PDA

Zobacz pełną wersję : Kanał podpodłogowy



25-02-2007, 10:36
Poradźcie mi proszę - w jaki sposób wykonać kanał pod posadzką na przewód wentylacyjny.
Przewody wentylacyjne będą miały średnicę 125mm + izolacja wełną gr 5 cm, czyli razem ok. 23 cm. Pomyslałem o tym żeby przed zalewaniem posadzki wykonać ze styropianu (lub twardszego materiału poliuretanowego) taką "wnękę" w posadzce na kanał, a następnie ułożyć na nim siatkę zbrojoną - zeby posadzka nad kanałem nie pękała. Czy to właściwe rozwiązanie? Czy mi się to nie rozsypie?
Tak to miałoby wyglądać na rysunku poglądowym:

http://images20.fotosik.pl/94/8c0d74d37d372bf0med.gif

26-02-2007, 15:41
Może dzisiaj ktoś będzie wiedział? ;)
Jak u siebie robiliście kanały podpodłogowe - jeśli musieliście cos większego chować w posadzce przyziemia?
Wszelkie pomysły mile widziane.

kbab
26-02-2007, 15:55
Prze wylaniem płyty w piasku zasypałem rurę pcv 100. Żadnych izolacji nie dawałem. Dodatkowo w miejscu gdzie stoi lodówka z tej rury doprowadziłem powietrze 50 (chłodzenie lodówki jest sprawniejsze). Ważne aby był spadek ok 1%.

adam_mk
26-02-2007, 16:54
Witaj
Zajrzyj do dowolnego marketu. Poszukaj działu z wentylacją. Obejrzyj kanały prostokątne o wysokości typowej 5cm. Są o bardzo różnych przekrojach i dadzą się równoleglić (dla jeszcze większego przekroju).
Przelicz rurę fi 125 na prostokąt o boku 5cm i wsadź je pod podłogę w warstwę ocieplenia (typowo 5cm). Obejrzyj też "kwadratury koła" - przejścówki. Są proste i kątowe. Coś dobierzesz.
Pozdrawiam Adam M.

Są plastiki i ocynk, a jak MUSISZ to i nierdzewka.

26-02-2007, 20:37
Witaj
Zajrzyj do dowolnego marketu. Poszukaj działu z wentylacją. Obejrzyj kanały prostokątne o wysokości typowej 5cm. Są o bardzo różnych przekrojach i dadzą się równoleglić (dla jeszcze większego przekroju).
Przelicz rurę fi 125 na prostokąt o boku 5cm i wsadź je pod podłogę w warstwę ocieplenia (typowo 5cm). Obejrzyj też "kwadratury koła" - przejścówki. Są proste i kątowe. Coś dobierzesz.
Pozdrawiam Adam M.

Są plastiki i ocynk, a jak MUSISZ to i nierdzewka.

Rura fi 125 przeliczona na prostokąt o wys. 5 cm będzie miała 25 cm szerokości + izolacja, co ma trzy wady:
- wylewka nad tak szerokim kanałem chyba powinna byc już zbrojona, przynajmniej siatką
- mam kilka kanałów do poprowadzenia, więc łącznie zajęłyby mi więcej miejsca niż dysponuję
- liczę się z okresowym czyszczeniem kanałów, a kanał o takich proporcjach zapewne stwarzałby problemy przy czyszczeniu typowymi urządzeniami.
Wolę jednak więcej sie narobić, ale wykonać normalne kanały podpodłogowe, by umozliwiły mi włożenie tam instalacji takiej jaką sobie przyjałem za optymalną do potrzeb budynku.

Zastanawiam się co prawda jeszcze nad zalaniem betonem - zgodnie z zugestią kolegi Kbab, ale tutaj rónwnież mam wątpliwości: musiałbym je jakoś zaizolować, żeby nie wykraplała mi się tam woda. A jeżlei dam izolację to musiałby to być izolacja twarda, bo inaczej zapewne posadzka będzie mi pękała? A jeżeli twarda izolacja (np. PUR) to na taką średnicę cholernie drogo będzie mnie to kosztowało.
I dlatego znowu zostają mi kanały podpodłogowe - tylko pytanie jak je zrozbić żeby było w miarę tanio i dobrze?

kbab
27-02-2007, 07:50
re falkon
Oczywiście zrobisz jak uważasz, bo ja już mam to za sobą i od lat sprawuje się dobrze. Podałem sposób najtańszy, obawy o "wykraplanie wody" są niezasadne bo gdzie w domu znajdziesz lepiej wentylowane miejsca od przewodów wentylacyjnych???

demex
27-02-2007, 10:02
Oczywiście zrobisz jak uważasz, bo ja już mam to za sobą i od lat sprawuje się dobrze. Podałem sposób najtańszy, obawy o "wykraplanie wody" są niezasadne bo gdzie w domu znajdziesz lepiej wentylowane miejsca od przewodów wentylacyjnych???
Tak, tylko że kanały wentylacyjen odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz.

A ten kanał napowietrzający wprowadza zimne (czasami bardzo zimne) powietrze do "ciepłego" pomieszczenie. I wetdy skrapla się na ściankach para wodna, a większej ilości woda.

PS. Jedno wiem ma pewno - kbab nie nosi okularów :)

kbab
27-02-2007, 10:15
W końcu sprawdziłem. U mnie przy wlocie zimnego powietrza jak i przy wyjściu pod kominkiem, jak również przy wyjściu mniejszym otworem pod lodówką nigdzie nie ma wilgoci, przy obecnej różnicy temperatur 19 st.C (3,5 i 22,5) , i dużej wilgotności na zewnątrz (we Wrocku pada).
Okularów nie noszę, ale używam.

27-02-2007, 15:01
... Podałem sposób najtańszy, obawy o "wykraplanie wody" są niezasadne bo gdzie w domu znajdziesz lepiej wentylowane miejsca od przewodów wentylacyjnych???

To dlaczego w takim razie układasz rury z 1% spadkiem?

kbab
27-02-2007, 19:48
re falkon
dobre pytanie, spróbuję odpowiedzieć. Ponieważ dom jest na terenie zalewowym i ma swój "odpływ", również dlatego wybrałem technologię thermomur - styropian i beton, na całym dole kafle, jakby co (brrr!) to ewentualne straty mogą być mniej dotkliwe.

Barbossa
27-02-2007, 20:08
jedno ale:
w papie takiego korytka to nie wyprofilujesz więć albo pod chudym/w chudym, albo nad papą i w jakiejś otulinie