PDA

Zobacz pełną wersję : Ilość światła w mieszkaniu



luce81
25-02-2007, 17:07
Witam.Może ktoś wie jak obliczyc czy wielkość okna będzie wystarczająca do oświetlenia pomieszczenia.DZIEKUJĘ.

wartownik
25-02-2007, 18:48
1 do 8 :roll:

gogo5660
25-02-2007, 20:06
Wybierz okna i idz z tym do proj ktory robi Ci dokumentacje niech policzy ile lux-ów powinno byc a ile masz...

wartownik
25-02-2007, 20:13
Mam klopoty z klawiatura , chodzilo mi o to , ze ma byc 1m2 okna na 8m2 podlogi , tzn. gdzies o tym slyszalem i sam jestem ciekaw czy to prawda :roll:

beton44
25-02-2007, 20:36
na 4 metry kw

dżempel
25-02-2007, 20:39
tak czy siak to chyba przesadziłam z iloscią swiatła.(ale to chyba nie problem) :o

retrofood
25-02-2007, 21:03
A może tu coś będzie:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
a tu coś nowego:
http://mb.ornet.pl/datadir/doc/bip_1168762442.doc

Barbossa
26-02-2007, 08:08
wysilę się więcej niż poprzednik:

ze wspomnianych Warunków:


Rozdział 2

Oświetlenie i nasłonecznienie

§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

3. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy budynków służących obronności państwa.

§ 59. 1. Oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi powinno odpowiadać potrzebom użytkowym i spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia wnętrz światłem elektrycznym.

2. Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.

3. Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.

§ 60. 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8oo-16oo, natomiast pokoje mieszkalne - w godzinach 7oo-17oo.

2. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania określonego w ust. 1 co najmniej do jednego pokoju, przy czym w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.

a jak to policzysz dodaj drugie tyle

Piotr_ok
26-02-2007, 12:27
co znaczy 'pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi'? gdzie mozna znalesc definicje? czy hol, schody, kuchnia, wc maja miec takie same warunki oswietelenia jak salon, jadalnia, sypialnia?
pozdr
Piotr

Barbossa
26-02-2007, 12:40
Dział I

Przepisy ogólne
§ 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:

1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,

2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.

§ 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których:

1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,

2) mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie warunków przebywania osób stanowiących ich obsługę, bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,

3) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą.

2. Przepis ust. 1 nie narusza przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Piotr_ok
26-02-2007, 13:05
dzieki za cytat ale nie rozwiewa to moich watpliwosci jak zakwalifikowac kuchnie i wc (lazienke)? tzn. chodzi szczegolnie o sytuacje odbioru budynku, jak inspektor bedzie to kwalifikowal
pozdr
Piotr

Barbossa
26-02-2007, 14:56
w taki razie zapytaj inspektora



§ 3. (2) Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
.....

9) mieszkaniu - należy przez to rozumieć zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego,

10) pomieszczeniu mieszkalnym - należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego,

11) pomieszczeniu pomocniczym - należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności,

luce81
26-02-2007, 18:26
Czy stykną drzwi balkonowe na 19 m2 podłogi (pow.uż.pokoju 15m2) ze skosem. :oops:

dominikams
26-02-2007, 20:30
Zależy jakiej wielkości i jakie strony świata - u nas na sypialnię ok. 20 m2 po podłogach jest okno dzielone 180x150 i jest jasno (południe), natomiast u córki w pokoju mniejszym (ok. 14 - 15 m2) takie samo okno i jest trochę pomuro (pólnoc). Przewidzieliśmy to i dajemy tam okno połaciowe.

Agdula
26-02-2007, 22:23
Witam.Może ktoś wie jak obliczyc czy wielkość okna będzie wystarczająca do oświetlenia pomieszczenia.DZIEKUJĘ.

Jak od południa to i małe okno da światło a jak od północy.....to musi byc większe.

Ja jestem zwolenniczką nizebyt dużej ilosci okien..ciepło ucieka i ....trzeba je myć.
:( :(
Chociaż lubię jasno. Ale wygoda bierze górę.

Mam znajomych co mają pełno okien, zwłaszcza narożnikowych - dają dużo swiatła. Ale nie wyobrażam sobie tego myć...

zależy co lubisz i czego oczekujesz... Co Ci da wyliczenie...jeśli będziesz się żle w tym czuł .... :) :)