PDA

Zobacz pełną wersję : projekt PROSTY pracownia DOBRE DOMY



CuoreRosso
26-10-2006, 20:45
Witam wszystkich forumowiczów!

Od roku przymierzamy się do ucieczki z centrum miasta Łodzi... Działka już jest. Projektu wciąż szukamy. Bardzo realny jest ten, z niewysublimowaną nazwą (tak to ujmę) - mianowicie PROSTY z pracowni DobreDomy:
http://www.dobredomy.pl/?id_project=74

Z przyjemnością wysłucham opinii (nie oczekuję achów i ochów).

Uff, pierwszy post już za mną - teraz może byc tylko lepiej.

Pozdrawiam

ms.
27-10-2006, 14:40
witam,
dostałam od Ciebie wiadomośc prywatną, ale jakoś nie kminię o co chodzi.
A mogę prosto z mostu na temat Prostego:
1. swego czasu zastanawiałam się nad nim, napisałam maila do pracowni i przysłali plan, przekroje AA oraz BB. Prosty nie ma wersji z garażem, można kombinować samemu, ale zaburzy się bryłę budynku. To był główny argument za nie (dla mnie).
2. pomieszczenie gospodarcze w środku domu, odpada opcja pieca na paliwo stałe.
3. strop jest tylko nad częścią pomieszczeń, pozostałe przykrywa tylko dach - mogą być trudne do dogrzania.
4. dom idealny na działkę z wjazdem od północy.
Tak mi się coś kojarzy, że w którejś gazetce Murator lub Ładny Dom była analiza porównacza kosztów ogrzania różnych domów. Prosty wskazany był jako, niestety, ten którego będzie trudniej ogrzać (wysokie pomieszczenia, duże okna).

variuss
27-10-2006, 15:06
http://www.dobredomy.pl/images/046_02_w_b.jpg
http://www.dobredomy.pl/images/046_01_w_b.jpg
http://www.dobredomy.pl/swf/046_1_r.gif

Domek bardzo ładny, całkowicie w moim guście i nie będę tu w ogóle obiektywna ;)
Jest to mały domek, ale jak pisał ms. nie mozna zbytnio zaliczyć go do tanich przy takiej ilości okien na zamówienie, obstawiam ze 40tys za okna wysokiej klasy (chciałabym się mylić )... No ale to właśnie te piękne przeszklenia decydują o charakterze tego domu i osobiście nie radzę z nich rezygnować.

Na początek minus -jak zwykle w gotowcach - za mały wiatrołap- można go powiększyć kosztem kawałka kuchni. Zakłądam, że kotłownia będzie też pralnią i suszarnią, wtedy przydało by się osobne wc. Minus to 2 okna w kuchni- będzie niezbyt ustawna. Za to przydałoby się okno w jadalni, przy stole.

Poza tym, na plus - wyraźnie rozdzielona strefa dzienna i nocna, jeden komin do pieca i kominka, kominek w środku domu. Prosty dach, prosta bryła, piękna elewacja.

Domki o podobnym układzie funkcjonalnym to np Cynober, gienia, słoneczko oraz małe parterówki z pracowni Bauher

CuoreRosso
27-10-2006, 21:57
Dziękuję wszystkim za uwagi i proszę o jeszcze.

ms.
30-10-2006, 07:47
variuss, wymieniłaś pracownię Bauherr www.domparterowy.pl Zgadzam się, mają bardzo ciekawe parterówki o prostej i eleganckiej bryle.
CoureRosso - nawet jak nie zdecydujecie się na Bauherra, warto obejrzeć te projety (po sielsko-wiejskich dworkach, kolumienkach i przyporach na stronach Archonu) - odpoczynek dla oczu. Jeśli podoba Wam się PROSTY, nie powinniście się rozczarować.

CuoreRosso
30-10-2006, 09:24
A rzeczwiście. Kilka sensownych chałupek tam jest.

Gangwolf
25-11-2006, 18:20
Witajcie,

Co sądzicie o tym projekcie? Czy to na pewno tani dom? Czy ktoś może buduje lub budował "Prostego".
http://www.dobredomy.pl/?id_project=74

Pozdrawiam,

Gangwolf
03-02-2007, 15:19
Witajcie,

Co sądzicie o tym projekcie? Czy to na pewno tani dom? Czy ktoś może buduje lub budował "Prostego".
http://www.dobredomy.pl/?id_project=74

Jak Wam się wydaje - jakie mogą być orientacyjne koszty budowy tego domu?

Pozdrawiam,

Gangwolf

pluszku
03-02-2007, 17:29
Projekt bym nazwał śmiałym - szczegolnie jak na ta ilosc okien.
Pamietaj ze nie kazda zima musi byc taka łagodna jak tegoroczna - przynajmniej w naszej strefie klimatycznej.

Gangwolf
04-02-2007, 15:12
Witam,

Pluszku, jak widzisz dużo okien jest tylko w salonie. Ale chyba przyznasz, że jest to ciekawy i nietuzinkowy projekt,

Pozdrawiam,

Gangwolf

pluszku
04-02-2007, 16:10
Projekt jest ciekawy i nietuzinkowy.
Lecz na okna wydasz majatek.
No i jeszcze straty ciepla.
Sciana ma K=0,30 a okno 4 razy wiecej.

Irma
04-02-2007, 16:21
domek bardzo ladny w ktoryms numerze ladnego domu, byl opisywany i wyceniany

Artur K.
04-02-2007, 16:41
Jeżeli będziesz budował beż żadnych fajerwerków i innych szaleństw, przy dużym wkładzie własnej pracy masz dużą szansę zejść poniżej 150 000 zł.
pod klucz.
Ale wszystko zależy od ilości włożonej własnej pracy, przyjętego standardu i poziomu cen na materiały ( one ostatnio cały czas drożeją ) 8)

Gangwolf
04-02-2007, 21:44
Może znajdzie się ktoś, kto wybudował "Prostego"?Poszukuję również wszelkich publikacji, relacji na temat realizacji tego projektu.

Pozdrawiam i dziękuję za powyższe opinie,


Gangwolf

Wodnica
25-02-2007, 11:09
Witam... czy ktoś buduje lub wybudował dom PROSTY z "Dobre Domy"?
Ja jestem na etapie fundamentów i tak się zastanawiam...może kto już...

lukjanko
31-01-2010, 14:03
A wygląda on tak

http://www.dobredomy.pl/?id_project=74&infopage=1
Co prawda troche chcemy w nim pozmieniać bo wiadomo ze nie ma gotowego projektu domu idealnego ale ten najbardziej spełnia nasze wymogi.
Bedzie otwarta kuchnia na trzech scianach bez szafek wiszących :)) Drzwi do kibelka(pomieszczenia gospodarczego) będą przeniesione na ściane od strony wejściowej oraz drzwi wejściowe będa węższe po to aby zyskac miejsce na szafe wnekową.
Jak ktoś ma jakieś uwagi to z chęcia przeczytam.

Szelma29
07-02-2010, 15:07
http://www.extradom.pl/projekt-domu-PROSTY-ID-2530.html?typ=wszystkie&powierzchnia=dowolna&garaz=wszystkie&strona=&szukaj=Prosty

troche fotek Prostego z innego forum

lukjanko
07-02-2010, 16:44
Super zdjęcia wielkie dzięki :P

Szelma29
07-02-2010, 18:21
nie ma za co..kiedys wpadłam na te fotki i pamiętałam...szkoda, ze wiecej nie zamieszczają fotek bo pewno juz domy są skonczone

mnie osobiscie domek sie podoba, faktycznie prosty i pewno tani..plus ma ten efekt z postaci wysokiego salonu co da przestronnosci...wnetrzu
zmiany proponowane przez Ciebie są ok...
jak zaczniesz budowac to zamieszczaj fotki bo na tamtym forum cisza zapadła juz od dawna bo to mało popularny projekt chociaz fajny

lukjanko
09-02-2010, 19:18
pewnie ze bede zamieszczac :)) fakt tam cos cisza bo pisałem ale nikt sie nie odzywa :((
w projekcie wysoki sufit jest nawet w pokojach i łazience ale zastanawiam sie nad zrobieniem drewnianego ze wzgledu na ogrzewanie
co do kosztów to fakt wychodzi tanio a jak ma sie dostep do materiałow w takich cenach jak ja to juz w ogóle :)
zapotrzebowanie materiałów według projektu
ściany fundametowe bloczki M-6 1800szt 2,50 szt
ściany zewnętrzne i wewnetrzne Silika 24cm 1800szt - 3,20 szt
ścianki działowe silka 12cm 1300 szt- 1,60szt
ceny są netto i z transportem na budowe
najlepiej dach wypadł bo według wyliczeń firmy miał byc za 12500pln a ja ten sam materiał mam za 6000pln (ceramika)

ala*
10-02-2010, 10:21
Hejka
Jaki masz kąt nachylenia dachu skoro planujesz ceramikę?
Pono 20stopni (jak w projekcie) to ciut mało.
Jest szansa wybudowac ten domek (sam dom bez papierów itp)w granicach 200 kł

lukjanko
10-02-2010, 10:42
JAKĄ CERAMIKE? Wyraźnie napisane jest że silikaty a co do nachylenia dachu to zgadza sie 20 stopni.

ala*
10-02-2010, 10:56
najlepiej dach wypadł bo według wyliczeń firmy miał byc za 12500pln a ja ten sam materiał mam za 6000pln (ceramika)

Szelma29
10-02-2010, 12:51
mysle, ze 200 tys, przy znacznych oszczednosciach...i moze nie wszystko w srodku to mozna sie porwac...ale na wszystko 200 tys to chyba za mało na całosc , tak aby ogrodzenie, kostka, w srodku itd itd..
ale na pewno jest to alternatywa , jak ktos nie ma kasy za duzo...a domek całkeim fajny ot takie wieksze meiszkanie tylko ze z wlasnym ogrodkiem..ale tak na serio to czego wiecej trzeba??
taki dom to dobry na mlode lata i na stare bo tani w utrzymaniu

czy taka zmaina..poszerzenie domu o metr od strony salonu i kuchni jest możliwa?? jak myslicie??

z tego co wyczytałąm, to w małych pokojach robili stron własnie ze wzgledu na ciepło..tylko salon z kuchnia duzy..ale urok tez extra miec takie małe pokoje z wysokim sufitem...

lukjanko
10-02-2010, 13:14
200tys to w zupełnosci wystarczy :))) Dlatego że pracuje w wykończeniówce, brat elektryk, teściu firma budowlana co prawda w niemczech, dwóch wujków to samo :)) mój przyjaciel sprzedaje dachy a w hurtowniach budowlanych rozległe znajomości :)) Aha zapomniałem szwagier spawa bramy, balustrady, ogrodzenia.
Dostep do darmowego sprzętu budowlanego tez robi swoje.
Nie ukrywając policzyłem że stan surowy otwarty wyjdzie 50000pln :))
aha ala chodziło ci o dach:)) w projekcie obliczone jest na dach z dachówki ceramicznej wiec nie ma problemu :))

Szelma29
10-02-2010, 13:37
to masz chłopie szczeście , nie zazdroszcze tylko gratuluje
powiem Ci tak...sa pewne projekty popularne inne nie...ale czesto ludzie wybieraja projekt na zasadzie..widza u innych juz gotowy dom, i dlatego podejmuja decyzje...
ten prosty malo osob buduje..na tamtym forum ale zainteresowanie bylo male i dziewczyny przestaly pisac i zamieszczac fotki..ale juz cos widac..i efekt jest
jak masz w rodzinie budowlancow to zapytaj o ta zmiane czy mozliwa ..to poszerzenie o metr salonu i kuchni bo to mnie b. interesuje

lukjanko
10-02-2010, 13:47
Wszystko mozna wystarczy dobry architekt a najlepiej ten co robił ten projekt. Mam juz z nim kontakt i jak by co wystarczy wycieczka do Wrocławia :)
Mam stronki projektu w PDF i nie wiem jak je tu załadowac :(
jak chcesz to podaj maila to ci wysle

Szelma29
10-02-2010, 13:56
[email protected]

wiem, ze wszystko można..i ta zmiana nie jest trudna..bo po prostu po fundamencie i chyba szerokosc krokwi trzeba ..no ale ze tam nie ma sufitu i dlatego sie zastanawiam..czy mozliwa

lukjanko
10-02-2010, 14:06
Poszło :) Brak stropu tylko ułatwia zadanie :lol:
Tam gdzie jest zaznaczenie pisakiem tak siega orginalny strop ja albo zabuduje całość bez salonu i kuchni albo równo ze ścianami w pokojach a to dlatego że kominek bedzie z nadmuchem i bedzie jak łatwo i tanio doprowadzic nawiewy do pokoi .

Szelma29
10-02-2010, 14:49
doszło..dzieki:) :D :D

bagusia
11-02-2010, 18:33
.....kominek bedzie z nadmuchem........

Jeśli mogę wtrącić się w zdanie- według mnie lepiej zrobić kominek z płaszczem wodnym. Nie jest jakaś kosmiczna różnica w cenie (tak mi się wydaje) a jest o wiele praktyczniejszy. Mój wujek ma z nadmuchem- oszczędzali przy budowie- niestety teraz żałują i będą przerabiać na płaszcz wodny. A taka przeróbka ich teraz o wiele więcej kosztuje. Dlaczego odradzam z nadmuchem?- ponieważ tam przy wylotach baaaaardzo brudzi się ściana!! Jeśli chciałabyś mieć ładnie bez żadnych czarnych plam na ścianie, to po każdym sezonie grzewczym malowanie obowiązkowe. Wiem, że masz jeszcze sporo czasu aby sie zastanowić i wgłębic w temat, dlatego też napisałam moją opinie :wink: Decyzje i tak podejmujesz sama :wink:

Ps Ciekawy ten domek, sama szukam parterówki, myślałam kiedyś o prostym ale najprawdopodobniej moim domkiem będzie "IRYS" duża kuchnia i przestronny salon bez stropu :lol: to tak na marginesie hehe

lukjanko
11-02-2010, 19:12
Temat kominka juz przerobiłem i nie ma sensu robic z płaszczem wodnym za drogo to wychodzi i jest nieopłacalne :( Tu masz stronke fakt ze stary troche ten artykuł ale nadal na czasie http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/poradniki_abc/46.html
to jest jedna ze stron na temat kominków ale w wiekszości przypadków sie zgadza. Moi znajomi tez maja i zbyt zadowoleni nie sa. Co do brudu to wszystko zależy gdzie mieszkasz (jak brudne powietrze jest tam gdzie mieszkasz).
Glupia sprawa w kominku z płaszcze wodnym jest rozpalanie np. latem wieczorem żeby sobie romantyczny nastrój zrobic:) bo woda w wężownicy sie nagrzewa i co dalej? Włączać ogrzewanie? Fajną sprawą jest gdy dokłada sie wężownice do grzania ciepłej wody użytkowej
:D
Aha dlaczego SAMA? Ja jestem facet :evil: .
Koszt zrobienia nadmuchu do pokoi wyjdzie koło 700pln
A tu masz domek nad którym sie zastanawialiśmy ale wygrał Prosty
http://www.hana.com.pl/projekty/vist/vist.html

Szelma29
11-02-2010, 20:38
ja myslałąm , ze mam chyba wszystkie projekty dostepne przewertowane..a tu prosze..nie znam tych projektow ....

lukjanko
11-02-2010, 22:04
:P hehe Ja znalazłem kupe fajnych projektów dlatego że szukałem najpierw domu z płaskim dachem ale ciężko działke znaleśc pod taka budowe :(((
Przewaznie wszyscy ograniczaja sie do tych najbardziej znanych stron z wyszukiwarkami projektów.
to jest dom który mi w rozkładzie pomieszczeń najbardziej odpowiadał , nic bym w nim nie zmieniał a to rzadkość znaleść takie cudeńko
http://www.kreodom.pl/portal/projekt/HOUSE-02-Wolnostojacy-Budynek-Parterowy-42992290_1_4920_4_100:120_2_2_4.html

Szelma29
11-02-2010, 22:39
to prawda, ze znaleźć dom w gotowcach bez zadnej zmiany ..to cud nad Wisła..
projekt fajny ale wejscie do wc ..zepsute bo widok z salonu na drzwi od wc..to błąd w projektowaniu
a jak ma dach prosty to zawsze mozna dach zmienic i zaprojektowac dwuspadowy..gdzies widziałam projekt domu własnie ze stropodachem i z dachem dwuspadowym...tylko to duza zmiana i kosztowna wiec chyba nie opłacalna...
dlatego trzeba znależć projekt gdzie zmiany sa łatwe i proste i to tez jest juz ideał w gotowcach

lukjanko
12-02-2010, 07:38
Te drzwi i tak kominek zasłania:) no mogły by sie w druga strone otwierac ale to juz nie zmiana budowlana :) A propo kominka to tak usytułowany rewelacyjnie ciepło oddaje, byłem w domu gdzie tak stał wiec rewelacja. W tym projekcie łatwo można garaż dokleić od strony garderoby i spizarni .

bagusia
12-02-2010, 09:35
luklianko sorki za pomyłkę, nie wiem dlaczego tak napisałam:)
Jeśli chodzi o płaszcz wodny to oczywiście, podgrzewa on od razu wodę. A ten brud przy nawiewach wydaje mi się, że bierze się już z kominka z ogrzanego powietrza. Ale każdy ma na ten temat różne zdanie, dlatego też mamy wiele dostępnych opcji na rynku :wink: Ja wiem, że na pewno będzie u mnie będzie płaszcz wodny.

lukjanko
12-02-2010, 09:43
A tak z innej beczki:) Z jakiego materiału planujecie zrobić instalacje CO i CW ? Ja osobiście zastanawiam sie nad pexalem.

bagusia
12-02-2010, 10:13
Jak u mnie temat CO i CW jest nadal otwarty. Moim pomysłem są solary słoneczne- aby latem nie trzeba było grzac wody, na wiosenne i jesienne wieczory kominek z plaszczem wodnym. Zostaje kwestia zimy. Ja sobie myślałam, że skoro będzie kominek do którego trzeba "dokładać" to bez sensu robić kolejny piec na paliwo stałe Ale z drugiej strony gaz jest drogi..... przyznam szczerze, że to już będzie problem męża :lol: Póki co, w środę staliśmy się posiadaczami działki, ja teraz poszukuję projekt i zajmuje się cześcią plastyczną- mąż jest od tej "brudniejszej" roboty.
A jak Ty planujesz CO i CW?

lukjanko
12-02-2010, 14:01
Jak pisałem zastanawiam sie głęboko nad pexalem bo łatwy i można samemu robic bez zbędnych narzędzi tylko instalator odbierze . Co do solarów to tez chciałem ale odradzam. To nie jest wcale takie piekne jak pisza. Wujek założył sobie w zeszłym roku i teraz dają mu 7C wody tylko :((( Wydaje mi sie że mozna myśleć o solarach z podłogowym ogrzewaniem do tego kominek z płaszczem i rekuperator ale to juz zaczyna wkraczać w konkretne koszta.
Co do pieca to najchetniej wział bym z otwarta komora ale ten projekt wymusza zamknięta komore spalania. Chodzi mi jeszcze po głowie piec pulsacyjny z zasobnikiem. Jak przelicze sobie wszystkie za i przeciw to sie zdecyduje i napisze :))

bagusia
12-02-2010, 16:10
solary, płaszcz wodny i rekuperator idą w parze, wtedy taka inwestycja najlepiej się opłaca. Wiem, że jak się buduje to liczy się każdy grosz, ale ja wychodzę z założenia- znaleźć w miarę tani w budowie projekt,2spadowy dach, żadnych zbędnych lukarn, balkonów itp( a myślę, że taki znalazłam) i za zaoszczędzoną kasę zainwestować w rekuperator. Uważam że teraz jest on obowiązkowy przy tych szczelnych oknach itp. Jeśli mogę, wkleję CI fają wypowiedź jednego z forumowiczów- mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko. Ta wypowiedź utwierdziła mnie w tym, że warto wydać te pieniądze. Najwyżej będę się budowała o rok dłużej, ale później będę w pełni zadowolona, tzn taką mam nadzieję
:lol: Oto ta wypowiedź

Rekuperator to centrala wentylacyjna, która zapewni nam skuteczną wymianę powietrza oraz jego cyrkulację w całym budynku. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej budynek taki musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, którymi powietrze dostarczymy do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet, oraz usuniemy powietrze z kuchni, garderoby czy ubikacji - czyli ze wszystkich pomieszczeń, gdzie może powstać wilgoć lub nieprzyjemne zapachy.
Kiedyś naturalną wentylację zapewniały nam mało szczelne okna .. drzwi .. Kiedy jednak zaczęto montować plastikowe okna, idealnie szczelne w wielu domach zaczęła pojawiać się pleśń, zaduch i wilgoć. Zazwyczaj chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania .. szczególnie w domach o dużej powierzchni jest to ważne.. chyba że chemy wywalać połowę wypłaty w koszta utrzymania domu i nie korzystać z uroków życia wyjeżdżając to tu to tam;)

Budując dom zastanawiamy się co powinniśmy zrobić aby był on jak najbardziej komfortowy, aby nasza rodzina czuła się w nim zdrowo oraz aby dom ten był energooszczędny? Kupujemy szczelne okna, ocieplamy ściany, inwestujemy duże pieniądze w wysokosprawny system ogrzewania. Komfort mieszkania w takim budynku zaczyna zaraz po wprowadzeniu się pozostawiać wiele do życzenia.

Zamiast czuć się dobrze w naszym domu zastanawiamy się dlaczego szyby pokryte są parą wodną, ze ścian zaczyna wychodzić grzyb a rano czujemy się zmęczeni i nasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Otwieramy okna, wietrzymy pomieszczenia, a nasze planowane oszczędności wylatują bezpowrotnie wraz z ciepłym powietrzem za okno. My stoimy w przeciągu i myślimy czy to przypadkiem nie miało być trochę inaczej. Dom budowany w nowej technologii trzeba rozszczelnić, czy się to komuś podoba czy nie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej, przy czym najbardziej optymalny jest układ nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła.
Do tego starał się nas przez dobre dwa miesiące przekonać nasz majster. I udało mu się!! Montaż rekuperatorów ma li tylko zalety:
- gwarantuje znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania,
- do 95% odzysku ciepła
- umożliwia stały dopływ świeżego powietrza,
- filtruje powietrze (mniej kurzu w budynku),
- skutecznie usuwa przykre zapachy,
- nie występują przewiewy,
- likwiduje hałas uliczny,
- eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń (ochrona konstrukcji budynku),
- umożliwia rezygnację z budowania niektórych przewodów kominowych wentylacji
- grawitacyjnej.
- na lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła
Ja bardzo długo zastanawiałem się nad rekuperacją. Wybrałem rekuperator: BRINK RENOVENT 400 LARGE AUTO-BYPASS.
Jest super i gorąco polecam !!!!
Lepiej dopłacić i kupić Brinka niż Bartosza.
A co do samego systemu rekuperacji to jest to super sprawa. W domu świeże i czy te powietrze.

lukjanko
13-02-2010, 17:28
Mozna zrobić też tak :)
http://www.renovent.pl/produkty/renovent-advance
Mimo wszystko drogie to jednak :(

lukjanko
13-02-2010, 21:33
ale cuda znalazłem :))
http://www.ekomin.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=343&category_id=65&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=37
http://www.ekomin.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=337&category_id=68&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=37
Zaczynam sie powaznie zastanawiac nad piecem kominkowym byłem wrogiem płaszcza wodnego ale za takie pieniądza? hmmm

bagusia
14-02-2010, 10:18
hehe zdanie pewnie się zmieni jeszcze nie raz. Ja też tam mam hihi Teraz piszę, ze zrobię to i tamto a przyjdzie co do czego jak będę na etapie zakupu, dowiem się o czymś innym i zmienię zdanie hehe :lol:
Tyle, że ja bardziej myślę o wkładzie kominkowym z płaszczem wodnym..n a Ty podałeś tu piec. Ale warto się wgłębić w lekturę

Szelma29
14-02-2010, 11:18
a ja tam ide w standard..piec gazowy, kaloryfery, kominek normalny , tylko znajomy mi mówił ze mozna od kominka zrobic odprowadzenie ze jak sie napali zeby powietrze ciepłe wpadało do małych pokoi...

lukjanko
14-02-2010, 16:26
Juz wczesniej pisalismy o takim kominku z nawiewem:). Gdzies czytałem ze rury do 7 metrów nie musza miec turbiny nawet

bagusia
14-02-2010, 17:15
A tak z innej beczki- widzieliście ten projekt?
http://www.mtmstyl.pl/projekt-grafit/widoki/

lukjanko
15-02-2010, 05:18
Jak by ktos cos skopiował troszke :) ale Prosty mi sie podoba i koniec