzieję

Piszę że może nie jest to problem ponieważ ten salon, kuchnia i i hol są połączone i temperatura na całości jest stała. Nieprzyjemne jest jedynie wejście na boso na zimniejszą część kuchni (obwód na pewno grzeje tylko po prostu słabiej) - ale chętnie bym to wyregulował w końcu a przy okazji może zwiększę temperaturę w łazience (teraz jest taka jak w całym domu).
Jak to robią profesjonaliści?
Czy ktoś wie czy regulacja na powrocie jest dokadna i te 0,5,1 obrót to dobre proporcje?

MARKOG
25-02-2007, 12:05
No Panowie instalatorzy - pomóżcie

turcin
25-02-2007, 12:35
Na początek zdławiłbym obwody które przegrzewają i zobaczyłbym co się dzieje. Dziwne jest to że obwód krótki nie grzeje a ten dłuższy przegrzewa wg wszelkich prawideł powinno być odwrotnie. Chyba że krótki obwód jest zamknięty lub co gorsza zapchany. Czyli proponuję zdławienie przepływu na pętlach przegrzewających o 30% i zobaczyć co się dzieje nie zamykając na razie innych obwodów. Najlepiej gdybyś był wyposażony w pirometr.

Pozdr

MARKOG
25-02-2007, 12:52
Oczywiście pomyliłem się (pisałem w nocy ;)) za gorący obwód krótki, zimny obwód najdłuższy
Pirometru oczywiście nie mam ale mam za to termometr na podczerwień.

Skręciłem wszystko bo zdławienie tylko krótkiego obwodu za gorącego (a jest tylko taki jeden) na pewno nie podniesie temperatury na tym najdłuższym. Tak więc skręciłem wszystko biorąc za normę 1 obrót i ten za gorący skręciłem do 0,5 obrotu a za zimny i łazienkę otworzyłem na full 3,5. Już się poprawia :). Acha sterowanie jest z termometra w betonie w obwodzie "normalnym" ustawionym na 1.

to te zawory:
http://www.karaokeshow.com.pl/zawory.jpg
http://www.karaokeshow.com.pl/zawor.jpg

kbab
25-02-2007, 13:11
Witam
Jeśli dobrze widzę to obwód zasilający nie ma odpowietrznika, poza ty proponuję zmianę dolnego na automatyczny. Te różnice mogą być spowodowane zapowietrzeniem układu grzewczego.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia.

turcin
25-02-2007, 13:15
Są odpowietrzniki na obydwu belkach tylko na górnej jest założony kluczyk. A co do automatów tak kolega kbab ma rację lepiej jest jak są założone w innym przypadku powietrze będzie zalegać w belce. Chociaż jeżeli układ działa dłuższy czas to w wodzie powinno nie być już za dużo powietrza. Ale strzeżonego Pan Bóg strzeże.

MARKOG
25-02-2007, 14:01
na dolnej szafce nie ma i nie było powietrza na górnej (I piętro) czasami zbiera jeszcze i odpowietrzam ręcznie ale bardzo rzadko.

Jak założyć automaty - trzeba te ręczne wymienić - da mi ktoś namiar na automatyczny odpowietrznik nadający się do tej belki? Bo na I piętrze bym faktycznie zastosował.

1950
25-02-2007, 14:03
wejdź na strony KAN-u

turcin
25-02-2007, 14:03
Każdy będzie pasował Odpowietrznik automatyczny z zaworem stopowym 1/2" prosty np. firmy Comap.

MARKOG
25-02-2007, 14:16
ok czyli:
1 zakręcam zawory obwódów
2 zakręcam zawór główny na belce - czerwony
3 odkręcam odpowietrznik ręczny
4 dokręcam automat
5. odkręcam zawory
Dobrze?

Które wymienić - na obu belkach na obu pietrach? czy tylko ten w którym zauważam zapowietrzenie tj zasilanie na I piętrze?
Moze byc toto?
http://www.allegro.pl/item166841418_odpowietrznik_automatyczny_1_2_faktu ra.html

turcin
25-02-2007, 14:42
tylko jak już pozamykasz wszystkie zawory to nadmiar ciśnienia w belce spuść przez ten właśnie odpowietrznik ręczny wtedy nie napuścisz powietrza do układu. Co do odpowietrznika nie kupuj jakiegoś taniego szajsu polecam Comap, Afriso lub Flamco.

turcin
25-02-2007, 14:44
Wymień we wszystkich belkach a to co pokazałeś na linku to jest shit o którym mówiłem. Dobrej firmy odpowietrznik kosztuje ok 25-30zł i nie żałuj na to nie jest to duży wydatek.

MARKOG
25-02-2007, 15:04
dzięki

MARKOG
25-02-2007, 15:19
jeszcze jedno po co jest zawór odcinający (bo są i bez takiego zaworu)?