PDA

Zobacz pełną wersję : GWC Rurowy z odgałęzieniem do kominka.



Witos
26-02-2007, 11:29
Zamierzam zasilic kominek w powietrze pobierane z rury GWC za pomocą trójnika. GWC rura fi 200 odgałęzienie fi 160. I z tego zasilenie do kominka jakies 2 metry rury. Czy ma ktoś coś takiego zrobione? Proszę o jakiekolwiek uwagi. Czy moze lepiej zasilać oddzielnym kanałem kominek?

przemi
26-02-2007, 11:46
Wg mnie szkoda tracic ogrzanego przez GWC powietrza do spalania, dla ognia buzującego w kominku to chyba obojetne czy dostanie powietrze o temp -15 czy +2, do zasilania kominka zrobił bym oddzielną rurkę z kratka wlotową chocby w ścianie fundamentu. Powietrze z GWC koniecznie jako dopływ świerzego do domu, bo dla jego bilansu cieplnego to już nie jest bez znaczenia czy zasilasz go powietrzem o -15 czy +2.

m.dworek
26-02-2007, 11:55
popieram przedmowce
ma racje

GL35
26-02-2007, 12:43
Podczas pracy rekuperatora w rurze GWC panuje podciśnienie.

Jeż
26-02-2007, 16:44
Zamierzam zasilic kominek w powietrze pobierane z rury GWC za pomocą trójnika. GWC rura fi 200 odgałęzienie fi 160. I z tego zasilenie do kominka jakies 2 metry rury. Czy ma ktoś coś takiego zrobione? Proszę o jakiekolwiek uwagi. Czy moze lepiej zasilać oddzielnym kanałem kominek?
Zakładam, że kominek pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia (że nie jest to kominek z zamkniętą komorą spalania).
Nasuwa się pytanie - dokąd będzie iść drugie odgałęzienie? Jeśli do centrali wentylacyjnej, to w gałęzi do kominka powinna być klapa zwrotna normalnie otwarta, którą będzie zamykać podciśnienie od centrali, aby nie wyciągać powietrza spod kominka tylko z GWC. Wtedy centrala jest odpowiedzialna za zrównoważenie ciśnienia lub małe nadciśnienie w mieszkaniu uwzględniające potrzeby kominka, a gdy centrala zostanie wyłączona, to klapa zwrotna się otworzy i mieszkanie będzie zasilane świeżym powietrzem poprzez obudowę kominka.
A jeśli centrali w domu nie przewiduje się, to odgałęzienie jest zbędne. Całe mieszkanie może być wystarczająco zasilane w świeże powietrze właśnie poprzez obudowe kominka. Ba - można nim nawiewać do wszystkich pomieszczeń także w lecie, jeśli powietrze z kominka zaciąga wentylator i rozprowadza do pomieszczeń.