PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja poddasza - montaż profili



Rolek
26-02-2007, 10:30
Wiem, temat wałkowany niejednokrotnie, ale pomimo szczerych chęci nie znalazłem odpowiedzi na zagwozdkę która pojawiła mi się niedawno.
Chodzi konkretnie o sposób montażu drugiej warstwy wełny, układanej poprzecznie do krokwi. Rolą tej warstwy jest m.in. izolacja mostków cieplnych tworzonych przez krokwie. OK, to dla mnie jasne.
Ale wychodzi mi inna kwestia, a mianowicie montaż profili CD. Czy profile kręci się do wieszaków ES tak, aby dotykały, tudzież były blisko krokwi; czy też odsuwa się profil CD tak, aby zmieścić po nim tę drugą, poprzeczną warstwę wełny?
Dlaczego pytam? Montując profile tak, aby poprzeczną warstwę wełny umieszczać między nimi (czyli CD blisko krokwi) i tak tworzą się mostki cieplne - w miejscu przykręcenia wieszaka ES do krokwi. Odsuwając profil od krokwi mam miejsce na wełnę i unikam ,,gołych" miejsc na krokwiach; wełnę mogę nadziać na wieszaki. Na stronach producentów wełny, stronach producentów systemów g-k takie szczegóły są pominięte. A kwestia wydaje mi się istotna, bo z prostych wyliczeń wychodzi mi, że montując wełnę pomiędzy profilami, a nie pod pozostaje mi: 500 (szt. wieszaków) * 0,0048 m2 (szerokość krokwi * szerokość profila CD (powierzchnia styku profila z krokwią) = 2,4 m2 powierzchni krokwi pozbawionych izolacji. Nieźle, nie?

Wyszło trochę przydługie i może chaotycznie, ale chciałem problem przedstawić w miarę dokładnie.
Reasumując: jak się zapatrujecie w moje dylematy? Robię z igły widły, czy może czegoś nie dopatrzyłem?

pawelurb
26-02-2007, 12:05
przykręcałem najpierw wieszaki , potem nadziewałem na nie drugą warstwę wełny i na końcu profile , profile nie dotykały krokwi , tylko są odsunięte na długość wieszaka , czyli przykręcone do niego na samym końcu, więc mostków nie ma .

Rolek
26-02-2007, 12:25
przykręcałem najpierw wieszaki , potem nadziewałem na nie drugą warstwę wełny i na końcu profile , profile nie dotykały krokwi , tylko są odsunięte na długość wieszaka , czyli przykręcone do niego na samym końcu, więc mostków nie ma .
I o takim właśnie rozwiązaniu myślę.
Używałeś wieszaków o długości 75mm czy 125mm?

pawelurb
26-02-2007, 12:35
przykręcałem najpierw wieszaki , potem nadziewałem na nie drugą warstwę wełny i na końcu profile , profile nie dotykały krokwi , tylko są odsunięte na długość wieszaka , czyli przykręcone do niego na samym końcu, więc mostków nie ma .
I o takim właśnie rozwiązaniu myślę.
Używałeś wieszaków o długości 75mm czy 125mm?

nie pamiętam, ale między krokwiami i profilem zostawało jakieś 5 cm , może troche mniej.

romwis
26-02-2007, 12:44
Gdzieś czytałem o powstwaniu mostków cieplnych (nawet były ich zdjęcia w podczerwieni) na skutek używania profili i akcesoriów metalowych do mocowania tej drugiej-cieńszej warstwy wełny mineralnej na dachu.
Może to był opis budowy domu pasywnego z "Poradnika Budowalanego" ?
Radzą by przejść na wieszaki i profile drewniane. I jeśli tak jest rzeczywiście to gdzie i za ile takie zdobyć?
pzdr.
-romwis

pawelurb
26-02-2007, 12:58
Gdzieś czytałem o powstwaniu mostków cieplnych (nawet były ich zdjęcia w podczerwieni) na skutek używania profili i akcesoriów metalowych do mocowania tej drugiej-cieńszej warstwy wełny mineralnej na dachu.
Może to był opis budowy domu pasywnego z "Poradnika Budowalanego" ?
Radzą by przejść na wieszaki i profile drewniane. I jeśli tak jest rzeczywiście to gdzie i za ile takie zdobyć?
pzdr.
-romwis

budujesz dom pasywny ?? jak nie , to szkoda się przejmować takimi drobiazgami , tak mi sie wydaje , zysk będzie raczej niewielki

romwis
26-02-2007, 13:27
Pasywnego, mimo że być może teraz bym i chciał to już mi się nie uda wykonać :-( Zbyt późno nabrałem takiej świadomości a dom już w budowie!
Ale autorowi tematu, mam wrażenie, bardzo zależy na minimalizacji mostków cieplnych bo wyraża troskę, chce dać dwie warstwy i prztacza nawet stosowne obliczenia.
pzdr.
-romwis

Rolek
27-02-2007, 10:34
Czyli sposób utykania wełny mam już wyklarowany.
Pytam jednak dalej, jeśli można.
Montaż wieszaków - jakie wkręty? 3.5*45 wystarczą? Czy dawać grubsze/dłuższe?