PDA

Zobacz pełną wersję : podlaczenie zyrandola



snooper
26-02-2007, 12:26
pomozcie,
glupia sprawa, ale mam problem z podlaczeniem oprawy.
Zyrandol 5-zarowkowy, ma 3 przewody brazowy, niebieski, zółto-zielony,
to samo wychodzi z sufitu i co.... Po podlaczeniu okazuje sie ze swieci 2 zarowki lub po zmianie pozycji niebieskiego i zółto-zielonego przewodu swieca inne 3. A ja po prostu chcialbym aby swecily rownoczesnie wszystkie ....!!!!
I co Wy na to? gdzie jest problem?

Dzięki z gory za pomoc

kaczorek.
26-02-2007, 12:43
zyrandol powinien mieć (1 lub 2 żyły kolor brązowy ew czarny) - faza , 1 x żyła niebieski - "0" i 1x żyłe ochronną (ta zółto zielona)
no chyba ze to robił jakis...
a z sufitu ?
(sprawdz jak jest próbniekeim)
spawdz gdzie w suficie masz fazy a gdzie jest "0" jeżeli masz tam 3 żyły

przypuszczam ze tem zółto zielony to też faza jak w wiekszości instalacji
ale to na marginesie

połącz faze z sufitu z brazowym-brązowymi w żyrandolu, "0" z sufitu z niebirskim z żyrandola jak jest żyła ochronna w suficie to połącz ja z żółto zielonym a jak tego nie ma zostaw zaizolowany po stronie zyrandola)

podstawa bo z tego co piszesz ten zł.ziel. w żyrandolu to nie wiadaomo o so chosi
trzeba zacząć od niego i sprawdzić gdzie jest podłączony ! czy jako ochrona w żyradolu czy idzie do żarówek

Leesou
26-02-2007, 22:00
Snooper
Zasadnicze pytanie: Czy do włączania żyrandola maż łącznik jedno czy dwubiegunowy (czyli czy masz 1 czy 2 pstryczki)?
Z reguły z żyrandola o więcej niż 1 żarówce wychodzą 3 przewody:
niebieski -zasilanie pierwszej żarówki (sekcji)
czarny - zasilanie drugiej żarówki (sekcji)
dodatkowy-najczęściej żółto-zielony- wspólne "0" dla obu sekcji (żarówek)
1.
Jeśli masz łacznik dwubiegunowy (2 pstryczki):
Krok1: Załącz 1 pstryczek i śrubokrętem z próbówką zbadaj na którym przewodzie wychodzącym z sufitu jest napięcie
Krok1: Wyłącz 1 pstryczek i załącz 2 pstryczek. Śrubokrętem z próbówką zbadaj na którym przewodzie wychodzącym z sufitu jest napięcie.
Krok 3: podłącz do przewodu z kroku 1 przewód czarny od żyrandola
Krok 4: podłącz do przewodu z kroku 2 przewód niebieski od żyrandola
Krok 5: pozostały Ci już tylko po jednym przewodzie z żyrandola i ze ściany które musisz połączyć
2. Jeśli masz łącznik jednobiegunowy ( 1 pstryczek)
Krok1: Załącz 1 pstryczek i śrubokrętem z próbówką zbadaj na którym przewodzie wychodzącym z sufitu jest napięcie
Krok2: zewrzyj przewody czarny i niebieski w żyrandolu i podłacz do przewodu z kroku 1.
Krok3: przewód żółto-zielony z żyrandola podłącz do przewodu ze ściany o kolorze innym niż żółto-zielony i sprawdź czy działa. Jeśli nie to podłącz go(przewód żółto-zielony z żyrandola) do tego drugiego przewodu.

retrofood
26-02-2007, 22:15
Ktoś ci skopał instalację elektryczną.

retrofood
26-02-2007, 22:22
Z reguły z żyrandola o więcej niż 1 żarówce wychodzą 3 przewody:
niebieski -zasilanie pierwszej żarówki (sekcji)
czarny - zasilanie drugiej żarówki (sekcji)
dodatkowy-najczęściej żółto-zielony- wspólne "0" dla obu sekcji (żarówek)


Jak nie masz pojęcia to nie pisz.
1. Przewód zielono-żółty jest przewodem ochronnym. I tylko tak ma być. Jeśli jest inaczej, to producenta (importera) żyrandola możesz podać do sądu o próbę zabójstwa.
2. Przewód niebieski jest przewodem neutralnym (zerowym). I tylko tak ma być. Jeśli jest inaczej to producenta (importera) również możesz oskarżyć o próbę zabójstwa.
3. Przewód brązowy, lub czarny jest przewodem fazowym.

Jeśli żyrandol jest odbiornikiem II klasy to nie ma prawa mieć przewodu zielono-żółtego.

Taka sama kolorystyka obowiązuje przy wykonawstwie instalacji elektrycznej. Jesli jest inaczej - to zgłoś się do tych co ją robili. Jeśli nie poprawią na koszt własny - możesz wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem o próbie zabójstwa.

Leesou
26-02-2007, 22:45
Nie wiem ile Ty kolego podłączyłeś żyrandoli w życiu ale ja już trochę tak. I większośc z nich tak miała jak opisałem - najłatwiej dać standardowy kabelek czarny(lub brązowy)-niebieski-żółtozielony. A Ty panie mądralo Retrofod zamiast mędrkować o prokuratorach (ciekawe czy kiedykolwiek zakładałeś sprawę w sądzie he, he) wypowiedz się konstruktywnie czyli odpowiedz na pytanie. Wielu elektryków używa do podłączenia żyrandola 2 sekcyjnego przewodu 3 żyłowego gdzie żółto-zielony jest nie jako PE tylko najczęściej jako ZERO a niebieskim i czarnym idzie faza. Więc Panie mądry może udzielisz konkretnej wskazówki. A może jak w innych wątkach pobrylujesz trochę sarkazmem? Pewnie że najłatwiej mędrkować jak być powinno. Np. kierowcy powinni jeździć 50km/h w mieście. Czy Ty tak jeździsz? To może się podasz do prokuratury o próbę zabójstwa....?
Oczywiście że żółto-zielony jest przewodem PE ale jesli został wykorzystany jako ZERO to każesz człowiekowi skuwać tynki albo wypruwać kable z żyrandola?

retrofood
26-02-2007, 23:01
Nie wiem ile Ty kolego podłączyłeś żyrandoli w życiu ale ja już trochę tak. I większośc z nich tak miała jak opisałem - najłatwiej dać standardowy kabelek czarny(lub brązowy)-niebieski-żółtozielony. A Ty panie mądralo Retrofod zamiast mędrkować o prokuratorach (ciekawe czy kiedykolwiek zakładałeś sprawę w sądzie he, he) wypowiedz się konstruktywnie czyli odpowiedz na pytanie.
Szanowny doświadczony Panie Leesou! Jeśli tak dużo żyrandoli podłączyłeś jak piszesz, to współczuć twoim klientom. Ja sprawy w sądzie nie składałem, bo u siebie robiłem sam i to tak jak ma być. Bo wieczny nie jestem i w mojej instalacji też ktoś kiedyś coś robił będzie. I wolałbym żeby żył. I u innych też robię tak jak ma być, bo też chciałbym aby inni żyli.
A na pytanie jak ma być - odpowiedziałem.

PS. W Konstancinie-Jeziornej jeżdżę 50 na godzinę. Też chcę żyć.

Leesou
26-02-2007, 23:23
Drogi Stanisławie
Nie chodzi mi o to aby bić pianę i wykazywać kto jest mądrzejszy a kto głupszy. Słowo pisane ma inny wydźwięk niż mówione. Gdybyśmy się spotkali przy kartce i długopisie okazało by się że obydwaj mamy rację. Przeczytaj jeszcze raz swoją odpowiedź i zastanów się czy gdybyś Ty miał probem z czymś na czym się nie znasz a ktoś inny by Ci odpowiedział: "ktoś Ci skopał to urządzenie" to czy oczekiwałbyś takiej odpowiedzi. Ja napisałem konkrety tak jak bym ja to zrobił. Bo podłaczenie na wprost kolorami (czyli tak jak powinno być PRAWIDŁOWO) jak zapewne zauważyłeś nie zdało egzaminu. A zatem należy człowiekowi pomóc a nie mówić jak powinno być. Dlatego bez obrazy ale starajmy się sobie nawzajem pomagać a nie radzić żeby się zgłaszać do prokuratury.
W dodatku atakujesz mnie:
"Jak nie masz pojęcia to nie pisz."
"Szanowny doświadczony Panie Leesou! Jeśli tak dużo żyrandoli podłączyłeś jak piszesz, to współczuć twoim klientom"
a to nie wnosi nic do tematu. Zatem spróbuj doradzić snooperowi nie wdając się w pyskówki jak może podłączyć ten żyrandol. I postaraj się nie używać negatywnych emocji.

retrofood
26-02-2007, 23:34
Ja napisałem konkrety tak jak bym ja to zrobił. Bo podłaczenie na wprost kolorami (czyli tak jak powinno być PRAWIDŁOWO) jak zapewne zauważyłeś nie zdało egzaminu.

Ja również napisałem:
Taka sama kolorystyka obowiązuje przy wykonawstwie instalacji elektrycznej. Jesli jest inaczej - to zgłoś się do tych co ją robili. Jeśli nie poprawią na koszt własny - możesz wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem o próbie zabójstwa.

Bo podejrzewam, że problem nie jest w żyrandolu tylko w instalacji. Producenci żyrandoli (nawet tych chińskich) dobrze wiedzą jakie kolory są w Unii obowiązujące. A żaden właściciel domu nie ma obowiązku znać się na elektryce! Więc niech ściągnie tych partaczy, co mu robili instalację, niech teraz naprawiają, a nie człowiek ma się głowić co robić i szukać rady po świecie.
A jeśli jest inaczej i żyrandol jest skopany, no to należy ruszyć sprzedawcę!

krzysztofh
27-02-2007, 06:12
Słuchajcie po co się denerwować.
Na mój gust jest tak - fakty:
z sufitu wychodzi kabel 3-żyłowy: brąz, niebieski i żółto-zielony
Identyczna kolorystyka jest w żyrandolu.
Gość podłączył kolorami i świeci mu jedna sekcja.
Zamienił żółto-zielony z niebieskim i świeci druga.

Snooper zanim zaczniesz kombinować sprawdź czy ten brązowy z sufitu to faza.
Jeżeli tak to sprawdź czy działa Ci różnicówka, podłączając żarówkę dowolną do przewodów z sufitu brązowy i żółto-zielony. Przy próbie podłączenia powinna zadziałać różnicówka. Jeżeli tak nie jest zacznij od naprawy instalacji w domu.
Opisywany przypadek podłączania żyrandola raczej wskazuje na jej uszkodzenie lub jej brak.
Po zamianie kabelków już wiadomo, że obie sekcje żyrandola są sprawne bo raz świecą jedne a raz inne żarówki. Inna sprawa, to że są złe kolory przewodów użyte w żyrandolu. Nic strasznego się nie dzieje jeżeli ten żyrandol jest w drugiej klasie ochronności (dla uproszczenia cały z tworzywa bez elementów metalowych) choć kolory nie takie jak trzeba ale możesz połączyć żółto-zielony razem i podłączyć do instalacji mieszkaniowej do niebieskiego. Brązowy do brązowego.
Gorzej jak jest metalowy. Wtedy sytuacja wskazuje na totalnie złe wykonanie tego żyrandola, bo raz że złe kolory przewodów, to jeszcze złe podłączenie elektryczne. Ten żółto-zielony powinien być podłączony do obudowy żyrandola (specjalny zacisk w okolicy kostki żyrandola).
Czyli skoro tak, nie wolno go w ogóle podłączać, zanim się go nie naprawi lub wymieni jeżeli nowy - podstawa jest bo nie spełnia norm bezpieczeństwa.

Garcia27
27-02-2007, 07:04
Kolego Leesou!! Rady w sprawie podłączenia można udzielać jeżeli ktoś się na tym zna. Ty proponujesz kombinować z przewodem PE jako fazowym - czym to grozi - każdy kto ma jakieś pojęcie i odrobinę wyobrażni się domyśli. Wiec proszę Cię nie udzielaj takich rad.
Kolega Retrofood zapomniał tylko dodać że aby żyrandol podłączyć na dwie sekcje MUSZĄ wychodzić 4 kabelki - niebieski - N, żółto-zielony - PE, czarne( lub brązowe lub czarny i brązowy) jako L.
Reszta porad jak podpiąc żyrandol pod 3 przewody jest łamaniem obowiązującego prawa.
Kolego Snooper - także polecam ścigać wykonawcę niech poprawia i to za darmochę, a jeszcze w ramach przeprosin dobrego koniaka przyniesie:-)

marcin714
27-02-2007, 09:30
Takie gadanie aby ludzie sami kombinowali sobie z kabelkami a szczególnie z ż- zielonym tylko po to aby żyrandol rozbłysnął doprowadzi prędzej czy później do tego ,że ktoś zginie.
W tym przypadku może i ten ż- zielony nie jest ochronnym ale w większości przypadków będzie nim i co wtedy gdy nieświadomy sytucji gość podłączy go pod fazę?. Pół biedy jak to tściowa wyciera kurze. A jak robi to żonka? Trzeba będzie szukać nowej a nowa nie zawsze znaczy lepsza. Byle chociaż młodsza była.

am00
27-02-2007, 09:59
Lessou,

Przywracasz mi wiarę w elektryków, bo już myślałem, że wyparli ich prawnicy.

Aż strach się zapytać?

snooper
28-02-2007, 09:51
dzieki wszystkim za pomoc !

mimo roznych podpowiedzi udalo mi sie wybrac wlasciwa, prawidlowe podlaczenie wyglada tak:
niebieski z oprawy do niebieskiego w suficie (0)
zolto-zielony i brazowy z oprawy zlaczylem razem i polaczylem z brazowym (faza) z sufitu. Za pierwszym razem, bez wy....

Nara

kaczorek.
28-02-2007, 10:41
:-? strach sie bać



kolejny temat to taki gdzie kupic przewody ydyp z prawidłowym oznaczeniem kolorów izolacji ksbli bo wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa żeby kupic np. 3x1,5 czarny, czarny, niebieski, albo 2,3x1,5 czarny

Garcia27
28-02-2007, 15:54
Dobry elektryk kupi dowolny kabel. Niestety w markecie takich nie dostaniesz, a w hurtowni czasami jeśli nie masz firmy też nie chcą gadać o takich "dziwnych" zamówieniach.

frykow
28-02-2007, 16:01
Kolego Leesou!! Rady w sprawie podłączenia można udzielać jeżeli ktoś się na tym zna. Ty proponujesz kombinować z przewodem PE jako fazowym - czym to grozi - każdy kto ma jakieś pojęcie i odrobinę wyobrażni się domyśli. Wiec proszę Cię nie udzielaj takich rad.

Kurcze, aż coś muszę dodać od siebie. Wasze rady natomiast są za przeproszeniem G warte. Nie przeczytaliście ze zrozumieniem pierwszego wątku, w którym autor wyraźnie pisze, że ma 3 kabelki z żyrandola i podłączając je w różny sposób raz mu świeci jedna sekcja, raz druga. Ewidentnie wynika z tego, że oznaczenie przewodów jest skopane w żyrandolu (co zresztą autor potwiedził poprzez rozwiązanie problemu), wy natomiast doradzacie mu wymianę instalacji w domu.

Nie wiem jak to nazwać.. Chyba am00 to trafnie podsumował.

kaczorek.
28-02-2007, 20:35
Kolego Leesou!! Rady w sprawie podłączenia można udzielać jeżeli ktoś się na tym zna. Ty proponujesz kombinować z przewodem PE jako fazowym - czym to grozi - każdy kto ma jakieś pojęcie i odrobinę wyobrażni się domyśli. Wiec proszę Cię nie udzielaj takich rad.

Kurcze, aż coś muszę dodać od siebie. Wasze rady natomiast są za przeproszeniem G warte. Nie przeczytaliście ze zrozumieniem pierwszego wątku, w którym autor wyraźnie pisze, że ma 3 kabelki z żyrandola i podłączając je w różny sposób raz mu świeci jedna sekcja, raz druga. Ewidentnie wynika z tego, że oznaczenie przewodów jest skopane w żyrandolu (co zresztą autor potwiedził poprzez rozwiązanie problemu), wy natomiast doradzacie mu wymianę instalacji w domu.

Nie wiem jak to nazwać.. Chyba am00 to trafnie podsumował.

wyglada na to ze nie tylko w zyrandolu...

no tak...
"rady sa G warte"

Chcailbym koledze frykow podziekowac za podsumowanie tego watku niezależnie kogo kolega mial na mysli - rozumiem ze wszystkich (wasze) ...