PDA

Zobacz pełną wersję : ŻYWOPŁOT Z BUKU I GRABU - zakładanie żywopłotu, gęstośc sadzenia, cięcie



Tom_Poznan
29-10-2004, 11:16
czy ktoś z was ma żywopłot z grabu??
Podzielcie się doświadczeniami (+ i -)

Wiekie dzięki

Pozdr

Daniel Starzec
29-10-2004, 11:58
Świetna sprawa taki żywopłocik.
Można wyprowadzić na kilka metrów w góre.
Na zime zostają na gałęziach zaschnięte liście.
Tanie sadzonki.
Znakomicie znosi cień.
Przyjemny odcień zieleni.

Tom_Poznan
29-10-2004, 12:05
kiedy sadzić?
jeszcze teraz czy lepiej na wiosnę??

nie wiem czy będę wiedział jak kształtować (przycinać)

Pozdr i dziękuję

Daniel Starzec
29-10-2004, 12:42
W zasadzie te gatunki które mają twarde drewno sadzi sie na wiosne,więc grab wypadało by też na wiosne,chocizrz sadziłem nieraz jesienia i przyjmowały sie.
Sadzonek szukaj w szkółkach leśnych ,tam najtaniej.
W pierwszym roku przytniesz po posadzeniu.
Następne cięcie dopieroza rok.

Tom_Poznan
29-10-2004, 13:13
wielkie dzięki

Wronka
29-10-2004, 14:54
Tomku, jakis czas temu byl artykul o tym w Muratorze. Ja tez planuje taki zywoplot. Zamieszczam artykul:
"Zwykle na żywopłoty kupuje się sadzonki z odkrytymi korzeniami, gdyż sš sporo tańsze niż roœliny w doniczkach. Takie sadzonki najlepiej sadzić wczesnš wiosnš, ale można też jesieniš, po opadnięciu liœci.
Trzeba wybierać sadzonki, które majš dużo drobnych korzeni. Między kupnem a sadzeniem - jeœli nie odbywa się to tego samego dnia - należy wszystkie roœliny umieœcić w dole i przysypać korzenie wilgotnš glebš (zabezpieczy ona korzenie przed przeschnięciem).
Przed sadzeniem roœlin trzeba przycišć ich korzenie, pozostawiajšc kawałki około 20-centymetrowej długoœci. Następnie warto na kilka godzin zanurzyć korzenie w wodzie. Roœliny najlepiej jest sadzić w przygotowanym wczeœniej rowie. Jeœli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt żyzna, należy do niej dodać kompostu (1 częœć kompostu na 2 częœci ziemi). Odstępy między roœlinami w szpalerze powinny wynosić około 25 cm. Po posadzeniu roœlin należy dokładnie ugnieœć ziemię i obficie jš podlać. Żeby uniknšć walki z chwastami, warto teren pod szpalerem wyœciółkować korš lub trocinami. Następnie sadzonki trzeba przycišć na wysokoœć około 20 cm - nawet jeœli sš duże. Spowoduje to ich rozkrzewienie już u nasady, dzięki czemu szpaler będzie gęsty od samej ziemi. Jeœli żywopłot jest zakładany wiosnš, roœliny należy skrócić tuż po posadzeniu, jeœli jednak jest on zakładany jesieniš, roœliny na zimę należy pozostawić nieprzycięte, odkładajšc tę czynnoœć do wiosny (takie roœliny lepiej zimujš). W następnych latach żywopłot należy przycinać co najmniej dwa razy w roku - w połowie czerwca i pod koniec lipca. Za każdym razem trzeba skrócić wszystkie pędy, pozostawiajšc 20-25 cm przyrostu.
Gdy szpaler osišgnie przewidziane wymiary, przycina się go w miarę potrzeb, nawet co miesišc, jednak najpóŸniej w drugiej połowie lata.
O sadzonki grabów najlepiej dowiadywać się bezpoœrednio w szkółkach leœnych lub szkółkach roœlin ozdobnych."

Tom_Poznan
29-10-2004, 20:10
Wronka
wielkie dzięki szkoda że tego wcześniej nie przeczytałem.

Zdecyduję się chyba na sadzenie na wiosnę

pozdrawiam

Maddy
14-11-2004, 22:02
Ja sadziłam w tym roku pod koniec marca.
Zanim wypuściły nowe liście.
W tym czasie leśnik sprzedawał sadzonki, więc trzeba było sadzić.
Przyjęły się prawie wszystkie. ( Kilka zostało chyba podgryzionych przez norniki, albo inne gryzonie i uschły)
Wszystkie, które się przyjęły rosły bardzo ładnie, miały całkiem spore przyrosty.
Polecam.
Żywopłoty z grabu są też ponoć zaproszeniem dla ptaków, więc kto chce mieć koncert za oknem, to tym bardziej warto.
M

maciejon
16-11-2004, 08:03
Z postów wynikają same plusy :)

Mam taki zywoplot. Ma chyba 20 lat. Jest wysoki na prawie 2 m i szeroki na 1 m. W lecie jest to gaszcz - nic przez niego nie widac. No i jest bardzo ladny

A minusy - trudne przycinanie. Idace w gore pedy po scieciu spadaja na gore zywoplotu i albo trzeba je paluszkami wydlubywac z zielonego gąszczu albo zostawic - i po paru tygodniach zywoplot jest upstrzony zeschlymi galazkami.

Poza tym, przy takiej szerokosci i wysokosci trzeba go przycinac z drabiny, co jest mocno upier... Przy przycinaniu z ziemi - straszliwie drapie przedramiona.

Moze to urok nie tylko grabowego zywoplotu, ale ja i tak go nie lubie ;)

Daniel Starzec
16-11-2004, 09:06
Nie da sie ukryć że żywopłoty strzyżone wymagają troszke pracy,więc nie jest to raczej rozwiązanie dla tych co wolą sobie przed kompem albo przed tv spędzać wolny czas.

tadzel
17-11-2004, 17:38
Mam żywopłpt z grabu młody ma dopiero dwa lata. W tym roku wystąpił taki problem, juz w lipcu na wielu krzakach zaczeły usychać liscie. Nie wiem co to za przyczyna możę jakas choroba nie moge zdobyc informacji na ten temat. Moze ktos pomoze.
z góry dzieki

kominiarz
16-01-2005, 20:37
Witam, chętnie bym obsadził jedną stronę działki takim grabowym żywopłotem (jakieś 30m) tylko niebardzo wiem w jakiej odległości od ogrodzenia, jak taki żywopłot po kilku latach urośnie i wypuści gałązki poza siatkę to obcinanie go z drugiej strony może być troszkę kłopotliwe.
Jak sobie z tym radzicie?

Kominiarz.

jatoja
17-01-2005, 06:09
Witam, chętnie bym obsadził jedną stronę działki takim grabowym żywopłotem (jakieś 30m) tylko niebardzo wiem w jakiej odległości od ogrodzenia, jak taki żywopłot po kilku latach urośnie i wypuści gałązki poza siatkę to obcinanie go z drugiej strony może być troszkę kłopotliwe.
Jak sobie z tym radzicie?

Kominiarz.

Radziłbym posadzić w 2 rzędach przemiennie - pierwszy 50 cm od płotu a drugi 30 cm od pierwszego rzędu - przycinania gałązek po drugiej stronie siatki nie unikniesz - nie ciety grab rosnie do kilku m szerokości

prosciu
19-01-2005, 08:20
mam kilka pytań
1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
6. Jak wyglada zimą?

Daniel Starzec
19-01-2005, 08:34
mam kilka pytań
1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
6. Jak wyglada zimą?

1.Powiedzmy że 20 cm rocznie pozwalamy mu przyrosnąc,ale można więcej.
2.Jeśli sie tnie od małego krzaczka i tnie sie także z boku to nie.
3.Podlewanie przez pieska szkodzi głownie krzewom iglastym.
4.Jak wykopywałem starsze krzewy to korzenie były dosc solidne i skierowane skosnie w dół,czasami w dół.
5.Teoretycznie obawiam sie że nie możesz bez pozwolenia(może sie myle)Praktycznie to jak najbardziej.
6.Zima to kłębowisko ładnie pokręconych gałęzi,często pozostają na zime zaschnięte liscie,co nadaje temu jak dla mnie to wdzięku.

Wciornastek
19-01-2005, 08:47
mam kilka pytań
1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
6. Jak wyglada zimą?

1.Powiedzmy że 20 cm rocznie pozwalamy mu przyrosnąc,ale można więcej.
2.Jeśli sie tnie od małego krzaczka i tnie sie także z boku to nie.
3.Podlewanie przez pieska szkodzi głownie krzewom iglastym.
4.Jak wykopywałem starsze krzewy to korzenie były dosc solidne i skierowane skosnie w dół,czasami w dół.
5.Teoretycznie obawiam sie że nie możesz bez pozwolenia(może sie myle)Praktycznie to jak najbardziej.
6.Zima to kłębowisko ładnie pokręconych gałęzi,często pozostają na zime zaschnięte liscie,co nadaje temu jak dla mnie to wdzięku.

Wszystko się zgadza, tylko z tym wycinaniem trzeba pamiętać żeby pojedyncze rośliny ciągle wygląday jak krzakaje. Wtedy nikt się nie przyczepi do wycinania bo traktowane jest to jak liguster czy inne krzaki.

jatoja
19-01-2005, 13:52
Jedyna wada takiego żywopłotu to jak piszecie -cięcie
ale nie przesadzajmy - przycinam grabowy żywopłot od kilku lat - cięcie gdy miał poniżej 2 m zajmowało mi razem ze sprzątaniem gałązek
ok. 1-1,5 godz, teraz gdy wymaga drabiny bo ma 3m wys zajmuje mi to max 3-4 godz. - ma ok. 30 m długości -przycinam raz w roku (w lipcu).

anick
21-01-2005, 08:07
kupiłam działke już z grabami majacymi ok 2-3 metrów, tylko niestety nikt ich nie przycinał wiec mam dosłownie-drzewo-krzaki a nie żywopłot.. zauważyłam też ze te kóre zostały przyciete kiedys przez kogoś w innym miejscu działki uschły.. wiec czy mozna je przyccinać np. wiosna gdy bedzie ciepło i czy można je przyciąć baaardzo dużo by sie rozrosły wszerz a nie w góre?
kolejny problem to taki ze zostały one posadzone dosłownie z 30 cm od ogrodzenia (cienka stara podmurówka na której jest siatka) i obawiam sie ze jak bede robic solidne ogrodzenie, gdzie trzeba ten obecny kruszący sie beton najpierw zlikwidowac to zniszcze korzenie grabu..
Ktoś mi też powiedział, zę grab niszczy betonowe podmurówki gdyż swoimi korzeniami po prostu je podwarza..

i juz teraz sama nie wiem czy mam go zlikwidowac i posadzić cos innego czy zostawić...
a takw ogóle jak sobie radzicie z tymi liśćami w zimę? nie da sie niesttey ich wszystkich wyzbierać a gdy gniją to niestety jest duze prawdopodobienstwo ze bakteriami zaraza inne rośliny..

jatoja
21-01-2005, 11:21
kupiłam działke już z grabami majacymi ok 2-3 metrów, tylko niestety nikt ich nie przycinał wiec mam dosłownie-drzewo-krzaki a nie żywopłot.. zauważyłam też ze te kóre zostały przyciete kiedys przez kogoś w innym miejscu działki uschły.. wiec czy mozna je przyccinać np. wiosna gdy bedzie ciepło i czy można je przyciąć baaardzo dużo by sie rozrosły wszerz a nie w góre?
kolejny problem to taki ze zostały one posadzone dosłownie z 30 cm od ogrodzenia (cienka stara podmurówka na której jest siatka) i obawiam sie ze jak bede robic solidne ogrodzenie, gdzie trzeba ten obecny kruszący sie beton najpierw zlikwidowac to zniszcze korzenie grabu..
Ktoś mi też powiedział, zę grab niszczy betonowe podmurówki gdyż swoimi korzeniami po prostu je podwarza..

i juz teraz sama nie wiem czy mam go zlikwidowac i posadzić cos innego czy zostawić...
a takw ogóle jak sobie radzicie z tymi liśćami w zimę? nie da sie niesttey ich wszystkich wyzbierać a gdy gniją to niestety jest duze prawdopodobienstwo ze bakteriami zaraza inne rośliny..

Anick - radziłbym zostawić graby i ciąc regularnie a one zastąpią Ci płot - nawet jak siero zleci po latch to nie będzie juz potrzebny ( chyba że chcesz by nie przechodziły psy)
A liście zostawiałbym pod żywopłotem i nie przejmował sie nimi - czy w lesie ktoś je sprzata na zimę ?
Następuje nautralny obieg materii ogranicznej - jeśli chodzi bakterie -to te rozkładające liście nie są tymi samymi które zagrazają jakoś roslinom ogrodowym.

anick
21-01-2005, 11:34
dziekuje Jatoja:)

Agacka
21-01-2005, 17:33
Labirynt grabowy...też można

http://www.agrobud.com.pl/4.gif

rubin23
22-01-2005, 06:04
A mój ma 3m ( na jednym ze zdjęć w linku poniżej ) i zamierzam go przyciąć do wysokości 2 m.


http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=2&id=30705&k=10&q=miodowy&nxt=0

RYSZARD
24-01-2005, 00:29
Jaka jest cena sadzonek, i gdzie najlatwiej kupic.
Pozdrawiam.

Daniel Starzec
24-01-2005, 07:57
Jaka jest cena sadzonek, i gdzie najlatwiej kupic.
Pozdrawiam.
W szkółkach leśnych kupisz za jakieś 20-30 groszy za sztuke.

agiszonek
07-02-2005, 18:42
a więc sadzić w dwóch rzędach co 25 cm ? czyli na 10 metrów żywopłotu trzeba kupić jakieś 80 - 90 roślinek ? Kiedy je wysadzać ?

Tom_Poznan
23-03-2005, 15:24
mam jeszcze jedno pytanie co do systemu korzeniowego

W planach mam obsadzenie miejsca gdzie bedzie się siedzieć w ogrodzie grabem. Wewnątrz planuje jakąś nawierzchnie (chyba kostka granitowa), postawienie stałego grilla itd. Czy grab po np. 10 latach korzeniami nie zniszczy nawierzchni?? Czy system korzeniowy jest powierzchniowy czy raczej palowy??

za opdowiedź z góry dzięki!!

Pozdr

woytek
12-04-2005, 12:19
A czym obecnie zasilić taki żywopłot, jaki zastosować nawóz? Żywopłot młody wys do 50 cm.
w.

D`arek
16-04-2005, 20:02
Latem żywopłot z grabu wygląda nieźle, ale zimą gdy jest pokryty suchymi liśćmi nie podoba mi sie zupełnie. Miejsce suchych liści jest w kompostowniku :wink: Takie jest moje zdanie i proszę się nie obruszać.

Redwald
16-04-2005, 20:34
Mam około 50 mb takiego żywopłotu. Puszczony jest do wysokości siatki. Wg mnie jest świetny ponieważ: przycina sie go praktycznie 2 razy w roku, jest ścisły, wypełnia całą przestrzeń, pięknie wygląda i latem i zimą, nie trzeba go nawozić - cud miód.

aadam
17-11-2005, 17:05
mam pytanie dotyczace ciecia
kiedy najlepiej ciac zywopłot z grabu.
mam zywoplot ktory zostal posadzony w kwietniu br. i jeszcze nie byl przycinany. niektote sadzonki maja juz ok 1,5m wys.
na jakiej wysokosci i kiedy musze go przyciac??

jatoja
17-11-2005, 18:49
mam pytanie dotyczace ciecia
kiedy najlepiej ciac zywopłot z grabu.
mam zywoplot ktory zostal posadzony w kwietniu br. i jeszcze nie byl przycinany. niektote sadzonki maja juz ok 1,5m wys.
na jakiej wysokosci i kiedy musze go przyciac??

Radziłbym przyciąć wiosną 2006 roku -i to przyciąć dość nisko
Z pewności będzie Ci szkoda ale to jedyny sposób na unikniecie w przyszłości łysych pni tuż nad ziemią.
Drugie cięcie możesz zrobić z lipcu 2006

agiszonek
21-05-2006, 17:47
Kiedy i jak przycinać żywopłot z buków ? Obecnie ma 2 lata i jakieś 30 - 50 zm wysokości.

Mirek_Lewandowski
21-05-2006, 20:31
A kiedy będzie trochę czasu :D Przytnij równo na 30 cm, to się rozgałezi,jak odbije, to w VIII wyrównaj zielone.

ZaKontyK
09-11-2006, 09:08
Internetowe banki informacji mówią o sadzeniu grabu, wysokościach i świetle ...
A ja szukam jak głęboko będzie sięgał korzerzeń 1,5 metrowego grabu posadzonego w żywopłocie.
A dlaczego?
Dokładnie pod moim (planowanym) żywopłotem grabowym,
na głębokości 1,5 m,
biegnie rura PCV fi 90 z wodą (ponoć nowa - geodeta).

No i mam problem:
- korzenie dosięgną rury ?
- a jak dosięgną to namieszają czy tylko oplotą i pójdą sobie dalej ?

Doradźcie, proszę, bo trudno mi myśleć o rozstaniu z moim grabowym żywopłotem, który dał się polubić, mimo, że jeszcze go nie ma.

Pozdrawiam

G.N.
09-11-2006, 10:52
Na bank dosięgną. Te graby będą na 1,5 m ale nie dlatego że to taka malutka odmiana tylko dla tego że będą strzyżone na tę wysokość. Korzeni raczej nie będziesz strzyc ;-)
Co do pytania czy na robią bigosu, czy nie, to powiem wprost nie wiem na pewno. Ale widząc co roślinki potrafią czasami zrobić żeby dostać się do wody obstawiał bym że raczej o żywopłocie w tym miejscu musisz zapomnieć

Pinus
09-11-2006, 11:40
Internetowe banki informacji mówią o sadzeniu grabu, wysokościach i świetle ...
A ja szukam jak głęboko będzie sięgał korzerzeń 1,5 metrowego grabu posadzonego w żywopłocie.
A dlaczego?
Dokładnie pod moim (planowanym) żywopłotem grabowym,
na głębokości 1,5 m,
biegnie rura PCV fi 90 z wodą (ponoć nowa - geodeta).

No i mam problem:
- korzenie dosięgną rury ?
- a jak dosięgną to namieszają czy tylko oplotą i pójdą sobie dalej ?

Doradźcie, proszę, bo trudno mi myśleć o rozstaniu z moim grabowym żywopłotem, który dał się polubić, mimo, że jeszcze go nie ma.

Pozdrawiam
Uważam, że rury nie uszkodzą, nawet jeżeli jej dosięgną.
..

ZaKontyK
09-11-2006, 12:08
G.N.
"obstawiał bym że raczej o żywopłocie w tym miejscu musisz zapomnieć "
Pinus
"Uważam, że rury nie uszkodzą, nawet jeżeli jej dosięgną."

No nieźle się zaczyna :(
ale dziękuję za zainteresowanie.

Drżąc, czekam na następne opinie

Mirek_Lewandowski
09-11-2006, 16:36
No toż to nie sączki melioracyjne, tylko porządna rura. Do środka korzenie nie wrosną, bo i niby jak. Gorzej w przypadku awarii (odpukać) no bo dokopać się trzeba.

Daniel Starzec
09-11-2006, 21:14
Przedwczoraj korzystając z ładnej pogody wybrałem sie do lasu na spacer.Znalazłem dwa przewrócone graby (chyba ostatnie wichury).Zważywszy na moją ciekawską nature zacząłem sie przyglądać korzeniom.
O dziwo korzenie graba wcale nie rosną zbyt głęboko.Większość na głębokiści 0,5 m. Dlatego tak łatwo sie przewruciły
Nie obawiał bym sie o losy rury położonej na głębokości 1,5 m.Pojedyncze korzenie pewnie tam dorosną ale nie sądze by zrobiły jej krzywde

Maddy
26-11-2006, 10:52
No to dobrze, że ktoś to widział na własne oczy, że ten grab sie tak płytko korzeni, bo też się nad tym zastanawiałam.
Nasz żywopłot rośnie z jednej strony nad rurą z wodą, z drugiej nad kablem elektrycznym. No i dylemat miałam.
No bo co zrobić, jeśli najłatwiej jest ciągnąć wodociąg czy elektrykę wzdłuż granicy działki? I jednocześnie pogodzić to z koniecznością osłonięcia działki żywopłotem (bo duży "wygwizdów")?
Mój żywopłot ma już trzy lata i też go bardzo lubię.
M

ankalenka
25-02-2007, 09:25
Zakupiłam 130 sadzonek buku na żywopłot. Mają po około 50 cm wysokości.
W książce o żywopłotach (Maciej Mynett "Żywopłoty naturlne i formowane") wyczytałam, że mam wsadzać co 20- 25 cm, sadzonki najlepiej 60-80 cm wysokości po czym przyciąć je na 15-20 cm!!! I tego właśnie nie rozumiem. Po co autor wskazuje najlepszą wysokość sadzonek tego gatunku i w kolejnym rozdziale każe ciąć prawie przy ziemi?!!
Wydaje mi się to nie najlepszym pomysłem, ale ja nie jestem po SGGW tylko po ekonomii, więc się nie wymądrzam. Proszę o poradę naszych speców od roślin: ciąć tak mocno? odrazu po posadzeniu? w kolejnym roku? czy 5-6 sadzonek na metr bieżący to nie za gęsto?

tadzel
25-02-2007, 11:01
Po co czytasz książki jak się pożniej nie chcesz dostosować do zawartych tam zaleceń.Czy uważasz że na forum są mądrzejsi od tego autora. Przycina się mocno,żeby nastąpiło zagęszczenie. Możesz nie przycinać tylko żywopłot będzie dziurawy.No ale jeśli ktoś chce żywopłot z buka np. 2 metrowy w ciągu 2 lat to może wogóle nie ciąć.Dobrze prowadzony zywoplot o wys. 2 m to przynajmniej 10 lat.Cierpliwości.

a***dy
25-02-2007, 11:10
Zakupiłam 130 sadzonek buku na żywopłot. Mają po około 50 cm wysokości.
W książce o żywopłotach (Maciej Mynett "Żywopłoty naturlne i formowane") wyczytałam, że mam wsadzać co 20- 25 cm, sadzonki najlepiej 60-80 cm wysokości po czym przyciąć je na 15-20 cm!!! I tego właśnie nie rozumiem. Po co autor wskazuje najlepszą wysokość sadzonek tego gatunku i w kolejnym rozdziale każe ciąć prawie przy ziemi?!!
Wydaje mi się to nie najlepszym pomysłem, ale ja nie jestem po SGGW tylko po ekonomii, więc się nie wymądrzam. Proszę o poradę naszych speców od roślin: ciąć tak mocno? odrazu po posadzeniu? w kolejnym roku? czy 5-6 sadzonek na metr bieżący to nie za gęsto?

Wszystkie rady Mynetta są jak najbardziej prawidłowe
BTW - to jeden z naprawdę sensownych autorów ksiązek ogrodniczych,
Rozstawa podana w książce jest odpowiednia dla 2 letnich sadzonek które nie były wcześniej formowane - przyciąć trzeba nisko bo to Ty rozpoczynasz formowanie żywopłotu. Cięcie musi być niskie by zywopłot był gęsty od samej ziemi, gdyby tego nie zrobić to po paru latach byłby zagęszczony na szczycie a łysy od dołu.
Częsty błąd przy żywopłotach rosnących na osiedlach, blokowiskach to własnie cięcie wylącznie szczytu roślin gdy już dorosną do docelowej wyskości - wyglądają jak miotły w szeregu - górą człowiek nie przejdzie ale dołem przechodzi każdy pies, kot itp.
Troche zaufania do autorów książek ogrodniczych...;)

Jacek1204
25-02-2007, 11:20
Nasz zywopłot bukowy ( ok. 200 sadzonek) będzie miał w kwietniu już 4 lata.
Posadzilismy sami, wspomagając sie literatura ogrodniczą. Dwa rzędy, "na mijankę". Odległość sadzonek ok. 30 cm. Ok. 40 cm od ogrodzenia. Przycięliśmy czubki dla lepszego rozkrzewienia od dołu. Każdej nastepnej wiosny znów troche same czubki. Wydaje się, że jest już dość gęsto od dołu.
Zimą zasychają na nim zeschłe liście, co powoduje, że stanowi on zasłonę aż do wionsny, zanim pojawią się nowe zielone.
Przez 4 lata osiagnelismy wysokośc ok. 80 cm.

janusz_21
25-03-2007, 09:48
Witam! To może pokażecie Wasze żywopłoty w kolorach, może się też zdecyduję. Bardzo uprzejmie proszę!

Maddy
03-04-2007, 16:20
Latem żywopłot z grabu wygląda nieźle, ale zimą gdy jest pokryty suchymi liśćmi nie podoba mi sie zupełnie. Miejsce suchych liści jest w kompostowniku :wink: Takie jest moje zdanie i proszę się nie obruszać.
Zgadzam się, że zimą traci trochę na uroku, ale i żywotniki nie są wtedy tak urodziwe, jak latem. A oszronione brązowe liście wyglądają bardzo malowniczo. I zdecydowanie graby są odporniejsze od żywotników czy jałowców. Kolejną zaletą jest to, że przy dużych opadach śniegu graby nie są tak zagrożone połamaniem gałązek, jak np. żywotniki.
Jeśli o mnie chodzi, to nie lubię monotonii i między innymi dlatego mam żywopłot z grabów, który zmienia swój wygląd wraz z porami roku, co też można zaliczyć mu na plus.
A każdy sam decyduje, co mu się podoba :) i co chce mieć wokół siebie.

renjul
17-05-2007, 15:54
Chciałabym żywopłot z grabu, ewentualnie buka. Wyczytałam, że obydwa te drzewa lepiej znoszą sadzenie wiosenne i tu mam dylemat. Mieszkam w górach - około 850 m npm. i okres wegetacji u mnie jest opóźniony o conajmniej dwa tygodnie w stosunku do miejsca skąd graby czy buki będą przesadzane. Wobec tego zastanawiam się czy wiosenny termin sadzenia - zanim drzewka w szkółce wypuszczą pąki - nie wypadnie wtedy, gdy u mnie na działce będzie jeszcze leżał śnieg i ciężko będzie prowadzić prace ogrodnicze. Z drugiej strony jesienią drzewko po zasadzeniu powinno mieć conajmniej miesiąc, a najlepiej dwa na ukorzenienie się zanim nastaną mrozy. Z tego co ustaliłam jesienny termin sadzenia tych drzew to przełom października i listopada. W żaden sposób nie będą miały dwóch miesięcy na ukorzenienie, a i jeden jest niepewny. Leśniczy w szkółce skłania się ku wiośnie, a ja no cóż - chętnie bym sadziła już :wink: ale wiadomo dobro roślinek najważniejsze.
Co byście doradzili?
I jeszcze jedno czy można mieszać te dwa gatunki ( pytam na wypadek gdyby było za mało graba) czy mogą być potem kłopoty pielęgnacyjne? Żywopłot ma być wysoki - docelowo 2 - 2,5 metra.

Mirek_Lewandowski
17-05-2007, 17:30
Z drugiej strony jesienią drzewko po zasadzeniu powinno mieć conajmniej miesiąc, a najlepiej dwa na ukorzenienie się zanim nastaną mrozy.

E tam.. spokojnie sadź jesienią, bo teraz to już późno.
Albo szukaj w okolicy szkółki leśnej wysoko położonej- są takie, o zbliżonym okresie wegetacji i sadź wiosną. Sadzonkę przed ruszeniem można też przechować w chłodni i miesiąc. Niektóre szkółki takową mają.

renjul
17-05-2007, 18:11
Niestety najbliższa szkółka jaką udało mi się namierzyc, mająca graby jest 100 km ode mnie. Mam jeszcze kilka adresów i będę sprawdzać, ale łatwiej jest dostać buk niż grab w moich rejonach. Będę namawiać leśniczego żeby mi sprzedał te sadzonki jesienią, a tymczasem przygotuje miejsce. Dzięki za odzew :)

mik99
16-06-2007, 17:18
szukam dościa do hurtowych ilości, (szkólka)

czy ktoś z WAS pomóc, mi może?

Mirek_Lewandowski
16-06-2007, 20:12
Szukaj adresów najbliższych szkółek leśnych. Najlepiej sadzić 2/0.

mik99
16-06-2007, 20:47
Szukaj adresów najbliższych szkółek leśnych. Najlepiej sadzić 2/0.

ad1. masz coś znajomego i pewnego na pólnoc od Wawy
ad2. 2/0??? wyjaśnij, proszę

a***dy
16-06-2007, 22:03
Szukaj adresów najbliższych szkółek leśnych. Najlepiej sadzić 2/0.

ad1. masz coś znajomego i pewnego na pólnoc od Wawy
ad2. 2/0??? wyjaśnij, proszę

Jest szkólka w Nadleśnictwie Jabłonna
2/0 to roslina dwuletnia - siewka

mik99
21-06-2007, 13:34
dziękuję :wink:

darexman
22-08-2007, 08:02
Czy ktoś ma taki żywopłot? Jak to się "prawuje"? Polecają mi taki żywopłot.
Ale nie ma doświadczenia. Na forum też nie mogę znaleźć żadnych informacji.
Mam do obsadzenia ok. 20m.

Nie chcę thuj - bo podobno mają niekorzystny wpływ (wydzielają jakieś olejki eteryczne).


D.

hanka55
22-08-2007, 11:04
Jeżeli jesteście tak bardzo schorowani, to nie polecam także buczyny, która trzebva ciąć i formować.
Chyba jedynie betonowy płot nie będzie alergizował wrażliwców 8)

"(...)Choroby układu oddechowego wywoływane przez czynniki pochodzenia roślinnego

Pył drzewny. Spośród poznanych substancji pochodzenia roślinnego o działaniu szkodliwym na układ oddechowy rolnika wymienia się kwas plikatynowy obecny np. w drewnie cedru [1]. Również w odniesieniu do drzew rodzimych (np. dąb, jesion, buk) opisywano przypadki rozwoju niealergicznej astmy zawodowej wywołanej przez kontakt z pyłem drewna [7].

Olejki eteryczne. Przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego mogą być ponadto lotne substancje (olejki eteryczne) wydzielane przez niektóre rośliny. Zjawisko takie nabiera szczególnego znaczenia w ogrodach botanicznych, oranżeriach, szklarniach produkujących egzotyczne rośliny ozdobne. Również w warunkach domowych pewne rośliny ozdobne (np. popularny fikus) może wywoływać uciążliwe dolegliwości alergiczne ze strony układu oddechowego.(...)"
http://radoslawspiewak.net/mono04p.htm

darexman
22-08-2007, 12:32
Aż tak źle nie jest. Nie chodziło mi o alergie tylko o wpływ na psychikę człowieka - tak gdzieś czytałem.
Podobno najzdrowsze są jałowce i sosny...

Co z tym bukiem?

Ktoś ma jakieś doświadczenia???


D.

hanka55
22-08-2007, 13:31
Prawa strona, górna " szukaj" wpisz " żywopłot "

Znaleziono 232 wyników na forum - Pamiętajcie o ogrodach

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=35772&highlight=%BFywop%B3ot
darexman - " zanim zapytasz, poszukaj", zobacz motto przy swoim nicku :lol:

renjul
24-08-2007, 10:33
Trochę o tym było na forum, poszukaj :)
Ja czekam na październik i będę sadzić buczynę. Co do tuj, to są szalenie modne. Wszystko jest kwestią gustu i wpasowania się w istniejący już krajobraz. Ja te opcję odrzuciłam od razu, bo po pierwsze nie podobaja mi się, po drugie pasują do działki w górach jak pięść do nosa, a po trzecie trochę wierzę w te olejki eteryczne ;)
Jest sporo publikacji na temat żywopłotów np. Wałęzy. warto poczytać.

mike11
29-08-2007, 18:35
buki na żywopłot to raczej nie, ale możesz spróbować z
grabem (Carpinus betulus) albo z ligustrem (potoczna nazwa to żywopłot :D )

Ale cokolwiek posadzisz w liczbie kilkudziesięciu sztuk to i tak będzie wyglądało nie za ciekawie - monotonnie
Jeśli chcesz się odgrodzić od ruchliwej drogi to tylko zimozielone !!! ale jeśli żywopłot ma być jedynie parawanem dla obcych oczu to polecam sie trochę wysilić i pokombinować z różnymi gatunkami roślin połączonymi z elementami architektury ogrodowej np. panele ażurowe pojedyncze z jakimiś krzewami np wiciokrzewy lub pnączami po bokach.
Obecnie na rynku jest tyle roślin i ich odmian, że bez problemu możemy obsadzić niejedną działkę i jeszcze braknie miejsca :)

mike11
29-08-2007, 18:44
Jeśli chodzi o zapach Thuji to masz rację. Szczególnie posadzone w dużej liczbie mogą drażnić intensywnym zapachem szczególnie w upalne dni. Zresztą każdy odczuwa zapachy subiektywnie, dla jednego zapach ładny a dla innych już niekoniecznie.

Młode pędy Thuja zawierają od 1 do 4% olejku eterycznego, a w nim tujon (7,6 mg/g) w postaci alfa-tujonu - 85% i beta-tujonu (15%), ponadto alfa-pinen, alfa-terpinen, beta-terpinen mircen, limonen, sabinen, kamfen, borneol, fenchon, terpinolen. W surowcu występują także lignany, kwas taninowy (1,3%), tujopolisacharydy (4%), białka, tulilalkohol (thulylalcohol), flawonoidy (mirycetyna, kwercetyna).

hanka55
29-08-2007, 22:39
To może całe działanie pro zdrowotne thui ze strony " Immunolog" Henryka Różańskiego ? :)

"Thuja occidentalis L. - żywotnik zachodni

Thuja occidentalis L. żywotnik zachodni (Cupressaceae) - dostarcza cennego surowca: młodych pędów (ziela) Herba Thujae. Występuje w Ameryce Północnej, ponadto jest często sadzony w Europie jako krzew ozdobny.
Tuja jest wykorzystywana w medycynie oficjalnej, homeopatycznej, ludowej i weterynaryjnej.

Młode pędy Thuja zawierają od 1 do 4% olejku eterycznego, a w nim tujon (7,6 mg/g) w postaci alfa-tujonu - 85% i beta-tujonu (15%), ponadto alfa-pinen, alfa-terpinen, beta-terpinen mircen, limonen, sabinen, kamfen, borneol, fenchon, terpinolen. W surowcu występują także lignany, kwas taninowy (1,3%), tujopolisacharydy (4%), białka, tulilalkohol (thulylalcohol), flawonoidy (mirycetyna, kwercetyna).
Wchodzi w skład preparatów złożonych immunostymulujących, przeciwpasożytniczych (np. przeciw pierwotniakom) przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych np. Anti-Fungal - krople, Vagi-Mend Anti-Yeast Support, Esberitox), zalecanych do profilaktyki i leczenia zakażeń Candida, wirusami opryszczki, Epstein-Barr'a, przewlekłych zakażeń bakteryjnych, grzybowych, chlamydiowych i wirusowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego.
Wyciągi z Thuja działają immunstymulująco, przeciwrobaczo, żółciopędnie, rozkurczowo, przeciwbólowo, moczopędnie, antybakteryjnie, antywirusowo. W dużych dawkach działają halucynogennie. Tujopolisacharydy i glikoproteiny pobudzają proliferację limfocytów T i produkcję cytokinin. Hamują również replikację wirusów, między innymi HIV-1. Cytotoksyczne właściwości Thuja mogą być wykorzystane do leczenia niektórych nowotworów i łuszczycy.
Wywary z Thuja w medycynie ludowej były wykorzystywane do wywoływania poronienia. Ponadto do leczenia reumatyzmu, zapalenia mięśni, chorób pasożytniczych, chorób zakaźnych, przeziębienia, nieżytów układu oddechowego, infekcji układu płciowego, wyprysków (eczema), łuszczycy (psoriasis), trądziku (acne).
W sprzedaży znajdują się różne preparaty zawierające ekstrakt z Thuja: nalewki, kapsułki, tabletki dostepne bez recepty. Wiele z nich można nabyć on-line. "
http://www.rozanski.gower.pl/immunolog.html

Jak widzisz, thujowymi aromatami, można się raczej wyleczyć, a nie zachorować przez wąchanie :lol:

mike11
30-08-2007, 06:33
Ale nikt nie będzie tego pił, lizał, jadł itd

Darexman pisze o zapachu a nie nalewkach z thuji

gośka57
30-08-2007, 07:44
Też się zastanawiam nad takim żywopłotem. Widziałam zdjęcia dwukolorowego żywopłotu z formowanych buków (jeden czerwonawy, a drugi zielony) i pięknie to wyglądało. Tylko moja działeczka jest mała i nie wiem, czy taki żywopłot nie byłby zbyt szeroki :roll:

mike11
30-08-2007, 12:14
zamiast thuji można zastosować zimozielene, kolumnowe cisy, sosny, świerki i jałowce - tych ostatnich jest kilkaset odmian więc w każdej szkółce cos wybierzesz bez problemu :)

Jacek1204
30-08-2007, 12:29
Ja mam zywopłot z buka własnoręcznie posadzony 4 lata temu. Wysokość dzisiaj to ok. 1,20. Z sadzonek, które dostalismy od znajomego leśniczego.
Sprawuje się super. W maju jest już intensywnie zielony. Oprócz mszycy nic go jak do tej pory nie atakuje.

Istotne dla mnie jest to, że moje buczki nie zrzucają zesłych liści na zimą, pozostaj suche do wiosny do czasu wytwoerzenia młodych. także zasłona jest skuteczna także w miesiacach zimowych.

mike11
30-08-2007, 14:34
Załącz kilka fotek na forum swojego żywopłotu

wonsbelfer
16-10-2007, 10:18
Mój żywopłot z grabów ma dziesięć lat , wysokość około dwóch metrów, szerokość przy podstawie około metra, w partii szczytowej około 60 cm.
Ale wolę starszy o dziesięć lat żywopłot z buków. Nieco wyższy, poza tym podobnych gabarytów. Buki są gęstsze (w każdej porze roku) i mimo wszystko (podobna twardość drewan) łatwiejsze w przycinaniu. A rosną na piaseczku mazowieckim klasy V i VI. Z tym , że ja z braku czasu w lecie, przycinam je zwykle w marcu, wbrew radom uczonych podręczników, ale za to w zgodzie z obyczajami przodków. Szpalery grabowe były wszak nieodłączną częścią ogrodów i parków dworskich co najmniej od XVIII wieku. Na razie żyja i mają się (oba żywopłoty) nieźle.

mik99
16-10-2007, 17:32
wrzuć zdjęcia, proszę

oresund
08-03-2009, 21:55
posadzę grabowy żywopłot ...zgłupiałem ile:
Oczekiwanie: gęsta zapora przed sąsiadem;

Jedne portale mówią 9szt/mb inne 4-6szt,

Ja chciałbym to sadzić z mijanką.
Sadzonki mam zamówione 30-40cm;

Przychylam sie do wersji 6szt na metr w rozstawie:
3szt co 30cm i
przesunięty drugi rząd o połowe długosci
tj sadzonka w połowie miedzy sadzonkami 1.rzedu;

Czy dobrze myślę?
Jaką odleglosc miedzy rzędami zachować?

Elfir
09-03-2009, 08:31
4 sztuki to zdecydowanie za mało. Zrób 6 szt w "cynek".

lamia6806
09-03-2009, 09:13
Ja mam żywopłot bukowy, już 4 letni, wysokość ponad płot ( ok. 1.3 m ),
sadzony samodzielnie "na mijankę", odległości sadzoek 30-40 cm.
Jestem na razie zadowolona, uschnięte liście pozostają przez całą zimę stanowiąc zasłonę także o tej porze roku.

Kathi
10-03-2009, 19:28
a co to znaczy na mijanke? :oops:

Elfir
11-03-2009, 08:00
Mijanka - dwa rzędy, przesunięte względem siebie.
Cynek - trzy rzedy, a tylko srodkowy przesunięty wzgledem dwóch zewnetrznych, dajac wzór jak na kostce do gry z 5 punktami.

Kathi
11-03-2009, 12:51
Dziekuje! :D

pr____eni
21-03-2009, 19:59
dałabym chyba nie więcej ni 6, i na pewno w dwoch a nie w 3 rzedach, chyba ze masz ogromny ogrod i ci nie zalezy na powierzchni jaka ci zajmie, a poza tym latwiej przyciac taki wezszy generalnie pielegnowac:)[/b]

lilka.w
08-05-2010, 17:46
Bardzo podoba mi się taki żywoplot.Czy jednak trzeba na niego czekac 10 lat? Nie można posadzi większych roślin?A może lepiej zdecydowa się na grab lub ligustr?Poradżcie, bo nasz ogrodnik z liściastych uznaje tylko ....pęcherznicę!

ZaKontyK
10-05-2010, 11:24
Bardzo podoba mi się taki żywoplot.Czy jednak trzeba na niego czekac 10 lat? Nie można posadzi większych roślin?A może lepiej zdecydowa się na grab lub ligustr?Poradżcie, bo nasz ogrodnik z liściastych uznaje tylko ....pęcherznicę!


Z całym szacunkiem, ale porównanie ligustru z grabem czy bukiem - jest nieporozumieniem.
To dwa różne typy żywopłotów.

Ligustr - łysy zimą, szybko zielony na wiosnę (ale bez urazy, wg mnie, często, trochę miotłowaty)
Buk, grab - wolniejszy, zawsze z liściem, od późnej wiosny do jesieni zielony, później trzyma liść bązowy do czasu pojawienia się wiosennego; buk minimalnie wrażliwszy od grabu; grab bardzo zawzięty na życie; idiotoodporny (w granicach); cięcie wczesnowiosenne i sierpniowe. Im wyższy pewnie bardziej pracochłonny (bez odpowiednich narzędzi nie podchodź - szczególnie gdy płot długi). Ale wynagradza troskę.

Informacja dla niecierpliwych - typowy żywopłot 1,50m - nawet przy mocnym cięciu można osiągnąć po 6-7 latach; W trzecim roku ma wysokość 75 cm i już cieszy.

Żywopłot grabowy - polecam !!! Na pohybel kapryśnym tujkom i cyprysikom !!! :-)

Osoby,
którym nie wybudowano za płotem kopalni uranu, więzienia lub czegoś podobnego i nie potrzebują 2m płotu w jeden sezon,
zachęcam do sadzenia grabu lub buku.
Zasady prowadzenia podane ( i podważane) na początku wątku są OK i należy się ich trzymać (przede wszystkim ciąć ..... płakać .......i ciąć ......i w pierwszym roku podlewać).

ZaKontyK
10-05-2010, 12:04
Zakupiłam 130 sadzonek buku na żywopłot. Mają po około 50 cm wysokości.
W książce o żywopłotach (Maciej Mynett "Żywopłoty naturlne i formowane") wyczytałam, że mam wsadzać co 20- 25 cm, sadzonki najlepiej 60-80 cm wysokości po czym przyciąć je na 15-20 cm!!! I tego właśnie nie rozumiem. Po co autor wskazuje najlepszą wysokość sadzonek tego gatunku i w kolejnym rozdziale każe ciąć prawie przy ziemi?!!
Wydaje mi się to nie najlepszym pomysłem, ale ja nie jestem po SGGW tylko po ekonomii, więc się nie wymądrzam. Proszę o poradę naszych speców od roślin: ciąć tak mocno? odrazu po posadzeniu? w kolejnym roku? czy 5-6 sadzonek na metr bieżący to nie za gęsto?

Ankalenko, jak miałaś w ręce tę 60-80cm sadzonkę (domniemywać: zdrową, mocną, uodpornioną) musiałaś domyślać się dlaczego należy tak mocno ją ciąć. To często ledwie rozwidlona (często pojedyncza), cieńka jak ołówek witka. Tak posadzona i pozostawiona sobie, pogalopuje w górę (przyrosty roczne grabu, buku to 30 a nawet 50 cm) pozostawiając łyse, dziewicze doły. Tnąc, każemy jej odpuścić sobie na razie wzrost na rzecz zagęszczenia. W pierwszym i drugim nawet roku nie wzbudzisz szacunku sąsiadów (raczej złośliwe uwagi i kpiny). Ale w trzecim zaczną podchodzić i podpytywać. W piątym przestaniesz (szczególnie tych niższych) :-) widzieć bo już będą zasłonięci (no trochę się zagolopowałem).

Pozdrawiam

lilka.w
28-06-2010, 23:49
No i jestem prawie zdecydowana- grab albo buk i już! Zawsze mi się podobały , a że cierpliwości mi nie brak ,to sobie poczekam :)

magdalena84
28-03-2012, 18:28
Wszystkie rady Mynetta są jak najbardziej prawidłowe
BTW - to jeden z naprawdę sensownych autorów ksiązek ogrodniczych,
Rozstawa podana w książce jest odpowiednia dla 2 letnich sadzonek które nie były wcześniej formowane - przyciąć trzeba nisko bo to Ty rozpoczynasz formowanie żywopłotu. Cięcie musi być niskie by zywopłot był gęsty od samej ziemi, gdyby tego nie zrobić to po paru latach byłby zagęszczony na szczycie a łysy od dołu.
Częsty błąd przy żywopłotach rosnących na osiedlach, blokowiskach to własnie cięcie wylącznie szczytu roślin gdy już dorosną do docelowej wyskości - wyglądają jak miotły w szeregu - górą człowiek nie przejdzie ale dołem przechodzi każdy pies, kot itp.
Troche zaufania do autorów książek ogrodniczych...;)


Dokladnie tak, jesli nie przytniesz odpowiednio nisko zywoplot nie rozkrzewi sie u dolu i bedzie wygladal katastrofalnie po paru latach, na moim (dwudziestoletnim) osiedlu widac wlasnie takie braki w wiedzy

Liwko
05-04-2012, 14:33
Po świętach kupuję 500 sadzonek buka, a co :)
Macie jakieś namiary na dobre sadzonki, w podobnie dobrej cenie?

mirela99
16-04-2012, 08:29
W castoramie do 20 kwietni mają.

mirela99
16-04-2012, 11:22
Mam namiar w Brennej za 0,40pln sadzonka.

Liwko
16-04-2012, 11:26
Mam namiar w Brennej za 0,40pln sadzonka.

Ilu letnie?

mirela99
16-04-2012, 12:38
wysokość około 60 cm.

Liwko
16-04-2012, 12:41
wysokość około 60 cm.

Możesz dać namiary na priva?

camel77
12-05-2012, 12:00
Kupiłem żywopłot 2 letni z buku i posadziłem jakieś 2 tygodnie temu.
Zaczyna już się zazieleniać.
Moje pytanie jest takie czy już je przycinać czy jeszcze nie?

Liwko
12-05-2012, 12:55
Kupiłem żywopłot 2 letni z buku i posadziłem jakieś 2 tygodnie temu.
Zaczyna już się zazieleniać.
Moje pytanie jest takie czy już je przycinać czy jeszcze nie?

Ja przyciąłem zaraz po posadzeniu. Ponoć tak się robi. Nie wiem czy teraz nie musisz poczekać do jesieni.

Elfir
13-05-2012, 16:54
camel - tnij.

kkasperc
20-06-2013, 12:29
Graby są długie 3-5 metrów ale "tyczki" tj mało rozgałęzione zasadzone w jednej linii co około 50 cm. Dużo placów.
Opcja 1: Przyciąć na wysokości 1,5 metra a pomiędzy nimi zasadzić młodsze graby ze szkółki i nimi wypełnić place.
lub
Opcja 2: przesadzić z drugiej strony działki podobne graby (tam nie będzie żywopłotu) i je przyciąć na wysokość 50 cm

Pragnę docelowo otrzymać wysoki na 2,5 m gęsty żywopłot, ale wąski.
Co ty m sądzicie?

Elfir
20-06-2013, 13:39
Kupiłeś złe egzemplarze. Takie tyczki to produkt pod drzewka alejowe a nie na żywopłoty. Z tego to możesz sobie najwyżej bindaż (berso) zrobić.

magdajusz
09-11-2013, 21:21
W moich okolicznych nadleśnictwach nie produkują sadzonek grabu , a taki właśnie żywopłot marzył mi się od dawna.
Znalazłam szkółkę nieco oddaloną ,która oferuje tanie sadzonki ,ale tylko jednoroczne (ok 25 cm).

Z Waszych wpisów wynika ,że najlepiej sadzić dwuletnie ,po czym ściąć je na wysokość 20 cm.
Jaka będzie różnica jeśli posadzę te małe jednolatki i zetnę do ,powiedzmy 15 cm ?
Dolne zagęszczenie będzie chyba prawidłowe?

Zaczynam też zastanawiać się nad bukiem. Piszecie wiele dobrego na temat takiego żywopłotu.
Coś mi się wdaje ,ze zimą może wyglądać ładniej .... Na pewno kolor zimowych liści jest ładniejszy.

Czy gałęzie ciętych buków są bardziej powyginane niż grabów?

Elfir
09-11-2013, 21:26
kup małe, przytnij ile się da, ale tak by je jeszcze było widac i w następnym roku znowu :)

magdajusz
09-11-2013, 22:37
Elfir ,dziękuję :-)

A jeśli chciałabym , żeby żywopłot przerósł siatkę i był strzyżony od drugiej strony ogrodzenia ,to w jakiej odległości od płotu
trzeba posadzić sadzonki?

Jeszcze słówko o buku -czytałam gdzieś ,że on nie znosi wilgotnych gleb. Ale czy mowa tu o stojącej wodzie czy też o każdym
umiarkowanie wilgotnym terenie?

Elfir
09-11-2013, 23:33
a jaki chcesz mieć szeroki ten żywopłot?
Wówczas łatwo to sobie obliczyć

Buk nie toleruje wahań poziomu wód gruntowych. Jak stale jest wysoki i się nie zmienia, to rośnie dobrze.

klawdia
27-04-2016, 10:56
Hej :) Na mojej działce dłuższy bok ma 27m, ale od siatki do boku domu jest tylko 5 m. Czy uda mi się utrzymać żywopłot z grabu w szerokości max 70cm? Czy na mniej niż 1m szerokości nie mam co liczyć?

firewall
27-04-2016, 11:35
widziałem poniżej 0,5m a wysoki był na 3- 3,5m.
Mój jest posadzony od paru tygodni i już ma cudowne, drobne listeczki.

klawdia
27-04-2016, 11:41
super! Dzięki za odp. A był gęsty mimo tak małej szerokości?

firewall
27-04-2016, 11:51
tak.,choć można było znaleźć miejsce gdzie coś tam prześwitywało.

Lukas-LDZ
06-12-2016, 08:46
Decyzję o żywopłocie grabowym lub bukowym mam już w zasadzie podjętą. Pytanie do praktyków: jak oba gatunki wyglądają w żywopłocie obok siebie? Czy jest sens mieszania drzewek w jednym szpalerze?
Chodzi mi głównie o różnice w pokroju, zagęszczeniu i ewentualne różnice estetyczne. Współgrają ze sobą czy też gryzą się?
Macie takie doświadczenia?

greywolf
14-12-2016, 16:48
Posiadam i pielęgnuję kilka żywopłotów, w tym grabowy i bukowy. Zarówno żywopłot grabowy, jak i bukowy, są piękne. Uważam, że nie należy mieszać obu tych gatunków drzew w jednym żywopłocie.
Z moich doświadczeń: grab wcześniej ma liście na wiosnę od buka (o ok. 2 tygodnie), grab rośnie szybciej i jest odporniejszy od buka, buk jest bardziej wymagający, wrażliwszy (nie tylko na zalanie, ale również w trakcie upałów), liście bukowe z kolei ładniej się wybarwiają jesienią od grabowych, liście bukowe ładniej wyglądają zbrązowiałe zasuszone zimą na drzewach w żywopłocie.

Buk i grab nie "gryzą się", ale wymienione różnice moim zdaniem przemawiają za tym, aby posadzić dwa żywopłoty: jeden grabowy, drugi bukowy, bez mieszana obu gatunków w jednym żywopłocie.
Dobrze prowadzony żywopłot z grabu czy buka, to uczta dla oczu przez cały rok. Gratuluję wyboru. W Polsce sadzone rzadko lub bardzo rzadko, ale np. w Holandii czy Belgii, bukowe żywopłoty można spotkać niemal na każdym kroku, często pełnią rolę niskich i średniowysokich ogrodzeń posesji, szczególnie od frontu w gęstej zabudowie jednorodzinnej. Bardzo często wykorzystywane również w zieleni miejskiej w tych krajach.

Marian_D
18-12-2016, 19:39
IMO obydwa gatunki mają podobną odporność, przy czym buk będzie zdecydowanie lepiej rósł w zacienionym miejscu przy północnej ścianie domu

Mnie się wydaje że grab jest ładniejszy na wiosnę - ładniejsze liście i dłużej są zielone. Buk faktycznie lepiej wygląda jesienią - przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie, bo potem już obydwa gatunki wyglądają podobnie.

Szkoda że żywopłoty grabowe czy bukowe są tak mało popularne w Polsce. Trochę więcej przy nich roboty (choć w czasach dmuchaw i odkurzaczy ogrodowych to nie ma już takiego znaczenia) ale przynajmniej wyglądają o niebo lepiej niż tuje w stylu Janusza i Grażyny.

mariusz.k
18-05-2018, 13:35
Lekko odświeżę temat :)

Posadziłem żywopłot bukowy tydzień temu...oczywiście sadzonki(ok 1m wysokości) z odkrytym korzeniem. Trochę późno dlatego pytanie...czy ciąć teraz czy dopiero na wiosnę przyszłego roku?

firewall
18-05-2018, 13:41
Teraz intensywnie rosną. Płakałyby.

Elfir
18-05-2018, 18:49
Lekko odświeżę temat :)

Posadziłem żywopłot bukowy tydzień temu...oczywiście sadzonki(ok 1m wysokości) z odkrytym korzeniem. Trochę późno dlatego pytanie...czy ciąć teraz czy dopiero na wiosnę przyszłego roku?

W czerwcu, jak zakończą wzrost.

joana_
18-05-2018, 19:27
Elfir, sadziłam w kwietniu żywopłot grabowy, po posadzeniu przycięłam, oberwałam liście, pięknie się przyjął ;) czy dobrze doczytałam, ze kolejne cięcie dopiero za rok na wiosnę?

mariusz.k
19-05-2018, 11:54
W czerwcu, jak zakończą wzrost.

Elfir ale ja chce przyciać do tych początkowych 20 cm :) więc jeżeli nie zrobię tego teraz to dopiero na wiosnę przyszłego roku...

Elfir
19-05-2018, 15:06
nie, nie musisz czekać na wiosnę. Grabów wiosną się nie tnie. Tnie sie latem.

Kirin
12-04-2022, 07:45
Temat stary sale nie wiem czy jest sens zakładać nowy. Chcemy posadzić żywopłot ale zarówno ja i żona mamy awersję do "tui". Chcielibyśmy coś fajnego, liściastego. Tak trafiłem tutaj. Pierwsza myśl to bukszpan ale w Opolu podobno grasuje ćma.
Gleba dość gliniasta. Do tego mocne wiatry zachodnie. Czy buk lub grab dobrze znosi połączenie wiatr + glina? Nie ukrywam, że jednym z zadań żywopłotu miałoby być osłonięcie i rozproszenie wiatru.

Elfir
12-04-2022, 09:28
grab będzie lepszy.

Kirin
12-04-2022, 09:46
grab będzie lepszy.

Poczytałem, wygląda pięknie. Sadzonki 40-60 cm po 40-50 groszy. Ile bym ich potrzebował na metr? Mam małą działeczkę (800 metrów) więc nie wiem czy jeden czy 2 rzędy.
Czy teraz jest dobry czas na sadzenie?

Elfir
13-04-2022, 19:57
teraz jest trochę za późno. Sadzonki kopane z gruntu sadzi się w okresie bezlistnym a one już rozpoczęły wegetację.

Zastanów się jak je będziesz ciął od strony sąsiada.

Sadzi się co ok 20-25 cm

Kirin
14-04-2022, 07:01
teraz jest trochę za późno. Sadzonki kopane z gruntu sadzi się w okresie bezlistnym a one już rozpoczęły wegetację.

Zastanów się jak je będziesz ciął od strony sąsiada.

Sadzi się co ok 20-25 cm

To poczekamy na jesień.

Co do sąsiadów - z jednej strony mam pole i tu będzie chyba problem - jak takie graby mogą reagować na ewentualne opryski?

Elfir
14-04-2022, 10:43
zależy jakie to beda opryski - bo na choroby i szkodniki to im przeszkadzać nie będzie. Gorzej ze środkami chwastobójczymi.
Rolnik ma prawny obowiązek lać tak, by krople nie spadały poza jego pole.

trabi-wrc
06-06-2022, 06:55
cześć,
wkoło domu posadziliśmy 12 lat temu żywopłot grabowy (leśniczy wrzucił też jednego buka :D ).
W sumie ponad 100 mb żywopłotu sadziliśmy w dwóch równoległych rzędach (ok 30 cm od siebie). Drzewka sadzone co 40 cm naprzemiennie.
Do niedawna sąsiedzi nie zakładali ogrodzenia bo nasz żywopłot doskonale tę funkcję spełniał - musiałem tylko kilka razy w roku ich odwiedzić i od ich strony przyciąć.
Od kilku lat mają jednak psy, więc postawili ogrodzenie z siatki i zaczął się kłopot z przycinaniem, bo metrowy pas zostawiony na żywopłot mierzony był dokładnie od granicy działki. Nie przewidziałem, że do cięcia żywopłotu będę potrzebował jakimś cudem się przecisnąć. Efekt był pierwotnie taki, że po cięciu od strony sąsiadów/siatki wychodziłem jak po walce z tygrysem, albo upocony jak mysz, jeśli zakładałem odzież z długim rękawem/nogawkami. W tym roku miarka się przebrała i musiałem wyciąć mnóstwo pięknych grabów z zewnętrznego rzędu - pnie grubości przedramienia. Serce mi krwawiło, ale nie miałem innego wyjścia. Teraz żywopłot ma dziury, ale wiem, że pięknie zarosną, a ja będę mógł szybciej go przyciąć.
Podsumowując:
1. jeśli chcesz sadzić w dwóch rzędach to pamiętaj, że drzewa rosną wszerz - 1m na dwa rzędy (jeśli jest siatka za żywopłotem) to zdecydowanie za mało.
2. jeśli posadzisz jeden rząd co 30 cm, to uzyskasz oczekiwany efekt i unikniesz powielenia mojego błędu
3. wiem, że serce boli jak trzeba obciąć ledwo odrośnięte od ziemi graby, ale nie obawiaj się - graby są odporne, a im częściej będziesz im poświęcał czas tym gęstszy będzie
4. raz na jakiś czas zrób cięcie "drastyczne" (po uzyskaniu docelowej wysokości) - każdorazowe cięcie podwyższało żywopłot o kilka cm, aż było 180-190 cm. Przycięliśmy 2 lata temu do 150 cm i co roku znów przybywa ok 5 cm.
5. sadziliśmy chyba w maju, bo mam zdjęcia córki w wózku na łące pełnej maków - najpierw perz był wyższy od sadzonek, ale po dwóch latach nie trzeba było już szukać żywopłotu :D
6. cierpliwość przy pielęgnacji zostanie nagrodzona po kilku latach cudnym gęstym żywopłotem, który osłoni przed wiatrem i wzrokiem ciekawskich :D

Kirin
25-08-2022, 13:04
Odkopuję temat.
Chciałbym zapytać kilka rzeczy:
1. Wiemy już, że będzie grab i 2 rzędy. Ile najsensowniej zostawić od granicy? Raczej kilka lat nie będzie płotu, potem może siatka.
2. Wzdłuż granicy ma u mnie biec WLZ (przyłącze prądu). Jaką odległość od grabów zostawić by później nie mieć problemów w razie W? Chodzi zarówno o odkopanie kabla w razie co jak i o korzenie (czy nie uszkodzą kabla). Kabel zakopany 80 cm po powierzchnią gruntu.
3. Kiedy teraz można sadzić graby?

Elfir
25-08-2022, 17:50
1. Grab trzeba strzyc z każdej strony. Wiec o ile nie masz dojścia z drugiej strony granicy, musisz zostawić tyle miejsca by wejść za żywopłot i strzyc.
Przy dwóch rzędach żywopłot będzie miał min 1 m grubości, wiec 50 cm od sadzonki trzeba rezerwować miejsce na przejście.
2. Korzenie nie uszkodzą kabla, a abyś ty nie uszkodził głównej masy korzeni kopiąc, to pewnie musiałbyś odsunąć min o 1 m
3. W doniczkach cały rok póki ziemia nie zamarznięta i możesz podlewać w czasie suszy. Kopane z gruntu, z gołym korzeniem wyłącznie w okresie bezlistnym.

Kirin
12-09-2022, 14:21
1. Grab trzeba strzyc z każdej strony. Wiec o ile nie masz dojścia z drugiej strony granicy, musisz zostawić tyle miejsca by wejść za żywopłot i strzyc.
Przy dwóch rzędach żywopłot będzie miał min 1 m grubości, wiec 50 cm od sadzonki trzeba rezerwować miejsce na przejście.
2. Korzenie nie uszkodzą kabla, a abyś ty nie uszkodził głównej masy korzeni kopiąc, to pewnie musiałbyś odsunąć min o 1 m
3. W doniczkach cały rok póki ziemia nie zamarznięta i możesz podlewać w czasie suszy. Kopane z gruntu, z gołym korzeniem wyłącznie w okresie bezlistnym.

Bezlistnym czyli np. teraz?

Ostatecznie jednak będzie jeden rząd. Chyba wkopiemy co 20 cm. Zostawię 50 cm na 2 rząd ewentualnie w przyszłości.

Elfir
12-09-2022, 16:10
Bezlistnym czyli np. teraz?


W moim rejonie na bukach są jeszcze liście. Zaczną tracić pod koniec października najwcześniej

Kirin
13-09-2022, 06:57
W moim rejonie na bukach są jeszcze liście. Zaczną tracić pod koniec października najwcześniej

A graby?

Na olxie widzę ogłoszenia o sadzonki buka ale z wysyłką po 15 września. Planowaliśmy tak w ostatnim tygodniu października/pierwszym tygodniu listopada sadzić. Będzie ok?

Elfir
13-09-2022, 12:56
graby to samo. Każda liściasta z gołym korzeniem powinna być sadzona w okresie bezlistnym, bo inaczej uszkodzone korzenie (w czasie wykopywania, transportu) nie są w stanie dostarczyć wody liściom i roślina usycha.
Konieć pażdziernika powinen byc ok.

SirKlamm
18-09-2022, 20:50
Cześć,
podłączę się do tematu.
Czy będzie jakiś problem jeśli na działce posadzę w październiku sadzonki graba (celuję w rozmiar 60 - 100 cm) a wiosną (maj/czerwiec) obsypię te sadzonki ziemią (ok. 7-10 cm)?
Idzie o to, że na działce nie mam jeszcze i z pewnych powodów nie będę miał ziemi pod trawnik (rzeczone 7-10 cm) aż do ok. czerwca a chciałbym aby graby już się zakorzeniły. Czy będzie dla nich ze szkodą jeśli je później obsypię tą ziemią?

Elfir
18-09-2022, 21:21
Czy będzie dla nich ze szkodą jeśli je później obsypię tą ziemią?

Będzie. Tym bardziej, że ta ziemia na nic im się nie przyda. Dobra ziemia jest potrzebna na głębokości korzeni a nie na wierzchu.
Nie można roślinom zasypywać szyjki korzeniowej.

SirKlamm
20-09-2022, 19:49
Dziękuję.

Kirin
14-11-2022, 11:47
Kupiliśmy sadzonki grabu, chcieliśmy je posadzić i... doszliśmy do wniosku, że mamy taki bałagan na działce, że najpierw zdementujemy ogrodzenie tymczasowe, wyrównamy trochę ziemi i dopiero zabierzemy się za żywopłot.
Jak zabezpieczyć te sadzonki na zimę? Obecnie je po prostu wsadziliśmy je do połowy do ziemi.

Elfir
14-11-2022, 16:33
tak, starczy zadołować, ale korzenie, a nie pół rośliny

Kirin
25-03-2023, 07:54
Minęła zima. Można takie graby jak na zdjęciu sądzić i ciąć?
https://naforum.zapodaj.net/9ae3717a90af.jpg.html

Elfir
25-03-2023, 08:22
jak najszybciej sadzić. Przyciać na 30 cm

MiroMirek
25-03-2023, 16:59
jak najszybciej sadzić. Przyciać na 30 cm

30 cm to moim zdaniem zbyt wysoko, będzie problem z zagęszczeniem przy ziemi. Mój był cięty na około 15 cm w momencie sadzenia , teraz po 8 latach regularnego cięcia jest pięknie zagęszczony od ziemi do góry, teraz ma około 2,5m i dalej go już nie puszczam.

Elfir
26-03-2023, 12:02
jak duże były sadzonki?

Kirin
27-03-2023, 10:16
jak duże były sadzonki?

To pytanie do mnie czy MiroMirek?
Nasze mają 60-80 cm

Kirin
27-03-2023, 12:08
jak najszybciej sadzić. Przyciać na 30 cm

Mają już kwiaty i pączki, czy możemy mimo wszystko przycinać czy po posadzeniu musimy poczekać (no i do kiedy?)

Elfir
27-03-2023, 12:17
Przycinasz od razu. Jak słabo rozgałęziona to można niżej, jak sugerował Miro Marek.
Przy 15 cm to już trzeba uważać, żeby jakikolwiek pąk był na pędzie.

Kirin
27-03-2023, 12:31
Przy 15 cm to już trzeba uważać, żeby jakikolwiek pąk był na pędzie.
Tzn.? Zależy nam by były pąki czy właśnie ma nie być?

Elfir
27-03-2023, 13:37
mają być.

ollencja
15-04-2023, 22:05
Od stromy południowej mam sąsiada, miał dużą różnicę na działce
Postawił wysoki murek, zrobił ładny płot i nawiózł sobie ziemi.
Nie narzekam, bo tak pokombinował, że łapie wszystką wodę z roztopów i mnie nie zalewa.

Mam widok na ładny płot i brzydki murek, kawałkami pomazany czarnym impregnatem.
Skoro buk i nadają się na niskie żywopłoty to może by zasłonił taki murek.
Sąsiad jest od południa, to dla ewentualnych roślin byłaby to północ, ale słońce świeci też rano i wieczorem.

Latem da się płot przysłonić: maliny, kosmosy, paprocie, amaratus ...ale zimą jest brzydko.

Sadziłam tam trzmielinę, ale słabo się murku czepia, przewraca, wrasta w ziemię.

Mój pomysł ma jakieś sens albo wady?

Elfir
15-04-2023, 22:12
wadą jest fakt, że grab jednak nie jest zimozielony. I kwestia warunków glebowych

ollencja
15-04-2023, 22:20
ale zostają liście (czasem) i gęste gałązki

jestem typem co lubi tuje i dla mnie mogły by tam być,
ale drzewka i krzaczki owocowe nie zawsze lubią, to nie będę złośliwa

Elfir
17-04-2023, 13:35
żywotnik w niczym nie przeszkadza drzewom owocowym (poza naturalną konkurencją korzeniową o składniki pokarmowe i wodę, ale to dotyczy absolutnie każdej rośliny)

Kirin
25-03-2024, 09:50
Hej, w zeszłym roku robiliśmy bardzo na hura i chwasty mocno nam zasłoniły sadzonki. Czym najlepiej ściółkować graby? Zwykła kora sosnowa (taka luzem z tartaku) wystarczy?
Czy karton + kora? Czy coś jeszcze innego?

Elfir
25-03-2024, 19:11
karton i kora przynajmniej zadusi istniejące chwasty